Zuzka2510
28.05.09,09:58
Dobrý deň. Ja sa chcem opýtať moja známa vyhrala súťaž do Paríža v hodnote cca 660,- €. Došiel jej list že výhra je jej zdaniteľným príjmom a tá spoločnosť v ktorej to vyhrala chce od nej, aby im doručila vypočítanú výšku dane z výhry a oni tú daň za ňu zaplatia. Ak nemá iné príjmy len tá výhra a je na invalidnom dôchodku, môžte mi poradiť čo im má poslať a ako to má vyrátať? Ďakujem pekne
azla
28.05.09,08:06
Dobrý deň. Ja sa chcem opýtať moja známa vyhrala súťaž do Paríža v hodnote cca 660,- €. Došiel jej list že výhra je jej zdaniteľným príjmom a tá spoločnosť v ktorej to vyhrala chce od nej, aby im doručila vypočítanú výšku dane z výhry a oni tú daň za ňu zaplatia. Ak nemá iné príjmy len tá výhra a je na invalidnom dôchodku, môžte mi poradiť čo im má poslať a ako to má vyrátať? Ďakujem pekne


Ak ide o vecnú výhru a nie je od dane oslobodená (lebo prekročila limit 165,97 Eur ), tak je zdaniteľným príjmom.
Výherca dostane od spoločnosti potvrdenie o výške (hodnote) výhry a výherca podá daňové priznanie na konci roku, v ktorom mal príjem. Za odvod dane je zodpovedný výherca.
Zuzka2510
28.05.09,08:09
Ale oni napísali do listu ten list mám pred sebou, že tú daň zaplatia. Má si podať daň priz. a kópiu tohto priznania zaslať tej firme?
mzdarka renca
28.05.09,08:14
Ale oni napísali do listu ten list mám pred sebou, že tú daň zaplatia. Má si podať daň priz. a kópiu tohto priznania zaslať tej firme?
Ak ti napísali, že daň za teba odviedli, tak si o tomto fakte od nich vypýtaj potvdenie.
ivka70
28.05.09,08:17
Ale oni napísali do listu ten list mám pred sebou, že tú daň zaplatia. Má si podať daň priz. a kópiu tohto priznania zaslať tej firme?

Alebo im odpiste, ze dakujete, ale ze nemate zaujem a dan si vyrovnate sama. Potvrdenie o vyske zdanitelnej vyhry mate, to prikladate k dan. priznaniu.
Mozno jej ako inv.dochodkyni vznikne narok pri rocnom zuctovanie na uplatneni ulav na zaplatenie nizsej alebo ziadnej dane.

Treba to v januari zratat a do konca marca podat DP, pripadne aj zaplatit dan.
skaspa
28.05.09,08:25
Ak ti napísali, že daň za teba odviedli, tak si o tomto fakte od nich vypýtaj potvdenie.
nemôžu za ňu odviesť daň - nejde o peňažnú výhru (zrážková daň)

ak vyhrala súťaž v tomto roku ani ona sama ešte nemôže vedieť akú daň bude platiť - daňové sa predsa podáva za celý rok

je dôležité vedieť, či chce firma vedieť výšku dane plynúcu z výhry, aby ju mohla uhradiť výherkyni (tá si môže k výhre - príjmu - 660 Eur priradiť nejaké výdaje a základ dane pre daň z tohto príjmu by sa tak znížila) a tá si následne cez podané daňové priznanie vykompenzuje všetky svoje povinnosti voči DÚ (a daň pripadajúcu na výhru uhradí z peňazí, ktoré jej zašle firma) alebo chce firma uhradiť daň DÚ - potom táto firma koná úplne zmätene - teraz si predsa nikto nevie vypočítať daňovú povinnosť, ktorú bude mať za tento rok a navyše môžu nastať rôzne situácie - oznámite firme daň, ona ju potom v 03/2010 odvedie, ale cez podané DP nevznikne daňová povinnosť, oznámite firme daň, Vám však vyjde vyššia daňová povinnosť... takto by sa situácia len skomplikovala
Zuzka2510
28.05.09,08:27
Ona daň nechce platiť samozrejme kto by chcel. Takže ak to správne chápem, podá si daň.priz. a odošle im kópiu daň.priznania prípadne nejaké iné potvrdenie ako k dani prišla (výpočet) a uvedie im potrebné údaje, ktoré od nej žiadajú, aby im zaslala a potom si vyžiada potvrdenie že naozaj tú daň zaplatili.
mzdarka renca
28.05.09,08:28
nemôžu za ňu odviesť daň - nejde o peňažnú výhru (zrážková daň)

ak vyhrala súťaž v tomto roku ani ona sama ešte nemôže vedieť akú daň bude platiť - daňové sa predsa podáva za celý rok

je dôležité vedieť, či chce firma vedieť výšku dane plynúcu z výhry, aby ju mohla uhradiť výherkyni (tá si môže k výhre - príjmu - 660 Eur priradiť nejaké výdaje a základ dane pre daň z tohto príjmu by sa tak znížila) a tá si následne cez podané daňové priznanie vykompenzuje všetky svoje povinnosti voči DÚ (a daň pripadajúcu na výhru uhradí z peňazí, ktoré jej zašle firma) alebo chce firma uhradiť daň DÚ - potom táto firma koná úplne zmätene - teraz si predsa nikto nevie vypočítať daňovú povinnosť, ktorú bude mať za tento rok a navyše môžu nastať rôzne situácie - oznámite firme daň, ona ju potom v 03/2010 odvedie, ale cez podané DP nevznikne daňová povinnosť, oznámite firme daň, Vám však vyjde vyššia daňová povinnosť... takto by sa situácia len skomplikovala
Súhlasím, napísala som to preto, lebo ak jej v liste uviedli, že za ňu odvedú daň, nech má o tom potvrdenie.
azla
28.05.09,10:43
...citujem časť z odpovede drsr .... ako odpoveď na otázku, či môže firma (organizátor) zaplatiť daň za výhercu.


Prevádzkovateľ alebo organizátor súťaže je povinný oznámiť výhercovi súťaže hodnotu nepeňažnej výhry, ktorú výherca zdaní podaním daňového priznania. Pre výhercu predstavuje hodnota nepeňažnej výhry zdaniteľný príjem podľa § 8 ods. 1 písm. i) zákona o dani z príjmov. Za výhercu nemôže platiť daň organizátor súťaže, ak by sa organizátor s výhercom dohodli, že prevezme jeho daňovú povinnosť, je táto dohoda pre daňové konanie neúčinná. Daň zaplatená za iného daňovníka nie je daňovým výdavkom podľa § 21 ods. 2 písm. h) zákona o dani z príjmov.