Blankake
27.05.09,19:49
Prosím Vás, vie mi niekto poradiť, ako prepojiť 1 PC a 2 NB do jednej siete v domácnosti? Doteraz sme mali 1 PC a 1 NB. PC je pripojený cez sieťový kábel, NB cez wi-fi (router). Kúpili sme však ďalší NB, ten sa pripája tiež cez wi-fi. Problém nastal, keď chceme mať pripojené všetky 3 stroje, konkrétne keď sa pripojí do siete ten starý NB. Asi by som mala nastaviť zdieľanie pripojenia, ale vôbec neviem, v ktorom stroji ako. PC a nový NB bežia súbežne v pohode.
pistik71
27.05.09,17:59
Ahoj,
no to je tazko povedat, musis presne specifikovat co vlastne chces. Ide ti o to aby sa tie 3 PC navzajom videli (cize napriklad by bolo mozne navzajom kopirovat subory zo zdielanych adresarov, alebo tlacit na jednej tlaciarni,...), alebo ide len o to, aby sa vsetky 3 PC vedeli pripojit na internet. Ako to teda je?
Blankake
27.05.09,18:01
Ahoj,
no to je tazko povedat, musis presne specifikovat co vlastne chces. Ide ti o to aby sa tie 3 PC navzajom videli (cize napriklad by bolo mozne navzajom kopirovat subory zo zdielanych adresarov, alebo tlacit na jednej tlaciarni,...), alebo ide len o to, aby sa vsetky 3 PC vedeli pripojit na internet. Ako to teda je?
Nie, aby sa na všetkých troch PC dalo pripojiť k sieti (internet, e-mail...) - keď sú všetky zapnuté.
pistik71
27.05.09,18:10
Ak mas wifi router (obvykle taka mala krabicka s antenou :-) tak je to jednoduche, aj ked... kto ti nastavoval pripojenie toho prveho notebooku? Lebo v prvom rade musis v tom routeri povolit pripojenie z toho notebooku (nemusi to tak vsak byt, zalezi ako mas zabezpecenie). Na tom novom NTB potom zapni wifi, klikni na ikonku bezdrotoveho pripojenia vpravo dolu na liste a zobrazi sa ti zoznam dostupnych sieti. Vyberies tu svoju (moze tam byt aj nieco od susedov :), a kliknes pripojit. Mozno bude od teba chciet heslo na pripojenie, tak ho treba zadat (zalezi ako je nastaveny router).
Blankake
27.05.09,18:14
Ak mas wifi router (obvykle taka mala krabicka s antenou :-) tak je to jednoduche, aj ked... kto ti nastavoval pripojenie toho prveho notebooku? Lebo v prvom rade musis v tom routeri povolit pripojenie z toho notebooku (nemusi to tak vsak byt, zalezi ako mas zabezpecenie). Na tom novom NTB potom zapni wifi, klikni na ikonku bezdrotoveho pripojenia vpravo dolu na liste a zobrazi sa ti zoznam dostupnych sieti. Vyberies tu svoju (moze tam byt aj nieco od susedov :), a kliknes pripojit. Mozno bude od teba chciet heslo na pripojenie, tak ho treba zadat (zalezi ako je nastaveny router).
Hm... router nám nastavoval jeden známy (a neviem, či tam nedával aj nejaké heslo). Nový NB mi funguje bez problémov. PC sa tiež pripája bez problémov, v podstate aj starý NB - ale len keď je zapnutý len on. Akonáhle je zapnutý PC a noý NB a chceme pripojiť na sieť aj ten starý NB, tak sa zrušia pripojenia na všetkých 3.

Ešte dodám, že sa mi zdá (ale nie som si 100% istá), že prvé dni nám všetky 3 PC fungovali - dalo sa bez problémov naraz pripojiť na internet, ale od minulého týždňa to takto blbne.
pistik71
27.05.09,18:29
no ja neviem - malo by to byt takto:
Mas wifi router, do ktoreho ti ide internet (od nejakeho lokalneho poskutovatela alebo dsl). Okrem wifi ma aj porty pre pripojenie kablom. Takze PC mas pripojene kablom, a 2 x NTB mas pripojene cez wifi. Teoreticky takto mozes pripojit 255 PC/NTB, takze v pocte to nie je. Moze to byt v tom, ze mas zle nastaveny router, aj ked sa mi to nezda (aky je to typ?).
Uf, este ma takto na dialku napada jedna vec. Ako mas natavene IP adresy tych NTB a PC? (teda ak vies o co kraca :-), to je nieco takeho ako "192.168.1.2" a podobne). Mozes mat rovnake nastavenie na obidvoch NTB, alebo na novom NTB mas take ako na PC. To by mohlo sposobovat tvoje problemy.
Blankake
27.05.09,18:39
no ja neviem - malo by to byt takto:
Mas wifi router, do ktoreho ti ide internet (od nejakeho lokalneho poskutovatela alebo dsl). Okrem wifi ma aj porty pre pripojenie kablom. Takze PC mas pripojene kablom, a 2 x NTB mas pripojene cez wifi. Teoreticky takto mozes pripojit 255 PC/NTB, takze v pocte to nie je. Moze to byt v tom, ze mas zle nastaveny router, aj ked sa mi to nezda (aky je to typ?).
Uf, este ma takto na dialku napada jedna vec. Ako mas natavene IP adresy tych NTB a PC? (teda ak vies o co kraca :-), to je nieco takeho ako "192.168.1.2" a podobne). Mozes mat rovnake nastavenie na obidvoch NTB, alebo na novom NTB mas take ako na PC. To by mohlo sposobovat tvoje problemy.
No hlavný je ten PC (ten je prepojený s routerom - CANYON) a NB sa pripájajú cez wi-fi.
IP adresy viem, že existujú - ale neviem, kde sa zistia. :mee:
pistik71
27.05.09,18:50
keby si bol pobliz, spravim ti to za 5 min (mozno :). Typ routera?:
Aky mas internet? Cez DSL (cez telefon), alebo nejaky lokalny provider (kabel do bytu/domu), alebo aky iny (Orange,...)?
Aky system pouzivas? Windows XP, Vista,...?
Myslim ze PC s tym nema nic spolocne, internet je v routeri (aj ked opak moze byt pravdou, ale je to malo pravdepodobne).
Internet ti ide do routera, a ten ho "rozdeluje" do PC alebo NTB, ktorych moze byt viac.
Jedine ze by isiel internet do PC, z PC do routera a odtial cez wifi do NTB. Ale taku divocinu by zapojil jedine divocak :-) (alebo ak mas Orage internet).
Blankake
27.05.09,18:59
keby si bol pobliz, spravim ti to za 5 min (mozno :). Typ routera?:
Aky mas internet? Cez DSL (cez telefon), alebo nejaky lokalny provider (kabel do bytu/domu), alebo aky iny (Orange,...)?
Aky system pouzivas? Windows XP, Vista,...?
Myslim ze PC s tym nema nic spolocne, internet je v routeri (aj ked opak moze byt pravdou, ale je to malo pravdepodobne).
Internet ti ide do routera, a ten ho "rozdeluje" do PC alebo NTB, ktorych moze byt viac.
Jedine ze by isiel internet do PC, z PC do routera a odtial cez wifi do NTB. Ale taku divocinu by zapojil jedine divocak :-) (alebo ak mas Orage internet).
Internet máme cez optickú káblovú sieť (čiže do bytu máme natiahnutý kábel z chodby bloku. V novom NB mám Vistu, v tých 2 je Windows XP.
Ešte môžem vyskúšať opačné poradie zapnutia PC a NB, že kedy nastane problém (ale to až zajtra, lebo teraz by ma syn hnal :D).
Mne to vychádza tak, že sa starý NB "bije" s novým - teda asi tie IP adresy - ako si ich zistím?

Ten typ routera: CANYON 802:11g
pistik71
27.05.09,20:33
Otazne je, ci ten kabel z chodby ide rovno do routera.
Tie IP adresy zistis takto:
Vista: klikni na Start - do riadku Vyhladat (na spodu) napis cmd a stlac Enter. Zobrazi sa ti take cierne okno s nejakym textom. Do neho napis prikaz ipconfig a stlac Enter. Vypise ti nastavenia siete - hladaj vo vypise IPv4 Address, Subnet Mask a Default Gateway. Budu to 3 "nastavenia" s 4 cislami oddelenymi bodkou.
Win XP: klikni na Start - Spustit - napis prikaz cmd, stlac Eneter a pokracuj ako pri viste. Najdes tam tiez tie 3 nastavenia, akurat budu trochu inac oznacene.
To prve nastavenie (IPv4 Address) by malo byt rozdielne v poslednom cisle zo styroch, inac by to malo byt rovnake. Alebo ich sem napis.
Este ma napadlo ze tie NTB mozu mat rovnake meno, Windowsu to moze vadit (aj ked by na to mal upozornit).
Blankake
27.05.09,20:38
Otazne je, ci ten kabel z chodby ide rovno do routera.
Tie IP adresy zistis takto:
Vista: klikni na Start - do riadku Vyhladat (na spodu) napis cmd a stlac Enter. Zobrazi sa ti take cierne okno s nejakym textom. Do neho napis prikaz ipconfig a stlac Enter. Vypise ti nastavenia siete - hladaj vo vypise IPv4 Address, Subnet Mask a Default Gateway. Budu to 3 "nastavenia" s 4 cislami oddelenymi bodkou.
Win XP: klikni na Start - Spustit - napis prikaz cmd, stlac Eneter a pokracuj ako pri viste. Najdes tam tiez tie 3 nastavenia, akurat budu trochu inac oznacene.
To prve nastavenie (IPv4 Address) by malo byt rozdielne v poslednom cisle zo styroch, inac by to malo byt rovnake. Alebo ich sem napis.
Este ma napadlo ze tie NTB mozu mat rovnake meno, Windowsu to moze vadit (aj ked by na to mal upozornit).
Nerozumiem "Ipv4 Address by malo byť rozdielne v poslednom čísle zo štyroch - v každom mojom PC má byť rozdielne posledné číslo?
pistik71
27.05.09,20:42
Vo viste tam mas nieco takehoto:
IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 192.168.10.2
Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.0.0
Default Gateway . . . . . . . . . : 192.168.10.1
A ta 2-ka co je na konci prveho riadku by malo byt na inom notebooku ine cislo, inac by to malo sediet. Ale to je napr. moje nastavenie, klidne to mozu byt aj ine cisla. Len je dolezite, aby boli rovnake okrem tej poslednej cislice na konci
Blankake
27.05.09,20:45
Vo viste tam mas nieco takehoto:
IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 192.168.10.2
Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.0.0
Default Gateway . . . . . . . . . : 192.168.10.1
A ta 2-ka co je na konci prveho riadku by malo byt na inom notebooku ine cislo, inac by to malo sediet. Ale to je napr. moje nastavenie, klidne to mozu byt aj ine cisla. Len je dolezite, aby boli rovnake okrem tej poslednej cislice na konci
No zajtra to skontrolujem vo všetkých 3 PC, teraz už mám zapnutý len ten svoj NB;) ( a v ňom mám na konci "...103" - bez oddelenia bodkou)
pistik71
27.05.09,20:52
to moze byt, IP (v4) adresa sa sklada zo 4 cisel, kazde od 1 do 255. Cize tam mozes mat 192.168.1.2 ale kludne aj 100.200.10.103
Je to podla toho ako mas nastavene IP adresy.
Najlepsie by asi bolo, keby ti to niekto znaly veci omrkol. Aj ked, co sa naucis, nezabudnes :-)
Blankake
27.05.09,20:56
Aj ked, co sa naucis, nezabudnes :-)
To sa mi páči ;)

Zatiaľ ďakujem, zajtra skúsim rôzne kombinácie poradia zapínania PC - že čo to urobí. :rolleyes:
Blankake
28.05.09,14:55
pistik71, už som zistila IP adresy mojich počítačov. Každý má inú.:confused:
PC a nový NB idú bez problémov (je jedno, ktorý sa zapne prvý), problém je len so starým NB, akonáhle na ňom zapnem pripojenie k sieti, zruší to aj pripojenie na ostatných PC (a je jedno, v akom poradí ich zapínam). Ináč na novom NB je okrem IP Address, Subnet Mask a Default Gateway ešte jedna položka: "Link-local Ipv6 Address". :rolleyes:
pistik71
28.05.09,15:05
Ipv6? Tak to uz si vo vyssom leveli :-)
Tu adresu neries, to je novy typ adries ktore sa budu pouzivat v buducnosti (teda uz sa pouzivaju), ale nebudem to tu riesit, lebo ta este viac pomotam :-) A nebodaj je nastavena?

Tak mi sem napis tie adresy vsetkych PC. Maju inu v tom zmysle, ze napr. PC - 192.168.1.2, NTB1 - 192.168.1.100, NTB2 - 192.168.1.102 ? Alebo su aj tie prve cislice ine? A su rovnake Subnet mask a Default Gateway?
Blankake
28.05.09,15:10
Ipv6? Tak to uz si vo vyssom leveli :-)
Tu adresu neries, to je novy typ adries ktore sa budu pouzivat v buducnosti (teda uz sa pouzivaju), ale nebudem to tu riesit, lebo ta este viac pomotam :-) A nebodaj je nastavena?

Tak mi sem napis tie adresy vsetkych PC. Maju inu v tom zmysle, ze napr. PC - 192.168.1.2, NTB1 - 192.168.1.100, NTB2 - 192.168.1.102 ? Alebo su aj tie prve cislice ine? A su rovnake Subnet mask a Default Gateway?
Vo vyššom leveli? :eek:...máš pravdu s tým ma radšej nepleť ;)
PC: IP Address: 192.168.2.102
nový NB: IP Address: 192.168.2.103
starý NB: IP Address: 192.168.2.100

Maky a brány majú rovnaké
pistik71
28.05.09,15:13
este masku a branu...
Blankake
28.05.09,15:16
este masku a branu...
A to môžem tieto údaje takto zverejňovať, nenapichne sa mi niekto na PC? :rolleyes:
pistik71
28.05.09,15:18
No jasne, len na to cakam a vyberiem vsetky peniaze z tvojho uctu :-) :-) :-)

Jasne ze mozes, jedna sa o tvoje lokalne nastavenia, to by som sa musel pripojit kablom do tvojeho routera u teba doma a to by som potom ani nepotreboval tie cisla (pre info aj pre inych, aby sa nebali).
Take nastavenie ako ty ma xxx ludi, takze nic tajne, to nie su hesla :-)
Blankake
28.05.09,15:23
No jasne, len na to cakam a vyberiem vsetky peniaze z tvojho uctu :-) :-) :-)

Jasne ze mozes, jedna sa o tvoje lokalne nastavenia, to by som sa musel pripojit kablom do tvojeho routera u teba doma a to by som potom ani nepotreboval tie cisla (pre info aj pre inych, aby sa nebali).
Take nastavenie ako ty ma xxx ludi, takze nic tajne, to nie su hesla :-)
OK, presvedčil si ma. Takže, ak Ti to pomôže (u všetkých 3 rovnaké):
Maska: 255.255.255.0
Brána: 192.168.2.1
pistik71
28.05.09,15:33
vyzera to byt nastavene spravne...
skus dat do toho "cierneho okna" prikaz ipconfig -all
a hladaj tam polozku DNS Servers (mozes to spravit na vsetkych PC aj NTB).

Dalej skus v tom ciernom okne vsade napisat prikaz ping 192.168.2.1

malo by to vyzerat nejako takto:

C:\Users>ping 192.168.2.1

Pinging 192.168.2.1 with 32 bytes of data:
Reply from 192.168.2.1: bytes=32 time=2ms TTL=64
Reply from 192.168.2.1: bytes=32 time=1ms TTL=64
Reply from 192.168.2.1: bytes=32 time=1ms TTL=64
Reply from 192.168.2.1: bytes=32 time=1ms TTL=64

Ping statistics for 192.168.2.1:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 1ms, Maximum = 2ms, Average = 1ms

Dolezite tam bude to Lost = 0 (0% loss) - cize pocitac komunikuje s routerom (ma ip adresu 192.168.2.1) bez problemov a nie su ziadne udaje stratene.
Blankake
28.05.09,15:49
na mojom (novom) NB je Lost = 0. Keď to chcem zistiť na starom NB, musí byť pripojený k sieti?
pistik71
28.05.09,15:58
zapoj vsetky naraz do sieti a vyskusat na kazdom. Aby sa vedelo ze ako sa to sprava, teda ci komunikuju vsetky sucasne s routerom a ze ci router nechce niektory pustit na internet, alebo sa uz v trojici nevie niektory pc pripojit k routeru.
Blankake
28.05.09,16:10
zapoj vsetky naraz do sieti a vyskusat na kazdom. Aby sa vedelo ze ako sa to sprava, teda ci komunikuju vsetky sucasne s routerom a ze ci router nechce niektory pustit na internet, alebo sa uz v trojici nevie niektory pc pripojit k routeru.
Zapojila som všetky 3 do siete, na všetkých je Lost=0. Ináč, asi 1 min bežia všetky 3 počítače, ale potom sa spojenie preruší a nejde ani na jednom. Keď vypnem starý NB, spojenie sa ostatných dvoch sa obnoví... :mee:
Asi to bude komplikovanejšie...:(
pistik71
28.05.09,16:44
skus spravit ten test (ping...) ked sa prerusi spojenie.
Blankake
28.05.09,16:49
skus spravit ten test (ping...) ked sa prerusi spojenie.
skúšala som... lebo som vlastne nestihla to urobiť počas spojenia (práve vtedy som akurát kontrolovala na PC)
pistik71
28.05.09,17:09
tak ako teda? robila si to uz pocas vypadku a Lost = 0 bolo na vsetkych? tym padom aj pocas vypadku pocitace komunikuju s routerom, cize problem bude v routeri (asi, kedze je to siroka problematika - ale aspon budes co-to vediet :-)).
Blankake
28.05.09,17:18
áno, na starom NB som to robila vlastne po výpadku spojenia...
Budem musieť niekoho splašiť, aby sa na to prišiel pozrieť :rolleyes:

Ale veľmi pekne Ti ďakujem za trpezlivosť so mnou, aspoň budem môcť niekedy zamachrovať, čo všetko viem. ;)
pistik71
28.05.09,18:18
teoreticky by som ti to vedel pozriet na dialku aj ja (dialkova sprava cez internet - v dnesnej dobe no problem), ak niekoho nenajdes.

Nemas zac, rado sa stalo.
Blankake
28.05.09,18:21
teoreticky by som ti to vedel pozriet na dialku aj ja (dialkova sprava cez internet - v dnesnej dobe no problem), ak niekoho nenajdes.

Nemas zac, rado sa stalo.
Si zlatý ;). Skúsim dohodnúť toho nášho známeho, čo nám inštaloval router... a keby nemal čas alebo to nevedel, tak by som sa ešte ozvala. :)
Blankake
31.05.09,17:09
Tak som tu znovu s mojím "problémom" - všetko je už vyriešené.:) Manžel preinštaloval na tom starom notebooku Windows a už môžu byť všetky 3 počítače pripojené k sieti naraz.
Mám podozrenie, že tam niečo dobabrali deti - na toto sú experti. :D
pistik71
31.05.09,17:15
Tak som tu znovu s mojím "problémom" - všetko je už vyriešené.:) Manžel preinštaloval na tom starom notebooku Windows a už môžu byť všetky 3 počítače pripojené k sieti naraz.
Mám podozrenie, že tam niečo dobabrali deti - na toto sú experti. :D

Tak to ma tesi ze ti to slape. Aj ked osobne nemam rad preinstalacie, lebo potom clovek nevie v com bol problem. Lebo ak sa to vyskutne zase v pondelok, co potom? ;)
Blankake
31.05.09,17:30
Tak to ma tesi ze ti to slape. Aj ked osobne nemam rad preinstalacie, lebo potom clovek nevie v com bol problem. Lebo ak sa to vyskutne zase v pondelok, co potom? ;)
Nestraaaš :confused:...ináč na to preinštalovanie sa manžel chystal už dávno, lebo tam viac vecí nefungovalo.
pistik71
31.05.09,17:33
Nestraaaš :confused:...ináč na to preinštalovanie sa manžel chystal už dávno, lebo tam viac vecí nefungovalo.

No je to tak. Ale Raz za cas nezaskodi, ak si to uz ten ntb zasluzil.

mimotemy Ja som mal v byvalej praci kolegu co vsetko preinstalovaval, a potom nevedel spravit nic ine, len preinstalovat ;)
Flinstone
02.06.09,06:40
skontroluj, či ten starý pc má nastavené "získať IP adresu automaticky" je možné, že ju má nakonfigurovanú ručne a ak router tú adresu pridelí niektorému nb, tak je potom v konflikte a nejde