dafo432
27.05.09,22:44
Zdravím
mám problem ohľadom zamestnania. Som v skúšobnej dobe pohrávam sa s myšlienkou dať výpoveď i keď je to v tejto dobe dosť odvážny krok no zamestnávateľ neprepláca nadčasy, nezabezpečuje stravu ( neposkytuje stravné lístky a ani nezabezpečuje jedlo), a zatiaľ nevyplatil výplatu aká je na zmluve (na takej istej sme sa dohodli aj ústne). Mal by som možnosť pracovať na dohodu alebo na zmluvu na menej ako 40 hodín týždenne. Ak by som pracoval ako brigádnik musel by som sa ísť nahásiť opäť na úrad práce. Ako by ma tam brali resp. posudzovali ? Nebolo by so mnou iné jednanie ako ked som dostal výpoveď ? Mám nárok na mzdu za odpracované hodiny ktoré som odrobil za daný mesiac ?

Ďakujem za rady.
veronikasad
27.05.09,20:50
Zdravím
mám problem ohľadom zamestnania. Som v skúšobnej dobe pohrávam sa s myšlienkou dať výpoveď i keď je to v tejto dobe dosť odvážny krok no zamestnávateľ neprepláca nadčasy, nezabezpečuje stravu ( neposkytuje stravné lístky a ani nezabezpečuje jedlo), a zatiaľ nevyplatil výplatu aká je na zmluve (na takej istej sme sa dohodli aj ústne). Mal by som možnosť pracovať na dohodu alebo na zmluvu na menej ako 40 hodín týždenne. Ak by som pracoval ako brigádnik musel by som sa ísť nahásiť opäť na úrad práce. Ako by ma tam brali resp. posudzovali ? Nebolo by so mnou iné jednanie ako ked som dostal výpoveď ? Mám nárok na mzdu za odpracované hodiny ktoré som odrobil za daný mesiac ?

Ďakujem za rady.
úrad práce neskúma dôvod rozviazania prac.pomeru. Ak chceš byť evidovaný na ÚP ako uchádzač o zamestnanie - štát bude za teba platiť zdravotné poistenie - tvoj príjem zo zamestnania / z dohody alebo prac.pomeru na kratší pracovný čas, nesmie presiahnúť mesačne 65% životného minima. Nie je tvojou povinnosťou prihlásiť sa na ÚP, ak budeš dobrovolne nezamestnaný, musíš sa v zdr.poisťovni prihlásiť ako samoplatitel,
KEJKA
28.05.09,09:27
Môže sa na úrade práce prihlásiť slovenský občan, ktorý doteraz robil iba v Česku a dostal výpoveď?
Má nárok na podporu? v SR neplatil a neodvádzal nič.
toto som zistila, ak nepracoval aspoň 3 roky, nemá nárok na podporu.
Je to 2,5 roka skončený študent, pracoval rok v USAí a potom 11 mesiacov v EU-Česku, takže 4 roky od školy ani robiť nemohol.
Andyke
28.05.09,09:43
babi2
28.05.09,09:47
Môže sa na úrade práce prihlásiť slovenský občan, ktorý doteraz robil iba v Česku a dostal výpoveď?
Má nárok na podporu? v SR neplatil a neodvádzal nič.
toto som zistila, ak nepracoval aspoň 3 roky, nemá nárok na podporu.
Je to 2,5 roka skončený študent, pracoval rok v USAí a potom 11 mesiacov v EU-Česku, takže 4 roky od školy ani robiť nemohol.
Pracujem v EÚ, bude sa mi táto doba hodnotiť na účely nároku na dávku v nezamestnanosti?

Sociálna poisťovňa

pri posudzovaní nároku na dávku v nezamestnanosti postupuje podľa slovenských právnych predpisov v spojení s príslušnými ustanoveniami nariadenia č. 1408/71 a vykonávacieho nariadenia č. 574/72 a zohľadní v potrebnom rozsahu doby poistenia alebo zamestnania dosiahnuté podľa legislatívy členského štátu EÚ tak, akoby boli dobami poistenia dosiahnutými podľa slovenskej legislatívy.

Na zohľadnenie týchto dôb je potrebné predložiť formulár E 301 – Potvrdenie týkajúce sa období, ktoré sa majú zohľadniť pre priznanie dávok v nezamestnanosti, v ktorom sú presne uvedené doby poistenia dosiahnuté podľa legislatívy členského štátu EÚ, kde bol poistenec zamestnaný. Ak takýto formulár E 301 žiadateľ o dávku v nezamestnanosti nepredloží, pobočka Sociálnej poisťovne požiada o jeho zaslanie príslušnú inštitúciu členského štátu EÚ.

Vaša Sociálna poisťovňa
Je nevyhnutné na splnenie podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti byť poistený v nezamestnanosti nepretržite tri roky v posledných štyroch rokoch?

V zmysle § 104 ods. 1 zákona o sociálnom poistení, poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky.

V zmysle § 104 ods. 4 zákona o sociálnom poistení, rok poistenia v nezamestnanosti je 365 dní poistenia v nezamestnanosti.

Na základe vyššie uvedeného, nárok na dávku v nezamestnanosti vznikne, ak ku dňu zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie, preukáže žiadateľ celkovú dobu poistenia v nezamestnanosti v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie v dĺžke najmenej 1 095 dní.

Nepretržitosť doby poistenia v nezamestnanosti sa neskúma, rozhodujúca je celková dosiahnutá doba poistenia v nezamestnanosti. Teda jednotlivé doby poistenia v nezamestnanosti dosiahnuté v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie sa sčítajú.

Vaša Sociálna poisťovňa

Toto som našla na stránke Soc.poisťovne, neviem či pomôže
KEJKA
28.05.09,09:53
Pozri : http://www.eures.sk/ceska-republika-3-1.html#5_3l
áno, dakujem, myslela som úrad práce v SR.
Viem, nemá nárok na podporu ani v ČR ani v SR.
Andyke
28.05.09,09:57
Môže sa na úrade práce prihlásiť slovenský občan, ktorý doteraz robil iba v Česku a dostal výpoveď?
Má nárok na podporu? v SR neplatil a neodvádzal nič.
toto som zistila, ak nepracoval aspoň 3 roky, nemá nárok na podporu.
Je to 2,5 roka skončený študent, pracoval rok v USAí a potom 11 mesiacov v EU-Česku, takže 4 roky od školy ani robiť nemohol.

Zaregistrovať sa môže ako uchádzač o zamestnanie. Pokiaľ už má 25 rokov tak bude mať nárok na sociálnu dávku.