Inuska17
29.05.09,09:12
Ak študent skončí vysokú školu, musí sa hlásiť na úrade práce, v Sociálnej poisťovni?
veronikasad
29.05.09,07:16
Ak študent skončí vysokú školu, musí sa hlásiť na úrade práce, v Sociálnej poisťovni?
Musí oznámiť v zdravotnej poisťovni ukončenie štúdia. Ak sa nezaeviduje na ÚP - povinnosť nemá - do nástupu do zamestnania sa musí prihlásiť v zdr.poisťovni ako samoplatitel. Nárok na dávku v nezamestnanosti mu vznikne len v prípade, ak si platil dobrovolné poistenie v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch aspoň 3 roky.
Do SP sa prihlasuje len ako dobrovolne poistená osoba, doporučujem prihlásiť sa na RLFO na dobrovolné nem. poistenie.
Inuska17
29.05.09,07:55
Aj keď skončila bakalára a ide robiť prímačky na II. stupeň vysokoškolského štúdia, kým nebude prijatá, musí sa nahlásiť do zdravotnej poisťovne? A keď bude prijatá na II. stupeň, zas to nahlásiť do zdravotnej poisťovne?
veronikasad
29.05.09,07:58
Aj keď skončila bakalára a ide robiť prímačky na II. stupeň vysokoškolského štúdia, kým nebude prijatá, musí sa nahlásiť do zdravotnej poisťovne? A keď bude prijatá na II. stupeň, zas to nahlásiť do zdravotnej poisťovne?
mala by to v ZP oznámiť a predložiť kopiu dokladu
Inuska17
29.05.09,08:02
Ďakujem krásne, pekný deň
monika147
11.09.09,15:48
takze ak som si hned po skole nasla pracu nemusim sa hlasit do zdravotnej poistovne ale spravi to za mna zamestnavatel?
veronikasad
11.09.09,16:18
takze ak som si hned po skole nasla pracu nemusim sa hlasit do zdravotnej poistovne ale spravi to za mna zamestnavatel?
kedy si skončila školu, akú a kedy si nastúpila do zamestnania ?

Ukončenie štúdia musíš v ZP nahlásiť sama s predložením kopie dokladu.
Robina
14.09.09,06:53
Pri čítaní týchto riadkov ma napadlo, že ako je to v prípade študenta strednej školy, keď napríklad sestrina dcéra tento šk. rok maturuje, ale chodí na 5-r.str. školu - t.r. bude mať 20 rokov a keď v lete zmaturuje, tak si aj ona mala platiť do fondu nezam. aby v prípade prihlásenia na úrad dostávala podporu? Mala si platiť aj zdravotné dobr.? Vďaka.
FugAn
14.09.09,10:44
Pri čítaní týchto riadkov ma napadlo, že ako je to v prípade študenta strednej školy, keď napríklad sestrina dcéra tento šk. rok maturuje, ale chodí na 5-r.str. školu - t.r. bude mať 20 rokov a keď v lete zmaturuje, tak si aj ona mala platiť do fondu nezam. aby v prípade prihlásenia na úrad dostávala podporu? Mala si platiť aj zdravotné dobr.? Vďaka.

Ako študent strednej školy jej patria prázdniny, to znamená, že do 31.8.2010 je považovaná za študenta a ZP platí za ňu poistné štát. Zdravotnej poistovni treba nahlásiť ukončenia školy a od septembra nahlásiť kto bude platiť poistné, evidenciu na úrade práce, samoplatca alebo potvrdenie o nástupe na vysokú školu. zamestnanie hlási zamestnávateľ.
veronikasad
14.09.09,11:23
Pri čítaní týchto riadkov ma napadlo, že ako je to v prípade študenta strednej školy, keď napríklad sestrina dcéra tento šk. rok maturuje, ale chodí na 5-r.str. školu - t.r. bude mať 20 rokov a keď v lete zmaturuje, tak si aj ona mala platiť do fondu nezam. aby v prípade prihlásenia na úrad dostávala podporu? Mala si platiť aj zdravotné dobr.? Vďaka.
Nárok na dávku v nezamestnanosti by mala iba v prípade ak by si dobrovolné poistenie v nezamestnanosti platila aspoň 3 roky v posledných 4 rokoch - čo už nestíha. Ak si nenajde zamestnanie po skončení štúdia /stačí od 1.9.2010/ ju na ÚP zaevidujú - bez nároku na dávku v nezamestnanosti.

Zvýraznené asi myslíš dobrovolné nemocenské poistenie /DNP/. V prípade PN-ky bude mať nárok na nemocenské ak DNP trvalo aspoň 270 dní.
Robina
16.09.09,11:09
vďaka
silvia
24.09.09,12:15
Prosím Vás, študent 2.ročníka VŠ pracuje u nás na DoBPŠ už krátko po maturite. Teraz chce ukončiť školu a zamestnať sa u nás na trvalý PP.
Na čo nesmiem zabudnúť?
1. prihlásiť ho v ZP, v SP odhlásiť ako dohodára a prihlásiť ako zamestnanca.
2. má podpísané Vyhlásenie, to mu bude platiť aj naďalej počas PP?
3. bude mať nárok na dovolenku, ak nastúpi 1.10. a do Vianoc zostáva 59 prac.dní (po Vianociach sa do konca roka u nás nepracuje)
4. v prípade ukončenia PP mu do zápočtového listu uvediem len trvanie PP od 1.10. alebo aj trvanie DoBPŠ počas štúdia VŠ? ELDP sa vystaví od 1.10.2009 ?
5. Ak by náhodou nastúpil už v septembri, bude mať 2 výplatné pásky za september?
Srdečná vďaka za rady!!!
books
24.09.09,12:17
Prosím Vás, študent 2.ročníka VŠ pracuje u nás na DoBPŠ už krátko po maturite. Teraz chce ukončiť školu a zamestnať sa u nás na trvalý PP.
Na čo nesmiem zabudnúť?
1. prihlásiť ho v ZP, v SP odhlásiť ako dohodára a prihlásiť ako zamestnanca. áno
2. má podpísané Vyhlásenie, to mu bude platiť aj naďalej počas PP? áno
3. bude mať nárok na dovolenku, ak nastúpi 1.10. a do Vianoc zostáva 59 prac.dní (po Vianociach sa do konca roka u nás nepracuje) neviem
4. v prípade ukončenia PP mu do zápočtového listu uvediem len trvanie PP od 1.10. alebo aj trvanie DoBPŠ počas štúdia VŠ? ELDP sa vystaví od 1.10.2009 ? len trvanie PP
5. Ak by náhodou nastúpil už v septembri, bude mať 2 výplatné pásky za september? áno
Srdečná vďaka za rady!!!
odpovede v texte.
ivka70
24.09.09,12:24
3. bude mať nárok na dovolenku, ak nastúpi 1.10. a do Vianoc zostáva 59 prac.dní (po Vianociach sa do konca roka u nás nepracuje)


VZNIKNE MU NAROK NA DOVOLENKU ZA KAZDYCH 21 ODPRACOVANYCH DNI NA 1/12 rocneho naroku, teda do konca roka bude mat narok na 2/12 rocnej dovolenky, u neho 2/12 z 20 = 3,5 dna.

Zvysne dni medzi vianocami a novym rokom moze pokryt bud nahradnym volnom alebo neplatenym volnom alebo mu moze zamestnavatel poskytnut dovolenku /1,5 dna/ z roku 2010.
silvia
28.09.09,07:20
Ďakujem krásne za rady!
veronikasad
28.09.09,07:23
Silvia, ak mu vykážeš po vianociach dovolenku, dovolenka sa považuje sa odpracovanú dobu = odpracuje 60 dní a vznikne mu nárok na dovolenku za kal. rok = 3/12 ročného nároku.
silvia
05.10.09,11:19
Ešte jedna vec: keď DoBPŠ skončila 24.9.09 a PP začal 28.9.09, vyhlásenie bolo podpísané už pri dohode a podľa rady poraďákov platí aj pre PP, za september vystavím jednu výplatnú pásku z DoBPŠ, kde je uplatnená NČZD a druhú výplatnú pásku z PP, kde ale už NČZD neuplatním? Program mi to potom vykáže ako zrážkovú daň, ale to nie je správne...
Môžem NČZD uplatniť v oboch výplatách za daný mesiac, keď celkový hrubý príjem je v konečnom dôsledku nižší ako NČZD?
silvia
07.10.09,05:30
ako správne postupovať? prosím...
Katarina
20.07.10,09:59
Śtát platí ZP na vysokoškoláka do dňa záverečnej skúšky. Platí to aj v prípade ked študent pre neodovzdanie dilomovej práce do zadaného termínu bude pripustený k štátniciam až niekedy v jeseni t.r.
ivka70
21.07.10,08:01
Śtát platí ZP na vysokoškoláka do dňa záverečnej skúšky. Platí to aj v prípade ked študent pre neodovzdanie dilomovej práce do zadaného termínu bude pripustený k štátniciam až niekedy v jeseni t.r.

A nemusis si pri statniciach v septembri predlzit studium o dalsi skolsky rok?
Ak ano, tak ide o nadstandardnu dlzku studia a ZP si student musi platit sam.
Rovnako je to v pripade prerusenia studia.
ondrejvla
23.05.11,09:22
Prosím o radu, môj vnuk ukončil strednú školu maturitou a čaká na prijmačky na VŠ, je potrebné sa niekde zaregistrovať, či už na ÚP alebo na ZP? Myslím si, že má nárok na prázdniny a v prípade neprijatia na VŠ sa bude registrovať až od 1.septembra, alebo sa mýlim?
Ďakujem za odpoveď a radu.
lenkak
23.05.11,09:30
ondrejvla
25.05.11,21:00
Myslím si, že píšeš správne. :)

http://www.porada.sk/t53905-koniec-skolskeho-roka-absolventi-ss-vs-pridavky-danovy-bonus-zdr-poistenie.html

Lenka ďakujem, potrebovala som sa uistiť, môj vnuk ma pomýlil, tvrdil niečo iné.:)
ivka70
25.05.11,21:12
Stredoskolaci maju narok na posledne prazniny, su studentmi do 31/8. Len vysokoskolaci prestavaju byt studentmi dnom statnic.
Radulienka89
29.05.11,17:56
Ja sa v tom už vôbec nevyznám...6.6 ukončím BC štátnicami...či ma príjmu na MGR ešte neviem, mám sa isť registrovať na úrad práce, ZP a SP?...ak sa zaregistrujem na úrade práce tak sa budem musieť chodiť podpisovať, čiže nemôžem odísť nikde na brigádu, respektíve môžem ale musím si za seba sama platiť poistné ak tomu dobre chápem...Pretože ja sa chystám na mesiac a pól do zahraničia na brigádu a neviem čo mám teraz vlastne robiť.... a ako je s rodinnými prídavkami?...treba ich zrušiť a keď ma príjmu na MGR tak mi ich spätne vyplatia?....Prosím poraďte mi
rodina1
29.05.11,18:11
Ja sa v tom už vôbec nevyznám...6.6 ukončím BC štátnicami...či ma príjmu na MGR ešte neviem, mám sa isť registrovať na úrad práce, ZP a SP?...ak sa zaregistrujem na úrade práce tak sa budem musieť chodiť podpisovať, čiže nemôžem odísť nikde na brigádu, respektíve môžem ale musím si za seba sama platiť poistné ak tomu dobre chápem...Pretože ja sa chystám na mesiac a pól do zahraničia na brigádu a neviem čo mám teraz vlastne robiť.... a ako je s rodinnými prídavkami?...treba ich zrušiť a keď ma príjmu na MGR tak mi ich spätne vyplatia?....Prosím poraďte mi
Skús si preštudovať:
http://www.agrico.sk/absolventi_si_musia_strazit_terminy.html
http://www.partner.sk/?page=clanok&id=228&PHPSESSID=3286b5952f794a061907559377633204
Radulienka89
29.05.11,18:39
No nejak som v tých článkoch nenašla odpoveď na môj problém...Ja chcem ísť v lete do Talianska na zber...nie je to nič oficiálne, žiadne potvrdenie, žiadny oficiálny príjem...pri rozdelení štúdia na I. a II. stupeň si myslím že túto medzeru medzi ukončením jedného a potvrdením o začatí druhého štúdia nedomysleli...myšlienka, že by som si za seba musela platiť poistné zhruba 140,- eur mesačne sa mi vôbec nepáči...ved skoro každý študent chodí v lete niekam brigádovať...doteraz som s tým nemala problém mohla som ísť kam som chcela ale teraz v období medzi dvoma štúdiami je to skoro nemožné...
veronikasad
29.05.11,18:56
No nejak som v tých článkoch nenašla odpoveď na môj problém...Ja chcem ísť v lete do Talianska na zber...nie je to nič oficiálne, žiadne potvrdenie, žiadny oficiálny príjem...pri rozdelení štúdia na I. a II. stupeň si myslím že túto medzeru medzi ukončením jedného a potvrdením o začatí druhého štúdia nedomysleli...myšlienka, že by som si za seba musela platiť poistné zhruba 140,- eur mesačne sa mi vôbec nepáči...ved skoro každý študent chodí v lete niekam brigádovať...doteraz som s tým nemala problém mohla som ísť kam som chcela ale teraz v období medzi dvoma štúdiami je to skoro nemožné...
Kde si zobrala 140 € mesačne ? Ako študent nie si dôchodkovo poistená, čiže odvody do SP povinne neplatíš. Choď do prísl. ZP s nejakým dokladom, že budeš pokračovať v štúdiu. Príp. sa prihlás ako samoplatitel a dohodni sa na vrátení preddavkov, ak ťa spätne prijmu na II. stupeň VŠ. Preddavky samoplatitela sú 46,06€ mesačne.

Evidencia na UP nie je pre nikoho povinná.
Radulienka89
29.05.11,20:45
Ale ja doklad o pokračovaní štúdia nemám.Ten budem mať až niekedy v auguste.Čiže je možné sa prihlásiť ako samoplatca a budem platiť iba do ZP so SP nie?.A dá sa to tak urobiť, že mi potom tie preddavky vrátia keď im preukážem, že ďalej študujem? Lebo ja dňom 6.6 prestanem byť študent a znova ním budem až keď mi príde papier o tom že ma na školu ďalej prijali.