branka
21.07.05,19:22
Zdravím poraďákov, prosím o radu ohľadom uplatňovania daňových výdavkov u živnostníka účtujúceho v jednoduchom účtovníctve. Ide o automobil, ktorý FO živnostník má zaradený v knihe DHM, využíva ho na podnikanie, ale v technickom preukaze nemá uvedené IČO ale rodné číslo. Je to problém pri uplatňovaní daňových výdavkov ale to nie je podstatné? /daň z mot. vozidiel je samozrejme zaplatená /

Vopred ďakujem


Branka
Muška
21.07.05,17:32
Nie je to problém.
Podľa § 2 ods. m) "obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt , a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré sú vo vlastníctve FO, ktorá má príjmy podľa § 6, a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa § 6, ktoré táto FO účtuje alebo účtovala, eviduje alebo evidovala podľa § 6 odst. 11"

Tzn. že stačí ak o majetku začneš účtovať, zákon o dani z príjmov Ti neprikazuje ako FO meniť technický preukaz.
ondrejvla
21.07.05,18:02
Nie je to problém.
Podľa § 2 ods. m) "obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt , a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré sú vo vlastníctve FO, ktorá má príjmy podľa § 6, a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa § 6, ktoré táto FO účtuje alebo účtovala, eviduje alebo evidovala podľa § 6 odst. 11"

Tzn. že stačí ak o majetku začneš účtovať, zákon o dani z príjmov Ti neprikazuje ako FO meniť technický preukaz.
Muška určite? V jednej firme nám pri MV pri kontrole žiadali veľký TP a kontrolovali, ako je SZČO zapísaná v TP, bolo všetko na IČO, ale prvé čo kontrolovali, bolo práve toto.
Vieš, aby som sa aj ja vedela v budúcnosti brániť, a nie sa iba nechať sfúknuť!
Paula
21.07.05,18:09
Keď som pred 4-mi rokmi prepisovala svoje auto zo živnosti na seba ako "občana", veru namiesto IČO mi napísali r.č. :)
Muška
21.07.05,18:09
Vlasti, už sme to to raz rozoberali s Jankom /Manuál/ a z tohoto dôvodu som sa potom na to písomne opýtala na školení - školiteľka bola s Daňového riaditeľstva.
A potom som sa ani nepriznala k otázke, lebo mala takú poznámku, že ak ten čo sa to pýta nepozná ani § 2 zo zákona o Dani z príjmov, tak čo tam vôbec robí.
Jej odpoveď:
FO je vždy FO, a § 2 hovorí, že musí o majetku začať účtovať /a nie prepísať TP na Polícii/
Muška
21.07.05,18:11
Paulinka, Polícia Ti urobí to o čo požiadaš, oni nevedia na čo máš a nemáš nárok. Majú akurát poplatky .
Paula
21.07.05,18:18
Muška, nechcela som po odpísaní auta už platiť daň...preto som ho prepísala, vieš? (neoplatilo sa mi) :)
Manual
21.07.05,18:29
Vlasti, už sme to to raz rozoberali s Jankom /Manuál/ a z tohoto dôvodu som sa potom na to písomne opýtala na školení - školiteľka bola s Daňového riaditeľstva.
A potom som sa ani nepriznala k otázke, lebo mala takú poznámku, že ak ten čo sa to pýta nepozná ani § 2 zo zákona o Dani z príjmov, tak čo tam vôbec robí.
Jej odpoveď:
FO je vždy FO, a § 2 hovorí, že musí o majetku začať účtovať /a nie prepísať TP na Polícii/Naďka, a znova je to tu, čakal som, že Tvoja odpoveď nedá luďom spať. Ale čo už, že ? Tak ako píšeš, už sa toho vela popísalo ale znova opakujem že keď som šiel prihlasovať auto do firmy, pýtali si policajti IČO a to do TP napísali. Ale nech je táto "nekonečná" téma ukončená a bude to tak, že v rôznych mestách majú policajti rôzne výklady zákona, alebo majú iné nariadenia. To je moja osobná skúsenosť.
Pekný večer Ti želám...http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Muška
21.07.05,18:34
Muška, nechcela som po odpísaní auta už platiť daň...preto som ho prepísala, vieš? (neoplatilo sa mi) :)Paulinka, veď auto stačí iba interným dokladom vyradiť a na Daňový úrad iba listom oznámiť, že od ktorého dňa nebudeš používať auto na podnikanie a aby Ti preplatok z "dane z MV" poukázali na účet.

Janko, jasne, Polícia Ti zapíše čo chceš, oni nepoznajú zákon o Dani z príjmov. A môžeš mať IČO aj r.č. - aj tak DÚ zaujíma iba, že si FO.
Janko, FO - nie je firma :D, tým ich asi zmiatneš a pýtajú si potom IČO.
Manual
21.07.05,18:37
Paulinka, veď auto stačí iba interným dokladom vyradiť a na Daňový úrad iba listom oznámiť, že od ktorého dňa nebudeš používať auto na podnikanie a aby Ti preplatok z "dane z MV" poukázali na účet.

Janko, jasne, Polícia Ti zapíše čo chceš, oni nepoznajú zákon o Dani z príjmov. A môžeš mať IČO aj r.č. - aj tak DÚ zaujíma iba, že si FO.Už sa nad tým zavrela voda... zhodneme sa len štamperlíku.http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif