JanaKop
28.05.09,08:00
Zdravím všetkých. súrne by som potrebovala poradiť, do ktorej odpisovej skupiny mám zaradiť plynovú kotolňu. Je to ešte za rok 2008.
Vo faktúre bolo presne napísane: "Fakturujeme Vám zostatkovú hodnotu za plynofikáciu a zradenie plynovej kotolne" v hodnote 267 739,- SK.
Ďakujem.
Martin Mocko
28.05.09,06:04
Zdravím všetkých. súrne by som potrebovala poradiť, do ktorej odpisovej skupiny mám zaradiť plynovú kotolňu. Je to ešte za rok 2008.
Vo faktúre bolo presne napísane: "Fakturujeme Vám zostatkovú hodnotu za plynofikáciu a zradenie plynovej kotolne" v hodnote 267 739,- SK.
Ďakujem.

Ak je to za rok 2008, existujú dve možnosti:
1. ak sa kotolňou vykuruje vlastná budova - tak sa zaradí ako technické zhodnotenie budovy.
2. ak sa dodáva teplo tretej osobe - zaradí sa ako majetok v 2. skupine
JanaKop
28.05.09,06:07
Budovu máme v prenájme od mesta.Ale Vykurujeme si Vlastné priestory. tak neviem tá duhá možnosť v 2. skupine?
Martin Mocko
28.05.09,06:12
Budovu máme v prenájme od mesta.Ale Vykurujeme si Vlastné priestory. tak neviem tá duhá možnosť v 2. skupine?

Takže je tu ďalší problém..budova v prenájem. Existuje zmluva o prenájme. Je v nej uvedené, kto v skutočnosti odpisuje budovu?
JanaKop
28.05.09,06:18
Nie v zmluve nie je uvedené kto odpisuje budovu a myslím si, že tá budova už je dávno odpísaná.
KEJKA
28.05.09,07:02
v zmluve musítemať napísané, že prenajímateľ nezvyšuje o hodnotu kotolne svoj majetok a súhlasí s tým,že vy ako nájomca máte právo ho odpisovať.
Zaradila by som ako iný majetok do 4.OS
JanaKop
28.05.09,07:33
Tú zostatkovú hodnotu nám vyfakturoval predchádzajúci nájomca. Do zmluvy som pozerala a nič o kotolni tam nie je. Čo sa týka technického stavu je tam len toto:

1. Nájomca preberá nebytové priestory v stave existujúcom ku dňu podpísania zmluvy o nájme a prehlasuje, že stav nebytových priestorov mu je známy a stýmto súhlasí.
2. Nájomca sa zaväzuje užívať elektrické spotrebiče, ktoré zodpovedajú príslušným normám a pri vzniku škody nájomca ich uhradí
KEJKA
28.05.09,07:59
Tú zostatkovú hodnotu nám vyfakturoval predchádzajúci nájomca....
=============================
bývalý nájomca vám fakturoval? A čo vy s tým? Ak ste sa nedohodli o prevzatí a úhrade za kotolňu, tak to vôbec neberte do úvahy. Pre vás to nie je daňový náklad ani vo forme odpisov.
Vy máte vzťah iba s prenajímateľom. Prečo miešate dva vzťahy?