ingaur
28.05.09,07:23
Milí poraďáci, chcela by som vás aj dnes poprosiť o radu... ale najskôr v stručnosti opíšem jeden príbeh mladého dievčaťa. Slečna bude mať 19 rokov, v 18 odišla z domu, nechala školu a išla bývať k priateľovi. Jej mama (moja priateľka) s ňou prerušila všetky kontakty a už 8 mesiacov spolu nekomunikujú. Lenže problém je v tom, že trvalý pobyt má stále u svojich rodičov, takže nemá nárok na žiadne dávky od štátu. U priateľa má prechodný pobyt. Chcela by som jej pomôcť aby si nahlásila trvalý pobyt ku nám...teraz tá otazka: Je možné niečo také, že trvalý pobyt si nahlási ku nám, ale my medzi sebou (pred notarom) spíšeme takú dohodu, že ak náhodou príde k niečomu aby sa k nám potom nenasťahovali (sama mám tri deti + manžela a malý trjizbový byt)...k priatelovi si nahlásiť trvalý pobyt nemôže, tam žijú v 1izbovom byte s jeho starou mamou a sestrou. A aby som nezabudla čakajú dieťatko... Dá sa to nejako??? Ďakujem
ivka70
28.05.09,05:37
Trvaly pobyt nezaklada ziadny pravny narok na byvalie.
Ak ste majitelom bytu, tak jej ho mozete kedykolvek zasa zrusit.

Treba si ale uvedomit, ze poplatky spojene s trvalym pobytom prejdu na vas, tzn. napr. poplatok za odvoz smeti - nielen jej ale aj neskor na jej dieta /dostava automaticky trvaly pobyt ako matka/ budu chodit k vam.
Martin Mocko
28.05.09,05:39
V prípade, že osoba nemá vlastnícky vzťah k nehnuteľnosti je možné v dnešnej dobe "zrušiť trvalý pobyt" - takže nepotrebuješ k tomu žiadnu zmluvu ani nič podobné. V podstate vlastník nehnuteľnosti dáva povolenie na trvalý pobyt iným osobám vo svojom dome/byte.

http://www.porada.sk/t33915-zrusenie-trvaleho-pobytu.html
ingaur
28.05.09,05:41
Trvaly pobyt nezaklada ziadny pravny narok na byvalie.
Ak ste majitelom bytu, tak jej ho mozete kedykolvek zasa zrusit.

Treba si ale uvedomit, ze poplatky spojene s trvalym pobytom prejdu na vas, tzn. napr. poplatok za odvoz smeti - nielen jej ale aj neskor na jej dieta /dostava automaticky trvaly pobyt ako matka/ budu chodit k vam.

To viem, pravdepodobne sa zvýšia aj náklady na bývanie, sme s tým zmierený...to sme s manželom už prediskutovali, ale chceme tomu dievčaťu pomôcť!
arizona
28.05.09,08:57
Milí poraďáci, chcela by som vás aj dnes poprosiť o radu... ale najskôr v stručnosti opíšem jeden príbeh mladého dievčaťa. Slečna bude mať 19 rokov, v 18 odišla z domu, nechala školu a išla bývať k priateľovi. Jej mama (moja priateľka) s ňou prerušila všetky kontakty a už 8 mesiacov spolu nekomunikujú. Lenže problém je v tom, že trvalý pobyt má stále u svojich rodičov, takže nemá nárok na žiadne dávky od štátu. U priateľa má prechodný pobyt. Chcela by som jej pomôcť aby si nahlásila trvalý pobyt ku nám...teraz tá otazka: Je možné niečo také, že trvalý pobyt si nahlási ku nám, ale my medzi sebou (pred notarom) spíšeme takú dohodu, že ak náhodou príde k niečomu aby sa k nám potom nenasťahovali (sama mám tri deti + manžela a malý trjizbový byt)...k priatelovi si nahlásiť trvalý pobyt nemôže, tam žijú v 1izbovom byte s jeho starou mamou a sestrou. A aby som nezabudla čakajú dieťatko... Dá sa to nejako??? Ďakujem
Trošku tomu nerozumiem...chceš ju zapísať k sebe na tr.pobyt, ale chceš sa poistiť, aby sa k Tebe nenasťahovala :confused:
-prechodný pobyt má u priateľovej babky,ale trvalý si tam nemôže dať , lebo "tam žijú aj so starou mamou a sestrou" ?:confused:
Kde vlastne naozaj býva? U tej babky? Ak je tam nahlásená na prech. pobyt, môže sa rovnako nahlásiť aj na trv. pobyt. Úradom je jedno, koľkí sú v byte nahlásení na trv.,či prech. pobyt.. (iné je navýšenie poplatkov za užívanie)
Neviem,ako u Vás, ale u nás je môžnosť pridelenia tzv. mestského (sociálneho) bytu.
Možno by mala väčšiu šancu takýto byt dostať, ak bývajú u tej babky toľkí.