jess
27.05.09,10:51
Ahojte, sťahujem sa do B.Bystrice (ul.Tulská) a potrebujem poradiť s výberom základnej školy pre moje decká. Dcéra ide do osmičky, je jednotkárka, žiačka triedy s rozšíreným vyučovaním anglického a ruského jazyka. Syn ide do 5-ťky a tiež je žiakom s rozšír.vyuč. anglického jazyka. Ten je tiež šikovný - jednotkár - športovec. Som dosť náročná na výber školy (jazyky/strava/prístup učiteľov), tak potrebujem poradiť, ktorú z týchto dvoch si mám vybrať.

Spojová..........ALEBO........Moskovská ????:confused::confused::confused:

Prosím zahlasujte mi v ankete a tiež sa poteším Vašim názorom. Ďakujem.
Jana Acsová
28.05.09,05:29
Neviem, či nás je tu toľko Bystričanov, skôr nie.

Moja skúsenosť. Syn chodil na Spojovú. Spokojnosť bola. Rozšírená výučba jazykov tiež. Až na to, že už je na vysokej. Odporúčam sa informovať priamo na školách. Možno aj v štatistikách by bolo dobré sa zorientovať, ak si školy robia napríklad úspešnosť uchádzačov v prijímacích pohovoroch na stredné školy.

P.S.:
Ja som chodila na Okružnú (tiež blízko). :)
jess
28.05.09,09:27
Neviem, či nás je tu toľko Bystričanov, skôr nie.

Moja skúsenosť. Syn chodil na Spojovú. Spokojnosť bola. Rozšírená výučba jazykov tiež. Až na to, že už je na vysokej. Odporúčam sa informovať priamo na školách. Možno aj v štatistikách by bolo dobré sa zorientovať, ak si školy robia napríklad úspešnosť uchádzačov v prijímacích pohovoroch na stredné školy.

P.S.:
Ja som chodila na Okružnú (tiež blízko). :)
Janka, ďakujem za názor. Boli sme minule len tak pozrieť okolie Spojovej. Synovi sa tam veľmi páčilo, hlavne keď tam bol "skatepark" na ihrisku. Tiež som počula, že tu varia oveľa lepšie ako na Moskovskej, ktorú by sme mali pod nosom. Som človek internetu, takže www stránky ZŠ mám prezreté a na 95% som za Spojovú. Je to síce veľká škola, veľa detí, decká by museli kúsok dochádzať, ale škola má super www stránku, kde je veľa informácií, stále niečo organizuje (teraz koncert DESMODu), má sa komplet prerábať, sú tu uvedené aj úspechy žiakov na rôznych olympiádach, takže asi som aj rozhodnutá.
Určite napíšem e-mail riaditeľovi aké sú možnosti cudzích jazykov alebo zas idem s dcérou do BB k lekárom, tak sa možno aj osobne zastavíme.
Chcela som len počuť konkrétne skúsenosti rodičov. Radšej lepšiu školu a dochádzanie akoby mali decká spustiť z veľmi dobrých výsledkov, ktoré mali doteraz.
Jana Acsová
28.05.09,12:34
Chcela som len počuť konkrétne skúsenosti rodičov. Radšej lepšiu školu a dochádzanie akoby mali decká spustiť z veľmi dobrých výsledkov, ktoré mali doteraz.My sme 9 rokov dochádzali zo Sásovej. Tiež som školu vyberala a vybrala Spojovú. Podľa toho, čo píšeš, predpokladám, že možno došlo k zmenám, ale určite nie k horšiemu. :)
jess
02.06.09,14:13
Tak na Spojovej ma "zrušili" pre nedostatok miesta ..... zatiaľ sme v evidencii. Som v koncoch !:eek::eek::eek::confused:
jess
03.06.09,12:11
.... ani na Skuteckého....tam by deti nepochodili, lebo sa tam robia talentové skúšky a dcéra ako siedmačka by musela robiť 2 diferenčné skúšky a keďže sa okrem AJ neučila NJ ani FJ, ktoré su tu povinné, tak by neprešla. Ruštinu majú len ako nepovinný predmet. Hľadám ďalej ... uf...je to zložitejšie ako som čakala :eek:

Ešte mi odporučili Pieninskú, ale to je na Sásovej a je to na opačnom konci sveta:cool:

Hľadám možnosti na SNP ...
Jana Acsová
04.06.09,05:48
Okružná ulica ?!

Za hlavnou poštou v centre ... tam neviem presne ako sa škola volá (ale marí sa mi, že by mohla byť venovaná jazykom).

Mládežnícka je asi len Osemročné gymnázium. Skúste.

P.S.:
Už to veru nepoznám.
Jana Acsová
04.06.09,05:50
Hľadám možnosti na SNP ...
Tam sú 2 školy, na SNP 54 a SNP 23 (asi). Jedna z nich je aj športové gymnázium, niekedy (za mojich čias) aj ZDŠ.
jess
04.06.09,05:52
Práve som písala na Okružnú, tak čakám na odpoveď.
jess
04.06.09,05:54
Okružná ulica ?!

Za hlavnou poštou v centre ... tam neviem presne ako sa škola volá (ale marí sa mi, že by mohla byť venovaná jazykom).


...neviem, či to bola Bakossova, ale teraz je tá škola presťahovaná na Skuteckého...to je tá jazykovka, kde by museli robiť decká talentovky. Syn by prešiel, keďže on by robil len z AJ, ale dcéra by musela robiť 2 diferenčné skúšky, tak ako som písala vyššie.

Fakt som netušila, že pohľadať školu, kde by ich vzali, bude také ťažké. ...UF
jess
04.06.09,05:57
Janka, díky za ochotu :):):)
janka01
04.06.09,14:06
Ahoj.

Mne dcéra chodí už 5 rokov na ZŠ do Radvane, a nemôžem povedať zatiaľ ani jedno zlé slovo na túto školu. Neviem, možno mala šťastie na učiteľov, a aj na spolužiakov. Samozrejme že aj tu sa deti občas pobijú, ievčatá pohádajú a učitelia aj pokričia na deti... Ale kde to nie je tak? Všade sa niečo nájde. Akurát občas frfle že zle navaria, ale vždy keď bola chorá, a ja som išla po obed sama do jedálne, tak vždy bol chutný :).
Kamarátkina dcéra chodí na Moskovskú do jazykovej triedy AJ, a tiež nič zlé nehovorí na tú školu. Na Moskovskej majú výhodu oproti Radvani v tom, že deti majú možnosť si vybrať obed deň dopredu z 2 jedál, a majú tam aj automat na cukrovinky a nápoje, čo v Radvani zatiaľ nie je, a ja by som to určite privítala. Od septembra sa uvažuje, že aj v radvani sa budú variť 2 druhy jedál, ale to neviem či to aj bude.
jess
04.06.09,14:19
Nevieš niečo bližšie o Okružnej? Dnes mi pani riaditeľka z nej písala, že nie je problém prijať deti, ale že je tam povinný od 6.ročníka okrem angličtiny francúzsky jazyk. Syn by v pohode nabehol, ale dcéra ho nemala, čiže by bola 2 roky v sklze. Momentálne ho "skúma" na internete a uvažujem, že by sme jej vybavili nejaké súkromné doučovanie cez prázdniny. Neviem, ako sa však vyjadrí pani riaditeľka od ktorej ešte čakám zajtra e-mail. Nič bližšie o tej škole neviem, lebo www stránka je v prestavbe. Písala, že je to škola rodinného typu, čo aj tak neviem, čo to je. Viem, že kedysi tam boli športové triedy, čo by zas vyhovovalo synovi....dcéra športovať nemôže...tá skôr tie jazyky.
janka01
04.06.09,14:53
Ahoj.

No o Okružnej ti nič nepoviem, ani nikoho nepoznám, kto tam má dieťa. Viem že je to teraz už taká menšia škola, nejaké priestory poprenajímala súkromnej hudobnej škole, takže určite je menšia oproti Moskovskej. Ale zase majú pekný vonkajší športový areál, lebo ten im vybudovala Billa, lebo jej poskytli pozemok na predajnu. Ináč ten druhý jazyk je povinný od 6 ročníka po novom asi všade, lebo aj dcéra ho bude mať. Neviem prečo, ale môj vnútorný pocit je asi taký, že keby som sa mala ja rozhodnúť konkrétne medzi Moskovskou a Okružnou, tak by som sa skôr priklonila k tej Moskovskej.
Športová škola je aj na Uhlisku. Tam som chodila aj ja:). Ale ako to tam teraz funguje, tak to neviem, pred 20 rokmi to bola veľmi vychytená škola.
janka01
04.06.09,14:58
našla som stránku, mne ide, tak skús:

http://www.zsokruznabb.edu.sk/oskole.html
Jana Acsová
04.06.09,15:41
Písala, že je to škola rodinného typu, čo aj tak neviem, čo to je. Viem, že kedysi tam boli športové triedy, čo by zas vyhovovalo synovi....dcéra športovať nemôže...tá skôr tie jazyky.Niekedy to bola aj jazyková, aj športová škola. Neskôr iba športová. Pre Billu uvoľnili pozemok a tá následne zrekonštruovala športový areál, myslím, že aj telocvičňu. Celkovo škola je v rekonštrukcii, má vymenené okná, javí sa, že majú záujem o podmienky štúdia. Podstatne sa zmenšila, preto asi ten rodinný typ. Došlo k rozdeleniu budov, z toho predpokladám, že z pôvodnej školy iba polovica slúži prevádzkovaniu základnej školy. Ako jedni z prvých (ak nie prví) v BB mali zavedenú tzv. alternatívnu výučbu "škola hrou", ale to je len môj dovetok. Deti v triedach koberce, vankúšiky atď. a keď boli unavené z učiteľa, alebo spolužiakov .-) tak si tam mohli ísť oddýchnuť. Predpokladám však že to už nie je aktuálne vo vyšších ročníkoch, ktoré sa týkajú Teba. Okružná má však predpoklady zoskupiť kvalitných učiteľov, nakoľko Fončorda je stále živé sídlisko. Ale to je už iba domnienka ...
jess
05.06.09,08:05
Dnes mi pani riaditeľka z nej písala, že nie je problém prijať deti, ale že je tam povinný od 6.ročníka okrem angličtiny francúzsky jazyk. Syn by v pohode nabehol, ale dcéra ho nemala, čiže by bola 2 roky v sklze.
Tak sme sa zle pochopili s pani riaditeľkou. Podľa nového školského vzdelávacieho programu platí, že je povinný druhý jazyk od 1-ého a od 6.ročníka, čiže syn bude mať v šestke povinný okrem Aj aj FJ. Dcéra "dochodí" podľa starého vzdel.programu, čiže bude mať povinný len 1 cudzí jazyk - AJ a nepovinne môže chodiť na FJ alebo pokračovať v ruštine. Už aj včera behala po internete na stránky, kde bola aj výslovnosť a docela ju francúzština zaujala, takže zrejme aj nepovinne zvolí FJ.

Takže decká budú chodiť na Okružnú a keďže je to malá škola, tak predpokladám, že tam bude aj lepší prístup učiteľov k deťom. Pani riaditeľka bola v komunikácii veľmi ochotná. A som rada, že je to docela blízko od domu. :)