ichromekova
28.05.09,12:57
Ahojte poraďáci, chcem Vás poprosiť o radu.
V spoločnosti máme jednu spoločenskú miestnosť- zasadačku, kde sa prijímajú pracovné návštevy. Okrem iného je tam umiestnené aj akvárium
s rybami, ako doplnok skrášlenia miestnosti. Chcem sa informovať, či nákup týchto rýb môžme považovať za daňovo uznaný náklad, či sa to
môže považovať ako skrášlenie prostredia.
Ďakujem.
KEJKA
28.05.09,11:12
Kedže to máte vo firemných priestoroch, tak to považujem za uznané.
Martin Mocko
28.05.09,11:13
Ahojte poraďáci, chcem Vás poprosiť o radu.
V spoločnosti máme jednu spoločenskú miestnosť- zasadačku, kde sa prijímajú pracovné návštevy. Okrem iného je tam umiestnené aj akvárium
s rybami, ako doplnok skrášlenia miestnosti. Chcem sa informovať, či nákup týchto rýb môžme považovať za daňovo uznaný náklad, či sa to
môže považovať ako skrášlenie prostredia.
Ďakujem.

Prináša firme akvárium ekonomický úžitok? Ak si naformuluješ dobrú odpoveď na takúto otázku kontrolóra z DU a on to bude schopný stráviť a akceptovať - tak je to v poriadku.
Ja osobne by som tieto náklady nepovažoval za daňovo-uznateľné.
KEJKA
28.05.09,11:26
Ahojte poraďáci, chcem Vás poprosiť o radu.
V spoločnosti máme jednu spoločenskú miestnosť- zasadačku, kde sa prijímajú pracovné návštevy. Okrem iného je tam umiestnené aj akvárium s rybami, ako doplnok skrášlenia miestnosti. Chcem sa informovať, či nákup týchto rýb môžme považovať za daňovo uznaný náklad, či sa to
môže považovať ako skrášlenie prostredia.
Ďakujem.
zdôvodnenie v texte zvýraznené považujem za dostatočné. Samozrejme závisí od kontroly, či uzná alebo nie. Príjemné prostredie určite je prostriedkom pre dosiahnutie ekonomických úžitkov.
azla
28.05.09,11:28
Predstavme si, že má podnikateľ miestnosť na obchodné rokovania.
Aby miestnosť nepôsobila stroho, chce si ju trochu zútulniť.
Zariadí si ju nábytkom, sedačkou (môže látkovu za 1 000,- Eur, ale môže aj koženú 3 000,- Eur). Tu sa asi nikto nezastaví, že prečo drahšia, prečo kožená ....
Zakúpi si kvety .... už len nejaký obraz.

Môže si kúpiť veľký obraz (napr. s rybami) za 500 Eur, alebo si povie, že si tam namiesto obrazu postaví akvárium.

Podľa mňa je to o tom istom (alebo podobnom) - ide o podobný účel v hodnote 500 eur.
Obraz uznáte ?
Akvárium nie ?

Súhlasím s Kejkou.:) Zaúčtovala by som to ako daňovo uznaný náklad.
Kvietocek
28.05.09,11:30
Daňovo uznané náklady sú tie, ktoré súvisia priamo s podnikateľskou činnosťou účtovnej jednotky. Nakolko rybicky su tam len na skraslenie nedavala by som to do daňovo uznatelnych nakladov i ked mozte sa obhajovat tym, že vďaka tym rybkam sa tam klienti dobre citia Vam rastie obchod a zisk firmy a preto ste ich dali do uznanych.
Tak ako pisali predomnou - ak si najdes spravny dôvod ktory ti DU "zoberie" tak to môžes dat aj do uznanych. :)
ekopo
28.05.09,11:40
Daňovo uznané náklady sú tie, ktoré súvisia priamo s podnikateľskou činnosťou...........
Myslím si, že zákon o dani z príjmu vyslovene takúto striktnú formuláciu neobsahuje, § 19 zákona o dani z príjmu dáva široký priestor na zdôvodnenie takéhoto výdavku..(akvárium)
Martin Mocko
28.05.09,11:55
V tomto prípade 100% záleží od kontrolóra. Je to na jeho subjektívnom rozhodnutí. Osobné mám skúsenosti s nimi takú, že pokiaľ nájdu niečo podobné - kontrola sa zaoberá viac do hĺbky. Pokiaľ nájdu akvárium - ale vydokladujem ho v pripočítateľných položkách - tak majú inú predstavu o firme. Skôr sa prikloním s tomuto psychologickému efektu. Je mi jasné, že hodnota akvária ani stravy pre rybyčky by nezohrala takmer žiadnu úlohu v nákladoch.
Kvietocek
28.05.09,12:14
Myslím si, že zákon o dani z príjmu vyslovene takúto striktnú formuláciu neobsahuje, § 19 zákona o dani z príjmu dáva široký priestor na zdôvodnenie takéhoto výdavku..(akvárium)

zalezi od kazdeho ako si to obhaji pred danovou kontrolou:)
osh
20.10.09,06:26
s.r.o. -bezpečnostná služba zakúpila športové náradie /činky,posil.stroj/. Je možné to dať do nákladov?
osh
20.10.09,06:53
prosím, prosím o váš názor
Danila
20.10.09,06:56
s.r.o. -bezpečnostná služba zakúpila športové náradie /činky,posil.stroj/. Je možné to dať do nákladov?Daňové verzus nedaňové náklady,či výdavky, večná to dilema, večný to názorový nesúlad medzi účtovníkmi a účtovníkmi, účtovníkmi a daniarmi, etc.
Podľa môjho názoru má bezpečnostná služba zabezpečovať bezpečnosť. Má mať v pracovnom pomere zdatných mužov, či ženy, ktorí nepochybne sústavne zveľaďujú svoje bicepsy. Avšak v posilovniach na to určených, ktoré to majú vo svojej podnikateľskej činnosti. ZĽ môže na rekondíciu, či posilovanie prispievať. Podľa mňa sú to výdavky nedaňové. Ale počkaj si, určite Ti niekto príde povedať, že sú daňové.:)
jess
20.10.09,06:58
...a cestovné poistenie, keď ide živnostník na služobnú cestu do zahraničia je daňový náklad ?
Danila
20.10.09,08:22
...a cestovné poistenie, keď ide živnostník na služobnú cestu do zahraničia je daňový náklad ?Tak to Ti poviem so stopercentnou istotou. JE!
Janinkaaa
20.10.09,08:49
Daňové verzus nedaňové náklady,či výdavky, večná to dilema, večný to názorový nesúlad medzi účtovníkmi a účtovníkmi, účtovníkmi a daniarmi, etc.
Podľa môjho názoru má bezpečnostná služba zabezpečovať bezpečnosť. Má mať v pracovnom pomere zdatných mužov, či ženy, ktorí nepochybne sústavne zveľaďujú svoje bicepsy. Avšak v posilovniach na to určených, ktoré to majú vo svojej podnikateľskej činnosti. ZĽ môže na rekondíciu, či posilovanie prispievať. Podľa mňa sú to výdavky nedaňové. Ale počkaj si, určite Ti niekto príde povedať, že sú daňové.:)

Kde sú uložené tie športové náradia ? Vo firemných priestoroch ?
Ak áno, podľa mňa sú to daňové výdavky.
Treba (môj názor) urobiť jeden zošit, v ktorom sa budú zapisovať zamestnanci, že navštevujú túto miestnosť. Hlavne preto, aby sa dokázalo, že naozaj je to pre zametnancov a nie pre iné účely.
Stefan2005
20.10.09,09:07
Jedného času sme prenajímali nebytové priestory obecnej polícii. Mali požiadavku i na osobitnú miestnosť, kde by sa dala zriadiť posilovňa. U SBS to môže byť obdobne.
Ak sa nadefinuje jedna z pracovných povinností napr. stráviť v deň pracovnej smeny 30 minút v posilovni pre udržiavanie fyzickej kondície, pre firmu môže byť lacnejšie zriadiť si vlastnú posilovňu, ako preplácať zamestnancom cudzie zariadenie. Všetko závisí napr. kvalitného zapracovania problematiky do interných smerníc a dokumentov a jej úspešnej obhajoby pred daňovou kontrolou...
KlaudiaKK
20.10.09,09:10
Ahojte poraďáci, chcem Vás poprosiť o radu.
V spoločnosti máme jednu spoločenskú miestnosť- zasadačku, kde sa prijímajú pracovné návštevy. Okrem iného je tam umiestnené aj akvárium
s rybami, ako doplnok skrášlenia miestnosti. Chcem sa informovať, či nákup týchto rýb môžme považovať za daňovo uznaný náklad, či sa to
môže považovať ako skrášlenie prostredia.
Ďakujem.
Tento problém som mala u dvoch firiem pri kontrole ale každá dopadla inak - jedna firma mala akvárko so sladkovodnými rybami t.j. priemerná cena jednej rybky bola do 100,- skk druhá firma mala akvárko s morskými rybami - cena jednej od 600,- skk až do 2000,- skk . Obe firmy to mali zaúčtované v daňovo uznaných nákladoch. (Dokonca odklepnuté audítorom ! Tá istá kontrolórka lacné ryby uznala ako daňový výdaj a to drahé akvárko vyhodila z nákladov len taký šupot. Dobre sme sa pochytili, pretože obe firmy to mali tiež v miestnosti pre návštevy až na to, že jedna firma mala menší obrat ako druhá, ktorá obchodovala hlavne so zahraničím. Všetko sa vydokladovalo, ale hviezda z ďaňáku mala zrejme iný názor na "bohatšiu firmu" Každopádne po 2 mesiacoch kontroly konateľ firmy povedal, že sa na to vykašle, pretože - citujem - ľudská závisť nepozná hranice . Takže - niekedy (???) tu neplatia zákony ale všemocný kontolór . . . . Ja si však myslím, že keby sme zatlačili a odvolali sa na daňovom riaditeľstve v pohode to prejde. Ale . . .
Danila
20.10.09,12:31
Jedného času sme prenajímali nebytové priestory obecnej polícii. Mali požiadavku i na osobitnú miestnosť, kde by sa dala zriadiť posilovňa. U SBS to môže byť obdobne.
Ak sa nadefinuje jedna z pracovných povinností napr. stráviť v deň pracovnej smeny 30 minút v posilovni pre udržiavanie fyzickej kondície, pre firmu môže byť lacnejšie zriadiť si vlastnú posilovňu, ako preplácať zamestnancom cudzie zariadenie. Všetko závisí napr. kvalitného zapracovania problematiky do interných smerníc a dokumentov a jej úspešnej obhajoby pred daňovou kontrolou...Opäť budem diskutovať s Tebou, ak dovolíš. Interné smernice sú dôležité, ale nie všemohúce. Potom treba pre béeskárov ešte zainvestovať do bazénov, plávanie je dôležité, do slnečných kolektorov, aby sa lacnejšie vyhrievali, pre posilnenie svalstva nejaké tie pravidelné prísuny multivitamínov a ekrazitov v plechovkách, šak čo na tom, onkológie počkajú, lebo my sme laxne účtovní aj daňoví. A naši baníci vlastne posilovne majú tam dole, tí nepotrebujú posilovať, tí podľa internej smernice vlastne ani nefungujú. Obávam sa, že žiadne poriadne vypracované smernice ani nemajú. Ty mi celkom určite prepáčiš.:) Moja solidarita s týmto druhom podnikateľského prostredia asi celkom bezbrehá nikdy nebude.;) Podnikanie nie je blahobyt, podnikanie je občas drina.:)
Danila
20.10.09,12:35
Kde sú uložené tie športové náradia ? Vo firemných priestoroch ?
Ak áno, podľa mňa sú to daňové výdavky.
Treba (môj názor) urobiť jeden zošit, v ktorom sa budú zapisovať zamestnanci, že navštevujú túto miestnosť. Hlavne preto, aby sa dokázalo, že naozaj je to pre zametnancov a nie pre iné účely.Tak teraz som sa od srdca zasmiala.:D Keď budú mať esbéeskári vo firemných priestoroch nafukovaciu A..., tak to bude daňový náklad.:) Nevieš si predstaviť koľko radosti je už teraz v očiach majiteľov firemných priestorov. Tvoj argument by som vyhlásila za bonmot Porady.;)
Stefan2005
20.10.09,14:01
... Moja solidarita s týmto druhom podnikateľského prostredia asi celkom bezbrehá nikdy nebude...

Chápem. Ale ja som už účtoval sbs-ku... Pocity môžeme mať akékoľvek, ale vo vzťahu ku klientovi treba vždy pristupovať s profesionalitou a bez rozlišovania. Tak ako advokáti. Tiež sa nemusia stotožniť so zločinom, a predsa obhajujú svojich klientov.
Danila
20.10.09,17:08
Chápem. Ale ja som už účtoval sbs-ku... Pocity môžeme mať akékoľvek, ale vo vzťahu ku klientovi treba vždy pristupovať s profesionalitou a bez rozlišovania. Tak ako advokáti. Tiež sa nemusia stotožniť so zločinom, a predsa obhajujú svojich klientov.To áno, ale rozsudok vynesie sudca. Má v paži rovnako advokáta, ako prokurátora. Štefan, ja som voči klientovi pomysleným sudcom. Aby som ho ušetrila toho v talári.:);)Boh ochraňuj účtovníctvo s prístupom účtovníka myslením advokáta.:)
P.S. milujem rozdielne názory. Fakt.
Pri dlhodobo súdenom, vyšetrovanom, populárnom M.Č. vlastne celebrity NVÚ sa dvaja psychológovia v súdnoznaleckých posudkoch nezhodli. Jeden tvrdí, že je polepšiteľný, druhý tvrdí, že je nepolepšiteľný.:confused: Nemôžeme byť lepší od psychológov? Nevadí. Všetko dobré Ti prajem.:)
dušinka
20.10.09,17:33
Chcem sa v diskusii vrátiť k posilňovací strojom pre SBS-ku. Asi pred tromi rokmi som mala kontrolu z DÚ a v kontrolovanom roku som účtovala v jednej firme práve takéto posilňovacie stroje. .
Na moju obranu, zaúčtovala som ich do daň.nákladov po porade s majiteľom, ktorý trval na svojom názore, že keď môže byť súčasťou daňových nákladov vzdelávanie účtovníčky a náklady na odbornú literatúru, zbierky zákonov a školenia, tak isto považuje za potrebné aby boli telesne pripravení chlapi, ktorí prevážajú napr. peniaze. Sľúbil že prípadné dodanenie príjmov nepadne na moju hlavu. Tento daňový náklad si obhájil práve touto argumentáciou.
Ešte doplním, stroje sú umiestnené v priestoroch firmy, v osobitnej miestnosti.
promont maja
21.10.09,06:06
Predstavme si, že má podnikateľ miestnosť na obchodné rokovania.
Aby miestnosť nepôsobila stroho, chce si ju trochu zútulniť.
Zariadí si ju nábytkom, sedačkou (môže látkovu za 1 000,- Eur, ale môže aj koženú 3 000,- Eur). Tu sa asi nikto nezastaví, že prečo drahšia, prečo kožená ....
Zakúpi si kvety .... už len nejaký obraz.

Môže si kúpiť veľký obraz (napr. s rybami) za 500 Eur, alebo si povie, že si tam namiesto obrazu postaví akvárium.

Podľa mňa je to o tom istom (alebo podobnom) - ide o podobný účel v hodnote 500 eur.
Obraz uznáte ?
Akvárium nie ?

Súhlasím s Kejkou.:) Zaúčtovala by som to ako daňovo uznaný náklad.
Viem, že od tejto debaty uplynul už nejaký čas ...

Práve jednej mojej susedke sa stalo, že práve ten predmetný obraz jej pri daňovej kontrole neuznali ... pri obraze totiž išlo o umelecké dielo, ktoré sa neodpisuje, nakoľko jeho hodnota časom iba rastie ... a je ešte dôležité uviesť aj, že išlo v tomto prípade o advokátsku kanceláriu ...
Danila
21.10.09,06:27
Viem, že od tejto debaty uplynul už nejaký čas ...

Práve jednej mojej susedke sa stalo, že práve ten predmetný obraz jej pri daňovej kontrole neuznali ... pri obraze totiž išlo o umelecké dielo, ktoré sa neodpisuje, nakoľko jeho hodnota časom iba rastie ... a je ešte dôležité uviesť aj, že išlo v tomto prípade o advokátsku kanceláriu ...Práve si to presne zadefinovala. Umelecké dielo nepodlieha režimu odpisovania, ani jeho zaúčtovania do nákladovej položky. Umelecké dielo je na účte majetkovom, ako napríklad pozemok. Zvyčajne podnikateľ takýmto spôsobom "uloží" voľné finančné prostriedky, a zároveň spríjemní priestor svojej podnikateľskej činnosti. Daňový kontrolór celkom určite v tomto prípade rozhodol správne.
promont maja
21.10.09,11:06
Práve si to presne zadefinovala. Umelecké dielo nepodlieha režimu odpisovania, ani jeho zaúčtovania do nákladovej položky. Umelecké dielo je na účte majetkovom, ako napríklad pozemok. Zvyčajne podnikateľ takýmto spôsobom "uloží" voľné finančné prostriedky, a zároveň spríjemní priestor svojej podnikateľskej činnosti. Daňový kontrolór celkom určite v tomto prípade rozhodol správne.
Áno, Danila to je úplne zrejmé, len som chcela svojim príspevkom povedať, že v príspevku od Azly nebolo najšťastnejšie uviesť príklad, kde figuruje umelecké dielo ... mohol to niekto pochopiť aj tak, že obstaranie obrazu ako takého je daňovuznateľným výdavkom. Takže iba preto ... moja reakcia.
Danila
21.10.09,13:25
Áno, Danila to je úplne zrejmé, len som chcela svojim príspevkom povedať, že v príspevku od Azly nebolo najšťastnejšie uviesť príklad, kde figuruje umelecké dielo ... mohol to niekto pochopiť aj tak, že obstaranie obrazu ako takého je daňovuznateľným výdavkom. Takže iba preto ... moja reakcia.Ja som Ťa pochopila. Ale, keby sa ešte niekto pýtal.....:)KSNP, zázračná formulka od ermon. Čarovná.;)
promont maja
22.10.09,04:56
Hm .. takže čarovná ... O.K.:):):)
Eulalia
22.10.09,05:01
Hm .. takže čarovná ... O.K.:):):)

Pozri Výkladový slovník Porady:)
promont maja
22.10.09,05:07
Ale tam máte KSENP a KSNP, ale asi je to to isté ...
Evinka73
22.10.09,14:50
A ako by to bolo ked majitel chce napr. kupiť si oblek a chce to zaplatiť z firmy. Dať na na 513 - repre? Čo všetko sa môže nakúpiť z repre?
JanaKop
23.10.09,12:08
Súrne by som potrebovala poradiť.
Naša spoločnosť zabezpečuje kampaň pre kandidáta do VUC. Potrebovala by som vedieť, či pokladničné bloky za nákup kávy, minerálky, slaného a sladkého môžem dať do daňových nákladov a uplatniť si DPH ak to bolo nakupované na stretnutia pred kampaňou, kde sa to celé vlastne dávalo dokopy.Po skončení kampane budeme kandidátovi fakturovať prípravu reklamnej kampane.

Ďakujem Veľmi pekne.
petra:-)
23.10.09,12:16
Podľa môjho názoru je to daňový náklad a možný odpočet DPH, keďže sa nákup tohto pohostenia premietne do fakturovanej ceny za prípravu reklamnej kampane, je to v podstate súčasť dodávanej služby - považovala by som to za niečo ako nákup materiálu :) . Ak ale uvedené pohostenie nebude súčasťou fakturovanej sumy za kampaň a bolo poskytnuté z Vašej strany, potom pôjde o reprezentačné a nárok na odpočet DPH nevzniká a náklad na pohostenie bude nedaňovým nákladom.
Melnick
24.10.09,00:00
Ale tam máte KSENP a KSNP, ale asi je to to isté ...

KSNP = Keby Sa Niekto Pýtal.
KSENP = Keby Sa Ešte Niekto Pýtal.:D:D:D
vanadoo
24.10.09,11:15
A ako by to bolo ked majitel chce napr. kupiť si oblek a chce to zaplatiť z firmy. Dať na na 513 - repre? Čo všetko sa môže nakúpiť z repre?

mam presne taku istu otazku ako Evinka73..., pracujem vyhradne v obleku, nakoľko si to moja praca vyzaduje. Takze je nakup oblekov, alebo jeho cistenie danovo uznanym nakladom? Dakujem
Stefan2005
24.10.09,11:21
A ako by to bolo ked majitel chce napr. kupiť si oblek a chce to zaplatiť z firmy. Dať na na 513 - repre? Čo všetko sa môže nakúpiť z repre?


mam presne taku istu otazku ako Evinka73..., pracujem vyhradne v obleku, nakoľko si to moja praca vyzaduje. Takze je nakup oblekov, alebo jeho cistenie danovo uznanym nakladom? Dakujem

... stačí trocha zalistovať na stránkach porady... a najdete kopu odlišných názorov. Jeden aj s výkladom je tu:
http://www.porada.sk/t117401-oblecenie-do-nakladov.html
Rozalka
24.10.09,14:29
mam presne taku istu otazku ako Evinka73..., pracujem vyhradne v obleku, nakoľko si to moja praca vyzaduje. Takze je nakup oblekov, alebo jeho cistenie danovo uznanym nakladom? Dakujem

Nie je.

Aj mnohí zamestnanci pracujú výhradne v obleku a nemôžu si ho odpočítať z daní.
Stefan2005
24.10.09,14:54
... ako vravím, názory sa rôznia. Nielen na porade.
Jeden z mnohých je aj tu:
http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-uctovnictvo-a-dane/vydavky-na-nakup-pracovneho-obleku.html
Danila
24.10.09,17:00
Nie je.

Aj mnohí zamestnanci pracujú výhradne v obleku a nemôžu si ho odpočítať z daní.A možno je. Veď o tom obleku a o pracovnom zameraní zadavateľa nevieme nič.

P.S. Účtovala som pre klientku, ktorá na základe živnosti realizovala výkon práce ako hosteska. Na základe internej smernice som jej v absolútnej pohode účtovala ako daňové výdavky in oblečenie, manikúru, pedikúru, kaderníka a kozmetičku. Daniari to absolútne akceptovali, boli to jej montérky a indulona. Zvonku to boli nákladové položky pre jej prácu. Znútra to ostatné mala v hlave. Celkom slušne vybavené. A okruh činností sa progresívne rozmáha tam, kde sme to ešte nedávno netušili.
Rozalka
25.10.09,12:03
Je to vec názoru a ... niekedy aj odvahy.
Mala som klientku, ktorá trvala na zaúčtovaní nového chrupu do daňových výdavkov.
Mala šťastie: ten rok jej nekontrolovali a už ani nemôžu.
Danila
25.10.09,17:52
Je to vec názoru a ... niekedy aj odvahy.
Mala som klientku, ktorá trvala na zaúčtovaní nového chrupu do daňových výdavkov.
Mala šťastie: ten rok jej nekontrolovali a už ani nemôžu.
Účtovníctvo skôr potrebuje rozvahu, ako odvahu. Ak mala Tvoja klientka v popise práce obhrýzanie kapustných listov, pokojne si jej ten nový chrup mohla do daňových výdavkov zaúčtovať.;)
novohorcan
25.10.09,20:21
Ahojte. A teraz jedna primitívna. Je daňovým výdavkom nákup obrábacieho stroja od súkromnej osoby, ktorá nemá nadobúdací doklad ? Ďakujem.
Stefan2005
25.10.09,20:28
Ahojte. A teraz jedna primitívna. Je daňovým výdavkom nákup obrábacieho stroja od súkromnej osoby, ktorá nemá nadobúdací doklad ? Ďakujem.

V kúpno-predajnej zmluve predávajúci nezvykne vydokladovávať obstaranie predávanej veci. Stačí jeho prehlásenie, že predávaná vec je jeho majetkom (vlastníctvom). Takže áno, takýto nákup možno zahrnúť do daňových výdavkov v závislosti od jeho obstarávacej ceny (jednorázove alebo prostredníctvom odpisov).
petra:-)
25.10.09,20:35
Ahojte. A teraz jedna primitívna. Je daňovým výdavkom nákup obrábacieho stroja od súkromnej osoby, ktorá nemá nadobúdací doklad ? Ďakujem.

Obrábací stroj kupujete od súkromnej osoby na základe kúpno-predajnej zmluvy podľa Obchodného zákonníka § 409 a nasl.
Podľa môjho názoru nie je potrebné, aby predávajúci disponoval nadobúdacími dokladmi. Pre účely uplatnenia daňového výdavku u kupujúceho je dokladom kúpno-predajná zmluva.
novohorcan
25.10.09,21:34
Ešte raz ďakujem za odpovede. Keď Vás mám na drôte,poprosím ešte o jednu. Predávajúci je nezamestnaný, nebude tento jeho príjem dôvodom na vyradenie z evidencie a nespraví z neho samoplatcu ZP ? Ide o sumu cca 4500 € . Musí, alebo mal by podať DP ? Dík.
petra:-)
25.10.09,21:53
Príjem je od dane oslobodený v zmysle § 9 ods. 1 písm. d) zákona o dani z príjmov, ak ide o príjem z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku.
Ak spĺňa predávaný stroj podmienku, že nebol zahrnutý do obchodného majetku, resp. od jeho vyradenia z obchodného majetku uplynulo 5 rokov, daňové priznanie z titulu tohto predaja podávať nemusí.

Keďže ide o príjem od dane oslobodený, domnievam sa, že nebude podstatný na posúdenie nároku na zaradenie do evidencie nezamestnaných.
novohorcan
25.10.09,22:06
spoločne sme sa potešili a kráčame buvať. To už nie spoločne-brrrrr. Petra - ak sa naučím ako - odmením.
promont maja
26.10.09,06:20
Je to vec názoru a ... niekedy aj odvahy.
Mala som klientku, ktorá trvala na zaúčtovaní nového chrupu do daňových výdavkov.
Mala šťastie: ten rok jej nekontrolovali a už ani nemôžu.
Ja mám opačnú skúsenosť ... mala som klienta - advokáta, ktorý trval na tom, aby som do daňovouznateľných nákladov dala takisto nový chrup .. a keď sa to tak vezme, tak bez neho nemôže pracovať... A pri kontrole mu ho vyhodili ...
Mária.K.
26.10.09,06:49
Ja mám opačnú skúsenosť ... mala som klienta - advokáta, ktorý trval na tom, aby som do daňovouznateľných nákladov dala takisto nový chrup .. a keď sa to tak vezme, tak bez neho nemôže pracovať... A pri kontrole mu ho vyhodili ...
Myslím, že chrup sa nikdy nevyužíva výlučne len na podnikanie.
Stefan2005
26.10.09,07:26
Myslím, že chrup sa nikdy nevyužíva výlučne len na podnikanie.

... ledaže by tých chrupov mal viacej ;), a na podnikanie by mal určený ten s tými drobnými diamantami - samozrejme by mal aj vygravírované logo firmy (alebo aspoň inventárne číslo) :)...
Mária.K.
26.10.09,07:33
... ledaže by tých chrupov mal viacej ;), a na podnikanie by mal určený ten s tými drobnými diamantami - samozrejme by mal aj vygravírované logo firmy (alebo aspoň inventárne číslo) :)...
A pred prijatím klienta a po jeho odchode by si ich rýchlo vymieňal.:)
Danila
26.10.09,09:56
Ja mám opačnú skúsenosť ... mala som klienta - advokáta, ktorý trval na tom, aby som do daňovouznateľných nákladov dala takisto nový chrup .. a keď sa to tak vezme, tak bez neho nemôže pracovať... A pri kontrole mu ho vyhodili ...
Daniarka bola šikulka. Lepší šušlajúci advokát, ako ceriaci sa s porcelánovým image.:)
Rozalka
26.10.09,17:42
Myslím, že chrup sa nikdy nevyužíva výlučne len na podnikanie.
... ako aj oblek, tiež sa môže v ňom "špacírovať" po meste.
Tinika
30.10.09,15:04
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či si môžem dať do N žiarovku, kvet, kvetináč, ak v byte, mám pracovňu. ďakujem
Danila
30.10.09,15:31
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či si môžem dať do N žiarovku, kvet, kvetináč, ak v byte, mám pracovňu. ďakujemTáto téma je tu rozobraná zo všetkých strán. Vzhľadom na výšku finančných prostriedkov to nedávaj do účta, ani keby.....;)
Tinika
30.10.09,15:44
Táto téma je tu rozobraná zo všetkých strán. Vzhľadom na výšku finančných prostriedkov to nedávaj do účta, ani keby.....;)

dakujem, tiez si myslim ze za kazdu cenu mi to nestoji, ale chcela som si byt ista. ;)
Vlastas
16.11.09,13:21
Pripravujeme pre obchodných partnerov bezplatnú konferenciu na vyššej úrovni.
V hotely v BA pre cca 100 ľudí. Akékoľvek občerstvenie pôjde všetko cez repre
ale tieto položky môžem dať všetko do nákladov?
-prenájom kongresovej sály, prenájom pódiu-parket, kvetinová výzdoba, prenájom návlekov na stoličky, zdravotná služba, strážna služba a prenájom
akejkoľvek techniky použitej pri prezentáciách, prednáškach, ozvučenie a pod.
Ubytovanie /pri tejto príležitosti/ pre našich zamestnancov môžem dať tiež do nákladov? Vopred dík.Vlastas:mad::mad::mad:
Vlastas
18.11.09,08:24
Pripravujeme pre obchodných partnerov bezplatnú konferenciu na vyššej úrovni.
V hotely v BA pre cca 100 ľudí. Akékoľvek občerstvenie pôjde všetko cez repre
ale tieto položky môžem dať všetko do nákladov?
-prenájom kongresovej sály, prenájom pódiu-parket, kvetinová výzdoba, prenájom návlekov na stoličky, zdravotná služba, strážna služba a prenájom
akejkoľvek techniky použitej pri prezentáciách, prednáškach, ozvučenie a pod.
Ubytovanie /pri tejto príležitosti/ pre našich zamestnancov môžem dať tiež do nákladov? Vopred dík.Vlastas:mad::mad::mad:

Nenájde sa nikto kto by zareagoval.
Betina2
09.01.10,17:06
Klient nakúpil do kancelárie kvetináče a podmisky pod ne. Kvety si prinesie z domu a vysadí ich do kvetináčov. Chce tie kvetináče + podmisky dať do daň.nákladu. Budú v podstate v príjmacej kancelárii (tzv.vybavovacia miestnosť). Poskytuje služby kontroly originality. Môžem mu to dať do daň.nákladu? A čo vonné sviečky ???, rámiky na fotky zavesiteľné na stenu - mohol by tam zavesiť napr.fotky z výkonu kontroly originality? Fotoaparát má v majetku a aj robí fotodokumentáciu z kontroly vozidiel., sklenené poháre, šálky (tie má v daň.náklade ako inventár, resp.drobný majetok v operat.evidencii). K tým kvetom...kedysi ma učili na školeniach, že sa môžu do daň.nákladu zahrnúť len umelé kvety ?! a živé nie. S tým celkom nesúhlasím. Z daň.nákladu by som ale vyňala rezané kvety. Čo Vy na to?
nika.sum
16.01.10,16:29
Neviem ake mate skusenosti s TV LCD a fotoaparat v danovych vydavkoch u s.r.o.?
Iwett
16.01.10,16:36
Neviem ake mate skusenosti s TV LCD a fotoaparat v danovych vydavkoch u s.r.o.?
Vždy je to o tom, ako si s.r.o. obháji používanie uvedených vecí ako nákladov na dosahovanie príjmov z podnikania.
nika.sum
16.01.10,17:47
Vždy je to o tom, ako si s.r.o. obháji používanie uvedených vecí ako nákladov na dosahovanie príjmov z podnikania.

Aj ja to vzdy poviem klientovi, ak si to dokaze obhajit a bude mat stastie na normalneho kontrolora - mozno by obhajil aj tie uz tu spominane zuby:D (to je len vtip).
nika.sum
16.01.10,17:53
A este ako je to s kavovarom pre s.r.o. bez zamestnancov?
babi2
16.01.10,18:08
Klient nakúpil do kancelárie kvetináče a podmisky pod ne. Kvety si prinesie z domu a vysadí ich do kvetináčov. Chce tie kvetináče + podmisky dať do daň.nákladu. Budú v podstate v príjmacej kancelárii (tzv.vybavovacia miestnosť). Poskytuje služby kontroly originality. Môžem mu to dať do daň.nákladu? A čo vonné sviečky ???, rámiky na fotky zavesiteľné na stenu - mohol by tam zavesiť napr.fotky z výkonu kontroly originality? Fotoaparát má v majetku a aj robí fotodokumentáciu z kontroly vozidiel., sklenené poháre, šálky (tie má v daň.náklade ako inventár, resp.drobný majetok v operat.evidencii). K tým kvetom...kedysi ma učili na školeniach, že sa môžu do daň.nákladu zahrnúť len umelé kvety ?! a živé nie. S tým celkom nesúhlasím. Z daň.nákladu by som ale vyňala rezané kvety. Čo Vy na to?
Súhlasím, ak má obchodné priestory, v ktorých prijíma klientov, prečo by nemohol tieto priestory spríjemniť, a nemyslím si že názor, živé kvety nemôžu byť v nákladoch, ale umelé áno, je správny. Možno by som do nákladov nedala vonné sviečky, môj názor.
babi2
16.01.10,18:39
Neviem ake mate skusenosti s TV LCD a fotoaparat v danovych vydavkoch u s.r.o.?
Je to určite na objhájiteľnosti, napr. taká stávková kancelária, ktorej zamestnanci sledujú zápasy, tiež reklamná agentúra, kde je pre niektorých zamestnancov takmer povinnosťou sledovať reklamu. Tiež fotograf má jasne daňový náklad fotoaparát, čiže záleží od toho čo potrebujem k dosiahnutiu zadniteľných príjmov. Ale nedá mi ešte nepovedať, že podľa zákona o koncesionárskych poplatkoch má zamestnávateľ, ktorý zamestnáva aspoň troch zamestnancov, povinnosť platiť koncesionárske poplatky, ktoré sú preňho daňovým nákladom, prečo by teda nemohol byť preňho daňovým nákladom napr. aj TV, keď už platí poplatok za sledovanie?;)
ElenaLV
16.03.10,13:56
Dobrý deň,
chcem sa poradiť, ako mám uznať bloky za ubytovanie a stravu. Klient sa ako maklér musí v rámci vzdelávania zúčastňovať presne stanovených jedno a dvojdňových víkendových školení. Platí si ubytovanie a stravu v danom zariadení, kde sa školenie organizuje. Ubytovanie je napr.18,26 a raňajky, obedy a večera 13,96 EUR. Inú formu stravovania tam nemá k dispozícii. Dám do daňových nákladov len 18,26 + 11 (7,7+3,3), čo sú platné sadzby stravného pri CP nad 18 hodín a CP 5-12 hod, a zvyšok stravy nedaňové náklady? Mohlo by byť celé stravné v daňových nákladoch? Vďaka.
psps
20.03.10,20:33
Vypĺňam DP PO a sme vo veľmi veľmi hlbokej strate. Sedím nad tabuľkou A- položkami, ktoré nie sú daňovými výdavkami. Máme ich pár. Do každého druhého riadku by som mala čo dať, ale je nutné to počítať, keď sú to len drobnosti a tak či tak bude strata?
Betina2
20.03.10,21:07
Je to určite na objhájiteľnosti, napr. taká stávková kancelária, ktorej zamestnanci sledujú zápasy, tiež reklamná agentúra, kde je pre niektorých zamestnancov takmer povinnosťou sledovať reklamu. Tiež fotograf má jasne daňový náklad fotoaparát, čiže záleží od toho čo potrebujem k dosiahnutiu zadniteľných príjmov. Ale nedá mi ešte nepovedať, že podľa zákona o koncesionárskych poplatkoch má zamestnávateľ, ktorý zamestnáva aspoň troch zamestnancov, povinnosť platiť koncesionárske poplatky, ktoré sú preňho daňovým nákladom, prečo by teda nemohol byť preňho daňovým nákladom napr. aj TV, keď už platí poplatok za sledovanie?;)

V niektorých profesiách sa takéto naklady určite obhája jednoduchšie ako v iných, ale vždy to stojí a padá na súvislosti s dosahovaním príjmov, takže osobne by som v prípade platenia konces.poplatkov, ktoré mi ukladá zákon, bola aj tak nadmieru opatrná s napr. TV. Tu ide aj o to, čo je v náplni práce zamestnancov a či sledovanie TV vôbec súvisí s ich prínosom na dosahovaní výnosov (príjmov)spoločnosti. Na druhú stranu, mnoho dnešných TV sa dá napojiť napr. na CD/DVD prehrávač v prípade napr. predvedenia výrobkov/služieb, fotodokumentácie obchodnému partnerovi prípadne aj bežnému spotrebiteľovi. Okrem toho, TV sa niekedy dá aj pripojiť namiesto LCD monitora na PC prípadne iné zariadenie. Napr.aj na kamerový systém...všetko závisí aj od obstarávacejj ceny daného majeku a aj napr.od toho, či je firma dlhodobo vo vysokej strate, lebo tu by som bola opatrná - zase je tu tá preukázateľnosť súvislosti s dosahovaním príjmov. Ak mám TV len preto, aby sa mi zamestnanci počas prestávky nenudili, prípadne aby to bol len ako podmask v príjmacej kancelárii napr. v autoservise, tak tu by som ho v daňových nákladoch radšej oželela. Tam by sa asi lepšie obhajovalo rádio. Napr. ale taký fotoaparát má uplatnenie aj v bežnej spoločnosti a nemusí to byť len reklamná agentúra alebo fotografické služby. Bežná je fotodokumentácia k rôznym ponukám a projektom. Otázkou je však nutnosť "drahého" aparátu, ak môže byť pre rovnaký účel používaný aj Lacneší.
Betina2
20.03.10,21:11
Dobrý deň,
chcem sa poradiť, ako mám uznať bloky za ubytovanie a stravu. Klient sa ako maklér musí v rámci vzdelávania zúčastňovať presne stanovených jedno a dvojdňových víkendových školení. Platí si ubytovanie a stravu v danom zariadení, kde sa školenie organizuje. Ubytovanie je napr.18,26 a raňajky, obedy a večera 13,96 EUR. Inú formu stravovania tam nemá k dispozícii. Dám do daňových nákladov len 18,26 + 11 (7,7+3,3), čo sú platné sadzby stravného pri CP nad 18 hodín a CP 5-12 hod, a zvyšok stravy nedaňové náklady? Mohlo by byť celé stravné v daňových nákladoch? Vďaka.

V prípade, že predkladá vyúčtovanie Prac.cesty-cestovného príkazu, posudzovala by som všetky náklady súvisiace s danou cestou predložené k vyúčtovaniu PC presne podľa Zákona o cestovných náhradách. Celé stravné, ak je nad rámec tohto zákona by som do daňových nákladov určite nedala.
Betina2
20.03.10,21:24
Vypĺňam DP PO a sme vo veľmi veľmi hlbokej strate. Sedím nad tabuľkou A- položkami, ktoré nie sú daňovými výdavkami. Máme ich pár. Do každého druhého riadku by som mala čo dať, ale je nutné to počítať, keď sú to len drobnosti a tak či tak bude strata?

Určite áno, lebo je rozdiel mať účtovnú (hospodársku) stratu a daňovú stratu. Ak ste mali napr. stratu účtovnú (r. 100 DP PO) napr. 1000 a dáš tam do tab.A tie pripočítateľné položky v súčte napr. 100, tak daňová strata sa Ti zníži na 900. Ak by Ti náhodou prišla kontrola na dané alebo najmä neskoršie obdobie, keď by si tú stratu už daňovo umorovala, tak by sa Ti to mohlo vypomstiť. Nielenže by ste dostali doplatiť. Vlastne by ste uplatnili vyšší odpočet daňovej straty, než na aký ste mali nárok.
Ak máš problém so sčítavaním jednotlivých položiek, možno si lepšie vyčleň analytiku na dané veci, tak aby sa Ti to lepšie spočítalo práve do daných riadkov DP. Ja mám napr. zvlášť nedaňovú analytiku na 512,518,548, atď....a okrem toho Cenigová každý rok na svojej stránke www.ceniga.sk zverejňuje pomocné materiály k zostaveniu UZ a vyplneniu DP PO. má tam dobrú tabulečku, kde sa to dá pekne poznačiť, čo konkrétne máš v ktorom riadku, takže ak si to priložíš do archívu k DP, tak aj po rokoch to presne vieš priradiť a nie sú to len prázdne čísla. Ale taká tabulka sa dá aj individuálne spraviť napr. v Exceli.
psps
20.03.10,21:48
Ja mám hlavne problém s vyplnením riadku 8 tabuľky A. Dala som to aj do inej témy, ale zatiaľ nič. Nevieš mi poradiť aj stýmto: Firma v ro.2009 kúpila auto. Do majetku sa účtovalo v sume 15000,-Eur. Koncom roku havarovalo. Dala som to v celkovej sume na účet 582. Správne? Od zamestnanca sme dostali ku koncu roka zatiaľ 500,-Eur, ale je to zaúčtované ako 335/682 sume 3000,-Eur. Od poisťovne sme nedostali nič. Vrak sa podarilo predať až v tomto roku za 1500,-Eur. Ako vyplním riadok 8 v tabuľke A ?
Takže na budúci rok môžem umorovať len daňovú stratu?
Betina2
21.03.10,09:44
Ja mám hlavne problém s vyplnením riadku 8 tabuľky A. Dala som to aj do inej témy, ale zatiaľ nič. Nevieš mi poradiť aj stýmto: Firma v ro.2009 kúpila auto. Do majetku sa účtovalo v sume 15000,-Eur. Koncom roku havarovalo. Dala som to v celkovej sume na účet 582. Správne? Nie. Nejde o živelnú pohromu. Dala by som 549. Od zamestnanca sme dostali ku koncu roka zatiaľ 500,-Eur, ale je to zaúčtované ako 335/682 Tu by som dala 335/648 sume 3000,-Eur. Od poisťovne sme nedostali nič. Vrak sa podarilo predať až v tomto roku za 1500,-Eur 311,343/641. Ako vyplním riadok 8 v tabuľke A ?
Takže na budúci rok môžem umorovať len daňovú stratu?

Takže asi takto:
Obstaranie 042/321 15000,00
Zaradenie 022/042 15000,00
UO ??? napr. 3125,00 551AEUO/082
Máš ho v evidenci majetku zaradený k 31.12.2009, takže DO pri rovnomernom DO bude 1/4 VC 3750.
DO prevyšuje UO o 625,00...to budeš mať v DP na r. 250 ako pol.zniž.základ dane. Ak DO budú nižšie ako UO, tak riozdiel dáš na r. 150 DP.
Po zaúčtovaní odpisu zistíš účtovnú zostatkovú cenu auta k 31.12.2009 Čiže to bude VC-odpis za rok 2009=ZC. 15000-3125=11875.
Kedže bola totálna škoda, a poisťovna nič nepreplatí, tak predpis voči poisťovni nebude žiadny. Vy ste dali pohľadávku voči zamestnancovi len 3000 a nie vo výške zostatkovej ceny.
Takže tam zaúčtuješ len 3000,00 335/648 ku dňu vzniku pohľadávky v roku 2009. Úhrada časti predpisu náhrady škody zamestnancom 500,00 221,211/335.
ZC , teda 11875 zaúčtuješ k 31.12.2009 ako totálnu škodu 549/082. Vlastne tak doúčtuješ oprávky do výšky 100% OC. Zatiaľ nevyraďuješ. Zároveň si v karte majetku znížiš hodnotu majetku tak, aby aj tam figurovala ZC vo výške 0,00 k 31.12.09.

Čiže budeš mať stav k 31.12.2009 takýto:
042 0,00
022 15000
082 15000
551 3125
335 2500
549 11875

V roku 2010
zaúčtuješ predaj vraku 311/641 1500,00
Vyradíš majetok v OC 082/022 15000,00
Zároveň ku dňu predaja vyradíš z evidencie majetku v ZC 0,00 .

K riadku 8 tab.A:
predpis náhrady bol 3000. na 648
Škoda bola zaúčtovaná vo výške 11875. na 549
Rozdiel 11875-3000 by som dala do r. 8 tab.A, ale istá si nie som. Nech sa aj niekto iný vyjadrí.

Nepoznám presné sumy ani dátumy operácii, takže toto je len taký návrh riešenia.

Kuk sem
http://www.ceniga.sk/Materialy.aspx
a tiež knižka Daňové priznania za rok 2009 od Poradcu.
Betina2
21.03.10,09:48
Daňovo umoruješ vždy len daňovú stratu (vykázanú v DP po úpravách ZD). Účtovnú stratu splácajú buď spoločníci podľa rozhodnutia val.zhromaždenia spoločnosti, alebo sa učtovná strata ponechá na účte neuhradenej straty až do dňa, kedy sa vytvorí zisk spoločnosti a potom sa strata "uhradí" z vytvoreného zisku, alebo VZ rozhodne inak, ale v súlade so spoloč. zmluvou a Obchodným zák.
psps
21.03.10,19:52
Vyradila som auto z majetku už v októbri, keď auto havarovalo, na základe písomného vyjadrenia znalca, že škoda je totálna. Dala som celú sumu 15000,- na 549, teda žiadne odpisy. Je to veľký problém? Potom by som asi do riadku 8 tabuľky A dala sumu 12000,-Eur?
Našla som to tu na porade, že keď máme vyjadrenie od poisťovne, môžeme celú sumu dať do 549 (samozrejme nie do 582 aj keď vtedy tá situácia bola jak živelná pohroma). Neviem či je to správne vzhľadom k tomu, že vrak sa predal až teraz. Lenže na druhej strane - keby sa vrak nepredal vôbec, museli by sme ho odpisovať celé 4 roky? To je asi tiež blbosť. Budem rada ak sa mi k tomu ešte niekto vyjadrí. Dík
Betina2
21.03.10,20:24
Vyradila som auto z majetku už v októbri, keď auto havarovalo, na základe písomného vyjadrenia znalca, že škoda je totálna. Dala som celú sumu 15000,- na 549, teda žiadne odpisy. Je to veľký problém? Potom by som asi do riadku 8 tabuľky A dala sumu 12000,-Eur?

OK. Predpokladám, že aj účtovne odpisuješ, alebo nie?
Takže odo dňa zaradenia do dňa vyradenia z majetku v októbri by boli len účtovné odpisy podľa účtovného plánu pre daný majetok. Vzhľadom k tomu, že k 31.12.2009 nebol majetok v evidencii, tak daňový odpis bude 0,00. Ale k dátumu vyradenia vieš zistiť jeho zostatkovú účtovnú hodnotu-teda sumu, v ktorej si ho vyradila z majetku.
Rozdiel účtovných a daňových odpisov by sa mal premietnuť do DP ako pripočítateľná položka, lebo UO budú vyššie než DO.
Ja by som na 549 nedala celú vstupnú cenu, ale len VC - účt.odpisy. Jedine, ak účtovne neodpisuješ, resp., ak máš taký odpisový plán, že UO=DO presne, tak potom by mohla byť celá VC na 549. Inak Ti nesadnú oprávky. 549 by sa vlastne mala rovnať vstupná cena mínus oprávky na 082 (resp.odpisy na 551 za 2009). Ak na 551 bude 0,00, tak potom celá VC bude na 549.
Do r. 8 by si potom mala dať len to, čo bude na účet 549 mínus 3000,00.
psps
21.03.10,20:53
Ja účtovne neodpisujem. Teda UO-DO. Vždy som odpisovala len daňovo teda raz ročne. Musím odpisovať aj účtovne teda mesačne? Nemyslím teraz len tento prípad, ale tak celkovo. Nemáme odpisový plán. Je to na rozhodnutí firmy alebo je k tomu nejaký § ?
Betina2
21.03.10,23:01
Ja účtovne neodpisujem. Teda UO-DO. Vždy som odpisovala len daňovo teda raz ročne. Musím odpisovať aj účtovne teda mesačne? Nemyslím teraz len tento prípad, ale tak celkovo. Nemáme odpisový plán. Je to na rozhodnutí firmy alebo je k tomu nejaký § ?

Dá sa aj tak, ale treba si to ošetriť v internej smernici. Napokon, aj tak treba odpisový plán ošetriť internou smernicou. Ja robím účtovné odpisy pre účely účtovníctva a daňové pre účely dane. Tým mi vznikne posun medz UO (mesačne podľa odp.plánu, ktorý vychádza napr. z predpokladanej doby životnosti /používania majetku) a DO podľa zákona o dani z príjmov. Na školení nám ale doporučovali robiť aj účtovné odpisy pre vernejšie zobrazenie stavu majetku. Pozri si Zákon o účtovníctve a postupy účtovania. Tam to iste nájdeš. Toto o UO je ale len pre PU, v JU sa to nerobí, tam počítaš len DO.
azla
22.03.10,07:36
Ja účtovne neodpisujem. Teda UO-DO. Vždy som odpisovala len daňovo teda raz ročne. Musím odpisovať aj účtovne teda mesačne? Nemyslím teraz len tento prípad, ale tak celkovo. Nemáme odpisový plán. Je to na rozhodnutí firmy alebo je k tomu nejaký § ?

Povinnosť učtovať účtovné odpisy vyplýva zo zákona o účtovníctve. Nedodržanie zákona o účtovnícte - môže byť udelená pokuta.

UO sa môžu rovnať DO iba v obmedzených prípadoch. Ak je doba účtovného odpisovania rovnaká ako aj pre daňové účely a majetok je v stave celý rok.
V ostatných prípadoch sa to nemôže rovnať, aj keď by v smernici bolo napísané čokoľvek :rolleyes:- lebo toto napísané v smernici by nezodpovedalo skutočnosti.
Príklad:
Jedno auto kúpené 2.1.2009
Druhé auto kúpené 1.7.2009
Obidve majú OC 40 000 sú v stave k 31.12.2009.

Ak by sa aj stanovilo, že sa autá odpisujú 4 roky, tak:

Jedno auto kúpené 2.1.2009......UO=10.000.........DO=10.000
Druhé auto kúpené 1.7.2009......UO= 5.000..........DO=10.000

V prvom prípadae sa UO=DO, avšak v druhom prípade sa nemôžu.:D
psps
22.03.10,09:41
Takže ak to dobre chápem, účtovné odpisy sa počítajú podľa mesiacov? Fungujeme len jeden rok a auto sa zaradilo do majetku v januári 2009 a havarovalo v oktobri, ale posudok od poisťovne sme dostali v decembri a tak som ho až v decembri vyradila. Potom by som to mohla mať správne a DO by sa rovnali UO? Okrem tohto už máme len drobný majatok, takže odpisy ma už budúci rok nebudú trápiť, ale aj tak priložíte mi nejakú internú smernicu? Nemám šajnu čo by som tam napísala. Bola by som vám moc vďačná. Díky.
mirčiak
12.04.10,05:44
Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať, keďže s tým nemám skúsenosti, nákup blahoželania - ja neviem možno obchodným partnerom, je daňovo uznaný náklad? Použije sa na to účet 513? Či to ani nemá zmysel dávať do nákladov? Ďakujem
Betina2
12.04.10,06:49
Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať, keďže s tým nemám skúsenosti, nákup blahoželania - ja neviem možno obchodným partnerom, je daňovo uznaný náklad? Použije sa na to účet 513? Či to ani nemá zmysel dávať do nákladov? Ďakujem

Ak to išlo z firemných peňazí a nebolo to na súkromné účely, tak o tom treba účtovať. Bude to ale pripočítateľná položka k základu dane. Možno mi bude niekto odporovať, ale nám to v minulosti povyhadzovali z daňových nákladov ako nesúvisiace s podnikaním :(. Boli to len asi 3 ks za celý rok, čiže suma zanedbateľná, a a nebol nepomohlo ani oponovanie, že si aj takýmto spôsobom udržujeme dobré vzťahy s aktívnymi obchodnými partnermi...daňováci to prirovnali k prípadu, ak si obchodného partnera pozvem na obed do reštaurácie za účelom obchodného rokovania...vraj to vieme rovnako dobre vyriešiť aj v kancelárii....samozrejme aj kávu a nealko v kancelárii si máme dávať ako repre...odvtedy ak chceme niekomu zagratulovať k výročiu, posielame e-maily alebo telefonujem...tam s uznaním nákladov nie je problém. :D
Ja by som dala na repre 513 celú sumu a samozrejme bez nároku na odpočítanie DPH. Jedine v prípade, že by ste blahoželania mali označené svojím logom resp. názvom spoločnosti a dalo by sa to považovať za reklamný predmet, tak potom by to šlo ako daňový náklad...tu sa mi však tieto bežne blahoprajné pohľadnice nehodia. Ako reklamný predmet by ste mohli dať napr. perá, vreckové kalendáre, stolové kalendáre a pod....ak by splňali podmienky podľa zákona na daňové uznanie ako reklamné predmety. My sme mali takto urobené stolové kalendáre, ktoré sme venovali obchodným partnerom. A nebol problém. To len ako info do budúcnosti.
mirčiak
12.04.10,07:05
Ak to išlo z firemných peňazí a nebolo to na súkromné účely, tak o tom treba účtovať. Bude to ale pripočítateľná položka k základu dane. Možno mi bude niekto odporovať, ale nám to v minulosti povyhadzovali z daňových nákladov ako nesúvisiace s podnikaním :(. Boli to len asi 3 ks za celý rok, čiže suma zanedbateľná, a a nebol nepomohlo ani oponovanie, že si aj takýmto spôsobom udržujeme dobré vzťahy s aktívnymi obchodnými partnermi...daňováci to prirovnali k prípadu, ak si obchodného partnera pozvem na obed do reštaurácie za účelom obchodného rokovania...vraj to vieme rovnako dobre vyriešiť aj v kancelárii....samozrejme aj kávu a nealko v kancelárii si máme dávať ako repre...odvtedy ak chceme niekomu zagratulovať k výročiu, posielame e-maily alebo telefonujem...tam s uznaním nákladov nie je problém. :D
Ja by som dala na repre 513 celú sumu a samozrejme bez nároku na odpočítanie DPH. Jedine v prípade, že by ste blahoželania mali označené svojím logom resp. názvom spoločnosti a dalo by sa to považovať za reklamný predmet, tak potom by to šlo ako daňový náklad...tu sa mi však tieto bežne blahoprajné pohľadnice nehodia. Ako reklamný predmet by ste mohli dať napr. perá, vreckové kalendáre, stolové kalendáre a pod....ak by splňali podmienky podľa zákona na daňové uznanie ako reklamné predmety. My sme mali takto urobené stolové kalendáre, ktoré sme venovali obchodným partnerom. A nebol problém. To len ako info do budúcnosti.

Ďakujem za vyčerapávajúcu odpoveď. Určite pomôže a dúfam že aj iným nielen mne. :)
inajana
19.04.10,10:18
Je VOZD vysávač - ktorý sa dá pripojiť k obrábacím strojom?
(nie je ich súčasťou, ale stroje to umožňujú - a sú samozrejme zahrnuté v účtovníctve)
zuzach
23.04.10,09:07
viete mi poradiť, ked robim účtovnú závierku k inému dátumu ako k 31.12, môžem normálne uplatniť daňové odpisy? v zákone je napísané že k poslenému dnu zdanovacieho obdobia,,,
inajana
29.04.10,09:22
Nikto nič ... :-( ... tak si odpoviem (na dotaz za VYSÁVAČ) sama citátom zo starších príspevkov:


Vždy je to o tom, ako si ... obháji používanie uvedených vecí ako nákladov na dosahovanie príjmov z podnikania.
kimart
05.11.10,13:24
Poprosím o radu, nákup záclon a kvetináčov je daňovo uznaný náklad, alebo nie? jedná sa o zariadenie zasadačky. ďakujem
Stefan2005
05.11.10,15:17
Poprosím o radu, nákup záclon a kvetináčov je daňovo uznaný náklad, alebo nie? jedná sa o zariadenie zasadačky. ďakujem

A ako to vidíš ty ako zadávateľ otázky ?
Ja síce ako odpovedajúci neviem, kto a na aký účel používa tú zasadačku, ale viem si to predstaviť ako daňovo uznateľný náklad...
durisovad
05.11.10,15:49
Ak zasadacka sluzi napriklad na porady vo firme alebo na jednanie s obchodnymi partnermi a je sucastou budovy, v ktorej sidli firma, zariadenie je rovnako uznanym danovym nakladom tak isto ako zariadenie kancelarii, dielni a pod.
kimart
08.11.10,06:35
A ako to vidíš ty ako zadávateľ otázky ?
Ja síce ako odpovedajúci neviem, kto a na aký účel používa tú zasadačku, ale viem si to predstaviť ako daňovo uznateľný náklad...
ďakujem za usmernenie, vidím to takisto, ale nebola som si istá. Hlavne nie s tým kvetináčom, lebo ako to len súvisí s podnikateľskou činnosťou
kimart
15.11.10,09:40
na školení nám bolo povedané, že od r. 2011 nebude vreckové 40% daňovo uznaný náklad, neviete, ako sa to potom bude účtovať?
Adiks
15.11.10,11:08
na školení nám bolo povedané, že od r. 2011 nebude vreckové 40% daňovo uznaný náklad, neviete, ako sa to potom bude účtovať?
Na účte 512AE, daňovo neuznaná analytika.
KEJKA
15.11.10,11:32
alebo sa vreckové nebude dávať.
kimart
15.11.10,11:44
alebo sa vreckové nebude dávať.
no to neviem ako potom bude, pretože zato sa dávajú zas pokuty z inšpektorátu práce.
KEJKA
15.11.10,11:52
...........pravda, ale môže sa dávať v minimálnej výške 5%. Podnikatelia neradi dávajú zamestnancom to, čo pre nich nie je daňovo uznateľné.
alenad
15.11.10,15:34
Pekný deň prajem.
Mám takýto problém a neviem posúdiť, či sa jedná o daňovo uznaný výdavok.
Klient uzavrel nájomnú zmluvu na parkovacie miesto v mieste bydliska (Žilina).
Prevádzku má v Bytči. Nakoľko tam nemá kde auto parkovať, parkuje ho v mieste bydliska. Neviem posúdiť, či dať tento nájom do daňových výdavkov. Obávam sa, či mu to bude uznané, nakoľko by i v knihe jázd vlastne museli byť cesty do miesta bydliska, čo neviem či tiež bude uznané ako daňový výdavok.
KEJKA
15.11.10,16:39
miesto podnikania v prípade SZČO je trvalé bydlisko. Ak je NZ uzavretá na IČO, tak by som to parkovanie uznala za daňový náklad.
Cesty z bydliska do prevádzky nie sú podľa mňa daňovo uznané, a netreba tieto dva prípady spájať.
alenad
15.11.10,18:37
miesto podnikania v prípade SZČO je trvalé bydlisko. Ak je NZ uzavretá na IČO, tak by som to parkovanie uznala za daňový náklad.
Cesty z bydliska do prevádzky nie sú podľa mňa daňovo uznané, a netreba tieto dva prípady spájať.

Ďakujem za odpoveď. :)
Betina2
16.11.10,11:06
v záclonách problém nevidím, ale s kvetináčom možno. Je to na obhájiteľnosti. Ak tam budú umelé izbové kvety, je to jednoduchšie ako pri živých. A aj od jeho veľkosti závisí... Aby nebolo spochybnené, že ste ho kúpili do tej zasadačky :) Ale ako píšem, je to vec obhájiteľnosti. :)
Betina2
16.11.10,11:07
na školení nám bolo povedané, že od r. 2011 nebude vreckové 40% daňovo uznaný náklad, neviete, ako sa to potom bude účtovať?

Tak to teda poteší....:(:(:(
zk24
15.01.11,20:55
Ahojte,

viem, ze nakup obrazov by sa mal uctovat ako umelecke dielo, ktore sa neodpisuje, a je teda na majetkovom ucte.

ked si vsak da pravnicka osoba namalovat obraz nejakej sukromnej osobe, ktora pekne maluje, stale sa hovori o umeleckom diele? Nemyslim ze hodnota takehoto obrazu bude rast, pripadne ked si kupi nejaky "obraz" pasovej vyroby z IKEA, tiez nemyslim ze je mozno hovorit o nejakom umeleckom diele.

Mozem v takychto pripadoch hovorit o nakladoch?
zk24
15.01.11,21:01
iba možno? :D
Tweety
15.01.11,21:01
Ahojte,

viem, ze nakup obrazov by sa mal uctovat ako umelecke dielo, ktore sa neodpisuje, a je teda na majetkovom ucte.

ked si vsak da pravnicka osoba namalovat obraz nejakej sukromnej osobe, ktora pekne maluje, stale sa hovori o umeleckom diele? Nemyslim ze hodnota takehoto obrazu bude rast, pripadne ked si kupi nejaky "obraz" pasovej vyroby z IKEA, tiez nemyslim ze je mozno hovorit o nejakom umeleckom diele.

Mozem v takychto pripadoch hovorit o nakladoch?
Áno.
durisovad
15.01.11,22:25
Ja by som to dala do smernice starostlivosti o zamestnancov a nazvala by som to skulturnenie prostredia. Urcite nepojde o zavratne sumy a uctovala by som to na takom istom podklade, ako sa da zuctovat nakup chladnicky, poharov na vodu, salok na kavu a pod.
zk24
15.01.11,22:40
Ja by som to dala do smernice starostlivosti o zamestnancov a nazvala by som to skulturnenie prostredia. Urcite nepojde o zavratne sumy a uctovala by som to na takom istom podklade, ako sa da zuctovat nakup chladnicky, poharov na vodu, salok na kavu a pod.

Ide o ordinaciu lekara. Niektori zubari maju v ordinacii televizory, ktore premietaju aby sa pacient nebal pri vrtani, "moj" lekar tam chce mat obrazy. Len uvazujem, ci to moze byt naklad, a nasledne ci danovo uznatelny naklad...

Nepojde o zavratne sumy, tipujem par sto eur. Lekár tam chladnicku nejaku ma, ale nie je na skladovanie veci na konzumovanie... skor tam ma nejake lieky a nejake take veci, co by som urcite jest nechcela :D
durisovad
15.01.11,22:45
Tym skor by som to ako danovy naklad uznala, lebo ide o vytvorenie dobreho a prijemneho prostredia pre lekara, sestricku aj pacientov. Myslim, ze to hravo zdovodni.
zk24
15.01.11,22:49
Tak super ;)
Rozalka
15.01.11,22:50
...........pravda, ale môže sa dávať v minimálnej výške 5%. Podnikatelia neradi dávajú zamestnancom to, čo pre nich nie je daňovo uznateľné.

Minimálna výška je aj 1%, ale aj to už od 1.1.2011 je nedaňový výdavok, zamestnanec zdaní a aj odvody zaplatí.
KEJKA
15.01.11,23:00
...........pravda, ale môže sa dávať v minimálnej výške 5%. Podnikatelia neradi dávajú zamestnancom to, čo pre nich nie je daňovo uznateľné.


Minimálna výška je aj 1%, ale aj to už od 1.1.2011 je nedaňový výdavok, zamestnanec zdaní a aj odvody zaplatí.
neviem ako si to myslela. Môj príspevok sa týkal vreckového pri ZSC - vyplynulo z kontextu príspevkov. A to bolo do 31.12.2010 minimálne 5% zo stravného.
§ 14 Vreckové
Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové v cudzej mene vo výške od 5 % do 40 % stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4 a 5.
Mirka.V
18.01.11,11:42
už nie je limit na reklamné predmety? finančný
Tweety
18.01.11,12:11
už nie je limit na reklamné predmety? finančný
Veď ani nebol.
Mirka.V
18.01.11,20:52
Veď ani nebol.

myslela som tým ... kedysi bolo tak, že reklamné predmety do 500,-Sk boli daňovo uznané ....
enya63
28.02.11,12:40
ahoj poraďáci vie mi niekto poradiť, či je ubytovanie zamestnancov na súkromí daňovo uznaný náklad?, naši zamestnanci sú totižto v hojnom počte a v okolí ich výkonu práce nieto široko ďaleko nič iba jeden trojhviezdičkový hotel, ktorý kapacitne a ani cenovo nevyhovuje
nikula
25.07.11,10:04
Môžu sa tieto výdavky uznať ako daňovo uznané:
1. účtovníčka podnikajúca doma má zriadenú kanceláriu - nábytok to áno, ale môže aj záclonu, garniž, obraz a podobne na skrášlenie kancelárie, účtuje sa do réžie???
Tiež, či si môže zakúpený kostým dať do nákladov, ak ho využíva pri stretnutiach s klientmi a návštevami poisťovní???
- podávanie kávy, čaju, keksov klientom, bude sa to chápať ako reprezentačné?

2. Ďalší prípad, ak s. r. o. má v nájme sklad na uskladnenie tovaru a chce si ju trochu opraviť.
- vymení odkapy (rinvy) nakoľko sú deravé a namaľuje strechu, lebo už hrdzavie - môže si tieto služby dať do nákladov, ide o to, aby nezatekalo do skladu a nepoškodilo uskladnený tovar. Dá sa to obhájiť?
Skúste povedať svoj názor. Ďakujem!
Katarina
25.07.11,10:15
ahoj poraďáci vie mi niekto poradiť, či je ubytovanie zamestnancov na súkromí daňovo uznaný náklad?, naši zamestnanci sú totižto v hojnom počte a v okolí ich výkonu práce nieto široko ďaleko nič iba jeden trojhviezdičkový hotel, ktorý kapacitne a ani cenovo nevyhovuje

Nevidím dôvod prečo nie, predpokladám, že prenajímateľ vystavý doklad so všetkými náležitosťami a je registrovaný na DU z titulu prenájmu. Má pridelené DIČ.
nikula
25.07.11,11:18
Pozrite sa mi na príspevok 112.
KEJKA
25.07.11,14:38
Môžu sa tieto výdavky uznať ako daňovo uznané:
1. účtovníčka podnikajúca doma má zriadenú kanceláriu - nábytok to áno, ......áno
ale môže aj záclonu, garniž, obraz a podobne na skrášlenie kancelárie, účtuje sa do réžie??? ........ja by som to tam dala, ak je to ozaj v jednej kancelárii
Tiež, či si môže zakúpený kostým dať do nákladov, ak ho využíva pri stretnutiach s klientmi a návštevami poisťovní???.......nie
- podávanie kávy, čaju, keksov klientom, bude sa to chápať ako reprezentačné? ....áno, repre, nedaňový výdavok

2. Ďalší prípad, ak s. r. o. má v nájme sklad na uskladnenie tovaru a chce si ju trochu opraviť.
- vymení okapy (riny) nakoľko sú deravé a namaľuje strechu, lebo už hrdzavie - môže si tieto služby dať do nákladov, ide o to, aby nezatekalo do skladu a nepoškodilo uskladnený tovar. Dá sa to obhájiť?
Skúste povedať svoj názor. Ďakujem!
2. závisí od NZ, ako je dohoda s prenajímateľom. Všetky náklady tohto typu musia byť jednak s jeho súhlasom a sú jeho nepeňažným príjmom. Príslušný § som už viackrát citovala pri podobných otázkach,
obdobne ako ty píšeš......skús trochu hľadať na Porade, nájdeš príslušnú citáciu.
Betina2
25.07.11,18:45
Môžu sa tieto výdavky uznať ako daňovo uznané:
1. účtovníčka podnikajúca doma má zriadenú kanceláriu - nábytok to áno, ale môže aj záclonu, garniž, obraz a podobne na skrášlenie kancelárie, účtuje sa do réžie???
Tiež, či si môže zakúpený kostým dať do nákladov, ak ho využíva pri stretnutiach s klientmi a návštevami poisťovní???
- podávanie kávy, čaju, keksov klientom, bude sa to chápať ako reprezentačné? REPRE, nedaňový výdavok/náklad. V prípade SZČO ak to nie je nevyhnutné, tak ani nedávať do účta, v sro pripočítateľná položkla k ZD 513AE. Osobne ak som uvarila klientovi na sedení kávu, vzala som zo svojej kuchyne, a neriešila som nejaké repre. Bolo to ako by som ju robila kamoške :) Išlo to z mojich peňazí, nie zo spoločných (ako v sro) Tak načo provokovať....ale ak by som predsa len chcela z nejakého dôvodu mať prehľad, koľko ma stoji moji klienti na takýchto položkách tak jednoznačne riadne veci oddelovať od súkromných, ale tak či tak to mať ako nedaňové)

2. Ďalší prípad, ak s. r. o. má v nájme sklad na uskladnenie tovaru a chce si ju trochu opraviť.
- vymení odkapy (rinvy) nakoľko sú deravé a namaľuje strechu, lebo už hrdzavie - môže si tieto služby dať do nákladov, ide o to, aby nezatekalo do skladu a nepoškodilo uskladnený tovar. Dá sa to obhájiť?
Skúste povedať svoj názor. Ďakujem!
V texte hrubým
+

Nikulka, ty si vravíš účtovník ? To by si snáď mala vedieť aj sama....a aj ked nie celkom všetko, tak aspoň volačo z toho, či nie ?
Kejka Ti už síce ochotne odpovedala, ale nedalo mi nenapísať vyššie spomenuté, aj ked chápem, že každý raz musí nejako začať....ale napríklad aj samoštúdium literatúry a internetu a aj odborné školenia veľmi pomáhajú :) A tiež odber potrebných publikácií :)

Napíšem napriek výhradám aj svoj názor:
k bodu 1.
podla tvojich slov podniká doma, a ak nemá vyčlenený priestor z osobného vlastníctva do firemného majetku (predpokladám, že doma, znamená vo vlastnom byte či dome, nie v prenajatom kdesi mimo svojho bydliska), tak potom všetka uznanosť či neuznanosť nákladov na spomenuté bude závisieť od argumentov, ktoré pri prípadnej kontrole predloží kontrolórovi a či budú naozaj vierohodné, či tie veci bude vedieť napr. aj fyzicky ukázať - ide najmä o to, či preukáže, že nákladové položky slúžia výlučne na dosiahnutie prospechu z podnikania a či nie sú náhodou využívané napr. inými členmi domácnosti alebo aj samotnou podnikateľkou vo svoj vlastný osobný prospech nesúvisiaci s dosahovaním príjmov. Pre mňa kameňom úrazu je práve to vyčlenenie z osobného vlastníctva resp. z BSM. resp. či je naozaj možné to využiť len v danej kancelárii a nie v inej miestnosti pre súkromnú potrebu (záclony rozmery a pod...) a ak tak aj zohľadniť cenu a použitý materiál, aby nešlo o niečo z pohladu kontroly za luxusné a pre účely podnikania neprimerane neefektívne (proste aby cena nebola neprimeraná, to sa ťažšie obhajuje). Takisto obrazy, vázy a pod....ak sú to len nejaké bežné lacné reprodukcie či fotoplagáty umeleckých diel v bežných rámoch a množstvách, OK, ale originálnu maľbu v pozlátenom ráme v hodnote niekoľko tisíc eur by som asi priamo do nákladov nedávala.
Osobne ja som nemala oficiálne vyčlenený priestor z bytu na podnikanie (nemala som to nijako v katasti vyznačené), len som si z jednej izby spravila pracovňu, dala som si sem len pracovný nábytok - stôl, stoličky, regále a skrine do kancelárie plus 2 kresielka a malý konferenčný stolík, jednu stolovú lampu, nejaké žiarovky do centrálnej lampy, žaluzie sme mali aj tak už dorobené dávnejšie, samozrejme plus PC vybavenie a pod., proste to čo sa ozaj do jednej miestnosti pre potreby chodu kancelárie patrí a aj zmestí.... (v obývaku sme mali úplne inú a drahšiu zostavu s konfer.stolíkom, tak nebolo pochybností., nábutok a drahšie veci boli buď na kartách DHM alebo v operatívnej evidenci drobného majetku - v smernici určiť min. hranicu a podmienky zápisu do evidencie drobného majetku) OBrazy mi nechýbali, stačili mi vlastné deti na fotkách v bežných rámoch z ikei, za 2-3 rámiky som sa netrhala o náklady :) Kvet bol aj tak len môj vlastný, živý ....a aj tak krásny..........proste netreba veci priťahovať za vlasy....treba to robiť striedmo a so zdravým úsudkom. Nevyhodili mi nič.

ad KOSTÝM
ak ten kostým bude v bežnej nie luxusnej cene a bude slúžiť výlučne na podnikanie a bude aj viditeľne a trvalo označený logom alebo názvom firmy a nebude pričasto vymieňaný v nákladoch za nový, tak by som to brala ako pracovné oblečenie....samozrejme treba k tomu viesť primeranú evidenciu pracovného oblečenia prostriedkov.....podľa mňa však takýto výádavok na kostým bude len ťažké obhájiť, to nie je ako montérky pre robotníkov a tiež to nie je to isté ako kostým pre advokáta, čo chodí na súd a má za klientelu aj solvenťákov a teda musí vystupovať reprezentatívne. Účtovníctvo doma sa dá v pohode robiť aj v teplákoch a na stretnutie do poisťovne alebo ku klientovi stačí aj bežné slušnejšie oblečenie :):):) inak len ako Kejka písala, ale možno so mnou nebude súhlasiť :)

K bodu 2 - sklad a jeho oprava
Tu je podstatná nájomná zmluva a jej presný obsah a tiež to, či ide len o bežnú údržbu v spôsobilom stave, alebo ide rekonštrukciu, modernizáciu a pod, alebo aj napr. o účelové spísanie zmluvy za účelom dosiahnutia prospechu z prenájmu na oboch stranách.....neviem to inak napísať, ale ked prevezmem sklad v dezolátnom zatekajúcom stave, tak z môjho pohľadu nejde o udržiavanie spôsobilého a plne funkčného stavu, nakolko ten stav už v čase prevzatia nie je plne funkčný a prevádzkyschopný.....preto je nevyhnutné poznať, čo všetko je podla zmluvy považované za drobné opravy a údržbu a čo už nie a tiež k čomu sa ktorá strana proi podpise zaviazala......
rozbijem WC alebo umývadlo počas trvania nájmu...fajn, zaplatím výmenu alebo rovno kúpim nové a dám do nákladu, lebo som to spôsobila atak to musím dať do pôvodného stavu...no a zlepiť to asi nepôjde....
ušpiním stenu? tak ju vymalujem, nakúpim farbu a valček s tyčou a vedrom.....ok, aj to by šlo....ale rýny, okná a pod....to je súčasť stavby, nielen prenajtého priestoru v danej stavbe a pochybujem, že ak sa vymieňa okap, že sa vymenia len 2 či tri metre, ktoré idú ponad Váš prenajtý pristor či? Nebude mať z tej výmeny osoh aj prenajímateľ alebo iný nájomca vo vedlajšej miestnosti? bude.....je to diskutabilné. Malovanie strechy by som už vôbec neuvažovala, to je jasné ako facka, že ide o prospech prenajímateľa.....a ked už, tak im to refaktúrovať. Ale naozaj je podstatné, čo je v zmluve a či sa to neprieči zákonu o dani z príjmu. (§)

PS: v niektorom zo starších čísiel POoradcu podnikateľa (alebo len Poradcu, už neviem rok ani číslo) bola tiež táto problematika rozoberaná.

Ak som bola ostrá, ospravedlňujem sa.
Veľa šťastia.
Kavi
06.12.11,07:03
Náš zamestnanec rozbil u zákazníka 3 kvetináče. Samozrejme sme im kúpili nové. Sú pre našu firmu tieto 3 nové kvetináče daňovo uznaný náklad? Ďakujem za odpoveď.
Tweety
06.12.11,07:08
Náš zamestnanec rozbil u zákazníka 3 kvetináče. Samozrejme sme im kúpili nové. Sú pre našu firmu tieto 3 nové kvetináče daňovo uznaný náklad? Ďakujem za odpoveď. Ak to bola od zákazníka vydokladovaná škoda, tak áno, ale účtovať to ako náhradu škody.
Kavi
06.12.11,10:11
Ak to bola od zákazníka vydokladovaná škoda, tak áno, ale účtovať to ako náhradu škody.

Škoda nebola vydokladovaná od zákazníka. Náš zamestnanec im dal nové kvetináče a dal si blok preplatiť. To je všetko čo k tomu mám - blok z obchodu.
Stefan2005
06.12.11,10:20
Škoda nebola vydokladovaná od zákazníka. Náš zamestnanec im dal nové kvetináče a dal si blok preplatiť. To je všetko čo k tomu mám - blok z obchodu.

... to je potom už z iného súdka; v prípade účtovania do daňových nákladov budete musieť preukázať kontrole, že tie kvetináče si nezobral zamestnanec domov...
Kavi
06.12.11,10:26
... to je potom už z iného súdka; v prípade účtovania do daňových nákladov budete musieť preukázať kontrole, že tie kvetináče si nezobral zamestnanec domov...

Asi to dám radšej na nedaňové - nejde zasa o veľkú sumu, a keďže k tomu nemám od zákazníka žiadne podklady ťažko by som dokazovala, že ich nemám ja doma v obývačke:) Ďakujem za Vaše rady.
Betina2
06.12.11,17:54
Kavi, ak máte v kancelárii nejaké rastliny v črepníkoch už zaevidované (je jedno, či umelé alebo živé, ale aspoň v krátkodobom majetku resp. v operatívnej evidencii), prečo by si tie kvetináče nemohla priradiť k nim ? Inak ved aj u Vás sa kludne už mohli medzičasom rozbiť....
Zaúčtovať na spotrebovaný materiál alebo ak máš tak na analytiku 501XXX spotreba materiálu-drobný HaNIM....

V tomto prípade ma ale napadlo, prečo ste to tomu Vášmu zamestnancovi nezosobnili, ked predsa sám priznal, že škodu urobil u zákazníka on a to rozbitím 3 kvetináčov.....normálne ako náhradu škody. Príjem od neho by bol v rovnakej výške ako suma za kvetináče a daňový dopad nulový....to len tak ma napadlo :)
evinka33
04.03.12,14:56
Prosím Vás o názor, či by si mohol dať SZČO lesník, ktorý vykonáva v lese ťažbu dreva do daňových výdavkov nákup počítača. Používa ho na vystavovanie faktúr a tiež si v ňom vedie účtovníctvo. Nie je si istý, pretože počítač samotný neslúži k dosahovaniu jeho príjmov (teoreticky by mohol vystavovať faktúry aj viesť účtovníctvo "ručne") Myslíte, že by obstál tento výdavok pred daňovákmi?
Tweety
04.03.12,14:57
Prosím Vás o názor, či by si mohol dať SZČO lesník, ktorý vykonáva v lese ťažbu dreva do daňových výdavkov nákup počítača. Používa ho na vystavovanie faktúr a tiež si v ňom vedie účtovníctvo. Nie je si istý, pretože počítač samotný neslúži k dosahovaniu jeho príjmov (teoreticky by mohol vystavovať faktúry aj viesť účtovníctvo "ručne") Myslíte, že by obstál tento výdavok pred daňovákmi?
ÁNo, je to VOZD- veď ho potrebuje k podnikaniu.
Stefan2005
04.03.12,15:02
Prosím Vás o názor, či by si mohol dať SZČO lesník, ktorý vykonáva v lese ťažbu dreva do daňových výdavkov nákup počítača.... Myslíte, že by obstál tento výdavok pred daňovákmi?

Mohol.
Obstál by (ledaže by ste pri dan. kontrole neprehlásili niečo iné).
NefroniK
06.03.12,21:56
Rád by som sa opýtal úplne základnú otázku. Mám živnosť v ČR (voľná, ohlasovaná) a nie som platca DPH. Chcel by som vedieť ako je to z položkami uznateľných nákladov, resp. s nákupom predmetu. Je nutné pri kúpe (napr. objednávka cez eshop) udávať, že ide o podnikateľa a uvádzať IČ? Alebo si do nákladov môžem dať aj niečo, čo mám zakúpené ako FO/nepodnikateľ? Samozrejme by bola faktúra už v danom období.

Ide mi nasledovné: Práve som si založil živnosť a chystám sa kúpiť notebook. Mám notebook kupovať s uvedením IČ alebo nie? Aká je výhoda/nevýhoda nákupu na IČ? Okrem toho, že pri nákupe ako podnikateľ nemám výhody bežného spotrebiteľa (zo zákona zárkua 2 roky, zákonná lehota 30 dní na reklamáciu ...).
Môže byť výdajová faktúra aj taká, na ktorej nie je moje IČ? Malo by to byť potom platené z podnikateľského účtu (dobrovoľne založený pre lepší poriadok)?

Pripomínam, že mám živnosť v ČR (voľná, ohlasovaná) a nie som platca DPH.

Vopred ďakujem za odpovede a rady. Nič k tomu nákupu na IČ bez IČ som nenašiel a vlastne ani neviem ako to hľadať.

Ešte by som rád doplnil otázku mimo tému: Môžem na podnikanie používať veci (notebook, fotoaparát atď.) ktoré som zakúpil pred tým ako mi živnosť vznikla? (Tu samozrejme neplánujem dávať to do nákladov, ani zriaďovacích, sú to veci kúpené ešte pred rokom 2011.)
Je tam teda nejaký súvis čo môžem používať a čo nemôžem na účely podnikania prípadne potom aj súkromne?
Betina2
22.04.12,18:52
Kedysi som boli proti živým kvetom ako daňovému nákladu (okrem výnimiek). Ešte raz sa chcem poradiť, či nemožno dať do nákladu nákup trávnej zmesi, letničiek, zeminy a kvetináčov a tiež živých tují v baloch, pokial je firma v prenajatých priestoroch, ale o okolie ktoré je pred bránou sa stará prenajímateľ, firma sa straá len o čistotu a údržbu pred vchodom do budovy.....otázka je, či daňová kontrola uzná nákup spomínaných položiek v tomto prípade-firma si chce skrášliť priestory seyónnou výsadbou do kvetináčov a truhlíkov a tiež trvalou výsadbou tují pred bránou (ale tie sa samozrejme ani nemusia ujať :( ) Že či by ste uznali takéto položky ako daňový náklad a či by ste z nich aj uplatnili odpočet DPH na vstupe. Ja som zatial proti. Potrebujem argumenty alebo postrehy z praxe.
Vďaka všetkým za info..
Betina2
22.04.12,18:54
Neviem odkial máš tie info o záruke, ....ale ak budeš nákup NB dávať do nákladu, tak by som kupovala na IČ, a DIČ. a na názov a sídlo firmy
Betina2
22.04.12,18:56
ja doporučujem oddelovať podnikateľské aktivity a nákupy od súkromných. A samozrejme používať pri práci môžeš aj súkromné veci, len potom je to s nákladmi tak ako je
Stefan2005
22.04.12,19:12
... pokial je firma v prenajatých priestoroch, ale o okolie ktoré je pred bránou sa stará prenajímateľ, firma sa straá len o čistotu a údržbu pred vchodom do budovy.....

vyššie uvedenému nerozumiem... teda kto o čo sa stará, a či sa pýtaš z pohľadu nájomcu či prenajímateľa.

Ale ak je v nájomnej zmluve ošetrená starostlivosť o prenajatý priestor napr. nájomcom, nevidím dôvod na nezahrnutie do daňových nákladov včítane odpočtu dph.
Betina2
22.04.12,20:42
Stefan, v nájomnej zmluve to práveže nie je presne popísané, kto sa o čo stará. Iba, že pred priestorom firmy XY (nájomca) sa má udržiavať čistota atd...nie je písané, kto zabezpečí kosenie trávy pred vstupnou bránou do areálu a pod....pýtam sa z pohľadu nájomcu, teda nie vlastníka. Ja mám za to, že pokial by šlo o vysadenie 2 ks tují do nejakých prenosných alebo aj stabilných kvetináčov, ktoré by boli umiestnené pri vchode do budovy (už v areáli) tak by sa to mohlo uznať u nájomcu. Inak tam v blízkosti ani nie je žiadna zeleň. V podstate ide o prevádzku malého autoservisu, takže do kancelárie prichádzajú bežní klienti - občania aj zástupcovia firiem objednať opravy, takže čo sa týka vnútornej výzdoby rastlinami, tak to riešim tak, že uznávam len kvetináčové rastliny, rezané nie. A takéto v podstate izbové rastliny (fikusy a pod) v kvetináčoch aj pre istotu evidujem ako drobný majetok v operatívnej evidencii. Samozrejme sa po minimálnej dobe z evidencie vyradia, ved nemusia žiť na večnosť.....mám totiž zlú skúsenosť z predošlej práce, kde sa dávalo do nákladu veľa takýchto položiek, a pri kontrole DPH nám to kompletne vyhádzali z odpočtu s argumentom, že to nie je opodstatnený nákup a že ak chceme mať nejakú výzdobu, musíme kúpiť kvety umelé...:( samozrejme to by potom ani nesmel byť daňový náklad, ked si nesmiem odrátať DPH....a to bola pritom projekčná a realizačná firma a chodili k nám na konzultácie aj lepšie postavení klienti, aj obrat bol dosiahnutý dostatočný si myslím a napriek tomu nám to vyhodili......viem, že je to na tom ako si to kto obháji, velký predajcovia áut a autoservisy s tým nemajú problémy, dokonca si aj platia za údržbu a výzdobu najatého aranžéra a floristu a bežne sa im to uznáva, lenže sú vo vlastných priestoroch, nie prenajatých a to je podla mňa zásadný rozdiel...my sme však drobní podnikatelia a ako je nám známe, KO sa vybúria najmä na nás....často.
Takže by ma zaujímal Váš názor z pohľadu prevádzkovateľa (nájomcu)....pretože prenajatú máme len kanceláriu, dielňu a priestor pred nimi síce máme k dispozicii, ale nejako yvlášť to nie je ošetrené....a priestor pred vstupnou bránou do areálu ani neviem koho je :(, ale my zaň neplatíme...


vyššie uvedenému nerozumiem... teda kto o čo sa stará, a či sa pýtaš z pohľadu nájomcu či prenajímateľa.

Ale ak je v nájomnej zmluve ošetrená starostlivosť o prenajatý priestor napr. nájomcom, nevidím dôvod na nezahrnutie do daňových nákladov včítane odpočtu dph.
Betina2
22.04.12,20:44
...a ešte jena vec, ak mám v prenájme kanceláriu o rozlohe 25 m2 a nakúpim napr. 30 ks sadeníc letničiek a k tomu 10 ks hrantov a zeminu, no ja neviem ako toto obhájiť.....
Stefan2005
22.04.12,21:15
...a ešte jena vec, ak mám v prenájme kanceláriu o rozlohe 25 m2 a nakúpim napr. 30 ks sadeníc letničiek a k tomu 10 ks hrantov a zeminu, no ja neviem ako toto obhájiť.....

... my sme každoročne takto vyzdobovali schodište vedúce do kancelárie :)
Melnick
22.04.12,22:12
Dovolím si citovať príspevok z Porady :




DMK



02-10-07 04:28 PM








Re: Kvety do nákladov?

Som prekvapená, že o kvetoch v kvetináčoch sa vedie taká dlhá diskusia.
Ja čo si pamätám (viac ako 20 rokov), vždy kvety v kvetináčoch boli daňovo uznané náklady a rezané živé kvety do váz, tie boli daňovo neuznané. Takýto výklad používali aj kontrolórky z daňového úradu.
Kvety v kvetináčoch sa účtovali na 501 a živé kvety na 513.
Indeed
23.04.12,05:06
Naozaj super téma a ešte lepšie príspevky !

Je tu ukázané ako nerozmýšĺať a robiť jednoduché priam trivialne veci tým najzložitejším a najkomplikovanejším sposobom
Stefan2005
23.04.12,06:42
Naozaj super téma a ešte lepšie príspevky !

Je tu ukázané ako nerozmýšĺať a robiť jednoduché priam trivialne veci tým najzložitejším a najkomplikovanejším sposobom


... navrhujem, aby sa k otázkam z účtovníctvu a daní zásadne vyjadrovali ľudia mimo fachu; posunie nás to k novým métam a do vyšších levelov poznania.
Betina2
23.04.12,08:26
Naozaj super téma a ešte lepšie príspevky !

Je tu ukázané ako nerozmýšĺať a robiť jednoduché priam trivialne veci tým najzložitejším a najkomplikovanejším sposobom

Ak máš problém s touto diskusiou, tak sa k nej prosím nevyjadruj a neurážaj diskutujúcich (aj ked na Tvoj príspevok sa asi nedokážem uraziť :) ). Ja sa len snažím pristupovať k problematike poctivo a nesnažím sa robiť všetko chvatne a unáhlene s pocitom, že mi to môže byť ukradnuté :( a že to predsa nie je môj problém, ale problém firmy....žial mala som takú skúsenosť s kontrolou ako som napísala a viem, že všetko je o obhájení si svojej pravdy, preto som sa pýtala na argumenty resp. na §, o ktoré sa dá v prípade napadnutia kontrolou oprieť .... Asi som fakt "blbá", ked beriem svoju prácu poctivo :(:(:( a snažím sa ju robiť maximálne zodpovedne a riadne a som naozaj sklamaná z prístupu niektorých ľudí, ktorí nepochopili princíp porady. Keby som sa v tejto téme pýtala na to, či mám k tým kvetom dať zeminu na muškáty alebo obyčajnú záhradnú zmes, tak nič nepoviem, ale ja som sa pýtala k téme. Indeed, neviem, čo robíš, ale ak si účtovník, tak sa nad svojim prístupom prosím zamysli. Zrejme máš ľudí, ktorí rozmýšlajú za Teba, ked Ty nad jednoduchými vecami nemusíš.

....no aha ! zo zvedavosti som si klikla na Tvoj profil, a vidím, že som sa vôbec nemýlila ! Tvoj postoj zodpovedá tomu, že si na "inej manažérskej pozícii". Viac sa k tomu už vyjadroovať hádam netreba. Máš o účte zrejme takú šajnu ako ja o jadrovej fyzike.
Betina2
23.04.12,09:20
Ešte k vysvetleniu mojich pochybností - otázka je či ide o náklady vynaložené na dosahovanie a udržanie daňových príjmov ..... lebo ak je firma v strate alebo je zisk velmi nízky (darmo DPH platí každé obdobie), tak mi príde neprimerané, ak nakupuje permanentne podobné položky a ja viem, že to nie je iba do kancelárie a firemných priestorov pri tom množstve....keby bol dosahovaný primeraný zisk a neboli by v strate, tak by som zrejme bola k takýmto nákladom benevolentnejšia....a že je ich docela dosť.
na inom fóre som v príspevkoch našla argumenty typu - ved je to na spríjemnenie pracovného prostredia zamestancov - áno to je pravda, ale potom by sa to asi nemalo účtovať na 501, či? A čo porovnanie s vytváraním image firmy - to je zas dilema, či to potom nie sú náklady na reprezentáciu a 513.....
další argument - rozdiel je či som vo vlastných priestoroch firmy alebo prenajatých, či som živnostník alebo PO....či tie priestory slúžia výlučne na podnikanie alebo aj na bývanie.....
Zita5
23.04.12,09:25
Ešte k vysvetleniu mojich pochybností - otázka je či ide o náklady vynaložené na dosahovanie a udržanie daňových príjmov ..... lebo ak je firma v strate alebo je zisk velmi nízky (darmo DPH platí každé obdobie), tak mi príde neprimerané, ak nakupuje permanentne podobné položky a ja viem, že to nie je iba do kancelárie a firemných priestorov pri tom množstve....keby bol dosahovaný primeraný zisk a neboli by v strate, tak by som zrejme bola k takýmto nákladom benevolentnejšia....a že je ich docela dosť.
na inom fóre som v príspevkoch našla argumenty typu - ved je to na spríjemnenie pracovného prostredia zamestancov - áno to je pravda, ale potom by sa to asi nemalo účtovať na 501, či? A čo porovnanie s vytváraním image firmy - to je zas dilema, či to potom nie sú náklady na reprezentáciu a 513.....
další argument - rozdiel je či som vo vlastných priestoroch firmy alebo prenajatých, či som živnostník alebo PO....či tie priestory slúžia výlučne na podnikanie alebo aj na bývanie.....

Betina prečítaj si nasledovné (viem, že Ti ide predovšetkým o názor poraďákov ) ale ...

Príklad č. 3:
Izbové kvety v kanceláriách
Skúsení pracovníci v zamestnaní (najmä naše milé dámy) vedia, že spríjemnenie a skultivovanie ich kancelárií kvetmi síce spríjemní atmosféru, ale múdry zamestnávateľ s tým súhlasí zvyčajne len vtedy, ak si tieto kvety donesú ako vlastné zamestnanci. V roli zamestnávateľa totiž taká firma XY, s. r. o. – ktorá vykonáva špedičnú činnosť – vie, že takýto výdavok by veľmi ťažko obhajovala pred kontrolou daňového úradu ako naozaj nevyhnutný daňový výdavok na dosiahnutie, udržanie a zabezpečenie zdaniteľných príjmov.
Diametrálne iný vnem a postoj by mohli mať stále izbové kvety v ordinácii pracovného psychológa, ktorý by mohol dôvodiť, že uňho je to nutný daňový výdavok k lepšiemu okysličeniu ordinácie, k navodeniu atmosféry uvoľnenia, k povzbudeniu dôvery a umocneniu pozitívnej energie k rokovaniu citlivých medziľudských a pracovných vzťahov zo zdravotného hľadiska (napr. duša a pozitívne myslenie) atď.
Zdroj: http://www.epi.sk/456/Niektore-polemicke-danove-vydavky-na-pracovisku-I_34233.aspx

Napriek uvedenému , ja keď riešim taký problém a viem že je to 50:50 tak zvažujem cenu , či vôbec suma stojí za to..... presvedčiť resp.nepresvedčiť niekoho argumentami , že firme záleží na tom, aby jej okolie a aj vnútorné priestory boli pre oko klienta príjemné,nakoľko aj celkový vzhľad a dojem firmy je o biznise a tým aj o dosahovaní príjmov .
Zita5
23.04.12,10:09
Betina vypracuj si smernicu a zrovna to zdôvodnenie napíš do smernice.)
Betina2
23.04.12,10:17
Zitka, ďakujem za info, zatial to nechám ale ako nedaňové, myslím, že by som to množstvo nedokázala obhájiť....ale ak si kúpia Ficus v kochli do kanclu, tak veľmi rada to uznám :)
Betina2
23.04.12,10:22
...my sme skôr v roli podobnej tej špedičnej firmy....škoda
Jana Acsová
23.04.12,13:28
...žial mala som takú skúsenosť s kontrolou ako som napísala a viem, že všetko je o obhájení si svojej pravdy, preto som sa pýtala na argumenty resp. na §, o ktoré sa dá v prípade napadnutia kontrolou oprieť ....
Len pokojne. Nie je dôvod ... aký prašť, taký uhoď ... lebo bude z toho perpetummobile. A zábavný je len ten "výhodniarsky" :)

Uvažujete presne a aj argumenty si viete obhájiť sama. Len účtovník na "tvári miesta" vidí nielen nákup, ale aj jeho primeranosť. A v tomto prípade máte pravdu. Mám za to, že primeranosť by tu mala byť. Odôvodniť si ju viete od predmetu podnikania a podobne. Presne tým smerom sa uberajú argumenty, ktoré som si tu prebehla. Čiže opierať sa o uvedené a aplikovať si ju na podmienky firmy, v ktorej predmetné nákupy riešite.

Nikto Vám nepovie, že je to OK, ani že to OK nie je. A takú odpoveď by ste ani nemali čakať. Ešte raz si zrekapitulujte nákupy a následne prediskutujte (na firme), ak v tom vidíte "háčik". Je možné, že odpoveď bude jednoznačná a povedie Vás k riešeniu. Často mi subjekt v praxi povedal argument, ktorý ma presvedčil. No a často aj nie ...
Betina2
24.04.12,11:09
Janka ďakujem, postupovať budem podľa svojho zdravého rozumu a s mierou :)
Betina2
24.04.12,11:15
...ešte ma napadla jedna vec...Vy nákup takýchto rastlín okrem bločku aj nejako preukazujete ? Myslím tým napr. foto zasadených letničiek pred vstupom a pod., lebo na jeseň už nebudú tie rastliny existovať :(...v bývalej práci od nás napr. k faktúre od reklamných letákov žiadali vždy 1 ks priložiť...alebo k dokladom od inzercie v dennej tlači pripnúť výstrižok z novín s danou inzerciou....asi sa Vám budem zdať už na hlavu, ale skutočne po rokoch sa nebude bez zdokladovania vedieť, kam sa tie tuje, planty, kúpilo 10 tují ale použilo sa len 5...a kde je zvyšných 5 ? v nedaň nákladoch bez odpočtu DPH....nuž čo už mi z toho zašibkáva :)
Zita5
24.04.12,12:00
...ešte ma napadla jedna vec...Vy nákup takýchto rastlín okrem bločku aj nejako preukazujete ? Myslím tým napr. foto zasadených letničiek pred vstupom a pod., lebo na jeseň už nebudú tie rastliny existovať :(...v bývalej práci od nás napr. k faktúre od reklamných letákov žiadali vždy 1 ks priložiť...alebo k dokladom od inzercie v dennej tlači pripnúť výstrižok z novín s danou inzerciou....asi sa Vám budem zdať už na hlavu, ale skutočne po rokoch sa nebude bez zdokladovania vedieť, kam sa tie tuje, planty, kúpilo 10 tují ale použilo sa len 5...a kde je zvyšných 5 ? v nedaň nákladoch bez odpočtu DPH....nuž čo už mi z toho zašibkáva :)

S hrubo označeným mám skúsenosť.... a k tomu foteniu rastlín a tují .....odfoť budeš spokojná :)Však nalep do Kroniky firmy :)no robím si možno srandu, ale nikdy nevieš kedy sa Ti to hodí.
Ivana Š
24.04.12,12:03
mimotemy len aby všetko papierovo sedelo
zato sa robia aj dvojvrstvové toaletné papiere predsa,
jedna kópia ide na daňový úrad zlezaradil

ja tiež všetko prefocujem, skenujem, fotím, zálohujem aby nevznikol o pár rokov nejaký problém
Zita5
24.04.12,12:13
Nakoľko vidím, že táto téma nesie so sebou rôzne názory a argumenty ako nás poraďákov, ale aj možnej kontroly ...tak pár argumentov prikladám (črepníkové kvety ) ......je to článok staršieho dáta, ale stále aktuálny
.................................................. ...
Vybavenosť kancelárie kvetmi vo vázach zrejme nemožno považovať za nevyhnutný daňový výdavok vynaložený na dosiahnutie zdaniteľného príjmu. Výnimkou sú napríklad obchodné rokovania na bilaterálnej alebo multilaterálnej úrovni. Vtedy je pravidlom povinne živou kvetenou vyzdobený rokovací stôl pre topmanažment firmy a jeho zahraničného partnera, ktorý pri ňom podpíše strategickú zmluvu. Ako príklad možno uviesť zmluvu o predaji podielu v banke strategickému investorovi. Situáciu je však potrebné zvažovať veľmi opatrne, pretože tento typ výdavku má charakter nákladu s visačkou reprezentačné. A to patrí medzi nedaňové výdavky.
Trvanlivé izbové kvety umiestnené v kancelárii alebo v inom vhodnom priestore podnikateľa, ako je napríklad rokovací salón či zasadačka manažmentu, možno považovať za nevyhnutný daňový výdavok. Platí to najmä pre profesionálne uplatnenie tzv. bielych golierov. Dôvodov je hneď niekoľko. Medzi nimi možno spomenúť najmä zdravotné, estetické a pragmatické hľadisko. Kvety v črepníkoch produkujú kyslík a znižujú prašnosť na pracovisku, zlepšujú možnosť dýchania čerstvého vzduchu a správneho okysličovania pri činnosti mozgu.


Dôležitý je aj imidž


Estetickosť interiéru kancelárie vo väzbe na imidž firmy má spojitosť so získavaním nových klientov a obchodných partnerov. Usporiadanie kvetov v interiéri firmy prezentuje vkus a evokuje potenciálnych klientov na posudzovanie, či vkus je presvedčivý a či aj podľa neho celkový imidž firmy a jej obchodné meno bude klienta dostatočne motivovať, aby po kontakte s firmou urobil aj kontrakt s cieľom realizácie zdaniteľného príjmu.
Argumentom daňovej obhajoby pri uplatňovaní tohto druhu výdavku môže byť aj zníženie nákladov na čistiaci servis.

Daňovník sa bude brániť pred daňovým úradom tým, že kvety na pracovisku zlacňujú celkové náklady na upratovanie, lebo znižujú prašnosť prostredia.


Pri daňovej obhajobe kvetov ako daňových výdavkov treba vylúčiť akékoľvek podozrenie z osobnej spotreby a orientovať sa na zdôvodnenie tohto výdavku ako výdavku na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov.
Zdroj:

http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-uctovnictvo-a-dane/naklady-na-klimatizaciu-podnikatel-zvycajne-pred-danovym-uradom-obhaji.html

Je to vlastne na úsudku každého účtovníka .
Betina prepáč,trošku som od výsadby odbočila, ale si myslím, že je to užitočné čítanie pre každého z nás .
Melnick
24.04.12,19:14
...ešte ma napadla jedna vec...Vy nákup takýchto rastlín okrem bločku aj nejako preukazujete ? Myslím tým napr. foto zasadených letničiek pred vstupom a pod., lebo na jeseň už nebudú tie rastliny existovať :(...v bývalej práci od nás napr. k faktúre od reklamných letákov žiadali vždy 1 ks priložiť...alebo k dokladom od inzercie v dennej tlači pripnúť výstrižok z novín s danou inzerciou....asi sa Vám budem zdať už na hlavu, ale skutočne po rokoch sa nebude bez zdokladovania vedieť, kam sa tie tuje, planty, kúpilo 10 tují ale použilo sa len 5...a kde je zvyšných 5 ? v nedaň nákladoch bez odpočtu DPH....nuž čo už mi z toho zašibkáva :)Nie si blbá a ani Ti nezašibkáva, lebo tak ako Ty to robíme viacerí. Foto je veľmi dobrý dôkaz a aj reklamné letáky z inzerciou som zakladala k zaúčtovaným dokladom a viem, že takto postupujú aj iní. Naozaj je po rokoch ťažké niečo obhájiť, ak nemáme žiadny dôkaz , predovšetkým o takých veciach, ktoré sú pominuteľné a to napr. kvietky určite sú. :)

A používať zdravý rozum pri uplatňovaní množstiev takýchto " diskutabilných " vecí, je rada nad zlato. :D
Melnick
30.04.12,00:52
Nezaujíma Ťa ? - Nečítaj a nekomentuj !!!!!
mondes
24.07.12,18:27
Prosím Vás, mám pred sebou bloček za nákup USB kľúča ale aj nejaké slúchadlá LOGIC. Neviem, či tie slúchadlá môžem dať do N. Účtujem síce svadobný salón, ale dá sa nejako obhájiť kúpa takýchto slúchadiel? Ďakujem pekne.
Tweety
24.07.12,18:31
Prosím Vás, mám pred sebou bloček za nákup USB kľúča ale aj nejaké slúchadlá LOGIC. Neviem, či tie slúchadlá môžem dať do N. Účtujem síce svadobný salón, ale dá sa nejako obhájiť kúpa takýchto slúchadiel? Ďakujem pekne.
USB kľúč je OK., ale tie slúchadla nie.
mondes
24.07.12,18:41
No to som si myslela aj ja. Ďakujem pekne.
luciaNR
30.08.12,21:37
AHOJTE PORAĎÁCI POTREBUJEM OD VÁS SÚRNE PORADIŤ A USMERNIŤ. Môže si dať konateľ s.r.o. do nákladov kurz inštruktora jogy?? firma má prevažne reklamnú činnosť, no chcel by sa venovať aj tomuto a ak sa uchytí fakturovať to na firmu.
V obchodnom registri má zapísané aj : prevádzkovanie športových zariadení a prevádzkovanie zariadení slúžiacich na regeneráciu a rekondíciu. Čo si myslíte môže sa to v rámci týchto činností zahrnúť do nákladov a následne účtovať? Zatiaľ vám veľmi pekne ďakujem.
KEJKA
31.08.12,05:02
podľa mňa nie. Ak by bol zamestnanec a firma by ho "vyslala" absolvovať kurz - hm, možno.
predmet nie je postačujúci, musel by mať v predmete činnosť inštruktora, takto iba prevádzkuje zariadenia.
AHOJTE PORAĎÁCI POTREBUJEM OD VÁS SÚRNE PORADIŤ A USMERNIŤ. Môže si dať konateľ s.r.o. do nákladov kurz inštruktora jogy?? firma má prevažne reklamnú činnosť, no chcel by sa venovať aj tomuto a ak sa uchytí fakturovať to na firmu.
V obchodnom registri má zapísané aj : prevádzkovanie športových zariadení a prevádzkovanie zariadení slúžiacich na regeneráciu a rekondíciu. Čo si myslíte môže sa to v rámci týchto činností zahrnúť do nákladov a následne účtovať? Zatiaľ vám veľmi pekne ďakujem.
Betina2
04.09.12,07:38
AHOJTE PORAĎÁCI POTREBUJEM OD VÁS SÚRNE PORADIŤ A USMERNIŤ. Môže si dať konateľ s.r.o. do nákladov kurz inštruktora jogy?? firma má prevažne reklamnú činnosť, no chcel by sa venovať aj tomuto a ak sa uchytí fakturovať to na firmu.
V obchodnom registri má zapísané aj : prevádzkovanie športových zariadení a prevádzkovanie zariadení slúžiacich na regeneráciu a rekondíciu. Čo si myslíte môže sa to v rámci týchto činností zahrnúť do nákladov a následne účtovať? Zatiaľ vám veľmi pekne ďakujem.

Nech sa zamestná vo firme aspoň na Dohodu na nevyhnutný čas na absolvovanie školenia + nejaká doba navyše. Alebo nech rozšíri sro okruh činností v OR, inak je to diskutabilné a ťažko obhájiteľné.
Betina2
04.09.12,07:41
doplním...v Dohode alebo Prac.zmluve by bola vhodná špecifikácia nápne práce tak, aby jednoznačne vystihla aj podstatu toho kurzu...čiže inštruktáž, môže to mať aj ako pracovník zaškolujúci nových zamestnancov - trénerov a inštruktorov...len ja zas potom neviem, ako je to s tým kurzom, či na to získa po absolvovaní on konkrétne alebo firma nejakú licenciu, povolenie a pod...všetko je na obhajobe a s tým treba rátať...
tibor1000
17.03.13,12:19
Zdravím,poprosím o Váš názor ked spoločnosť s r.o. usporiada pre obchodných partnerov prezentačnú akciu DEN DETÍ zaplatí program- je to daňový náklad pre túto firmu,alebo 513 reprezentačné náklady,tj. nedaňový? (zo soc.fondu by to nevyslo,ten je príliš nízky dakujem
Stefan2005
17.03.13,12:47
Zdravím,poprosím o Váš názor ked spoločnosť s r.o. usporiada pre obchodných partnerov prezentačnú akciu DEN DETÍ zaplatí program- je to daňový náklad pre túto firmu,alebo 513 reprezentačné náklady,tj. nedaňový? (zo soc.fondu by to nevyslo,ten je príliš nízky dakujem

... aj ja si myslím, že zo soc. fondu by to nešlo - ten je určený pre zamestnancov, nie pre obchodných partnerov...
... informácií je veľmi málo na posúdenie daňovej uznateľnosti, ale pretože je to akcii ani nie pre obchodných partnerov, ale pre ich deti, tak to vidím skôr ako nedaňové náklady...
tibor1000
17.03.13,14:18
... aj ja si myslím, že zo soc. fondu by to nešlo - ten je určený pre zamestnancov, nie pre obchodných partnerov...
... informácií je veľmi málo na posúdenie daňovej uznateľnosti, ale pretože je to akcii ani nie pre obchodných partnerov, ale pre ich deti, tak to vidím skôr ako nedaňové náklady...
ok dakujem pekne za radu
zuzana cinova
19.03.13,18:02
ok dakujem pekne za radu

Čo poviete na spoločenské šaty ušité na mieru na firemný večierok,kde sa vyhlasujú každoročne výsledky firmy,najlepší obchodní zástupcovia..som SZČO a pre danú firmu pracujem ako OZ a tak na danom večierku som prítomná skôr pracovne.Kedže to býva organizované v ČR tak vykazujem aj zahraničnú pracovnú cestu. Do nákladov,alebo nie?
Zita5
19.03.13,18:04
Čo poviete na spoločenské šaty ušité na mieru na firemný večierok,kde sa vyhlasujú každoročne výsledky firmy,najlepší obchodní zástupcovia..som SZČO a pre danú firmu pracujem ako OZ a tak na danom večierku som prítomná skôr pracovne.Kedže to býva organizované v ČR tak vykazujem aj zahraničnú pracovnú cestu. Do nákladov,alebo nie?

Nedaňový výdavok ...
Tweety
19.03.13,18:06
Čo poviete na spoločenské šaty ušité na mieru na firemný večierok,kde sa vyhlasujú každoročne výsledky firmy,najlepší obchodní zástupcovia..som SZČO a pre danú firmu pracujem ako OZ a tak na danom večierku som prítomná skôr pracovne.Kedže to býva organizované v ČR tak vykazujem aj zahraničnú pracovnú cestu. Do nákladov,alebo nie?
Určite takéto spoločenské šaty nie sú daňovo uznaným výdavkom. ANi večierok nie je PC.
zuzana cinova
01.04.13,20:27
Určite takéto spoločenské šaty nie sú daňovo uznaným výdavkom. ANi večierok nie je PC.

Myslíte,že sa môže FO,ktorá vedie daňovú evidenciu rozhodnúť,že napríklad úroky a poistné z autoúveru bude dobrovoľne viesť ako nedaňové? Resp.či je to možné pri akomkoľvek výdavku-okrem takého z ktorého si odpočíta dph..??
veronikasad
01.04.13,20:29
Myslíte,že sa môže FO,ktorá vedie daňovú evidenciu rozhodnúť,že napríklad úroky a poistné z autoúveru bude dobrovoľne viesť ako nedaňové? Resp.či je to možné pri akomkoľvek výdavku-okrem takého z ktorého si odpočíta dph..??
dôvod ? Auto je zaradené do obchodného majetku a odpisuje sa ?
zuzana cinova
01.04.13,20:38
dôvod ? Auto je zaradené do obchodného majetku a odpisuje sa ?


je zaradené,aj sa odpisuje,ale FO nechce vykázať nízky základ dane
veronikasad
01.04.13,20:40
je zaradené,aj sa odpisuje,ale FO nechce vykázať nízky základ dane
Môže sa rozhodnúť, že úroky a poistné zahrnie do VNZD.
luciaNR
02.04.13,15:14
Ahojte milí poraďáci. Potrebujem od vás poradiť a usmerniť. FO začala v rámci svojej podnikateľskej činnosti organizovať prezentácie, na ktorých sa zúčastňujú rôzne stavebné firmy, ktoré si zaplatia účastnícky poplatok. Prezentácie sa konajú v rôznych mestách, s tým že sa zabezpečí miestnosť väčšinou je to hotel, v rámci prezentácie je zabezpečené aj občerstvenie, obed, nakupujú sa minerálky, káva, aj víno. Môže si FO dať takéto občerstvenie do nákladov? Myslím si, že sú to oprávnené náklady. No chcem sa radšej uistiť. V poslednej faktúre od hotela boli položky: prenájom miestnosti a strava. Môžu nám to takto fakturovať? alebo tú stravu je potrebné vyžiadať aby nám to rozpísali? Zatiaľ veľmi ďakujem.
Tweety
02.04.13,15:22
AK tie prezentácie máte vo svojej činnosti podnikania, riadne ich fakturujete, náklady na ne, teda aj obedy a ubytovanie, prenájom..., sú daňovými nákladmi.
luciaNR
02.04.13,15:42
AK tie prezentácie máte vo svojej činnosti podnikania, riadne ich fakturujete, náklady na ne, teda aj obedy a ubytovanie, prenájom..., sú daňovými nákladmi.
prezentácie samozrejme sú v činnosti podnikania. No fakturujeme len ako účastnícky poplatok na prezentácii..
Tweety
02.04.13,16:09
prezentácie samozrejme sú v činnosti podnikania. No fakturujeme len ako účastnícky poplatok na prezentácii..
Ak v ňom máte zakalkulované všetky náklady , je to OK.
miska31
13.05.13,12:43
Môže si dať podnikateľ do daňovo uznaných výdavkov telefón, ktorý mu chodí na meno ale nie je tam IČO? Jeden má na IČO, druhý nie. Ďakujem.
miska31
24.06.13,12:38
Prosím, odpovie mi niekto? Dakujem.
veronikasad
24.06.13,12:43
Môže si dať podnikateľ do daňovo uznaných výdavkov telefón, ktorý mu chodí na meno ale nie je tam IČO? Jeden má na IČO, druhý nie. Ďakujem.
Ak bude mať výpis hovorov a pri daňovej kontrole preukáže, že súviseli s podnikaním - ano.
zuzana cinova
05.07.13,12:46
a čo denná tlač a časopisy nakupované do kaderníctva pre čakajúcich zákazníkov? Myslím,že je to v poriadku ak to dám do nákladov a odpočítam dph....denná tlač je každý prac.deň a časopisy tak 2-3 do mesiaca..??
Stefan2005
05.07.13,15:37
a čo denná tlač a časopisy nakupované do kaderníctva pre čakajúcich zákazníkov? Myslím,že je to v poriadku ak to dám do nákladov a odpočítam dph....denná tlač je každý prac.deň a časopisy tak 2-3 do mesiaca..??

... a ja si myslím, že je to v poriadku
Dav
05.07.13,17:23
s.r.o. -bezpečnostná služba zakúpila športové náradie /činky,posil.stroj/. Je možné to dať do nákladov?
Znovu otázka zdokladovania v súvislosti s príjmom : vie preukázať, že zamestnanci na nich trénujú a zvyšujú si výkonnosť?
Môj názor je taký, že akvárko v zasadačke obhájim ako daňový výdavok, ale posiľovací stroj ťažko, ak vôbec. Ak zariadim telocvičňu pre zamestnancov, aj tak bude skôr slúžiť na rehabilitáciu pracovnej sily, ako na dosahovanie príjmov.
marjankaj
05.07.13,17:29
s.r.o. -bezpečnostná služba zakúpila športové náradie /činky,posil.stroj/. Je možné to dať do nákladov?
Znovu otázka zdokladovania v súvislosti s príjmom : vie preukázať, že zamestnanci na nich trénujú a zvyšujú si výkonnosť?
Môj názor je taký, že akvárko v zasadačke obhájim ako daňový výdavok, ale posiľovací stroj ťažko, ak vôbec. Ak zariadim telocvičňu pre zamestnancov, aj tak bude skôr slúžiť na rehabilitáciu pracovnej sily, ako na dosahovanie príjmov.
No ak zamestnanci majú v pracovnej náplni aj pravidelné posilovanie, tak prečo nie? Ak je to iba na rekreačné účely, tak by som to tam nedával, respektíve ako pripočítateľnú položku.