Slávka33
28.05.09,13:57
Firma si rozdelila získ z r. 2008 časť ako rezervný fond a zbytok odmena spoločníkovi. Neviem ako zaúčtovať túto odmenu /spoločník je zároveň aj zamestnancom firmy/ a či sa z tejto odmeny zráža daň. Mám mu túto odmenu dať do mzdy?. Je to obrovská suma. Ďakujem. Slávka
Martin Mocko
28.05.09,12:03
Firma si rozdelila získ z r. 2008 časť ako rezervný fond a zbytok odmena spoločníkovi. Neviem ako zaúčtovať túto odmenu /spoločník je zároveň aj zamestnancom firmy/ a či sa z tejto odmeny zráža daň. Mám mu túto odmenu dať do mzdy?. Je to obrovská suma. Ďakujem. Slávka

Predpokladám, že ide o podieľ na zisku. Keďže ide o zdanený zisk - tak ten je od ďalšieho zdaňovania oslobodený.

Účtuješ na 431 / 364 ako záväzok voči spoločníkovi.
Slávka33
29.05.09,06:47
Ďakujem, tak som to aj zaúčtovala. Potom som urobila iba výdavkový doklad z pokladne 364/211. Môže to tak byť?
Takže spoločník si tento podiel zo zisku nemusí priznávať v danovom priznaní za r. 2009? Logicky nie ale radšej si to overujem. ďakujem za odpoveď.
Tweety
29.05.09,06:49
Ďakujem, tak som to aj zaúčtovala. Potom som urobila iba výdavkový doklad z pokladne 364/211. Môže to tak byť? Je to správne.
Takže spoločník si tento podiel zo zisku nemusí priznávať v danovom priznaní za r. 2009? Áno, nie je to predmet dane, podľa § 3 Zákona o dani z príjmov, takže nepriznáva. Logicky nie ale radšej si to overujem. ďakujem za odpoveď.
Odpovede v texte.