4326
21.07.05,15:30
Precitala som si prispevky na porade, ktore sa tykaju tejto temy, ale nenasla som to co potrebujem vyriesit ja.

Mam takyto problem: z uctu vedeneho v PLN sme vybrali hotovost do pokladne PLN - prepocitala som kurzom NBS v den vyberu penazi, nakolko na vypise z uctu nemam uvedeny ziadny kurz banky.
Z pokladne sa tieto zlote menili v zmenarni na slovenske koruny.
Vydakok z pokladne PLN som zauctovala kurzom aky bol pri prijme z uctu.
A prijem Sk som zauctovala kurzom zmenarne. Vznika mi ale teraz na ucte 261
kurzovy rozdiel? Kedze som si precitala prispevky a je tam napisane, ze na ucte 261 by nemali byt kurzove rozdiely, neviem teraz ci som to uctovala spravne.
Prosim o radu.
Sefcikova
21.07.05,13:45
ak vzniká pri týchto pohyboch zostatok na účte 261, potom je to kurzový rozdiel výsledkový, ktorý sa účtuje ako
kurzový zisk 261/663
kurzová strata 563/261
M.
mudroš
23.07.05,16:26
ak vzniká pri týchto pohyboch zostatok na účte 261, potom je to kurzový rozdiel výsledkový, ktorý sa účtuje ako
kurzový zisk 261/663
kurzová strata 563/261
M.Nesúhlasím, že na účte 261 by vznikal kurzový rozdiel až pri uzatváraní účtovných kníh. Na účte 261 nemá prečo vznikať kurzový rozdiel, iba vo výnimočných prípadoch.
1. Ak vyberám valuty z devízového účtu, alebo vkladám valuty na devízový účet, použijem kurz NBS a KR nevznikne. To isté platí, ak by som prevádzal devízy z jedného devízového účtu na druhý vedený v rovnakej mene.
2. Ak vyberám valuty z korunového účtu, alebo vkladám koruny na devízový účet, ide o nákup alebo predaj valút. použijem kurz banky a KR nevznikne. To isté platí aj pre prevod z účtu v Sk na devízový a naopak.

Jediný prípad keď by KR na účte 261 vznikal by pravdepodobne bol ten, keby som účtoval o prevode medzi dvomi cudzími menami (napríklad prevod z účtu v EUD na účet v USD). Uskutočnením prevodu by ale bola účtovná operácia uzavretá a mal by som mať z tohto dôvodu účet 261 roný 0. Ak nie, zaúčtoval by som kurzový rozdiel.