Jozef I
29.05.09,11:45
Na zhromaždení vlastníkov bolo spomenuté, že podľa zákona je nutnosť vymeniť vodomery (prípadne ich odborne preskúšať). Problém nastal po návrhu jedného z vlastníkov že je to zbytočné a celé zhromaždenie odmietlo výmenu vodomerov.
Mám otázku: Ak zhromaždenie SVB shválilo nadpolovičnou väčšinou hlasov nevymieňať vodomery, nakoľko si myslia, že merajú a sú v poriadku, tak potom čo spraviť ? Vymeniť aj napriek uzneseniu alebo nevymeniť a porušiť zákon ?
svojar
29.05.09,10:27
Meniť nemusíte, ale potom sa podľa nich nedá rozrátávať, a musíte to robiť podľa počtu osôb.
Lianka
29.05.09,10:33
V problematike sa nevyznam, pisem len vlastnu skusenost:

U nas sa o to stara spravca, my si to zvlast neodsuhlasujeme. Spravca sleduje zakon, zarucne lehoty, nutnosti kontrol a pod. Vodomery sa menia, myslim, ze kazdych 5 rokov.
Blankake
29.05.09,10:47
Podľa vyhlášky 210/2000 je čas platnosti overenia meračov pre TV - 4 roky, pre SV - 6 rokov od prvotného overenia.
hrotko
29.05.09,10:53
Podľa vyhlášky 210/2000 je čas platnosti overenia meračov pre TV - 4 roky, pre SV - 6 rokov od prvotného overenia.

Šak možno to ich zhromaždenie vie, prečo to tak odhlasovalo. Alebo aj že potom - ked sa to osvedčí - navrhne opravu vyhlášky.
Lianka
29.05.09,10:56
Ja len uvazujem, ze ci vobec bolo o com hlasovat: ved zakon jednoznacne hovori, kedy vymenit... tak aky zmysel ma hlasovanie - ist hlavou proti muru a vedome (kolektivna zodpovednost?) zakon porusit?

Ja sa skor rozumiem daniam, ale pripada mi to tak, akoby si clenovia SVB hlasovanim odsuhlasovali, ci SVB za tento rok bude alebo nebude podavat danove priznanie - rozhodne vacsina?

Len tu polemizujem, chapem, ze potrebujete nazor, ako sa k tomu postavit, ked uz k hlasovaniu doslo.
Jozef I
29.05.09,12:16
Logické. Aj za to je platený.
A čo tak ísť ďalej ( zhromaždenie SVB shválilo nadpolovičnou väčšinou hlasov) :
- načo revízie elektriny
- načo revízie protipožiarnehosystému
- načo revízie výťahov.

Myslím že sme sa trochu nepochopili a miešame tu hrušky s jablkami. To čo je vyššie vymenované slúži v prvom rade pre bezpečnosť ľudí. Vodomer slúži výlučne na prerozdelenie nákladov a vôbec v podstate v dome nemusia byt. (Samozrejme nemyslím fakturačný) Vlastníci si sami schvália či si ich vôbec namontujú a tak asi majú právo aj rozhodnúť, že si ich nedajú vymeniť, prípadne ich úplne odstránia. Určite by som to neporovnával s revíziou elektriky alebo protipožiarneho systému. ;) Žiaden zákon neukladá že musia byť namontované.
Jediná reakcia asi bola najsprávnejšia a to tá že potom už nejde o určené meradlo a spotreba vody by sa mala rozúčtovávať tak ako ked niesú merače osadené. Ako napísal svojar v prvom príspevku.
Jozef I
29.05.09,12:34
Meniť nemusíte, ale potom sa podľa nich nedá rozrátávať, a musíte to robiť podľa počtu osôb.
Ako som napísal v predošlom príspevku, tento názor sa mi pozdáva najviac, ak keď.....
Ide o to, že keď sa rozráta vlastníkom voda podľa počtu osôb tak to nebude asi spravodlivé. Ale keď oni sami (a sú to ich peniaze) rozhodnú a (všetci s tým súhlasia), aby sa voda rozúčtovala podľa meračov (sú si vedomí toho, že nemusia merať správne), a tým sa vlastne zbavujú možnosti reklamovať namerané hodnoty, tak kde je problém ???? Prečo by sa to tak nemohlo spraviť ?
Blankake
29.05.09,12:40
Práve som sa Ťa chcela opýtať, či vlastníci vedeli pri hlasovaní o tom, že ak nebudú merače správne nakalibrované, že sa nemôžu použiť na rozúčtovanie? Lebo nechápem, prečo nesúhlasili s ich výmenou/kontrolou.
Elena Navrátilová
29.05.09,12:40
Za výmenu alebo platné ciachovanie zodpovedá SVB. Ak sa nevykoná ciachovanie ani výmena je potrebné rozpočítať vodu na osoby. Ale kebyže sa voda rozpočítava podľa vodomerov ktoré sú neplatné je možná pokuta pre SVB. Na zhromaždení by som dala len tieto možnosti. Buď vodomery meniť alebo ciachovať alebo rozpočítavať podľa osôb a maximálne či sa to bude platiť z FPOa alebo sa budú peniaze zbierať mimo čerpania FPOaU.
Blankake
29.05.09,12:41
Ako som napísal v predošlom príspevku, tento názor sa mi pozdáva najviac, ak keď.....
Ide o to, že keď sa rozráta vlastníkom voda podľa počtu osôb tak to nebude asi spravodlivé. Ale keď oni sami (a sú to ich peniaze) rozhodnú a (všetci s tým súhlasia), aby sa voda rozúčtovala podľa meračov (sú si vedomí toho, že nemusia merať správne), a tým sa vlastne zbavujú možnosti reklamovať namerané hodnoty, tak kde je problém ???? Prečo by sa to tak nemohlo spraviť ?
Ak merače nevyhovujú (nie sú preciachované podľa vyhlášky), nemôžu sa použiť pri rozúčtovaní. O tom vlastníci nemôžu rozhodnúť.
dajada
30.05.09,01:26
...a hlasovala skutočne nadpolovičná väčšina vlastníkov? Náš zástupca vlastníkov má vo zvyku totiž zapísať aj hlasovanie nájomníkov, aby dosiahol svoje. Nie je to tak aj vo vašom prípade? Ešte je možné (§ 11a Zák.182/93), aby 1/4 vlastníkov požiadala správcu o zvolanie schôdze a ak ju ten nezvolá do 15 dní, môžu ju zvolať sami. Myslím že o vodomeroch by ste mohli rokovať znova.
sito
30.05.09,06:04
Ako som napísal v predošlom príspevku, tento názor sa mi pozdáva najviac, ak keď.....
Ide o to, že keď sa rozráta vlastníkom voda podľa počtu osôb tak to nebude asi spravodlivé. Ale keď oni sami (a sú to ich peniaze) rozhodnú a (všetci s tým súhlasia), aby sa voda rozúčtovala podľa meračov (sú si vedomí toho, že nemusia merať správne), a tým sa vlastne zbavujú možnosti reklamovať namerané hodnoty, tak kde je problém ???? Prečo by sa to tak nemohlo spraviť ?

Nechcem protirečiť, ale odobratá voda je majetok vlastníkov bytov. Je na nich ako sa o ňu podelia, teda úhradu za ňu.

Zo zákona je povinnosť mať pomerové merače na teplú vodu od roku 1994. Prečo? Ak je teplá voda vyrábaná mimo domu, podľa pomerových meračov sa rozdeľujú náklady pre všetky domy napojené na výrobňu. Preto je povinnosť zo zákona každé štyri roky merače preveriť, pripadne vymeniť.

Pomerové meranie na studenú vodu zo zákona nie je povinné. Je na vlastníkov, či sa pre pomerové meranie rozhodnú. Ak áno, tak každých šesť rokov je treba merače tiež preveriť, prípadne vymeniť.

Ak má dom svoju výrobňu teplej vody, pripúšťam, že je možné, aj by som doporučoval, ale treba potom pomerovým meračom venovať väčšiu pozornosť.

Každý by mal podpísať, že umožní kedykoľvek prístup k spoločným pomerovým meračom. Pomerový merač neslúži jednému bytu, ale všetkým bytom ako celok všetkých meračov v dome k fakturačnému meraču.

No, ale časom sa môže nájsť niekto, čo to začne zneužívať. Prípadov je na porade dosť. A potom má podvodník na vrch, prípadne pred súdom vyhráno.

Takže????
Jozef I
01.06.09,08:46
Dakujem vsetkým za cenné rady.