Mickya
21.07.05,13:32
Ide o JÚ:
Máme systém:
vystavím zálohovú faktúru (v 100% výške), zákazník ju uhradí, účtovanie do denníka robím na základe výpisu z účtu.
Potom vystavím ostrú faktúru, jej úhradu dávam tiež do denníka, pretože musím spraviť opravný zápis (kvôli DPH), doklad dávam opäť výpis z účtu. Je to zle? Alebo môžem to tak robiť? Potrebujem sa uistiť.
-----------------------------
Ešte mám ďalší problém:
došla nám zálohová faktúra v cudzej mene. Uhradili sme ju.
Služba nám bude poskytovaná postupne - postupne začneme využívať službu a postupne sa nám bude odrátavať z kreditu, ktorý sme zaplatili, čiže aj faktúra nám bude vystavovaná postupne, podľa toho ako budeme službu čerpať.
môžem to v denníku účtovať takto?:
Zálohovú faktúru: doklad - výpis z účtu - výdavok neovplyv. ZD
a až keď mi prídu postupne faktúry, zaúčtujem každú faktúru ako výdavok ovplyv. ZD, aký doklad a dátum úhrady čo uvediem?
Ďakujem za pomoc
zuzanar
22.07.05,06:01
Zauijímal by ma názor aj iných. Neviem či to robím správne, ale robím takto.
Zálohová fa - výdaj peňazí (výdavkový doklad, alebo výpis z účtu), neovplyvňujúce ZD
Faktúra - nepeňažná mínus neovplyvňujúce (napr.119,-) plus ovplyvňujúce (100,-) a DPH (19,-). Doklad uvádzam zálohovú faktúru a účtujem dátumom vystavenej faktúry.
....Ako tak nad tým teraz premýšľam, začínam byť z toho jeleň. Nepeňažné operácie by sa nemali robiť (keďže PD je prehľad o príjmoch a výdavkoch), ale ako to tam inak dostať.
renča1
22.07.05,06:03
Ja to robím nasledovne:

vystavím zál.faktúru, ktorú nám zákazník uhradí. Ak sa do 15 dní nedodá tovar, tak k tejto zál.faktúre vystavím daňový doklad, kvôli DPH. Pri konečnej faktúre odpočítam zálohu, aby mi tam figuroval len zvyšok po odrátaní zálohy a aby sa mi do DPH dostal tiež len zvyšok. Ja účtujem zálohy priamo ako príjem ovpl.zákl.dane, malo by sa to účtovať ako neovpl.zákl.dane a potom preúčtovať, no len mne sa to zdá byť kompl.,ked aj tak viem, že ten mater.alebo tovar bude dodaný do 20 dní.

Ten druhý prípad postup je správne:
ja priradujem zálohu v cudzej mene cez ID a preúčtujem sumu v cudzej mene a v SK čo je na zálohe, dátum použiješ dňom keď preúčtúvaš. Dúfam, že som to zrozumitelne napísala.
Mickya
22.07.05,06:40
....Ako tak nad tým teraz premýšľam, začínam byť z toho jeleň. Nepeňažné operácie by sa nemali robiť (keďže PD je prehľad o príjmoch a výdavkoch), ale ako to tam inak dostať.Tieto nepeňažné operácie robíš počas roka, nie na konci, že? Ja ich totiž robím počas roka.
Ja účtujem úhradu zálohovej faktúry ako príjem ovplyv. ZD:napr.:
DENŃÍK:
21.7.2005 - doklad: výpis z účtu - text, suma: 119 - príjem ovplyvňujúci ZD (to je účtovanie zálohovej faktúry)
21.7.2005 - doklad: výpis z účtu* (čiže tuto robím chybu a mám písať ID?) -text, suma: mínus 19 Sk z príjmu ovplyv. ZD preúčtujem do príjem neovplyv. ZD-DPH (toto je účtovanie faktúry)
Viete, o to mi ide, že ja počas celého minulého roka som účtovala doklad výpis z účtu a nie interný doklad a ešte k tomu dávam dátum nie deň, kedy som preúčtovávala, ale deň úhrady zál. faktúry.
Je to moc hrubá chyba účtovníctva, mám to všetko opraviť alebo nechať to tak?
ďakujem za každú radu.
renča1
22.07.05,07:00
Tieto nepeňažné operácie robíš počas roka, nie na konci, že? Ja ich totiž robím počas roka.
Ja účtujem úhradu zálohovej faktúry ako príjem ovplyv. ZD:napr.:
DENŃÍK:
21.7.2005 - doklad: výpis z účtu - text, suma: 119 - príjem ovplyvňujúci ZD (to je účtovanie zálohovej faktúry)
21.7.2005 - doklad: výpis z účtu* (čiže tuto robím chybu a mám písať ID?) -text, suma: mínus 19 Sk z príjmu ovplyv. ZD preúčtujem do príjem neovplyv. ZD-DPH (toto je účtovanie faktúry)
Viete, o to mi ide, že ja počas celého minulého roka som účtovala doklad výpis z účtu a nie interný doklad a ešte k tomu dávam dátum nie deň, kedy som preúčtovávala, ale deň úhrady zál. faktúry.
Je to moc hrubá chyba účtovníctva, mám to všetko opraviť alebo nechať to tak?
ďakujem za každú radu.
Interný doklad som myslela pri čerpaní zálohy k faktúre a dátum preúčt.vysvetlím na príklade:

Zaplatím zálohu dodávateľovi napr:10 000 CZK kurz dňom úhrady NBS napr: 1,297 v SK 12 970,00, potom príde dodáv.faktúra na sumu 12 000 CZK použijem kurz NBS deň vystavenia napr.1,280.
Ten dátum preúčt.cez ID som myslela v ten deň kedy si priradím zálohu k faktúre, ale kurz použijem dňom zaplatenia zálohy.
Zo zálohy odúč.úhradu - 10000cZK v SK - 12 970,00 cez interné doklady a uhradím faktúru +10 000 CZK v SK 12 970,00 výdav.ovpl.zákl.dane. Robíš to dobre keď uhrádzaš dňom kedy si uhradila zálohu. Záleží aj od programu, ako komu umožňuje takéto preúčt.
Mickya
22.07.05,07:07
Interný doklad som myslela pri čerpaní zálohy k faktúre a dátum preúčt.vysvetlím na príklade:

Zaplatím zálohu dodávateľovi napr:10 000 CZK kurz dňom úhrady NBS napr: 1,297 v SK 12 970,00, potom príde dodáv.faktúra na sumu 12 000 CZK použijem kurz NBS deň vystavenia napr.1,280.
Ten dátum preúčt.cez ID som myslela v ten deň kedy si priradím zálohu k faktúre, ale kurz použijem dňom zaplatenia zálohy.
Zo zálohy odúč.úhradu - 10000cZK v SK - 12 970,00 cez interné doklady a uhradím faktúru +10 000 CZK v SK 12 970,00 výdav.ovpl.zákl.dane. Robíš to dobre keď uhrádzaš dňom kedy si uhradila zálohu. Záleží aj od programu, ako komu umožňuje takéto preúčt.Ja som v mojom poslednom príklade neuviedla, že ide o faktúry, ktoré vystavujem ja a daný príklad sa jednal nie kurzových rozdielov, ale účtovanie v slovenských korunách. Takže pri preúčtovaní je deň správny, ale čo ten doklad? Môžem nechávať výpis z účtu? (Je to pre nás prehľadnejšie, keďže máme veľký počet faktúr.)
renča1
22.07.05,07:19
Ja som v mojom poslednom príklade neuviedla, že ide o faktúry, ktoré vystavujem ja a daný príklad sa jednal nie kurzových rozdielov, ale účtovanie v slovenských korunách. Takže pri preúčtovaní je deň správny, ale čo ten doklad? Môžem nechávať výpis z účtu? (Je to pre nás prehľadnejšie, keďže máme veľký počet faktúr.)
Ak to je pre Vás prehľadnejšie tak určite áno, na začiatku témy sme sa asi jedna druhú nepochopili.:)
Mickya
22.07.05,07:25
Ak to je pre Vás prehľadnejšie tak určite áno, na začiatku témy sme sa asi jedna druhú nepochopili.:)Ja sa ospravedlňujem, to ja som začala motať cudziu menu a neskôr slovenskú.
Len mi ide o to, či ma kontrola nemôže pokutovať, ak pri preúčtovaní píšem výpis z účtu (a nie ID), keďže vlastne žiadne peniaze pri preúčtovaní neprijímam.
A ešte k tomu, že do denníka sa majú počas roka účtovať len pohyby peňazí a toto zjavne pohyb peňazí nie je, ale len preúčtovanie.
renča1
22.07.05,07:34
Ja sa ospravedlňujem, to ja som začala motať cudziu menu a neskôr slovenskú.
Len mi ide o to, či ma kontrola nemôže pokutovať, ak pri preúčtovaní píšem výpis z účtu (a nie ID), keďže vlastne žiadne peniaze pri preúčtovaní neprijímam.
A ešte k tomu, že do denníka sa majú počas roka účtovať len pohyby peňazí a toto zjavne pohyb peňazí nie je, ale len preúčtovanie.
Teraz mi vlastne došlo, že ty preúčtuvaváš cez výpis z účtu, chápem to dobre? a nie cez ID. Najskôr som to chápala, že pri preúčtovaní si prefotíš bank.výpis, kedy bola urobená úhrada a že to si potom priložíš. No či ťa DÚ môže za toto pokutovať to neviem, ale radšej by som to robila cez tie interné doklady. Máš pravdu lebo fyzicky ti peniaze neprišli. A nemôžeš vystaviť jeden sumárny opravný doklad? Radšej by som preúčtovačky robila cez ID. Aký máš program? Ja účtujem v ALFE. Mňa by to ani nenapadlo preháňať takéto veci cez výp.z účtu.
Mickya
22.07.05,07:49
Teraz mi vlastne došlo, že ty preúčtuvaváš cez výpis z účtu, chápem to dobre? a nie cez ID. Najskôr som to chápala, že pri preúčtovaní si prefotíš bank.výpis, kedy bola urobená úhrada a že to si potom priložíš. No či ťa DÚ môže za toto pokutovať to neviem, ale radšej by som to robila cez tie interné doklady. Máš pravdu lebo fyzicky ti peniaze neprišli. A nemôžeš vystaviť jeden sumárny opravný doklad? Radšej by som preúčtovačky robila cez ID. Aký máš program? Ja účtujem v ALFE. Mňa by to ani nenapadlo preháňať takéto veci cez výp.z účtu.Ja mám oberon.
Takže dátum môžem nechať (počas roka preúčtovanie) a stačí ak prepíšem údaj výpis z účtu na ID alebo musím ešte priložiť nejaký papier - interný doklad? (Pre info uvádzam, že máme cca nejakých 13 tis. položiek ročne v denníku- takže by som musela opraviť aj staršie roky)
Ešte znova pripomínam, že robím JÚ a nie PÚ.
renča1
22.07.05,08:00
Ja mám oberon.
Takže dátum môžem nechať (počas roka preúčtovanie) a stačí ak prepíšem údaj výpis z účtu na ID alebo musím ešte priložiť nejaký papier - interný doklad? (Pre info uvádzam, že máme cca nejakých 13 tis. položiek ročne v denníku- takže by som musela opraviť aj staršie roky)
Ešte znova pripomínam, že robím JÚ a nie PÚ.
Ja to beriem na vedomie od začiatku, že účtuješ v JÚ, dátum nechaj taký ako si účtovala počas roka a prepíš údaje na ID, ako píšeš. Príloha nemusí byť žiadna, iba stačí ak na ID je poznamenané, že čerpeš PF k danej FA v tej sume, v ktorej bola preúčtovaná. Veľa šťastia!!! Ak by si mala problém, tak napíš, rada pomôžem.:)
Mickya
22.07.05,08:06
Ja to beriem na vedomie od začiatku, že účtuješ v JÚ, dátum nechaj taký ako si účtovala počas roka a prepíš údaje na ID, ako píšeš. Príloha nemusí byť žiadna, iba stačí ak na ID je poznamenané, že čerpeš PF k danej FA v tej sume, v ktorej bola preúčtovaná. Veľa šťastia!!! Ak by si mala problém, tak napíš, rada pomôžem.:)To mi nie je jasné, že napíšem doklad ID len v denníku alebo musím mať aj doklad ID "zostrojený"?
Takže ty počas roka tiež preúčtovávaš, nemusím to robiť na konci roka určite - ako uzávierkové operácie? Čo ti na to kontrola povedala, pretože ešte som ja kontrolu nezažila.
Na konci roka stačí, ak robím len započítanie pohľ. + odpisy?
Ďakujem Ti veľmi za pomoc.
Mickya
22.07.05,08:09
To mi nie je jasné, že napíšem doklad ID len v denníku alebo musím mať aj doklad ID "zostrojený"?
Takže ty počas roka tiež preúčtovávaš, nemusím to robiť na konci roka určite - ako uzávierkové operácie? Čo ti na to kontrola povedala, pretože ešte som ja kontrolu nezažila.
Na konci roka stačí, ak robím len započítanie pohľ. + odpisy?
Ďakujem Ti veľmi za pomoc.Aby som ešte presnejšie doplnila môj príspevok - v denníku mi to ide hneď za sebou, čiže je jasné, že opravný zápis patrí k riadku predtým a nie o 10 riadkov vyššie.
renča1
22.07.05,08:42
To mi nie je jasné, že napíšem doklad ID len v denníku alebo musím mať aj doklad ID "zostrojený"?
Takže ty počas roka tiež preúčtovávaš, nemusím to robiť na konci roka určite - ako uzávierkové operácie? Čo ti na to kontrola povedala, pretože ešte som ja kontrolu nezažila.
Na konci roka stačí, ak robím len započítanie pohľ. + odpisy?
Ďakujem Ti veľmi za pomoc.
ID napíšeš v denníku a aj ho "zostrojíš" - fyzicky.
Tiež preúčtuvavam počas roka a nikde som nevidela v zákone, alebo v postupoch účtovania, že sa to musí robiť, ako uzavier.operácie. Kontrolu som ešte nemala na daň z príjmu, ale mala som kontrolu na DPH, dopadla dobre. V robote účtujem podv.účtov. a doma robím svojim bratom JÚ, kde sa mi vyskyt. takéto prípady. Započítav. pohľad. so záväz. môžeš tiež robiť priebežne v roku tiež cez ID. Ku koncu roku sa robia nasled. uzav.operácie k 31.12.
-odpisy
-kurzov.rozdiely na deviz.účtoch a v pokl.
Mickya
25.07.05,06:32
ID napíšeš v denníku a aj ho "zostrojíš" - fyzicky.
Tiež preúčtuvavam počas roka a nikde som nevidela v zákone, alebo v postupoch účtovania, že sa to musí robiť, ako uzavier.operácie. Kontrolu som ešte nemala na daň z príjmu, ale mala som kontrolu na DPH, dopadla dobre. V robote účtujem podv.účtov. a doma robím svojim bratom JÚ, kde sa mi vyskyt. takéto prípady. Započítav. pohľad. so záväz. môžeš tiež robiť priebežne v roku tiež cez ID. Ku koncu roku sa robia nasled. uzav.operácie k 31.12.
-odpisy
-kurzov.rozdiely na deviz.účtoch a v pokl.Celý víkend som rozmýšľala nad tým - opraviť + resp. preúčtovanie robievať cez ID. Nie je problém písať ID, ale problém vidím v tom, že treba aj "fyzicky" vystavovať tieto ID, keď to zrátam, vyjde mi, aby som ročne vystavila takýchto ID 8 tisíc (zatiaľ) - o chvíľu aj viac - čo je podľa mňa zbytočná papierovačka (to aby sme zamestnali ďalšiu osobu). Bolo by možné nejak v internej smernici uviesť, že takéto doklady sú vlastne preúčtovanie a doklad by som nazvala ID-výpis z účtu? Je to blbý nápad? I keď je pravda, že najviac mi vyhovuje tak, ako to robím, pretože máme viacero účtov a keď zákazník volá na niečo ohľadom staršej faktúry, viem sa hneď zorientovať a ľahko ju nájdem.Ako to robíte ostatní?
Ešte otázočka, ty píšeš, ak som to správne pochopila, že pri preúčtovaní používaš deň (dátum), keď to naozaj preúčtovávaš, nie dátum úhrady. Pochopila som ťa správne? Ja dávam totiž dátum, nie keď to preúčtovávam, ale dátum, kedy zákazník peniaze uhradil.