buba
28.05.09,08:47
Môj šéf je poslanec , k daňovému priznaniu mi doniesol potvrdenia, na ktorých mal odmeny ako poslanec v rôznych firmách a mal tam zrazené aj zdravotné poistenie, teraz mu idem robiť ročné zúčtovanie zdravotné a neviem či aj tieto odmeny tam majú ísť?
Jozef Mihál
28.05.09,06:57
Ak bol štatutárom v nejakej firme a dostal za to odmenu vyplatenú ako príjem zo závislej činnosti, tak sa v tej firme považoval za zamestnanca na účel zákona o zdravotnom poistení.

To znamená, že aj toto "zamestnanie" treba zahrnúť do ročného zúčtovania na zdravotné poistenie.
buba
28.05.09,07:07
neviem, keď som volala do tej firmy kde mal odmenu povedala mi že to mal odmenu ako poslanec mesta, a čosi plietla že z valného zhromaždenia, ale ja si myslím , že keď mal odmenu 1100sk
a odvod do zdr.p. 44,- sk tak by to malo ísť do roč.zdr.zúčtovania, no neviem?
Jozef Mihál
29.05.09,10:07
Ak tomu správne chápem, tak z odmeny, ktorú dostal ako poslanec "neprofesionál" sa zdravotné poistenie neplatí.

Teda neoprávnenen mu strhli uvedenú sumu, mal by to reklamovať a žiadať opravu.

A pre Vás to znamená, že to neriešite a do RZZP neuvádzate.
zltalienka
22.06.09,09:07
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či poslanec mestskej časti, ktorý je zároveň živnostníkom, uvádza do RZZP príjem, ktorý získal ako poslanec? Mestská časť mu z tohto príjmu ZP neplatila.
Ďakujem za odpoveď.
zltalienka
22.06.09,09:42
Prosím poradte.... skúšala som vyplniť RZZP typ SA a vyšiel mu obrovský preplatok, keďže platil preddavok ako SZČO a ako poslanec nemal vysoký príjem. Môže to byť tak, že SZČO za celý rok zaplatí do ZP len 3000 Sk?
Jana Motyčková
22.06.09,09:59
Poslanec, ktorý je súčane SZČO z príjmu poslanca ZP neplatí. Robí tlačivo B.
zltalienka
22.06.09,10:00
Vďaka, za odpoveď. Podľa akého § to je tak?
Jana Motyčková
22.06.09,10:09
Vymeriavací základ SZČo ..§13 ods.6
zltalienka
24.06.09,08:38
Poslanec, ktorý je súčane SZČO z príjmu poslanca ZP neplatí. Robí tlačivo B.

§ 13 ods. 6 Zákona o zdravotnom positení:
Vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby je vo výške podielu základu dane z príjmu fyzických osôb podľa osobitného predpisu46) okrem vyňatých príjmov, dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorý nie je znížený o poistné na verejné zdravotné poistenie a 2, 14.

Tu som nenašla zmienku, že príjem poslanca sa nezahŕňa do RZ.
Zároveň som volala na príslušnú ZP a povedali mi, že má robiť RZ, tak ako to je?
Jozef Mihál
24.06.09,08:41
RZZP má podať, pretože bol SZČO.

Každý, kto bol SZČO, musí podať RZZP, to že popri tom bol aj poslanec, nie je podstatné. Z príjmu poslanca zdravotné poistenie neplatí, do RZZP tento príjem neuvádza.

Jeho vymeriavací základ je daný podľa § 13 ods. 6 a tam skutočne nie je ani slovo o tom, žeby sa príjem poslanca mal zahrnúť do VZ pre SZČO.
zltalienka
24.06.09,08:54
Pán Mihál, krásne ste to zhrnuli, ďakujem. So všetkým, čo ste napísali súhlasím.
No moja otázka je stále nezodpovedaná: Kde (zákon a paragraf) sa presne píše, že z príjmu poslanca mestskej časti sa neodvádza zdravotné poistenie a teda, že sa tento príjem zároveň nedáva do RZ?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
zltalienka
24.06.09,08:58
Mne podľa § 11 ods. 1 písm. a) Zákona o zdravotnom poistení spolu s vysvetlením, kto všetko sa pre tento zákon považuje za zamestnanca (§ 11 ods. 3 písm. f) toho istého zákona) vyšlo, že aj z príjmu poslanca je povinnosť platiť ZP. Správne som to pochopila?
Jozef Mihál
24.06.09,08:59
Otázku si treba položiť takto:

Kde sa v zákone uvádza, že by sa z príjmu mestského poslanca (tzv. neprofesionálneho poslanca) malo odvádzať zdravotné poistenie?

Správna odpoveď: Nikde.

A občania musia robiť len to, čo im zákon prikazuje. Ak má mať občan nejaké povinnosti, tie musia byť uvedené v zákone. Ak nejaká povinnosť v zákone uvedená nie je, tak neexistuje.
zltalienka
24.06.09,09:00
§ 11
(1) Podľa tohto zákona je povinný platiť poistné
a) zamestnanec,

(3) Zamestnanec na účely tohto zákona je
f) poslanec vyššieho územného celku, poslanec obecného zastupiteľstva, poslanec mestského zastupiteľstva, poslanec miestneho zastupiteľstva mestskej časti v Bratislave a poslanec miestneho zastupiteľstva mestskej časti v Košiciach, ktorí sú dlhodobo uvoľnení na výkon funkcie,
Jozef Mihál
24.06.09,09:02
Mne podľa § 11 ods. 1 písm. a) Zákona o zdravotnom poistení spolu s vysvetlením, kto všetko sa pre tento zákon považuje za zamestnanca (§ 11 ods. 3 písm. f) toho istého zákona) vyšlo, že aj z príjmu poslanca je povinnosť platiť ZP. Správne som to pochopila?

V zákone je uvedené:

"f) poslanec vyššieho územného celku, poslanec obecného zastupiteľstva, poslanec mestského zastupiteľstva, poslanec miestneho zastupiteľstva mestskej časti v Bratislave a poslane miestneho zastupiteľstva mestskej časti v Košiciach, ktorí sú dlhodobo uvoľnení na výkon funkcie,"

...ten Váš človek to nie je. Toto sa týka zamestnancov v pracovnom pomere, ktorí sú v tomto pracovnom pomere dlhodobo uvoľnení na výkon funkcie poslanca v súlade so Zákonníkom práce.
zltalienka
24.06.09,09:04
Otázku si treba položiť takto:

Kde sa v zákone uvádza, že by sa z príjmu mestského poslanca (tzv. neprofesionálneho poslanca) malo odvádzať zdravotné poistenie?

Správna odpoveď: Nikde.

v predchádzajúcom príspevku som napísala § zo zákona, podľa ktorého som došla k záveru, že má platiť ZP.
Zabudla som napísať, že ide o poslanca mestskej časti mesta Košice.
zltalienka
24.06.09,09:06
OK, presvedčili ste ma, p. Mihál. Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie a strávený čas.