zuzana
28.05.09,13:40
Ak osoba podniká ako sprostredkovateľ, má súkr.vozidlo napísané na seba, môže si uplatniť náhradu za použ.súkr.vozidla, alebo si môže uplatniť aj 80% z pohon.hmôt?
Lianka
28.05.09,11:59
Moze. Nezabudni ohlasit vznik danovej povinnosti na dan z motoroveho vozidla. Danove priznanie a dan z MV sa plati do 31.1. nasledujuceho roka.
Chobot
28.05.09,12:01
Ak osoba podniká ako sprostredkovateľ, má súkr.vozidlo napísané na seba, môže si uplatniť náhradu za použ.súkr.vozidla, alebo si môže uplatniť aj 80% z pohon.hmôt?

Nechápem, čo znamená tých 80% PHM. Odkiaľ si čerpala tú informáciu? Alebo podľa akého zákona to máš na mysli?
Lianka
28.05.09,12:08
Zakon o dani z prijmov
§ 19, ods. 2
l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky
1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tamneuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tamneuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel,
alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové
vozidlo samostatne,
(účinnosť od 1. marca 2009)
Vladimír Ozimý
28.05.09,13:08
nie je možné skombinovať paušál 80% a zároveň aj náhradu za km. Ak používate vlastné motorové vozidlo na podnikanie potom postupujete podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov a tam sa nič nemenilo. T.j. uplatňujete spotrebu PHL podľa technického preukazu, pričom cena benzínu sa určí cenou platnou v čase nákupu a následne náhradu za 1 km - 0,183 EUR.

80% paušalizácie sa používa na majetok zaradený v obchodnom majetku
zuzana
29.05.09,05:34
Ďakujem, ešte otázočka.Ak si bude upl.náhradu za km, je povinný si zaplatiť daň z mot.vozidla?
Tweety
29.05.09,05:35
Ďakujem, ešte otázočka.Ak si bude upl.náhradu za km, je povinný si zaplatiť daň z mot.vozidla?
Áno. Aj oznámiť DÚ jeho používanie.
aliiica
07.08.09,06:37
ahojte, zaujimalo by ma, iba ako sa to oznami na DU?

ak ma miesto podnikania doma a denne dochadza bud do kancelarie, alebo za klientom, moze si za tuto cestu uplatnit PHM?

a sprostredkovatel ma narok na diety alebo stravne listky?
robin78
07.08.09,06:43
ahojte, zaujimalo by ma, iba ako sa to oznami na DU?

ak ma miesto podnikania doma a denne dochadza bud do kancelarie, alebo za klientom, moze si za tuto cestu uplatnit PHM?

a sprostredkovatel ma narok na diety alebo stravne listky?

ohladom toho oznamenia na DU, tak maju nato rovno tlacivo: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/ozn_dmv_1_2008.pdf
takze staci poslat postou alebo dat si to potvrdit na podatelni
aliiica
07.08.09,06:49
vdaka, to mi pomohlo, este by som prosila pomoct s dalsimi otazkami, ak niekto vie poradit
robin78
07.08.09,12:00
ahojte, zaujimalo by ma, iba ako sa to oznami na DU?

ak ma miesto podnikania doma a denne dochadza bud do kancelarie, alebo za klientom, moze si za tuto cestu uplatnit PHM?

a sprostredkovatel ma narok na diety alebo stravne listky?

este by som dodal ... s cestami za klientami by nemal byt ziaden problem, je to sluzobna cesta ktora suvisi s podnikanim...

ale ked je miesto podnikania doma, tak ake dochadzanie do kancelarie?