Alivia
28.05.09,12:08
Účtovníčka z jednej firmy sa ozvala,že sme jej neposlali faktúru.

Fa je vystavená 31.3.2009,zdaniteľné plnenie 31.3.2009,faktúru dostala až 28.5.2009.Ide o dodávku tovaru.Tvrdila mi, že musí podať opravný výkaz k DPH.Keby FA obdržala ešte v apríli, vraj by DPH mohla dať ešte do výkazu v apríli, ale v máji už musí podať opravný výkaz.

Neplatí, že DPH môžem odviesť vtedy keď mám v rukách zdaniteľný doklad?Odkedy platí tento zákon?

Ďakujem za odpovede
Tamila
28.05.09,10:18
Odviesť DPH musíš vtedy, kedy máš zdaniteľné plnenie. Pri odpočte platí, že si odpočítaš až keď máš doklad. Teda daň sa mala odviesť za mesiac marec.
KEJKA
28.05.09,10:22
DPH bola odvedená v marci, zadávateľka píše za dodávateľa.
Len odberateľ, resp.jeho účtovníčka však má problém s odpočítaním DPH. Ved DPH odpočíta vtedy, ked má v ruke doklad, nečíta Poradu?.
zadávateľka trochu poplietla terminológiu,............. ale pochopila som to takto.
Lubica H
28.05.09,10:26
podľa mňa si môže DPH nárokovať aj v máji.

§ 51
(2)Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniko, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70
macula
28.05.09,10:31
Novelou od 1.4.2009 si môže uplatniť DPH v ktoromkoľvek období, najneskôr do konca roka 2009.
Tamila
28.05.09,10:35
Aj pred 1.4. 2009 platilo, že odpočítať DPH si môže z faktúry v tom období, kedy ju dostane. Od 1. 4. 2009 sa to týka všetkých dokladov.
macula
28.05.09,10:40
Aj pred 1.4. 2009 platilo, že odpočítať DPH si môže z faktúry v tom období, kedy ju dostane. Od 1. 4. 2009 sa to týka všetkých dokladov.

Ja mám taký dojem, že do 31.3. to bolo tak, že som si mohla uplatniť odpočet len v nasledujúcom zdaniteľnom období a nie do konca roka.
hnedoočka
28.05.09,10:54
Bohužiaľ,nad tým sa pozastavujem i ja,ale nepomôžem si- audítorka nám to potvrdila.Zaúčtovanie DHP môžem posunúť len o jeden mesiac po zdaniteľnom plnení.Takže i keď nie našou vinou nedostaneme faktúru,musím robiť opravné DPH.Zvyčajne to vykonáme až ku koncu roka,kedy sa robí inventarizácia a tak vieme,ktoré faktúry nám nedošli.Vraj od 1.3.2009 došlo k zmene,ale nemám poruke novelu zákona.Možno niekto vie o tom viac.
KEJKA
28.05.09,10:59
Bohužiaľ,nad tým sa pozastavujem i ja,ale nepomôžem si- audítorka nám to potvrdila.Zaúčtovanie DHP môžem posunúť len o jeden mesiac po zdaniteľnom plnení.Takže i keď nie našou vinou nedostaneme faktúru,musím robiť opravné DPH.Zvyčajne to vykonáme až ku koncu roka,kedy sa robí inventarizácia a tak vieme,ktoré faktúry nám nedošli.Vraj od 1.3.2009 došlo k zmene,ale nemám poruke novelu zákona.Možno niekto vie o tom viac.

1. aké vraj? od 1.4.platí novela, je to tu rozoberané x-krát, nemusíme to opakovať na tomto mieste. Takže môžeš byť v obraze aj bez audítorky.
2. Audítorka,nechcem spochybňovať jej slová, musela by si upresniť KEDY o tom hovorila ako píšeš. Pochybujem, že by ona nevedela o zmene. Hovorila zrejme o roku 2008, ved audit robila za rok 2008 a vtedy to platilo tak.
3. a napokon, ak by sa jednalo o návrat do minulého obdobia nejde o opravné DP ale DODATOČNÉ DP. Opravné podávaš len do termínu na podanie riadneho DP.
hnedoočka
28.05.09,11:06
sorry ,ale tak to vyzerá pri /podľa mňa nezmyselnej / 30 minútovej blokácii nováčikov.
Alivia
28.05.09,11:12
áno, my sme odviedli v marci, ale ona môže odpočítať v máji,nemusí podávať opravné
azla
28.05.09,11:18
Účtovanie:
O doklade učtujeme vtedy, keď ho máme k dispozícii. Ak účtovníčka dostane doklad v máji, účtujete o ňom v máji.

Odpočet Dph:
Ak je datum dodania 3/2009 a doklad má do podania DP za 3/09 môže sa rozhodnúť, kedy uplatní Dph (najskôr 3/09; najneskôr 12/09).

Ak doklad nemá do podania DP za 3/09 a to ho nemala, lebo ho obdržala až 29.5.2009, tak odpočet uplatní najskôr v období kedy obdrží doklad 5/09 a najneskôr 12/09.
Žiadne DDP.
Alivia
28.05.09,11:37
súhlasím, robili sme to tak aj v min.obdobiach, a po daňovej kontrole bolo všetko v poriadku, tak nerozumiem, či to záleží na jednotlivých daňových úradoch ako to zoberú, alebo teda neviem
ako sa berie zákon
Alivia
28.05.09,11:39
súhlasím, robili sme to tak aj v min. obdobiach a po daňovej kontrole bolo všetko v poriadku, takže neviem či to záleží len od daňových úradov, alebo ako sa berie zákon.
azla
28.05.09,11:54
Tu nie je priestor na subjektívne posúdenie DÚ. Tu je posúdenie jednoznačné podľa zákona a je to zrozumiteľné a jasné.

Nedaj sa zneistiť.:)