bjanko
27.05.09,19:56
Dobry,

Moze zamestnavatel uplatnit pre viacerych zamestnancov rozne tresty ak sa v zapise o poruseni pracovnej discipliny hovori o tom istom priestupku? (Napr. sankcia v roznych % vyskach odobratia osobneho priplatku)

Dakujem,
Chobot
28.05.09,07:51
Dobry,

Moze zamestnavatel uplatnit pre viacerych zamestnancov rozne tresty ak sa v zapise o poruseni pracovnej discipliny hovori o tom istom priestupku? (Napr. sankcia v roznych % vyskach odobratia osobneho priplatku)

Dakujem,

Je len na zamestnávateľovi, akú formu trestu uplatní. Aj keby išlo u všetkých zamestnancoch o rovnaký priestupok (napr. všetci by prišlo o hodinu neskôr), tak u takého, ktorému sa to stalo prvý krát môže byť trest (krátenie prémie) nižší, než u takého, ktorý tak meškáva každý mesiac. Nie je to v rozpore so ZP.
bjanko
28.05.09,07:59
Co v pripade ze dvaja zamestnanci prisli o hodinu neskor a obidvom sa to stalo prvy krat? Jednemu odoberu osobny priplatok bez uvedenia doby a druhemu odoberu osobny priplatok na 2 mesiace - je to v poriadku?

Inac - ako tu mozem pridelovat body za rady, lebo ked kliknem na zeleny palec tak ma to odmietne s hlaskou "ze mozu len registrovany" ?
Chobot
28.05.09,08:53
Co v pripade ze dvaja zamestnanci prisli o hodinu neskor a obidvom sa to stalo prvy krat? Jednemu odoberu osobny priplatok bez uvedenia doby a druhemu odoberu osobny priplatok na 2 mesiace - je to v poriadku?

Je to čiste v kompetencii zamestnávateľa rozhodnúť o forme sankcie. Nemáš sa o čo oprieť, môže to urobiť aj tak, ako to urobil, na takéto tresty neexistuje sadzobník. Možno mal iné dôvody, prečo jednému odobral na 2 mesiace a druhému na neurčito. Možno ten druhý je väčší lajdák a teraz mu to zrátal v tomto treste.


Inac - ako tu mozem pridelovat body za rady, lebo ked kliknem na zeleny palec tak ma to odmietne s hlaskou "ze mozu len registrovany" ?

Body sa prideľujú nie palcom, ale tlačítkom "Oceňujem". Tým palcom sa hodnotí samotný príspevok.
bjanko
22.06.09,17:01
Dakujem velmi pekne za info
bjanko
22.06.09,17:02
...este ma napadlo ako je to s pojmom diskriminacia v zakonniku prace?

b.
Chobot
22.06.09,19:40
...este ma napadlo ako je to s pojmom diskriminacia v zakonniku prace?

b.

čo konkrétne máš na mysli? Diskriminácia je široký pojem, aj v zmysle ZP.
bjanko
22.06.09,20:19
nie je diskriminaciou to ze za uplne rovnaky priestupok je jeden zamestnanec postihnuty viac ako druhy?
blazonko
23.06.09,04:40
Nad tým môžeš len polemizovať. Nikdy nevieš, čo viedlo zamestnávateľa k takémuto rozhodnutiu. Možno si všimol, že jeden z nich odchádzal vždy 5 minút skôr, možno viac súkromne telefonoval na náklady zamestnávateľa alebo čo ja viem čo. Jednoducho mu to spočítal a s tým nič nenarobíš. Takéto tresty nie sú len otázkou daného priestupku ale aj celkového správania zamestnanca predtým.
Chobot
23.06.09,06:22
nie je diskriminaciou to ze za uplne rovnaky priestupok je jeden zamestnanec postihnuty viac ako druhy?

Je to relatívne, ale podľa mňa to nie je diskriminácia. Musel by si najprv dokázať, v čo vidíš diskrimináciu. Zamestnávateľ si určite vie zdôvodniť, prečo jedného potrestal tak a druhého inak.
bjanko
23.06.09,16:24
pytam sa preto lebo prax hovori ze ak sa zamestnanec dopusti hrubeho porusenia pracovnej discipliny tak ak je s nim okamzite rozviazany pracovny pomer, tak ak to napadne na sude vacsinou to vyhra zamestnanec lebo zamestnavatel nie je schopny dokazat to hrube porusenie. ale ak zamestnavatel nezvoli moznost okamziteho rozviazania a zamestnancovi len siahne na plat tak v takomto pripade ak to zamestnanec napadne vzdy sud vyhra zamestnavatel. z coho mne ako logicky uvazujucemu cloveku vyplyva ze tu nieco nehra...zamestnavatelia sa umyselne uchyluju k sankciam pretoze ich perfektne kryje co? nazor sudcu? zakonnik prace?
FugAn
10.09.10,09:06
Ako je to s vrátením osobného príplatku? ZA akých podmienok je možné ho vrátiť? Osobný príplatok bol dohodnútý v pracovnej zmluve. Zamestnanec dostal upozornenie pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny a odobrali mu osobný príplatok. Zamestnanec si plní svoje povinnosti podľa pracovnej zmluvy. Riaditeľ sa informoval u nadriadeného a ten potvrdil, že nedochádza u zamestnanca k porušovaniu a s jeho prácou je spokojný.
Chobot
10.09.10,09:31
Ako je to s vrátením osobného príplatku? ZA akých podmienok je možné ho vrátiť? Osobný príplatok bol dohodnútý v pracovnej zmluve. Zamestnanec dostal upozornenie pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny a odobrali mu osobný príplatok. Zamestnanec si plní svoje povinnosti podľa pracovnej zmluvy. Riaditeľ sa informoval u nadriadeného a ten potvrdil, že nedochádza u zamestnanca k porušovaniu a s jeho prácou je spokojný.

Ten, kto rozhodol o jeho odobratí, môže takým istým postupom rozhodnúť o jeho opätovnom priznaní.
sisimonka
14.10.10,12:22
Dobry den,
chcela by som vas poprosit o radu. Mam jeden problem so zamestnancom.
Ide o to, ze bol vcera za nasim sefom a pytal zvyseniu platu o nehoraznu sumu (priblizne35% jeho terajsej). Sef mu to samozrejme zamietol a on povedal teda, ze si ide hladat inu pracu. Vecer mi este volal, ze chce na dnes neplatene volno, pretoze ide dnes na pohovor. Volno mu bolo zamietnute, kedze to narusi vyrobu (musi pripravit pracovisko a tak pre inych zamestnancov). Nas sef bol este taky zhovjevavy, ze mu povedal, ze po 12tej hod. moze odist a ist na pohovor. Dnes do roboty neprisiel.:confused:Volali sme mu teraz okolo 14-30, ze vraj on nemoze teraz este prist lebo je v tej druhej robote. Takze vas poprosim o radu ci by sme mu mohli dat vypoved kvoli poruseniu pracovnej discipliny, pretoze taketo nieco som este nezazila....
day
14.10.10,12:39
Dobry den,
chcela by som vas poprosit o radu. Mam jeden problem so zamestnancom.
Ide o to, ze bol vcera za nasim sefom a pytal zvyseniu platu o nehoraznu sumu (priblizne35% jeho terajsej). Sef mu to samozrejme zamietol a on povedal teda, ze si ide hladat inu pracu. Vecer mi este volal, ze chce na dnes neplatene volno, pretoze ide dnes na pohovor. Volno mu bolo zamietnute, kedze to narusi vyrobu (musi pripravit pracovisko a tak pre inych zamestnancov). Nas sef bol este taky zhovjevavy, ze mu povedal, ze po 12tej hod. moze odist a ist na pohovor. Dnes do roboty neprisiel.:confused:Volali sme mu teraz okolo 14-30, ze vraj on nemoze teraz este prist lebo je v tej druhej robote. Takze vas poprosim o radu ci by sme mu mohli dat vypoved kvoli poruseniu pracovnej discipliny, pretoze taketo nieco som este nezazila....

mozes, absencia - ako ju mate definovanu v smernici?
okamzita vypoved moze byt aj jeho cielom

(treba mu, ale pripomenut: nikto Ti nemoze tolko dat, ako ja slubit ;) )
sisimonka
14.10.10,12:45
dakujem za odpoved... riadime sa ZP a tam stoji, ze ma este dva mesiace pokial dostane vypoved... takze je stale u nas v PP?
Holder Miro
14.10.10,15:36
Dobry den,
chcela by som vas poprosit o radu. Mam jeden problem so zamestnancom.
Ide o to, ze bol vcera za nasim sefom a pytal zvyseniu platu o nehoraznu sumu (priblizne35% jeho terajsej). Sef mu to samozrejme zamietol a on povedal teda, ze si ide hladat inu pracu. Vecer mi este volal, ze chce na dnes neplatene volno, pretoze ide dnes na pohovor. Volno mu bolo zamietnute, kedze to narusi vyrobu (musi pripravit pracovisko a tak pre inych zamestnancov). Nas sef bol este taky zhovjevavy, ze mu povedal, ze po 12tej hod. moze odist a ist na pohovor. Dnes do roboty neprisiel.:confused:Volali sme mu teraz okolo 14-30, ze vraj on nemoze teraz este prist lebo je v tej druhej robote. Takze vas poprosim o radu ci by sme mu mohli dat vypoved kvoli poruseniu pracovnej discipliny, pretoze taketo nieco som este nezazila....

Kiež by bolo takýchto sebavedomých zamestnancov viac...

Potom by vyzerala pracovná scéna Slovenska inak, a aj platy by boli vyššie.

Je to zbytočné naťahovať, ak raz niekto stratil motivaciu a nechce pracovať vo firme, tak mu treba prac.pomer ukončiť dohodou , ku dňu nasledujúcemu, po dni keď bol poslednýkrat v robote.

Načo mu písať absencie ???

Aký to má zmysel ?
gven75
15.10.10,09:40
Ahojte, rada by som sa opýtala do akej výšky môže zam-ľ siahnuť na plat pre porušenie prac. disc. (prichytenie pri pokuse o krádež). Musí dostať takýto zam-c min. mzdu alebo možem mu strhnúť aj viac??? Ďakujem! :)
Holder Miro
16.10.10,12:12
Ahojte, rada by som sa opýtala do akej výšky môže zam-ľ siahnuť na plat pre porušenie prac. disc. (prichytenie pri pokuse o krádež). Musí dostať takýto zam-c min. mzdu alebo možem mu strhnúť aj viac??? Ďakujem! :)


Aj kožu možeš z neho strhnúť....
Llívia
16.10.10,15:50
Ahojte, rada by som sa opýtala do akej výšky môže zam-ľ siahnuť na plat pre porušenie prac. disc. (prichytenie pri pokuse o krádež). Musí dostať takýto zam-c min. mzdu alebo možem mu strhnúť aj viac??? Ďakujem! :)
Na žiadnu mzdu mu nemôže siahnuť. Musím mu dať takú mzdu, akú má dohodnutú v pracovnej zmluve, napr. ak má dohodnutú mesačnú mzdu 500 EUR, tak mu musí dať mzdu v sume 500 EUR, nemôže mu ju krátiť. Zákonník práce nepozná sankcie v podobe siahania na mzdu. Skúste mu niečo zraziť a ešte s vami okamžite skončí pracovný pomer pre nevyplatenie mzdy (po uplynutí 15 dní od jej splatnosti).
gven75
18.10.10,04:35
Na žiadnu mzdu mu nemôže siahnuť. Musím mu dať takú mzdu, akú má dohodnutú v pracovnej zmluve, napr. ak má dohodnutú mesačnú mzdu 500 EUR, tak mu musí dať mzdu v sume 500 EUR, nemôže mu ju krátiť. Zákonník práce nepozná sankcie v podobe siahania na mzdu. Skúste mu niečo zraziť a ešte s vami okamžite skončí pracovný pomer pre nevyplatenie mzdy (po uplynutí 15 dní od jej splatnosti).

Čože? tak v prac. zmluve má základný plat 200,- € a prémie do výšky 240%. My sme chceli strhnúť tie prémie, žeby dostal len tých 200,- €, no nevedela som či to môžme a či je nutné min nechať min. mzdu??? prosím súri to!!!!!
Holder Miro
18.10.10,05:02
Čože? tak v prac. zmluve má základný plat 200,- € a prémie do výšky 240%. My sme chceli strhnúť tie prémie, žeby dostal len tých 200,- €, no nevedela som či to môžme a či je nutné min nechať min. mzdu??? prosím súri to!!!!!

Ak sa nemýlim prémie sú POHYBLIVÁ zložka mzdy,ktorej vyplatenie je viazané na splnenie určitých podmienok kladených na zamestnanca,
/splnenie, resp. prekročenie výkonovej normy,prikladné plnenie si zverených úloh, pravidelná dochádzka do zamestnania a tď./

Vzhľadom na to že ste zistili pokus o krádež u zamestnanca, tak rozhodne je to dovod nielen na nevyplatenie prémiu ale taktiež na okamžité rozviazanie prac.pomeru s ním,pre obzvlášť hrubé porušenie prac.disciplíny.

Tiež sa zamýšĺam o relevancii Vašej kvalifikacie,keď nemate jasno v takých základných veciach.
gven75
18.10.10,05:09
Nemusíte sa zamýšľať ja viem, že môžme aj rozviazať okamžite PP, no nechceme. A to, že som si to len chcela sama utvrdiť, že môžem mu siahnuť na plat ešte nič nehovorí o mojej spôsobilosti na túto prácu. Každopádne ďakujem za odpoveď aj keď by sa zaobišla bez tohto komentára....
Llívia
18.10.10,06:29
Čože? tak v prac. zmluve má základný plat 200,- € a prémie do výšky 240%. My sme chceli strhnúť tie prémie, žeby dostal len tých 200,- €, no nevedela som či to môžme a či je nutné min nechať min. mzdu??? prosím súri to!!!!!

Aký druh práce vykonáva? Minimálna mzda totiž nie je to isté ako stupne náročnosti práce (ďalej "SNP"). Zamestnávateľ mu nemôže dať nižšiu mzdu, než je určená pre príslušný "SNP". Takže, ak vykonáva prácu zodpovedajúcu 1. "SNP", nemôže mu dať zamestnávateľ mzdu nižšiu než 307,70 EUR. Ak vykonáva prácu zaradenú do 2. "SNP" (307,70 x 1,2), nemôže mu dať mzdu nižšiu než 369,20 EUR, atď. podľa "SNP".
(Aký je týždenný pracovný čas tohto zamestnanca?)
gven75
18.10.10,08:15
Má 40 hod/týždeň, tie stupne náročnosti sú mi jasné tak min. mzda mu ostane v každom prípade! ďakujem ešte raz ! :)
Llívia
18.10.10,09:10
Má 40 hod/týždeň, tie stupne náročnosti sú mi jasné tak min. mzda mu ostane v každom prípade! ďakujem ešte raz ! :)
Ale musí to byť minimálna mzda určená pre príslušný stupeň náročnosti práce.