ivni
27.05.09,10:56
Dobrý deň,
riešim tu problém počítania koeficientu DPH. Máme nehnuteľnosť a asi 2 roky ju prenajímame nájomcom - platiteľom DPH. Od marca máme nového nájomcu DPH, ktorý chce fakturovať nájom bez DPH. A ja riešim, či treba počítať koeficient DPH?
Poradí mi niekto?
macula
27.05.09,09:02
Ak prenajímate nehnuteľnosť platcom aj neplatcom DPH, tak musíte používať koeficient.
azla
27.05.09,09:03
Nájom je všeobecne od Dph oslobodeny. Vy sa môžte rozhodnúť, že budete nájom zdaňovať. a to je pre Vás výhodnejší variant.

Ak budete poskytovať nájmy zdaňované aj oslobodené - z toho vyplýva potom povinnosť "ošetrovať" vstupy koeficientom (pri nákupoch, ktoré budú používané na kombinované plnenia na výstupe - oslobodené aj zdaňované.
Nájomca ako platiteľ Dph má nárok na odpočet Dph (iba vtedy nie, ak by ten nájom používal na oslobodené plnenia.)
Avšak ak vyhoviete nájomcovi, znevýhodnite prenajímateľa.:D
ivni
27.05.09,09:09
Nájom samozrejme zdaňujeme, máme živnosť prenájom nehnuteľností.
Mňa akurát štve, že kvôli jednému nájmu sa tu teraz mám zapodievať koeficientom? A pritom je to taká čiastka 59 Eur?
Vladimír Ozimý
27.05.09,09:18
Nájom samozrejme zdaňujeme, máme živnosť prenájom nehnuteľností.
Mňa akurát štve, že kvôli jednému nájmu sa tu teraz mám zapodievať koeficientom? A pritom je to taká čiastka 59 Eur?

môže ti vyjsť Koeficient 1 a tým pádom to je v pohode. Ja osobne ak by išlo o jednu osobu by som však neprenajímal bez DPH, pretože od 1.4.2009 mi zákon o DPH umožňuje zaťažiť DPH aj nájom osobe ktorá nie je platiľom DPH ale je na účely zákona o DPH zdaniteľnou osobou t.j. podniká...

rozhodnúť sa už nemôžete len pri súkromných osobách a PO ktoré nie sú založené na podnikanie a nevykonávajú činnosť ako zdaniteľná osoba
ivni
27.05.09,09:30
My sme zmluvu uzatvorili na cenu s DPH, lenže milá pani zaplatila sumu bez DPH, pretože sa dozvedela, že platci DPH môžu fakturovať aj bez DPH.
Tak ak mi výjde koeficien 1, tak potom je to v pohode, netreba ani nič oznamovať daňovému úradu?
Vladimír Ozimý
27.05.09,09:34
My sme zmluvu uzatvorili na cenu s DPH, lenže milá pani zaplatila sumu bez DPH, pretože sa dozvedela, že platci DPH môžu fakturovať aj bez DPH.
Tak ak mi výjde koeficien 1, tak potom je to v pohode, netreba ani nič oznamovať daňovému úradu?

ako náhle poskytujete oslobodené plnenie a zdaniteľné plnenie súčasne a prijaté vstupy ti idú na obe tieto plnenia je povinnosť oznámiť predpokladaný koeficient DU, správca dane ho musí odsúhlasiť.

Milej pani odkážte že či s DPH alebo bez sa rozhodujete VY a nie príjemca služby...ak vy poskytujete s DPH má povinnosť zaplatiť nájom aj s daňou inak ide z jej strany o stále platný záväzok ktorý môžte súdne vymáhať
azla
27.05.09,09:37
My sme zmluvu uzatvorili na cenu s DPH, lenže milá pani zaplatila sumu bez DPH, pretože sa dozvedela, že platci DPH môžu fakturovať aj bez DPH.
Tak ak mi výjde koeficien 1, tak potom je to v pohode, netreba ani nič oznamovať daňovému úradu?

Fakturácia má byť v zmysle zmluvy. Ak ste si v zmluve dohodli cenu s Dph, tak najom zdaňujete.
Nájom pre platiteľov dane bolo aj pred novelou možné zdaňovať.
Novela zákona od 1.4.2009 rozšírila okruh osôb, ktorým je možné zdaňovať nájom aj o neplatiteľov, avšak musí ísť o zdaniteľnú osobu, ktorá podnika.(vid. prísp. 5).
Ak chcel mať nájomca nájom bez Dph (a ma dôvod ??), tak to mal riešiť pri podpise zmluvy, nie pri úhrade faktúry.:D
ivni
27.05.09,09:40
Ďakujem Vám veľmi pekne, ste milý a naozaj ste mi veľmi pomohli. Pani zavolám, aby to doplatila, dúfam, že to dobre dopadne.
Prajem pekný deň.
lydinka
22.03.10,10:33
ako náhle poskytujete oslobodené plnenie a zdaniteľné plnenie súčasne a prijaté vstupy ti idú na obe tieto plnenia je povinnosť oznámiť predpokladaný koeficient DU, správca dane ho musí odsúhlasiť.

Milej pani odkážte že či s DPH alebo bez sa rozhodujete VY a nie príjemca služby...ak vy poskytujete s DPH má povinnosť zaplatiť nájom aj s daňou inak ide z jej strany o stále platný záväzok ktorý môžte súdne vymáhať

prosím vas, do akých koloniek v DP k DPH vam potom vstupuju prijmy oslobodene od dph a koeficientovane faktury????
Ďakujem
frenky191
22.03.10,16:05
prosím vas, do akých koloniek v DP k DPH vam potom vstupuju prijmy oslobodene od dph a koeficientovane faktury????
Ďakujem
príjmy oslobodené od dph vstupujú do r. 15, koeficientované fa. r. 23
ada159
04.01.11,15:13
čítam všetky príspevky ohladne koeficientu a stále nemám jasno v jednej veci. Obchodná firma s obchodnou činnosťou popri svojej činnosti prenajíma priestory, ktoré sú jeho vlastníctvom a používa koeficient. Otázka je, či kráti všetky vstupy koeficientom, alebo len tie, ktoré sa týkaju prenájmu resp. budovy. Konkretnejšie, či kráti DPH aj z kanc.potrieb, PHM, telefony, ktoré súvisia len s obchodnou činnosťou a nie s prenájmom ani s budovou.Dakujem
Adiks
04.01.11,22:30
čítam všetky príspevky ohladne koeficientu a stále nemám jasno v jednej veci. Obchodná firma s obchodnou činnosťou popri svojej činnosti prenajíma priestory, ktoré sú jeho vlastníctvom a používa koeficient. Otázka je, či kráti všetky vstupy koeficientom, alebo len tie, ktoré sa týkaju prenájmu resp. budovy. Konkretnejšie, či kráti DPH aj z kanc.potrieb, PHM, telefony, ktoré súvisia len s obchodnou činnosťou a nie s prenájmom ani s budovou.Dakujem
Kráti tie vstupy, ktoré súvisia s priestormi, prenajímanými neplatiteľovi DPH. Ak sa napr.prenajímajú neplatiteľovi priestory v adm.budove a technicky sa zhodnotí časť adm.budovy, v ktorej sa nenachádzajú tieto prenajímané priestory, tak odpočítanie DPH z tech.zhodnotenia sa nekráti.
Jucko
21.01.11,07:38
Mám podobný prípad, preto ho pridám do tejto témy - ok?

Podnikateľ-FO, platiteľ DPH prevádzkujúci obchod v r. 2010 prenajímal inej podnik.-FO, neplatiteľke DPH, nevyužívaný predajný stánok.
Nájom fakturoval bez DPH, vôbec žiadne daňové výdavky na stánok neuplatnil, teda nedošlo ani k žiadnemu odpočtu DPH na vstupe.

Otázka: má si urobiť Ročné zúčt. odpočítanej dane 2010? Má počítať koeficient? Podľa mňa nie.

Ďakujem pekne za rady.