tulila
29.05.09,08:17
Ahojte

chcela som Vás poprosiť o radu .Dnes som dostala podklad do ruky ,že sme nevystavili doklad na zlavy za1,2,3,4 kvartal 2008 sú to zľavy ktoré poskytujeme na tovar na základe zmluvy
žiadaju nás o vystavenie dobropisu v sume 38 000 Sk za rok 2008 .
1.Otazka Vystavým dobropis s datumom 29.5.2009 dátum zdan,pl.29.5.2009??
2. otázka a budem to účtovať v roku 2009 311/602
343
ďakujem za radu
Tweety
29.05.09,06:20
Ahojte

chcela som Vás poprosiť o radu .Dnes som dostala podklad do ruky ,že sme nevystavili doklad na zlavy za1,2,3,4 kvartal 2008 sú to zľavy ktoré poskytujeme na tovar na základe zmluvy
žiadaju nás o vystavenie dobropisu v sume 38 000 Sk za rok 2008 .
1.Otazka Vystavým dobropis s datumom 29.5.2009 dátum zdan,pl.29.5.2009?? Áno.
2. otázka a budem to účtovať v roku 2009 311/602 Áno, ak je to zľava zo službieb, tak 602, ak tovar tak 604. Dph upravovať nie je potrebné. Ale zrejme ide o finančnú zľavu- 648. Ak je to § 25 (6) Základ dane a daň sa nemusí opraviť, ak platiteľ zníži cenu tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti voči inému platiteľovi za predpokladu, že na takom postupe sa obidve strany písomne dohodli.343
ďakujem za radu
Odpovede v texte.
Kvietocek
29.05.09,06:21
Ja by som to uctovala presne tak ako pises

Zdanitelne plnenie 29.05.2009

-311/-602 dobropis
Jana Acsová
01.06.09,10:55
Každý náklad a výnos sa účtuje do obdobia, s ktorým vecne a časovo súvisí. Dodatočné priznanie zľavy možno predpokladať. Malo by vyplývať zo zmluvy (je to aj Váš prípad). Preto sa k nemu viaže aj vykonanie odhadu, ak nie je známa presná suma do dňa zostavenia účtovnej závierky.

Ak účtujete v sústave PÚ, tak účtovný prípad sa vzťahuje do účtovného obdobia, ktoré sa skončilo 31.12.2008 v prípade, že Vaším účtovným obdobím je kalendárny rok.

Z postupov účtovania vyberám:


§ 19

Zásady pre tvorbu a použitie rezerv


(1) Rezerva sa tvorí na základe zásady opatrnosti na riziká a straty. Rezerva je záväzok predstavujúci existujúcu povinnosť účtovnej jednotky, ktorá vznikla z minulých udalostí, je pravdepodobné, že v budúcnosti zníži ekonomické úžitky účtovnej jednotky, pričom ak nie je známa presná výška tohto záväzku, ocení sa odhadom v sume dostatočnej na splnenie existujúcej povinnosti ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka pri zohľadnení rizík a neistôt. Záväzok s určitým časovým vymedzením a určitou výškou sa neúčtuje na účte rezerv, ale na príslušnom účte záväzku.

(2) Spôsob tvorby a používania rezerv sa uvádza vo vnútornom predpise účtovnej jednotky, pričom rezerva sa môže použiť len na účel, na ktorý bola vytvorená. Pri tvorbe rezerv podľa odseku 8 písm. s) sa môžu použiť poistno – matematické metódy a hodnota týchto rezerv sa upravuje na ich hodnotu v čase účtovania a vykazovania.

(8)Tvorba rezervy na náklady sa účtuje na vecne príslušný nákladový účet, ku ktorému záväzok prislúcha. Ak ide o rezervu, ktorá sa týka viacerých nákladových druhov alebo na tento nákladový druh nie je ustanovený nákladový účet, tvorí sa rezerva na ťarchu účtu 548 – Ostatné náklady na hospodársku činnosť alebo účtu 568 – Ostatné náklady na finančnú činnosť. Použitie rezervy sa účtuje na ťarchu vecne príslušného účtu rezerv so súvzťažným zápisom v prospech vecne príslušného účtu záväzkov. Zrušenie nepotrebnej rezervy alebo jej časti sa účtuje opačným účtovným zápisom ako sa účtovala tvorba rezervy. Pri rezervách sa uplatňuje zásada správneho vyčíslenia konečného zostatku súvahového účtu rezerv a k tomu prislúchajúcich konečných stavov nákladov.

(9) Rezerva na bonusy, rabaty, skontá a na vrátenie kúpnej ceny pri reklamácii sa tvorí akozníženie pôvodne dosiahnutých výnosov so súvzťažnýmzápisom v prospech súvahového účtu rezerv.
Jana Acsová
01.06.09,10:59
Z pohľadu zákona o DPH:
- dobropis môže byť vystavený následne po splnení podmienok,
- v prípade dodatočne priznanej zľavy platí dátum dodania = dátum vyhotovenia dobropisu,
- fakturovať bez DPH je možné v prípade, že je to písomne dohodnuté v zmluve.

Východiská zákona o DPH a zákona o účtovníctve nie sú totožné. Nezamieňajme si ich. V roku 2008 malo byť účtované o rezerve, v roku 2009 o jej zúčtovaní pri priaznaní zľavy - vyhotovení dobropisu.
Jana Acsová
01.06.09,11:10
V roku 2008 malo byť účtované o rezerve, v roku 2009 o jej zúčtovaní pri priaznaní zľavy - vyhotovení dobropisu.Samozrejme predmetné platí v prípade vykonania odhadu, s ktorým uvažujeme napríklad ak nie je známa presná suma zľavy. Odhad nie je potrebný v prípade, že suma priznaného bonusu bola známa ku dňu zostavenia účtovnej závierky. Vtedy sa účtuje o presnom nároku na zľavu. Ale vždy do účtovného obdobia, ktorého sa korekcia výnosov (dodatočné priznanie zľavy týka). Predaj bol za rok 2008, zľava sa vzťahovala k tomuto predaju. Výnos aj jeho korekcia z dôvodu dodatočne priznanej zľavy patria časovo do jedného účtovného obdobia.

Ako moderátor som ponechala tému v sekcii DPH. Obraciam sa na diskutujúcich, aby v prípade doplňujúcich otázok k účtovaniu túto tému otvorili v príslušnej sekcii PÚ alebo JÚ.