Michelle22
28.05.09,13:14
Dobrý deň prosím o radu.
V roku 2007 sme na základe upovedomenia o začatí exekučného konania
mali zaplatiť sumu pozostávajúcej z pohľadávky + príslušenstva a úrokov spolu 11.248, Sk a predbežne trovy 5.950,-- čiže spolu hneď na druhy deň od upovedomenia sme uhradili sumu 17.198,--Sk, ale myslíme si že nam preplatok mali vrátiť pretože ani sme neboli informovaní o nejakých hotových výdavkoch ktoré úradu ani vzniknúť nemohli a ani žiadna faktúra nám nedošla, takže sme exekútorsky úrad telefonicky na to upozornili ale odpoveď znela že v roku 2007 neboli povinní nám faktúru vystavovať a ani žiaden doklad a že kde sme boli doteraz že sme to neurgovali a že oni sa do spisu už nevedia dostať lebo je v archíve.
-Takže potrebujem vedieť či mal exekútorsky úrad v r. 2007 povinnosť vystavovať nejaký doklad o tom koľko a hlavne za čo sme platili a či to nemali náhodou robiť samostatne a nie na základe výzvy.
- Či ta suma predbežných trov exekúcie nebola prehnaná
- Či preplatok nemali bez nejakých odkladov vrátiť
Poprípade ako ďalej postupovať lebo s nimi sa komunikuje ťažko.
ďakujem
hanelie
28.05.09,11:22
Či ta suma predbežných trov exekúcie nebola prehnaná
zákonom stanovená lehota na podanie námietok voči /predbežným/ trovám exekúcie je tri dni odo dňa doručenia upovedomenia o začatí exekúcie
do 15 dní bolo možné podať námietky voči samotnej exekúcií / najmä ak by bola pohľadávka uhradená práve v tom čase
Michelle22
28.05.09,11:47
No voči predbežným trovám sme nemali dôvod namietať proste sme ich uhradili načo by sme to aj robili veď to boli trovy PREDBEŽNÉ a to vnímam ako čosi čo sa ďalej zúčtuje ani oni vtedy nevedeli keď to upovedomenie písali že či to budu pre nich trovy konečne a to či sa buď nenavyšia alebo opačne neponížia a preplatok by podľa mňa mali bez akychkoľvek žiadosti vrátiť podľa mňa
hanelie
28.05.09,11:58
čiže spolu hneď na druhy deň od upovedomenia sme uhradili sumu 17.198,--Sk,
vaším úmyslom bolo pohľadávku ihneď uhradiť, čiže už v tej chvíli ste vedeli, že trovy exekúcie nemôžu dosahovať takú výšku - tu je ten podnet na podanie námietky / interpretované v poučení /
s vyučtovaním exekučného konania je to veľmi problematické - neviem odpovedať či to zákon ukladá
Michelle22
28.05.09,12:12
No aj tak si nemyslim že k tomu aby sme nezaplatili trovy v prehnanej výške mala byť nejaká lehota, proste zaplatili sme čo exekútor žiadal a ak žiadal viac ako v skutočnosti dokáže dokladovať bez akýchkoľvek okolkov by preplatok mal vrátiť veď to už hraničí s nezákonnym obohatenim sa.
No a k tomu vyúčtovaniu ak za niečo zaplatím a to myslim konkrétne aj odmenu exekútora nemali by sme dostať doklad už aj z pohľadu účtovného zákona?
azla
28.05.09,12:32
No aj tak si nemyslim že k tomu aby sme nezaplatili trovy v prehnanej výške mala byť nejaká lehota, proste zaplatili sme čo exekútor žiadal a ak žiadal viac ako v skutočnosti dokáže dokladovať bez akýchkoľvek okolkov by preplatok mal vrátiť veď to už hraničí s nezákonnym obohatenim sa.
No a k tomu vyúčtovaniu ak za niečo zaplatím a to myslim konkrétne aj odmenu exekútora nemali by sme dostať doklad už aj z pohľadu účtovného zákona?


Na stránke drsr je tatýto materiál. Je z roku 2005 (čiže platný aj v r. 2007, ktorý Ťa zaujíma.).

Exekutor a jeho daňové povinnosti
Michelle22
28.05.09,12:42
Azla ďakujem za príspevok tiež som si myslela že to asi bude tak že ak niekto učtuje za nejaku službu tak by mal na to vystaviť aj doklad. Len jedna veta mi nie je jasne a to že doklad ktorym exekútor požaduje úhradu od povinného sa považuje za faktúru v zmysle par. 71 záona o DPH. čo je tým možným dokladom žeby upovedomenie? veď nemá pátrične naležitosti IČO, DIČ a pod.
azla
28.05.09,13:06
Exekútor by mal vystaviť doklad , niečo ako Vyúčtovanie exekúcie.
Upovedomenie je iba "akože oznam". Tam ešte nie sú vyčíslené skutočné výdavky atď.
Michelle22
28.05.09,13:21
tak to si myslím aj ja a na tom doklade by už malo byť čitateľne aké trovy exekúcie sme mali v skutočnosti zaplatiť a za čo konkrétne.
Ten zvyšok by mal potom bez nejakeho zdržiavania vrátiť podľa logiky.
Michelle22
02.06.09,06:12
ďakujem, a nevie náhodou niekto ako to je s tou výškou odmeny a ako postupovať ak mame pocit že trovy boli vysoké a povinnosť exekútora nesplnená?
diana17
04.06.09,11:32
ďakujem, a nevie náhodou niekto ako to je s tou výškou odmeny a ako postupovať ak mame pocit že trovy boli vysoké a povinnosť exekútora nesplnená?

Podľa mojich skromných vedomostí a skúseností, asi takto: Výšku odmeny exekútora upravuje "Exekučný poriadok" (Zak. č. 233/1995 Z.z.) v platnom znení, v 6. časti - § 196 a nasledujúce. Podľa súčasného predpisu si Exekútor naúčtuje (okrem iného samozrejme) aj odmenu vo výške 20% dlžnej sumy (§ 200 Zákona). K predbežným trovám bližšie pozri § 201. Pozor! proti trovám (aj predbežným sa treba do 3 dní odvolať ako tu už bolo spomenuté výššie.
K vyúčtovaniu toľkoto: Exekútor by mal zaslať aj nejaké vyúčtovanie. Nám ako oprávnenému to vždy po vymožení sumy aj zasiela.
Michelle22
08.06.09,07:47
Ďakujem , čo sa týka zaslania toho vyúčtovania alebo faktúry to je podľa mňa povinnosť ktorú si nesplnil exekútor keďže to nezaslal pretože predal službu na ktorú nevystavil doklad.
No a k tej odmene na 20% nemal nárok lebo sme to uhradili hneď na druhý deň po výzve a je tam lehota 14 dní.
A čo sa týka odvolania voči výške trov vždy je mi to čudné sa odvolávať voči predbežným trovám .... veď su to predbežné a po zúčtovaní by bez akýchkoľvek odvolavačiek mal exekútor bez akéhokoľvek upozornenia preddavok vrátiť a zaslať faktúru. Alebo to platí tak že kto sa neozve nedostane vrátene a exekútor sa neoprávnene nabali?
pvag
11.07.09,11:14
Dajte so do Google - Exekútor a jeho daňové povinnosti - je to stránka daňového riaditeľstva, dozviete sa, ako mal exekútor postupovať.

Je to presne tak, ako si myslíte, ak sa budete sťažovať na komoru, neuspejete, ministersvo vám možno ani neodpovie a okresný súd je súčasťou miestneho justičného bratstva, ktorého prsty majú dosah po celej republike.

Veľa šťastia.
malyklaun
24.02.12,14:12
aj ja chcem takú prácu! napíšem si koľko chcem a keď do troch dní nikto nič nenamietne, tak to pre istotu ešte zvýšim o nejakú stovku. :o( na grcanie