Nellka
28.05.09,15:51
Dobrý deň, chcem sa spýtať: FO je celý rok szčo, platí minimálne odvody do SP aj ZP, od 1.6.09 sa zároveň stáva zamestnancom na polovičný úväzok na minimálnu mzdu, rada by som vedela ako bude postupovať v platení odvodov?
1. ZP - za SZČO platí minimum - 41,37 €/mes., zamestnávateľ bude odvádzať do ZP 20,69 €/mes. = bude to správne ak bude od 1.6.09 odvádzať za SZČO rozdiel, čiže 20,68 €/mes.?
2. SP - za SZČO platí minimum - 89,70 €/mes., zamestnávateľ bude odvádzať do SP 50,50 €/mes. = bude platiť za SZČO naďalej minimálne odvody do SP, alebo len rozdiel? platí to v SP rovnako ako v ZP, zrejme nie, tak by som rada vedela ako to má byť, aby nemala problémy, alebo nejaké nedoplatky.
Prosím Vás o odpoveď a zároveň vopred ďakujem!!
Lianka
28.05.09,13:55
Odvody zo zamestnania plati, ako vyjdu - neberie ohlad na skutocnost, ze tato FO je zaroven aj SZCO.

Ako SZCO plati 1. rok z minima, t. j. 41,37 EUR ZP, dalsi rok podla toho, ako mu vyjdu v RZZP. Do SP plati najmenej z minima, t. j. 89,70 EUR.
veronikasad
28.05.09,13:55
Dobrý deň, chcem sa spýtať: FO je celý rok szčo, platí minimálne odvody do SP aj ZP, od 1.6.09 sa zároveň stáva zamestnancom na polovičný úväzok na minimálnu mzdu, rada by som vedela ako bude postupovať v platení odvodov?
1. ZP - za SZČO platí minimum - 41,37 €/mes., zamestnávateľ bude odvádzať do ZP 20,69 €/mes. = bude to správne ak bude od 1.6.09 odvádzať za SZČO rozdiel, čiže 20,68 €/mes.?
2. SP - za SZČO platí minimum - 89,70 €/mes., zamestnávateľ bude odvádzať do SP 50,50 €/mes. = bude platiť za SZČO naďalej minimálne odvody do SP, alebo len rozdiel? platí to v SP rovnako ako v ZP, zrejme nie, tak by som rada vedela ako to má byť, aby nemala problémy, alebo nejaké nedoplatky.
Prosím Vás o odpoveď a zároveň vopred ďakujem!!

V platení odvodov do SP sa nič nemení. Ak za rok 2008 prekročil príjem z podnikania vo výške 12-násobku min. mzdy, jeho povinnosť trvá aj od 1.7.09. Ak bol príjem=tržby nižší. bez ohladu na to či je súčasnej aj zamestnanec sa odhlási z povinného poistenia v SP na RLFO.

Preddavky na zdr. poistenie - za mesiac jún uhradí neupravenú sumu z RZZP za rok 2007 - ak bola nižeia ako 100 sk, preddavky zaplatiť nemusí. Od 1.7.09 bude preddavky platiť podla výsledku RZZP za rok 2008 - rovnako neupravuje sumu na min. VZ.

Neplatí rozdiel medzi min. VZ a zaplateným preddavkom zamestnávateľa !!!
Nellka
28.05.09,14:44
Takže bez rozdielu či je SZČO aj zamestnanec, tak či tak musí platiť minimálne odvody /vyšli mu minimálne/. ZP sa potom vyrovnáva v RZZP za rok 2009 a SP zostáva, takže platí aj za seba ako za SZČO a platí za neho aj zamestnávateľ, pochopila som tomu správne?
Iwett
28.05.09,14:53
Takže bez rozdielu či je SZČO aj zamestnanec, tak či tak musí platiť minimálne odvody /vyšli mu minimálne/. ZP sa potom vyrovnáva v RZZP za rok 2009 a SP zostáva, takže platí aj za seba ako za SZČO a platí za neho aj zamestnávateľ, pochopila som tomu správne?
Na SP platí iba v prípade, že prekročil 12-násobok min.mzdy - len ako SZČO,
na ZP platí také, ako mu vyjdu z RZZP, ak mu vyjdu menšie ako minimálne, nemusí platiť minimálne.
Takže záleží od vymeriavacieho základu.
Nellka
28.05.09,15:02
Ďakujem za odpovede, ešte sa spýtam jedno: ak je FO celý rok len SZČO, v roku 2008 platil minimálne odvody do ZP a v DP FO za rok 2008 mal základ dane nulový /bol v mínuse/, v RZZP za rok 2008 mu vyšli odvody do ZP menšie ako 3€ čiže nulové. Znamená to teda že v roku 2009 nemusí platiť žiadne odvody do ZP ak je aj tento rok naďalej len SZČO?
veronikasad
28.05.09,15:06
Ďakujem za odpovede, ešte sa spýtam jedno: ak je FO celý rok len SZČO, v roku 2008 platil minimálne odvody do ZP a v DP FO za rok 2008 mal základ dane nulový /bol v mínuse/, v RZZP za rok 2008 mu vyšli odvody do ZP menšie ako 3€ čiže nulové. Znamená to teda že v roku 2009 nemusí platiť žiadne odvody do ZP ak je aj tento rok naďalej len SZČO?
To čo píšeš platí o SZČO, ktorý je súčasne zamestnancom.
Ak je len SZČO, platí preddavky na zdr.poistenie najmenej z min. VZ
Iwett
28.05.09,15:11
Ak je aj zamestnancom aj SZČO, tak bude mat ako SZČO preplatok z rzzp a odvody si môže určiť sám, koľko bude platiť na ZP, lebo mu z rzzp nevyplýva povinnosť platiť.
Ale pozor na SP sa síce platí podľa VZ, ale na určenie povinosti platiť sa berú príjmy z podnikania. Takže aj keď mal stratu, ale jeho príjmy presiahli 12-nás. min.mzdy, tak platí minimálne odvody na SP
Nellka
28.05.09,15:11
Nie je zamestnancom, je len SZČO, ale v RZZP za rok 2008 mu podla základu dane z DP vyšli preddavky nulové. No podľa mňa by mal ako SZČO /len SZČO/ platiť minimálne preddavky na zdravotné poistenie vždy, aj ak je základ dane nulový. Mám pravdu?
Iwett
28.05.09,15:12
To čo píšeš platí o SZČO, ktorý je súčasne zamestnancom.
Ak je len SZČO, platí preddavky na zdr.poistenie najmenej z min. VZ
Dúfam, že je aj SZČO aj zamestnanec...tak bolo v zadaní otázky.
Iwett
28.05.09,15:16
Nie je zamestnancom, je len SZČO, ale v RZZP za rok 2008 mu podla základu dane z DP vyšli preddavky nulové. No podľa mňa by mal ako SZČO /len SZČO/ platiť minimálne preddavky na zdravotné poistenie vždy, aj ak je základ dane nulový. Mám pravdu?
Predchádzajúca odpoveď sa týkala zamestnanec+SZČO, keď je len SZČO, tak samozrejme je to tak ako píše veronika. Na ZP tiež minimálne odvody.
Veronika, ďakujem za pomocnú otázku.:)
Nellka
28.05.09,15:17
Dúfam, že je aj SZČO aj zamestnanec...tak bolo v zadaní otázky.
Prepáčte, zle som sa vyjadrila. Ten prvý prípad bol samozrejme aj zamestnanec, no to som pochopila. Ďalšiu otázku som sa pýtala o inom prípade kde je FO len SZČO.
Nellka
28.05.09,15:22
Ešte raz ďakujem za odpovede!!!