pp10
29.05.09,14:57
1. vedel by mi niekto poradit akym systemom mam zuctovat fakturu napr. z google? sme platci DPH a google ma sidlo v Irsku (EU) a google je tiez platca DPH.

2. vedel by mi niekto poradit akym systemom mam zuctovat fakturu napr. z facebook? sme platci DPH a facebook ma sidlo v USA a facebook je tiez platca DPH vo svojej krajine.

vopred dakujem za rady
Vladimír Ozimý
29.05.09,13:53
1. vedel by mi niekto poradit akym systemom mam zuctovat fakturu napr. z google? sme platci DPH a google ma sidlo v Irsku (EU) a google je tiez platca DPH.

je to síce oblasť DPH ale teda:

518/321
343/343 - vychádzam z toho že máte nárok na odpočet DPH, t.j. vykonáte samozdanenie

2. vedel by mi niekto poradit akym systemom mam zuctovat fakturu napr. z facebook? sme platci DPH a facebook ma sidlo v USA a facebook je tiez platca DPH vo svojej krajine.

to isté čo v prvom prípade

vopred dakujem za rady

........................
pp10
29.05.09,16:41
1. to samozdanenie je nutne? ved efekt na DPH to ma nulovy

2. samozdanenenie treba robit aj pri krajinach mimo EU (ten facebook.com je z USA)

dakujem
Vladimír Ozimý
30.05.09,09:50
1. to samozdanenie je nutne? ved efekt na DPH to ma nulovy

2. samozdanenenie treba robit aj pri krajinach mimo EU (ten facebook.com je z USA)

dakujem

bohužial internetové služby spadajú do kategorie § 15 ods. 8 zákona o DPH. Na základe § 69 ods. 3 si povinný odviesť daň ako zdaniteľná osoba, ktorá prijala túto službu od zahraničnej osoby. T.j. od akej koľvek zahraničnej osoby aj z tretích krajín.
Na druhej strane vzniká nárok podľa § 49 ods. 2 písm. b) za predpokladu že neposkytuješ oslobodené plnenia podľa § 28-41 a že si teda prijal tieto služby na účely svojho podnikania.
§ 69 konkrétne znie - osobá povinná platiť daň. T.j. povinnosť platiť je, nárok je vôľa platiteľa tam povinnosť nie je...
Z toho vyplýva že vykonať samozdanenie musíme bez ohľadu na to aký to má dopad na štátny rozpočet
pp10
01.06.09,09:47
Cize, ak tomu dobre rozumiem, kedze to je reklama pre moju firmu a teda ju nepredavam dalej tu reklamu, tak tu dph budem mat aj na vstupe aj na vystupe, tak? Cize efekt bude v konecnom dosledku nulovy, len v DP k DPH budu tie sumy zahrnute. Dakujem za skoru odpoved.
bv_alexandra
21.07.09,05:07
Tiež mám otázku. SZČO neplatiteľ DPH
Prijatá fa zo švajčiarska za poskytnuté intern služby vo výške 1000€
1. musí z tejto faktúr zaplatiť DPH?
2. Túto sumu navýšim o DPH?

V tetjo oblasti som úplne mimo a včera ma to zaskočilo tak by som si to chcela ozrejmiť. :);)
bv_alexandra
21.07.09,07:02
Tiež mám otázku. SZČO neplatiteľ DPH
Prijatá fa zo švajčiarska za poskytnuté intern služby vo výške 1000€
1. musí z tejto faktúr zaplatiť DPH?
2. Túto sumu navýšim o DPH?

V tetjo oblasti som úplne mimo a včera ma to zaskočilo tak by som si to chcela ozrejmiť. :);)
posúvam:)
Milan Benka
21.07.09,07:07
Tiež mám otázku. SZČO neplatiteľ DPH
Prijatá fa zo švajčiarska za poskytnuté intern služby vo výške 1000€
1. musí z tejto faktúr zaplatiť DPH?
2. Túto sumu navýšim o DPH?

V tetjo oblasti som úplne mimo a včera ma to zaskočilo tak by som si to chcela ozrejmiť. :);)


V zmysle §69/3 .... Ano.
bv_alexandra
21.07.09,08:36
V zmysle §69/3 .... Ano.
§ 69
Osoby povinné platiť daň
správcovi dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#hore)

(1) Platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu v tuzemsku, je povinný platiť daň.

(2) Zdaniteľná osoba,ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službe a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu, ak ide o službu alebo tovar s miestom dodania v tuzemsku; zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.
Z faktúry vôbec nie je zrejme či je alebo nie je zahraničná osoba platiteľom.Z čoho mám teda vychádzať.
Ešte ma zaujíma, že SZČO túto službu poskytuje ďalej konečnému užívateľovi, vtedy je tiež povinný zaplatiť z tých fa tretej krajiny DPH? Nevztahuje sa tam na to nejaká výnimka?;):)
Milan Benka
21.07.09,08:45
§ 69
Osoby povinné platiť daň
správcovi dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#hore)

(1) Platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu v tuzemsku, je povinný platiť daň.

(2) Zdaniteľná osoba,ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službe a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu, ak ide o službu alebo tovar s miestom dodania v tuzemsku; zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.
Z faktúry vôbec nie je zrejme či je alebo nie je zahraničná osoba platiteľom.Z čoho mám teda vychádzať.
Ešte ma zaujíma, že SZČO túto službu poskytuje ďalej konečnému užívateľovi, vtedy je tiež povinný zaplatiť z tých fa tretej krajiny DPH? Nevztahuje sa tam na to nejaká výnimka?;):)

Platiteľom je osoba registrovaná pre daň v SR. Zahraničnej osobe nevzniká pri týchto službách povinná registrácia. Teda ak neuviedla na fa IČ DPH SKxxxxxxxxxx, musíme je považovať za "neplatiteľa" a teda urobiť samozdanenie.

Pri ďalšej fakturácii konečnému užívateľovi postupuje ako by mu faktúroval akékoľvek iné služby s miestom dodania v SR.
bv_alexandra
21.07.09,08:51
Platiteľom je osoba registrovaná pre daň v SR. Zahraničnej osobe nevzniká pri týchto službách povinná registrácia. Teda ak neuviedla na fa IČ DPH SKxxxxxxxxxx, musíme je považovať za "neplatiteľa" a teda urobiť samozdanenie.

Pri ďalšej fakturácii konečnému užívateľovi postupuje ako by mu faktúroval akékoľvek iné služby s miestom dodania v SR.
On nie je platiteľ DPH. Takže ďalej to ide bez DPH.
Milan prepáč možno sa opakujem ale skutočne je to pre mňa španielska dediny a v tomto prípade horzi SZČO že bude musieť doplatiť daň za celý rok 2008 preto nechcem nič zanedbať. /Podotýkam že v r. 2008som sto nezanedbala ja:---/
Čo teraz vlastne je najvhodnejšie urobiť.
SZČO je povinný platiteľ DPH od 07.júla 2009. Musí sa spätne zaregistrovať, alebo ako to urobiť???
A čo sa týka výpočtu, tak DPH vypočíta napr. zo sumy 1000€ čiže 190€?
Ďakujem vopred za ozrejmenie;):)
Milan Benka
21.07.09,09:46
[/U] On nie je platiteľ DPH. Takže ďalej to ide bez DPH.
Milan prepáč možno sa opakujem ale skutočne je to pre mňa španielska dediny a v tomto prípade horzi SZČO že bude musieť doplatiť daň za celý rok 2008 preto nechcem nič zanedbať. /Podotýkam že v r. 2008som sto nezanedbala ja:---/
Na toto by som ho upozornil, ale neriešil by som to. Za toto už niekto mal zaplatené. Avšak pokiaľ to chce mať OK, tak si to daj zaplatiť.
Čo teraz vlastne je najvhodnejšie urobiť.
SZČO je povinný platiteľ DPH od 07.júla 2009. Musí sa spätne zaregistrovať, alebo ako to urobiť???
Nie. Odviesť daň môže aj ako neplatiteľ DPH.
A čo sa týka výpočtu, tak DPH vypočíta napr. zo sumy 1000€ čiže 190€?
ANO .
Ďakujem vopred za ozrejmenie;):)


V texte .
bv_alexandra
21.07.09,10:07
V texte .
ja mu robím opravné DP 2008 preto ma to zaujíma;):)
Milan Benka
21.07.09,12:37
ja mu robím opravné DP 2008 preto ma to zaujíma;):)

S opravným by som to neskúšal, vhodnejšie by bolo dodatočné.:D
bv_alexandra
21.07.09,14:57
S opravným by som to neskúšal, vhodnejšie by bolo dodatočné.:D
:):D:)
bv_alexandra
03.09.09,04:54
Opäť sa vraciam do tejto témy:)
Pracujem na oprave DP - za rok 2008 a tým pádom idem dodaniť a priznať všetky fa z tretích krajín.
Moja otázka znie:
1. Treba urobiť nejakú registráciu, vypísať nejaké tlačivo? aj ked je to spätne? Jedná sa o obdobie 03/2008 až 12/2008. Szčo je je momentálne v tomto čase už registrovaný za povinného platiteľa DPH od 07/2009.
2. Aké priznanie DPH mám vystaviť? štvrťročné alebo mesačné?
3. Keďže robim dodatočné DP a tým pádom predmetná DPH nebude zaplatená v r 2008 ale až v r. 2009 evidovať túto DPH do záväzkov roku 2008 alebo nie? A zaevidovať to do záväzkov až v roku 2009?

Ďakujem krásne všetkým za postrehy.:);)
Zita5
03.09.09,05:37
Opäť sa vraciam do tejto témy:)
Pracujem na oprave DP - za rok 2008 a tým pádom idem dodaniť a priznať všetky fa z tretích krajín.
Moja otázka znie:
1. Treba urobiť nejakú registráciu, vypísať nejaké tlačivo? aj ked je to spätne? Jedná sa o obdobie 03/2008 až 12/2008. Szčo je je momentálne v tomto čase už registrovaný za povinného platiteľa DPH od 07/2009.
2. Aké priznanie DPH mám vystaviť? štvrťročné alebo mesačné?
3. Keďže robim dodatočné DP a tým pádom predmetná DPH nebude zaplatená v r 2008 ale až v r. 2009 evidovať túto DPH do záväzkov roku 2008 alebo nie? A zaevidovať to do záväzkov až v roku 2009?

Ďakujem krásne všetkým za postrehy.:);)

Vzhľadom k tomu pracuješ na DDP , tak DPH daj do záväzkov v roku 2008 , s tým že by sa preniesol do roku 2009 záväzok ako neuhradený .

Čo sa týka daňového priznania za obdobie 3-12/2008 . Tak by som to vypísala štvrťročne a podala .Nepodlieha to podľa starého zákona žiadnej registrácii avšak už v tomto roku je to neskorá registrácia v zákone ošetrená od 1.4.2009 .Ale nepodávaš ako DDP DPH , ale riadne DP DPH .Treba rátať aj so sankciami .Ale to Ty vieš .
Zita5
03.09.09,06:03
Ešte doplním : vychádzala som z predpokladu , že nedosiahol ročný obrat nad 10 000 000 mil. , čo podľa info od Teba viem , že nedosiahol , preto som určila štvrťročné DP DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) .

V neposlednom rade , treba však uviesť , že klient sa rozhodol DPH dobrovoľne doplatiť , nakoľko prešvihol registráciu .
bv_alexandra
29.09.09,11:54
Do budúcnosti poznatok ohľadom tých priznaní.
Danové priznania je potrebné podávať mesačné za tieto služby.
a je to dokonca aj v zákone, čo som prehliadla.

(3) Ak osobe, ktorá nie je platiteľom, vznikne povinnosť platiť daň (§ 69), je táto osoba povinná podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť, a v tej istej lehote zaplatiť daň s výnimkou podľa odseku 4.

Len teraz sa mi natíska otázka, a v podstate ma donútila rozmýšlať nad tým jednna poraďačka, ako podávať DP k DPH teraz ked je táto osoba už povinným platiteľom DPH, ale na základe obratu je to štvrťročný platiteľ DPH.
Par. 78 však hovorí že za služby z tretích krajín sa podáva mesačné.
Tak teraz ja neviu.:rolleyes::eek:
adabirk
29.09.09,12:53
- ak je vaša spoločnosť už platiteľom riadi sa ustanoveniami zákona o DPH pre platiteľov - § 78 ods. 3 zákona o DPH sa týka neplatiteľov DPH,
- t.z., ak máte, prijaté služby z tretích krajín, ktoré je potrebné "samozdaniť" uvediete ich riadne v daňovom priznaní za príslušný štvrťrok.
kolerka
16.06.10,17:46
Dobrý deň, prosím o radu.
Zivnostník (platca DPH) ma uzavretu zmluvu o výhradnom zastúpení v SR a ČR s partnerom z USA na predaj jeho výrobkov. Jednou z podmienok zmluvy je mesačný licenčný poplatok 50 EUR, ktorý slovenský živnostník posiela na účet amerického partnera.
Ako sa tento poplatok účtuje v jednoduchom účtovníctve?musí americká firma každý mesiac vystavit faktúru?ide o VOZD? a DPH??..dakujem za odpoved