luckapastvova
27.05.09,11:16
Dobrý deň, pre odberateľa sme vystavili faktúru s vyšším množstvom tovaru, ako bol dodaný,a preto sme vystavili ( opravili starú) faktúru na nižšiu sumu a zaslali sme ju tejto spoločnosti (výmeniť za tú pôvodnú), ktorá si ale zhodou okolností ponechala tú starú faktúru. Pri úhrade faktúr nám teraz vznikol preplatok, nakoľko odberateľ uhradil sumu z prvej faktúry. Sme mesační platcovia DPH a za ten daný mesiac sa už dph podávala. Vedeli by ste mi poradiť, čo s tým, odberateľ má faktúru na vyššiu sumu, my zasa na nižšiu. Mám si opraviť faktúru na pôvodnú sumu (+vystavím dobropis) a podať dodatočné daňové priznanie, alebo sa ten preplatok dá nejako inak zaúčtovať?
Ako sa podáva to dodatočné, k 25 v mes, alebo hocikedy, a neviete, či sa tam platí nejaká pokuta, dph sa mi zvýši o sumu 3,79 eur.
Ďakujem za odpoveď.
mekelek
27.05.09,11:15
Vyhotoviť dobropis na rozdiel a zároveň ho aj uhradiť.
A čo sa týka opráv v JÚ: prvú (chybnú) fa. zaúčtovať, druhú "vyhodiť", zaúčt.dobropis.
Podotýkam, že hneď, ako ste zistili chybu, mali ste vystaviť dobropis a nie novú faktúru, ak ste neboli dohodnutí inak.