zeppka
29.05.09,16:11
Zdravím, neviem, či som správne zaradila tému, ale potrebujem info z oblasti práva,...účtovníctva?, neviem...
Naša MŠ patrí pod obec. Chcela som, aby nám zriaďovateľ vypracoval prehľad príjmov a výdavkov týkajúce sa škôlky. Aj príjmy zo štátu- podrobne všetky položky. On však tvrdí, že nakoľko má naša MŠ originálne kompetencie (nie prenesené), obec zvlášť nedostáva na MŠ žiadne peniaze (len v rámci detí a mládeže obce a tie sa prerozdeľujú, kde treba..). Mne sa však nezdá, žeby materská škola nič nedostávala zo štátu- vyhradené priamo pre ňu. Konkrétne starosta hovoril, že nedostáva ani príspevky z podiel. daní na počet prijatých detí k 15.sept. Že to dostávajú len školy a škôlky s prenesenou kompetenciou...:(. Má pravdu?
wagner
29.05.09,14:49
MŠ pokiaľ patrí pod obec, tak je to originálna kompetencia. ZŠ je prenesená kompetencia.
zeppka
29.05.09,16:36
jj, ja však potrebujem vedieť ako to je s tými príspevkami na škôlku... či ich obec dostáva alebo nie...:confused:
marco04
30.05.09,10:20
Vaša školka má právnu subjektivitu? Obec ako taká dostáva na Mš v podielových daniach peniaze a od KŠU na predškolákoch. MŠ a ŠJ sú orginálne kompetencie obce. Výdaj na MŠ ak nemáte právnu subjektivitu uvidíš v rozpočte obce na 09 11. Dá sa aj vyrátať koľko by asi mala obec dať na Mš podľa každoročné stanoveného normatívu na Mš, avšak pre obce nie je záväzný.
zeppka
30.05.09,14:36
Vaša školka má právnu subjektivitu?- Nemá práv. subjekt. Obec ako taká dostáva na Mš v podielových daniach- aj keď nemáme právnu subjektivitu a sme originálnou kompetenciou? peniaze a od KŠU na predškolákoch.- tie nám dávajú štvrťročne. MŠ a ŠJ sú orginálne kompetencie obce. Výdaj na MŠ ak nemáte právnu subjektivitu uvidíš v rozpočte obce na 09 11- čo to znamená?. Dá sa aj vyrátať koľko by asi mala obec dať na Mš podľa každoročné stanoveného normatívu na Mš- ako?, to práve potrebujem, koľko by sme mali dostať..., avšak pre obce nie je záväzný- to znamená, že ak sa zriaďovateľ rozhodne, nemusí to škôlke dať? To by bola riadna špinavosť voči tým deťom a rodičom....

Ďakujem
marco04
30.05.09,15:14
Nerátam normatív na Mš, ale len na ŠJ a ŠK, takže neviem ti presne povedať ako vyrátaš peniaze na Mš, ak by si počkala do pondelka pozriem to v robote tam to mám aj ten výpočet. My dávame Mš peniaze tak, ako potrebujú s prihliadnutím na predchádzajúce roky. Pridelenie penazí sa však schvaľuje v rozpočte, ktorý obec schvaluje na konci roka. Ak nemáte právnu subjektivitu, tak ste súčastou v rozpočtu obce a v rozpočtovej skladbe 141 0911 nájdeš výdavky na Mš. Obec dostane peniaze v podielových daniach, preto sa robia v septembri tie výkazy o počte detí aj Mš. A či máte, alebo nemáte právnu subjektivitu, ste stále orginálnou kompetenciou obce, Obec Vás musí dotovať. Rozdiel je len v tom, že by ste mali svoj rozpočet - samostatný a samostatné učtovníctvo. Nerozumiem v čom je problém. A minulé roky Vám ako dávali peniaze. Nie je záväzný, tak ako si napísala nemusí dať peniaze ak poslanci schvália rozpočet, taký ako sa predloží, vtedy treba protestovať, že uvedené prostriedky nestačia, alebo žiadať upravu rozpočtu. Ide to cez obecné zastupiteľstvo.
zeppka
30.05.09,16:35
Takže ma starosta klamal, ak povedal, že obec nedostáva konkrétne pre mš žiadne peniaze. On tvrdil, že financie, ktoré dostane na deti a mládež nie sú určené len pre deti MŠ, ale aj pre telovýchovnú jednotu, a iné aktivity v rámci všetkých detí a mládeže obce.
Ty tvrdíš, že dostáva- z podielových daní na základe hlásenia počtu detí v septembri + na predškolákov. Potrebovala by som zákon, ktorým mu to jeho tvrdenie môžem vyvrátiť, neviem či to je http://www.minedu.sk/data/USERDATA/Legislativa/Zakony/597_2003.pdf -paragraf 5 a 6b, alebo je ešte niečo iné? Potrebujem prislúchajúcu legislatívu.
Počkám, samozrejme, budem rada, ak mi to bližšie pozrieš. A peniaze, ktoré sú v rozpočte vydelené pre MŠ môžeme míňať, nie?