cece
27.05.09,13:48
Na základe dražby sa predal náš majetok - auto. Vystavím faktúru pre vydražiteľa, ktorý auto získal aj s DPH. A čo ďalej ako to mám účtovať? Cez ID? Ďakujem
azla
27.05.09,12:00
Na základe dražby sa predal náš majetok - auto. Vystavím faktúru pre vydražiteľa, ktorý auto získal aj s DPH. A čo ďalej ako to mám účtovať? Cez ID? Ďakujem

O priebehu dražby zvykne byť spísaná notarska zápisnica, kde je uvedené za akú cenu bol majetok predaný. Vystavíte faktúru pre vydražiteľa na základe údajov z notarskej zápisnice.

Vydražením Vášho majetku z výťažku dražby exekútor uspokojoval pohľadávky Vášho veriteľa a zároveň si vyrovná svoje náklady, ktoré je povinný Vám vyúčtovať.
Interným dokladom zúčtujete všetky tieto vzťahy.
- náklady na exekúciu
- vyrovnanie záväzku voči Vášmu veriteľovi (úplne alebo čiastočné)
- vyrovnanie pohľadávky voči vydražiteľovi
cece
27.05.09,12:52
Takže napr. vydražené bolo 6500 EUR. Na túto sumu vystavím FA pre vydražiteľa. Je to suma aj s DPH.
Ďalej mám rozpísané čiastky z tejto sumy ako:
istina
úrok
trovy konania
-------------------
spolu všetko pre oprávneného.

Toto si mám dať ako jeden ID? Môžem poprosiť o jednotlivé účty? A čo potom s vystavenou FA , ako ju vysporiadať? Veľmi pekne ďakujem.
azla
28.05.09,13:00
Orientačne (nemusí to byť vyčerpavajúce):

Maš záväzok voči veriteľovi, ktorý neplatíš a vymáha ho exekútor.
V účtovníctve ho máš napr. na účte 321 (325,379). Záväzok sa skladá z istiny a úrokov z omeškania. napr. 10 000,-

Exekútor začne konať, predá Tvoj majetok a samozrejme vyúčtuje svoje náklady, ktoré má s exekúciou. Z toho Ti vznikne zäväzok voči exekútorovi.

Ty ako vlastník majetku vystavíš faktúru na vydražiteľa a vznikne Ti pohľadávka na účte napr. 311 (315) -- napr. 13 000,-

V účtovníctve máš pohľadávku...................................... .......311/
V účtovníctve máš záväzok......................................... ............./321

Exekútorové vyúčtované náklady (napr. 1000,-.............................518/325
Exekútor má vyťažok z dražby za predaný majetok, vyťažok slúži na zápočet medzi tvojim záväzkom a pohľadávkou.

Vydražiteľ nezaplatil Tebe ale exekútorovi, zníži sa ti pohľadávka
311/315 (pohl. voči exek.).......................................13.00 0,-

Zníži sa Ti záväzok voči veriteľovi
315/321............................................... .................10.000,-

Exekútor si stiahne svoje náklady (ktoré Ti vyúčtoval)
315/325............................................... ....................1.000,-
-------------------------------------------------------------------
Exekútorovi ostane preplatok, ktorý Ti vráti
221/315............................................... .....................2.000,-