lubaf
29.05.09,16:40
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na nasledovný problém:
Z dôvodu zlých hospodárskych výsledkov som dala zamestnancom výpoveď, podľa paragrafu 63 zákonníka práce. Chcela som zatvoriť prevádzku. Na moje prekvapenie, sa však hosp. výsledky podstatne zlepšili a ja ako zamestnávateľ by som chcela výpovede zrušiť. Ponúkla som im stiahnutie výpovede s tým, že budú pokračovať v pôvodnej pracovnej činnosti. Ak odmietnu a skončia pracovný pomer, majú nárok na odstupné?? Aj keď ich pracovné miesto bude naďalej trvať?? Pretože miesto nich budem musieť prijať nových pracovníkov. Za odpoveď ďakujem.
Chobot
29.05.09,14:47
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na nasledovný problém:
Z dôvodu zlých hospodárskych výsledkov som dala zamestnancom výpoveď, podľa paragrafu 63 zákonníka práce. Chcela som zatvoriť prevádzku. Na moje prekvapenie, sa však hosp. výsledky podstatne zlepšili a ja ako zamestnávateľ by som chcela výpovede zrušiť. Ponúkla som im stiahnutie výpovede s tým, že budú pokračovať v pôvodnej pracovnej činnosti. Ak odmietnu a skončia pracovný pomer, majú nárok na odstupné?? Aj keď ich pracovné miesto bude naďalej trvať?? Pretože miesto nich budem musieť prijať nových pracovníkov. Za odpoveď ďakujem.

Áno, majú nárok na odstupné. Výpoveď sa dá stiahnuť len so súhlasom druhej strany. Veď oni si už mohli nájsť druhú prácu.

A ak si raz vo výpovedi uviedla organizačné dôvody a výpoveď nemôžeš jednostranne zrušiť, tak majú nárok na odstupné zo zákona.

Pozor na prípad, kedy by zamestnancovi skončil PP a následne by znovu nastúpil k tebe, v tom prípade budú povinní odstupné vrátiť. Napr. keby PP skončil 31.5., dostanú 2 mesačné odstupné a k 1.7. k tebe znovu nastúpia, tak musia vrátiť 1 mesačné odstupné. Je to v § 76 ods. 3 ZP:

(3) Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.

To, že nezrušíš prac. miesto nerobí výpoveď automaticky neplatnou. TO by sa dotknutý zamestnanec musel obrátiť na súd so žalobou o určenie neplatnosti výpovede a v tom prípade by si ho prijala späť a nedostal by odstupné. Taktiež ťa nikto nebude trestať za to, že dostali výpoveď z org. dôvodov a miesto nezrušíš. Zase by sa museli zamestnanci sťažovať a tvoja odpoveď by bola, že môžu nastúpiť späť.