dadmtb
27.05.09,22:19
Chcel by som sa vás opýtať, ako funguje práca bez zmluvy teda nie na Dohodu o vykonanej práci. Mám 15 rokov a ked mi niekto posle na ucet peniaze nezdanené je to legálne? S tým, že si to daná firma, pre ktorú robím nedá do nákladov ako to funguje teda ked nebudem pracovať na Dohodu?

Ďakujem.
mzdarka renca
27.05.09,21:00
Chcel by som sa vás opýtať, ako funguje práca bez zmluvy teda nie na Dohodu o vykonanej práci. Mám 15 rokov a ked mi niekto posle na ucet peniaze nezdanené je to legálne? S tým, že si to daná firma, pre ktorú robím nedá do nákladov ako to funguje teda ked nebudem pracovať na Dohodu?

Ďakujem.
Ako teda pracuješ? Máš inú zmluvu? Ak nie, je to čierna práca, čo je nelegálne. V tvojom veku by tvoj zákonný zástupca (jeden z rodičov) mal podpísať súhlas s vykonávaním pracovnej činnosti.
Paula
27.05.09,21:18
Chcel by som sa vás opýtať, ako funguje práca bez zmluvy teda nie na Dohodu o vykonanej práci. Mám 15 rokov a ked mi niekto posle na ucet peniaze nezdanené je to legálne? S tým, že si to daná firma, pre ktorú robím nedá do nákladov ako to funguje teda ked nebudem pracovať na Dohodu?

Ďakujem.


Za vykonanie čoho Ti posielajú nezdanené peniažky, ak si to netúžia dať ani do nákladov?
veronikasad
27.05.09,21:52
Chcel by som sa vás opýtať, ako funguje práca bez zmluvy teda nie na Dohodu o vykonanej práci. Mám 15 rokov a ked mi niekto posle na ucet peniaze nezdanené je to legálne? S tým, že si to daná firma, pre ktorú robím nedá do nákladov ako to funguje teda ked nebudem pracovať na Dohodu?

Ďakujem.
Máš už ukončenú povinnú školskú dochádzku ? Uveď prosím druh práce, ktorú vykonávaš.
dadmtb
28.05.09,13:01
Momentálne dokončujem ZŠ a už idem na ghymnázium :D Ale mám 15 rokov. To záleží podla školy? Som si myslel že podľa veku :confused:.
A vykonávam prácu webdesignera, programátora.

Velmi pekne dík za pomoc s týmto, pretože vážne už neviem, na koho sa obrátit.
Cez prázdniny by som chcel makať a neviem, či to je takto legálne bez zmluvy o vykonanej práci z dovodu, že málo kto mi ju dá na jeden projekt :(

Díki.
veronikasad
28.05.09,13:19
Momentálne dokončujem ZŠ a už idem na ghymnázium :D Ale mám 15 rokov. To záleží podla školy? Som si myslel že podľa veku :confused:.
A vykonávam prácu webdesignera, programátora.

Velmi pekne dík za pomoc s týmto, pretože vážne už neviem, na koho sa obrátit.
Cez prázdniny by som chcel makať a neviem, či to je takto legálne bez zmluvy o vykonanej práci z dovodu, že málo kto mi ju dá na jeden projekt :(

Díki.
Povinná školská dochádzka je 10-ročná, teda ešte aj prvý ročník strednej školy, dovtedy by si na takúto prácu nemal mať zmluvu v zmysle Zákonníka práce.

mimotemyVzhľadom na tvoj vek "klobúk dole", držím ti palce ...
dadmtb
28.05.09,13:58
No tak dík, ale akosi ešte v tom stále nemám jasno :D Takže ked som ešte nedokončil 10 ročnú dochádzku tak čo?

nemal mať zmluvu v zmysle Zákonníka práce.
Takže ako že nemám mať zmluvu? Som z toho už úplne mimo :D
Ved ja ako 15 ročný už možem chodiť na brigády teda možem pracovať na dohodu, no stále ste mi nepovedali, či je nelegálne, aby som pracoval eventálne bez tejto dohody.

Ďakujem.
veronikasad
28.05.09,14:04
No tak dík, ale akosi ešte v tom stále nemám jasno :D Takže ked som ešte nedokončil 10 ročnú dochádzku tak čo?

nemal mať zmluvu v zmysle Zákonníka práce.
Takže ako že nemám mať zmluvu? Som z toho už úplne mimo :D
Ved ja ako 15 ročný už možem chodiť na brigády teda možem pracovať na dohodu, no stále ste mi nepovedali, či je nelegálne, aby som pracoval eventálne bez tejto dohody.

Ďakujem.
Pozri § 11 Zákonníka práce :
(2) Spôsobilosť fyzickej osoby mať v pracovnoprávnych vzťahoch práva a povinnosti ako zamestnanec a spôsobilosť vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať tieto práva a brať na seba tieto povinnosti vzniká, ak ďalej nie je ustanovené inak, dňom, keď fyzická osoba dovŕši 15 rokov veku; zamestnávateľ však nesmie dohodnúť ako deň nástupu do práce deň, ktorý by predchádzal dňu, keď fyzická osoba skončí povinnú školskú dochádzku

Nie som si úplne istá, či sa vzťahuje aj na práce vykonávané na základe dohôd
Lianka
28.05.09,14:11
Dohody o prácach vykonávaných
mimo pracovného pomeru
§ 223

(1)Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom (dohoda o vykonaní práce) alebo ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov). Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa vzťahujú ustanovenia prvej časti.

(2) S mladistvým zamestnancom možno tieto dohody uzatvárať, len ak sa tým neohrozí jeho zdravý vývoj, bezpečnosť, mravnosť alebo výchova na povolanie.

(3) Tieto dohody nemožno uzatvárať na činnosti, ktoré sú predmetom ochrany podľa autorského zákona.
Lianka
28.05.09,14:14
Pozri § 11 Zákonníka práce :
(2) Spôsobilosť fyzickej osoby mať v pracovnoprávnych vzťahoch práva a povinnosti ako zamestnanec a spôsobilosť vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať tieto práva a brať na seba tieto povinnosti vzniká, ak ďalej nie je ustanovené inak, dňom, keď fyzická osoba dovŕši 15 rokov veku; zamestnávateľ však nesmie dohodnúť ako deň nástupu do práce deň, ktorý by predchádzal dňu, keď fyzická osoba skončí povinnú školskú dochádzku

Nie som si úplne istá, či sa vzťahuje aj na práce vykonávané na základe dohôd

Tiez ma toto zaujima, ci tato podmienka musi byt splnena aj pri dohodach. (Logicky by som povedala, ze musi.)
KEJKA
28.05.09,14:23
ak nebudeš a asi nebudeš mať zmluvu, tak ide vlastne o podnikanie. Budeš si robiť daňové priznanie a podpíše ho zákonný zástupca.
Neviem aké vysoké sú to príjmy, ale vzhľadom na tvoj vek by som to nejaký čas -cez tie prázdniny - ponechala ako "náhodné" príjmy. do cca 50000 Sk !!! aj tak žiadne dane platiť nebudeš.
No a na niečo väčšie si priebežne skúšaj dohodnúť zmluvu, niekoho možno "zlomíš".
dadmtb
28.05.09,14:45
Takže to si mám ja akože podať daňové priznanie s tým, že mi ho podpíše zákonný zástupca? to je teda už asi priveľa na mňa :D.
Takže asi budem musieť potom všetkých "zlomiť" a s nimi podpísať Dohodu o vykonanej práci s tým, že oni mi už dajú zdanený plat.No neviem, kto to so mnou podpíše koli 500 Sk :-/
KEJKA
28.05.09,15:15
ved daňové priznanie ti pomôžu urobiť rodičia, ja robím dcere, aj mužovi.... :-) a možno ani nebudeš musieť robiťKolko myslíš, že zarobíš? bude to viac ako 50000 Sk?

DP budeš robiť v marci 2010 !!!! tak si s tým teraz nelám hlavu. Nemuséš lámať, len sa spýtaš, možno zistíš, že 3 z desiatich ti tú dohodu dajú.
dadmtb
28.05.09,15:54
Preboha ja neviem robiť danové :D
No určite nezarobím viac ako 50 litrov.
A ako že teraz si s tým hlavu nemám lámáť? Ved danové podávajú iba živnostníci a tí majú to IČO nie? To ako si mám ešte niečo vybaviť? Abo si nemusím vybavovať nič a potom podám danové raz v roku a všetko je vystarané? A do sociálnej platit nemusím či ako to je?

Dík.
KEJKA
28.05.09,17:27
ak určite nezarobíš 50 tis. Sk, tak nesplňuješ limit pre povinnosť podávať daňové priznanie. Preto si s tým nelám hlavu. Ak budeš mať na konte viac ako 50 tis. Sk zarobených, ohlás sa, určite rád dáš 1000-ku,aby ti to niekto urobil.
Ja viem, že tú tvoju činnosť sa môže považovať za podnikanie, a teda že sa musíš registrovať, ale vzhľadom na tvoj vek (klobúk dole pred tvojou šikovnosťou) ti vážne radím, nelám si hlavu, rob tak ako doteraz, skúšaj podľa okolností klienta nahovoriť na dohodu. A ohlás sa po prázdninách.
ešte na okraj - nie si jediný šikovný, skús vyhľadať nick PITRO a napíš jemu.
dadmtb
28.05.09,18:25
Díki moc. Takže ak zarobím na 50 tisic. čonezarobím tak až potom si musím podať priznanie hej? Inak nemusím? Najhoršie je, že nie vždy sa mi to podarí dohodnúť na dohodu a nemožem si dovoliť pracovať na čierno... To sú problémy ach joj :mad:

P.S. možes mi dať na toho pitra mail? Lebo ho akosi neviem náýjsť v profile :(

Dík.
KEJKA
29.05.09,11:34
Díki moc. Takže ak zarobím na 50 tisic. čonezarobím tak až potom si musím podať priznanie hej? Inak nemusím? Najhoršie je, že nie vždy sa mi to podarí dohodnúť na dohodu a nemožem si dovoliť pracovať na čierno... To sú problémy ach joj :mad:

P.S. možes mi dať na toho pitra mail? Lebo ho akosi neviem náýjsť v profile :(

Dík.
hej priznanie až potom......
existuje aj pojem "náhodný príjem",
na čierno? veľa závisí od toho, ako získaváš zákazky, koľko ich máš, v akej frekvencii, ako tvoj obchod vlastne prebieha......
ešte raz - nelám si hlavu, a ozvi sa na jeseň,
Veľa šťastia a úspechov.
toto je on, kludne mu napíš...
http://www.porada.sk/member.php?u=21421
dadmtb
29.05.09,12:32
Díki, už som mu naapísal. A ako že na jeseň sa ozvy akože potom mi poradíte ako podať to priznanie? A to je akože žiadne zmluvy nič nebudem vydávať iba potom zaplatím dan?
KEJKA
29.05.09,14:31
Díki, už som mu naapísal. A ako že na jeseň sa ozvy akože potom mi poradíte ako podať to priznanie? A to je akože žiadne zmluvy nič nebudem vydávať iba potom zaplatím dan?
potom už budeš zhruba vedieť príjmy - kde sa asi pohybuješ, či si mal aj dohody alebo nie.
a ano, poradíme,či to vyzerá na podanie DPFO, alebo nie.
dadmtb
29.05.09,15:08
Aha tak Díki moc. Takže teraz mám robiť normal jo a potom ak by toho bolo viac a bez zmlúv tak sem napíšem jo?

Fakt díki moc. Toto je prvé fórum, kde sú naozaj trpezlivý ludia a ako tak mi pomohli s touto dilemou.

Díki.