zuhl
22.07.05,08:58
Ahojte ľudia!

Prosím pomôžte mi, mám dva problémy:
1. Firma kúpila inv. majetok v Čechách. Dávam DPH do zdaniteľných obchodov a zároveň do odpočítania dane ako pri bežnom tovare, alebo pri IM je to iné?
2. Firma obdržala FA za nákl. automobil. Môžem odpočítať DPH ak tá FA nie je uhradená a navyše automobil ešte nevlastnia?
Ďakujem
Johanka
22.07.05,07:40
1. Tak isto ako pri inom tovare. Treba dať iba pozor iba v prípade, že sa uvažuje o použití tohoto odpisovaného majetku aj na iný účel ako na podnikanie.

2. Zaplatenie nie je podmienkou na uplatnenie odpočítania dane. Čo je to "nevlastnia" - nenadobudli vlastnícke právo alebo ten automobil ešte nebol dodaný? Predpokladám, že keď je na svete faktúra, tak dodaný bol, bol prevzatý a teda môžeš uplatniť odpočítanie dane.
zuhl
22.07.05,07:49
2. Ten automobil im ešte neodovzdali lebo nezaplatili celú fa
Johanka
22.07.05,08:44
Bádam, bádam .... Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Ale ak je platba prijatá pred dodaním tovaru, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby, čiže keď je na jednej strane daň.povinnosť, na druhej strane je nárok na odpočet....
Tie platby , ktoré ste už uskutočnili nie sú zálohové?
zuhl
22.07.05,09:44
Záloha bola len jedna a to je vysporiadané, ale ten doplatok je dosť veľký a auto ešte nemajú
KEJKA
22.07.05,12:18
Záloha bola len jedna a to je vysporiadané, ale ten doplatok je dosť veľký a auto ešte nemajútak aj doplatok je akoby na urovni zálohy, ktorá je neuhradená. Takže ťažko radiť, ked auto nemajú.
Záloha by mala byť uhradená a vtedy by si odpočítať mohli.
Alebo sa chcú tváriť, že auto je dodané a odpočítajú si z neuhradenej faktúry?
Ja by som to neriskovala, počkám, až auto bude, a DPH odpočítam o mesiac neskôr.
Johanka
22.07.05,12:23
Mne nie je dosť jasné, prečo vystavili faktúru, ktorá nie je zálohová, keď tovar nie je dodaný. Myslíte, že dodávateľ odvedie daň, keď vlastne nič nedodal?
zuhl
22.07.05,12:35
To nie je jasné ani mne. Firma mi povedala, že sú to neseriózny dodávatelia a že možno to auto ani nezoberú. Ale čo s tým budem robiť ja, tak to nikto nevie.
Johanka
22.07.05,12:38
Po takejto informácii, by som to určite neodpočítala.