coolering
29.05.09,11:51
Dobrý deň, zamestnávateľ so mnou ukončuje pracovný pomer dohodou z dôvodu nadbytočnosti k 30.05.2009. V ukončení je uvedená výška odstupného vo výške 5 násobku priemerného zárobku uvedeného v kolektívnej zmluve. Odstupné bude vyplatené počas 5- tich nasledujúcich mesiacov.
1.06. sa zaregistrujem na úrade práce.
Vzhľadom na môj vyšší vek budem mať problém sa zamestnať a preto hľadám riešenie ako sa priblížiť predčasnému dôchodku aj takýmto spôsobom.

1. otázka: mám problémy s kolenom a ak pôjdem na dlhodobú PN cca od 15.06. mám nárok na vyplatenie odstupného?

2. otázka:
Kedze mám odpracované roky a nárok na podporu tak PN mi oddiali vyplácanie podpory? Tzn. že ak skončím PN, potom mi začne urad práce vyplácať podpru?

Vopred ďakujem za odpovede.
Martin Mocko
29.05.09,09:56
1. otázka: mám problémy s kolenom a ak pôjdem na dlhodobú PN cca od 15.06. mám nárok na vyplatenie odstupného?
Odstupné je jedna vec. Náhrada za PN je druhá vec. Pri ukončení PP má zamestnanec tzv. ochrannú lehotu - počas ktorej má nárok na vyplatenie náhrady PN aj po skončení pracovného pomeru. Celú náhradu vtedy vypláca SP.


2. otázka:
Kedze mám odpracované roky a nárok na podporu tak PN mi oddiali vyplácanie podpory? Tzn. že ak skončím PN, potom mi začne urad práce vyplácať podpru?

Presne tak. Počas PN je zastavené vyplácanie podpory. Avšak z určitého pohľadu ide o "zneužívanie" sociálneho systému.
veronikasad
29.05.09,11:05
Dobrý deň, zamestnávateľ so mnou ukončuje pracovný pomer dohodou z dôvodu nadbytočnosti k 30.05.2009. V ukončení je uvedená výška odstupného vo výške 5 násobku priemerného zárobku uvedeného v kolektívnej zmluve. Odstupné bude vyplatené počas 5- tich nasledujúcich mesiacov.
1.06. sa zaregistrujem na úrade práce.
Vzhľadom na môj vyšší vek budem mať problém sa zamestnať a preto hľadám riešenie ako sa priblížiť predčasnému dôchodku aj takýmto spôsobom.

1. otázka: mám problémy s kolenom a ak pôjdem na dlhodobú PN cca od 15.06. mám nárok na vyplatenie odstupného?

2. otázka:
Kedze mám odpracované roky a nárok na podporu tak PN mi oddiali vyplácanie podpory? Tzn. že ak skončím PN, potom mi začne urad práce vyplácať podpru?

Vopred ďakujem za odpovede.
Od 31.5.sa zaeviduj na UP /ak to bude od 1.6., narobiš si problémy v ZP, na 1 deň sa musíš zaregistrovať ako samoplatitel/. Do 42 dní od skončenia prac. pomeru môžeš v prípade PN-ky poberať nemocenské z ochrannej doby zamestnávateľa /rozumie sa začiatok PN-ky, tá môže trvať aj dlhšie/. Počas poberania PN-ky sa ti prerušuje poberanie dávky v nezamestnanosti, znovu ti ju začnú vyplácať až po skončení PN.

Ďalším riešením je aj dobrovolné nemocenské poistenie. Platí sa 4,4% z tebou určeného vymer.základu, najmenej z min.mzdy /13€mesačne/. Do doby poistenia 270 dní sa započítava aj nem.poistenie zo zamestnania. Nemocenské z neho môžeš poberať aj v prípade PN-ky, ktorej začiatok bude po 42 dňoch od skončenia prac.pomeru. Prvých 26 týždňov však len 55 % z min.mzdy.
coolering
29.05.09,17:21
dakujem za odpovede.