zmurka
28.05.09,07:18
Dobry den,

chcem sa opytat ako je to spoplatkom za smeti, ked zijem mimo svojho trvaleho pobytu, viem ze je mozne znizit poplatok za smeti, nakolko sa dlhodobo nezdrzujem v mieste bydliska.
Ma na to ale vplyv, ze byt kde mam trvaly pobyt prenajmam? Musim platit smeti za najomnikov, alebo si kazdy plati smeti sam podla trvaleho, resp. prechodneho pobytu?

Dakujem

zmurka
ivka70
28.05.09,05:40
Treba sa informavat na miestnom urade, kazde mesto moze mat roznew pravidla na odpustenie tohto poplatku.

U nas napr. kazdy rok do 321.1. treba ziadat o znizenie poplatku /neodpustia ho cely, ale znizia napr vysokoskolakom, pracujucim v zahranici a pod./

Co sa tyka najomnikov, logicky by mali platit tam, kde byvaju a v mieste trv.pobytu by mali ziadat o ulavu.
Ale ako to ma dane mesto zadefinovane, treba zistit priamo tam.
Elena Navrátilová
28.05.09,05:58
Téma je zaradená do SVB tém ale neviem prečo. To nie je spoločná časť domu. Takže vhodnejšia by bola asi téma domácnosť. Treba to brať tak, že asi by bolo aj viac aj kompetentnejších odpovedí, názorov. Inak čo sa odpadu týka treba sa pýtať na príslušnom miestnom úrade. V zmysle VZN sa vyrubuje výška poplatku aj forma úhrady. To platí všeobecne.
Jozef I
28.05.09,06:33
Poplatok za smeti vyrubuje príslušný mestský úrad podľa evidencie obyvateľstva, t.j. tomu, kto má v obci prihlásený trvalý pobyt. Nájomníci, ktorí tam aj bývajú, majú určite tiež niekde nahlásený pobyt a tam si platia smeti za seba, čiže za nich nikto nič platiť nemusí.

PS: Nakoľko som to dosť zjednodušil (a aj príspevok od Márii27 to naznačuje) tak to ešte doplním. Obec si stanovuje podmienky vo svojom Všeobecne záväznom nariadení, kto a za akých podmienok platí poplatok za komunálny odpad a v akej výške, kumu je odpustený a za akých podmienok. Odporúčam preto preštudovať v príslušnej obci vaše nariadenie kde to určite bude presne popísané.

Tu uvediem jeden príklad ako to vyzerá:
Ak ďalej nie je ustanovené inak, poplatok platí poplatník, ktorým je
a) fyzická osoba, ktorá má v meste trvalý pobyt alebo prechodný pobyt alebo ktorá je na území mesta oprávnená užívať alebo užíva byt, nebytový priestor, pozemnú stavbu alebo jej časť, alebo objekt, ktorý nie je stavbou, alebo záhradu, vinicu, ovocný sad, trvalý trávny porast na iný účel ako na podnikanie, pozemok v zastavanom území mesta okrem lesného pozemku a pozemku, ktorý je evidovaný v katastri nehnuteľností ako vodná plocha (ďalej len "nehnuteľnosť"),
b) právnická osoba, ktorá je oprávnená užívať alebo užíva nehnuteľnosť nachádzajúcu sa na území mesta na iný účel ako na podnikanie,
c) podnikateľ, ktorý je oprávnený užívať alebo užíva nehnuteľnosť nachádzajúcu sa na území mesta na účel podnikania.
Mária27
28.05.09,06:53
Ja platím za smeti na dedine a nemám tam trvalý pobyt. Za zľavou 150 Sk na rok sa mi behať nechce, aj tak vyhadujem dosť starých vecí, čo sa kedysi "zišlo".
Jozef I
28.05.09,07:07
Svoj príspevok som vyššie upravil aby som niekoho nepriviedol do omylu.
zmurka
28.05.09,10:26
Dakujem vsetkym za odpovede.

Ospravedlnujem sa za zle zaradenie prispevku, myslela som si, ze ked sa to tyka bytu tak to patri sem. Nevadi nabuduce budem vediet.

Pekny den

zmurka
ondrejvla
01.08.09,19:21
Keďže je táto téma už otvorená, uvediem aj náš poplatok za komunálny odpad v Žiline. Podľa VZN, kde naši poslanci, ktorých sme volili, rozhodli za nás, že poplatok za každého obyvateľa domu je vo výške viac ako 21,- € za rok, takže v rodinnom dome, kde nás býva 7 ľudí, platíme za dve smetné nádoby poplatok spolu 150,- €, čo je trošku priveľa. Ako je to vo vašich mestách, tiež také poplatky, ako u nás nový primátor "vymietol"? Pritom jeho volebné heslo bolo : " Na žilinskú slotu harmančekový čaj"! No však ten nám navaril čaju, až nám v hrdle tuhne...
Katy a R
01.08.09,19:38
Keďže je táto téma už otvorená, uvediem aj náš poplatok za komunálny odpad v Žiline. Podľa VZN, kde naši poslanci, ktorých sme volili, rozhodli za nás, že poplatok za každého obyvateľa domu je vo výške viac ako 21,- € za rok, takže v rodinnom dome, kde nás býva 7 ľudí, platíme za dve smetné nádoby poplatok spolu 150,- €, čo je trošku priveľa. Ako je to vo vašich mestách, tiež také poplatky, ako u nás nový primátor "vymietol"? Pritom jeho volebné heslo bolo : " Na žilinskú slotu harmančekový čaj"! No však ten nám navaril čaju, až nám v hrdle tuhne...

Vlasti ... u nás 20,58 na osobu (za rok) ... takže sme na tom lepčie :D:D
ondrejvla
01.08.09,19:39
Vlasti ... u nás 20,58 na osobu (za rok) ... takže sme na tom lepčie :D:D

Aj vy máte "harmančekový čaj?":eek:
jozka56
01.08.09,19:52
U nás poplatok za smetie 1 osoba / bytovky/ 0,079 EUR na deň, t.j. za rok 28,84 EUR.
svojar
02.08.09,14:01
U nás za rok 1 osoba 16,52 €.
Paula
02.08.09,14:26
KE - bytovky = 31,35 /osoba / rok (suma v roku 2008 a 2009)
Roky predtým boli lacnejší, v prepočte = 21,57 /osoba /rok
jozka56
02.08.09,18:15
V rodinnom dome u nás 1 osoba za deň 0,069€, za rok 25,19€.
wagner
02.08.09,18:44
U nás je myslím že 12€, ešte aj poskytujú zľavu ŤZP
durisovad
03.08.09,20:09
Tu sa plati 20 Eur na osobu, ludia nad 65 rokov polovicu.
zuzana1603
10.08.11,13:11
chcem sa opytat na tuto temu ci ma obec pravo vymahat dan od obcana ktory uz 30 rokov ma ine trvale bydlisko a v obci kde chcu zaplatit dan ma iba jeden dom na mene.preco musi plati taku istu sumu ako a ostatny ktory tam ziju?a co sa stane ak ju nezaplati?nie je to za nehnutelnost ale za poplatok za smeti.
avalik
10.08.11,13:17
chcem sa opytat na tuto temu ci ma obec pravo vymahat dan od obcana ktory uz 30 rokov ma ine trvale bydlisko a v obci kde chcu zaplatit dan ma iba jeden dom na mene.preco musi plati taku istu sumu ako a ostatny ktory tam ziju?a co sa stane ak ju nezaplati?

je to dan za nehnutelnost nie za trvaly pobyt

ak nezaplati - pokuty, penale podla zakona = mozna exekucia
Gapo
10.08.11,15:17
Dobry den,

chcem sa opytat ako je to spoplatkom za smeti, ked zijem mimo svojho trvaleho pobytu, viem ze je mozne znizit poplatok za smeti, nakolko sa dlhodobo nezdrzujem v mieste bydliska.
Ma na to ale vplyv, ze byt kde mam trvaly pobyt prenajmam? Musim platit smeti za najomnikov, alebo si kazdy plati smeti sam podla trvaleho, resp. prechodneho pobytu?

Dakujem

zmurka

Podľa mňa si odpovedala sama na svoju otázku.
Ty tam síce nebývaš, ale bordel tam robia podnájomníci, takže byt nie je prázdny.:cool:
zuzana1603
10.08.11,18:53
ospravedlnujem sa za zle sformulovanu vetu otazka bola nie za nehnutelnost ale za poplatok za smeti.
wegamizi
12.06.12,12:49
Prosila by som radu v oblasti platenia za vývoz smetí.
Jedná sa o to, že po smrti môjho otca ostal byt, v ktorom nik nebýval a ani nemal trvalý, ani prechodný pobyt. Jednoducho sme so sestrou čakali na dedičské konanie a násladne sme byt predali. Práve dnes mi prišlo rozhodnutie na platenie vývozu smetia za uplynule obdobie z roku 2011 a za rok 2012. Nechápem, ako ich napadlo, že práve mne poslali tento výmer. Skontaktovala som sa so zamestnankyňou, ktorá bola podpísaná na tomto rozhodnutí, jej odpoveď bola, citujem: " Sťažujte sa aj na lampárni, je mi to jedno, mali ste sa odhlásiť" Ale z čoho som sa mala odhlásiť, keď som nebola na nič prihlásená? Ako mám reagovať na aroganciu a nekompetentnosť zamestnankyne na MÚ v Stupave?
Vopred ďakujem za pomoc a radu.
sito
12.06.12,13:26
Asi na úrade evidujú zosnulých, ale matrika smeti neodváža, ani neoznamuje úmrtie ostatným oddeleniam úradu, a tam ich tam majú za živých, ale ako s vás spravili otca?

Aj úradník je len človek a má hlavu, ale či aj v hlave, má?
wegamizi
12.06.12,13:54
Vsak to mi nie je jasne. Akym pravom vymahaju odo mna a este s tym sebavedomim, ze sa mozem stazovat aj na lamparni. Ma jej sebavedomie opodstatnenie?
Katy a R
12.06.12,13:59
Prosila by som radu v oblasti platenia za vývoz smetí.
Jedná sa o to, že po smrti môjho otca ostal byt, v ktorom nik nebýval a ani nemal trvalý, ani prechodný pobyt. Jednoducho sme so sestrou čakali na dedičské konanie a násladne sme byt predali. Práve dnes mi prišlo rozhodnutie na platenie vývozu smetia za uplynule obdobie z roku 2011 a za rok 2012. Nechápem, ako ich napadlo, že práve mne poslali tento výmer. Skontaktovala som sa so zamestnankyňou, ktorá bola podpísaná na tomto rozhodnutí, jej odpoveď bola, citujem: " Sťažujte sa aj na lampárni, je mi to jedno, mali ste sa odhlásiť" Ale z čoho som sa mala odhlásiť, keď som nebola na nič prihlásená? Ako mám reagovať na aroganciu a nekompetentnosť zamestnankyne na MÚ v Stupave?
Vopred ďakujem za pomoc a radu.
treba pozrieť do VZN v Stupave, že ako to majú ošetrené, ak nik nebýva. Inak matrika nahlasuje úmrtie "smetiarom" - referátu .
Moja skúsenosť - nemusí to byť rovnaké :confused:, že ak v byte nikto nebýva, výmer posielajú majiteľovi a ten si môže - ak samozrejme spĺňa podmienky uplatniť zľavu (napr trvalý pobyt inde ).
zrejme preto tebe poslali výmer, lebo si uvedená ako posledná majiteľka (zdedila si ho).
No a s takou babou sa radšej nebav .. reaguj písomne - vysvetli situáciu, prípadne dolož, kde smeti platíš.
wegamizi
12.06.12,14:10
Dakujem pekne za odpoved. No prave ten byt uz vyse 3/4 roka nevlastnime, hned po dedicskom sme ho predali
wegamizi
12.06.12,14:42
teraz som sa docitala vo VZN Stupava, ze:
Zánik povinnosti platiť miestny poplatok:
Povinnosť platiť miestny poplatok zaniká:
a/ úmrtím poplatníka,
b/ odsťahovaním sa poplatníka do iného miesta trvalého pobytu,
c/ zrušením živnostenského oprávnenia fyzickej a právnickej osoby – podnikateľa
V prípade zániku povinnosti platiť miestny poplatok je platiteľ poplatku povinný túto skutočnosť oznámiť na MsÚ Stupava do 30 dní odo dňa, keď nastane právna skutočnosť, že prestáva byť platiteľom. V prípade úmrtia platiteľa má túto povinnosť najbližší príbuzný alebo osoba určená.
V prípade zániku povinnosti platiť poplatok v priebehu roka, bude poplatníkovi vrátená pomerná časť uhradeného poplatku.
neurobila som tak. Maju na ten polatok mesto narok?