ingah
28.05.09,08:56
dobrý deň, som začiatočníčka, vlastne taký samouk, účtujem v omege, vlastne pripravujem všetky podklady a chcela by som sa naučiť čo všetko treba kontrolovať a ako na to. viem, že je toho dosť, ale poprosím aspoň postupne, čo s čím má sedieť a kde to hľadať. Ďakujem
Martin Mocko
28.05.09,07:10
dobrý deň, som začiatočníčka, vlastne taký samouk, účtujem v omege, vlastne pripravujem všetky podklady a chcela by som sa naučiť čo všetko treba kontrolovať a ako na to. viem, že je toho dosť, ale poprosím aspoň postupne, čo s čím má sedieť a kde to hľadať. Ďakujem

Omega je mám pocit soft pre PU..takže asi robíš PU.
Pri dodržaní podvojností v účtovníctve, by malo všetko sedieť. Kontrola pozostáva z:
1. inventarizácia pokladne a bankových účtov + 261
2. inventarizácia 311, 321 s nadväznosťou na saldokonto
3. kontrola DPH - skutočný odvod alebo povinnosť s účtom 343
4. kontrola majetku a odpisov s účtovníctvom
5. kontrola ostatných pohľadávok a záväzkov v nadväznosti na účty
6. kontrola zúčtovania so zamestnancami, SP a ZP
7. rezervy, opravné položky, časové rozlíšenie N a V...atď

V podstate som určite neuviedol všetky možnosti, pretože to záleži viac-menej od druhu činnosti firmy, ktorú spracovávaš. Ale účtovník už zo súvahy a výsledovky dokáže vydedukovať veľa vecí.
ingah
28.05.09,07:34
Veľmi pekne ďakujem, budem sa to postupne učiť. PD a BV porovnávam s hlavnou knihou, to mi už sedí ale k bodu 2. a 3., kde to hľadať čo s čím porovnať, teda čo má sedieť, teda postup ako na to. Prosím vie mi niekto aj toto napísať?
Lenka1979
28.05.09,07:41
Veľmi pekne ďakujem, budem sa to postupne učiť. PD a BV porovnávam s hlavnou knihou, to mi už sedí ale k bodu 2. a 3., kde to hľadať čo s čím porovnať, teda čo má sedieť, teda postup ako na to. Prosím vie mi niekto aj toto napísať?


K bodu 2 - osobne si kvartálne robím aj dokladovú inventúru účtov 311,321, ktoré Ti musia (teda mali by) sedieť s knihou vydaných a došlých faktúr za jednotlivých odberateľov/dodávateľov. Aj Ty si to takto kontroluj, lebo potom budeš ťažšie hľadať na konci účtov. obdobia chyby.
PU je perfektné oproti JU práve kvôli prehľadnosti, tam si nájdeš poväčšine :D chybu hneď, keby nie... je tu porada... a my všetci, ktorí radi poradíme. :)
Martin Mocko
28.05.09,07:42
Veľmi pekne ďakujem, budem sa to postupne učiť. PD a BV porovnávam s hlavnou knihou, to mi už sedí ale k bodu 2. a 3., kde to hľadať čo s čím porovnať, teda čo má sedieť, teda postup ako na to. Prosím vie mi niekto aj toto napísať?

2. saldokonto je niečo ako zoznam neuhradených vstupných a výstupných faktúr. Ten musí sumou sedieť na účty 311 a 321. Odhliadam od toho, že UJ môže používať i zálohy a preddavky..prípadne účtovať na iných účtoch tried 31 a 32 a pritom evidovať tieto doklady i v saldokonte.

3. odporúčam vytvoriť AE k účtu 343 (aspoň vstup, výstup a odvod/príjem DPH z DU). Pri vysporiadaní priznania na DPH musí byť ten odvodvý/príjmový účet nulový.
Lenka1979
28.05.09,07:48
K bodu 3 - čo sa týka účtu 343 - tam je najlepšie robiť si osobitné analytické účty na všetky plnenia - vstupy, výstupy, samozdanenia. Na konci účtov.obdobia tiež musí "sedieť" konečný stav účtu so skutočnosťou ( či Ti vyjde povinnosť voči ŠR alebo naopak ŠR bude dlžný Tebe). Mala by sa robiť aj osobitná analytika vzťah voči štátnemu rozpočtu- napr. môžeš mať:
343 001 - DPH-vstup
343 002 - DPH-výstup
343 003 - DPH samozdanenie
343 004 - vzťah voči ŠR, (toto číslo sa Ti potom prenáša do ďalšieho účtovného obdobia a tam ho už len "dorovnávaš)

Je tu veľa tém ohľadom DPH, skús použiť aj vyhľadávač.
Veľa šťastia, keby niečo, napíš na poradu. :)
ingah
28.05.09,08:15
Takže začnem s tým saldokontom, 311 a 321, za I.kvartál. Čo si mám vytlačiť a porovnať. Hľadala som nejaké školenie alebo kurz v praxi, alebo doučovanie v Nitre, ale nič som nenašla, tak musím sa nejako takto do toho dostať, tak ak budete mať niekto čas, tak budem rada. Ďakujem
Lenka1979
28.05.09,08:22
Takže začnem s tým saldokontom, 311 a 321, za I.kvartál. Čo si mám vytlačiť a porovnať. Hľadala som nejaké školenie alebo kurz v praxi, alebo doučovanie v Nitre, ale nič som nenašla, tak musím sa nejako takto do toho dostať, tak ak budete mať niekto čas, tak budem rada. Ďakujem


áno, kľudne si začni aj trebárs kontrolou týchto účtov, ja som si zo začiatku dávala normálne laicky ak mi niečo nesedelo na "šibeničky", ale ide o to, aby si mala v tom Ty prehľad a pochopila to z tej jednoduchšej strany. Potom si začni trebárs 331, 336 kontrolovať... a postupne všetko ostatné. :)
ingah
28.05.09,11:01
Musím to asi niekde naštudovať, skúsim sa vrátiť na šibeničky, čo sme robili na kurze, takto neviem čo si mám vytlačiť a porovnať, nemám ekon. školu, takže trápim sa sama. Ďakujem
andreaS
28.05.09,11:13
- vytlac si hlavnu knihu ku 31.03.2009 - toto ti bude pomockou pri kontrole vsetkych vyssie spominanych uctov

311
- vyltac si zostavu Kniha pohladavok s priznakom "neuhradene" ku datumu (zadat rucne) "31.03.2009"
- plus si vytlac este "Saldokonto po polozkach" pre ucet 311 tiez k datumu "31.3.2009"
- zostatok z hlavnej knihy uctu 311 musi sediet s oboma evidenciami

321
- plati to iste ako vyssie, len tlacis knihu zavazkov a saldo pre ucet 321
- opat zostatok 321 z hlavnej knihy musi sediet s oboma evidenciami

upozornim len ze saldokonto je velmi dolezite v omege... pretoze ak sice tahas uhrady so saldokonta, ale trebars uvedies zlu analytiku, tak v saldokonte mas zapis ako zavazku tak pod nim osobitny zapis uhrady... v salde su nesparovane, lebo ak by boli sparovane, tak tam nie je ani jeden zapis... treba potom skontrolovat ci nie je chyba prave analytike, alebo vs, alebo ci nemas daneho partnera trebars 2x zadaneho a pri zavazku je dany iny ako pri uhrade...

336
- zoberies si vykazy za posledny mesiac do poistovni, opises si sumy z tychto vykazov a porovnas so sumou zostatku na ucte 336 v hlavnej knihe.. ak hradite vsetko hned ako sa ma, mal by ti na ucte 336 zostatok predstavovat len sumy z poslednych vyplat /t.j. marec/
- ak by ti nieco nesedelo, trebars prehodene analitky, tak si pozri pohyby na danom analitickom ucte cez "kniha analytickej evidencie", zadas pre ktory konkretny ucet a aj za ktore datumy a mozes si tam porovnat, kde si urobila pripadnu chybu

331
- zostatok z hlavnej knihy by mal predstavovat posledne vyplaty zamestnancov (opat za predpokladu ze sa vsetko plati ako ma a nie su stare resty) - toto si zvyknem kontrolovat ku datumu uhrady vyplat, ci mam dany ucet vyrovnany... tak si dam knihu analytickej evidencie pre 331 a zacnem postupne... decembrove vyplaty sa uhradili 10.01. tak si dam prehlad na datumy od 1.1.2009 - 10.01.2009 alebo az do 30.01. a musi mat zostatok nula... ak je chyba patram... potom dalsi mesiac kontrolujem opat od datumu zauctovania do datumu uhrady... niekedy hradia mzdy kao pride, tak si dam cely mesiac t.j. 31.01.-27.02. a opat zostatok ma byt nula...
ingah
29.05.09,10:23
Ďakujem, idem na to.