bjuty smis
30.05.09,09:02
Ahojte,

máte niekto skúsenosti z kúrením prírodným kameňom ?
Topení z kamene díky dlouhovlnnému záření dosahuje komfortu zcela odlišným
způsobem než běžné druhy vytápění. V místnosti není ohříván vzduch,ale
předměty,osoby apod. Tudíž nemusí být teplota v místnosti dosažena na
stanovenou komfortní,ale člověk má pocit příjemného tepla.Stejný princip
jako slunečné počasí v zimě.
Toto mi došlo ako ich ponuka fy RoKuMat. Je to cenové výdodnejšie kurenie, ako el. podlahovka ? Ja len teraz začínam stavať, takže nemusím prerábať , kúrenie musím dať tak či tak.
Dakujem.
bettylou
30.05.09,12:48
Zdravím,
Už sa o tom hovorilo v téme SOLÁRNE PANELY, skús pozrieť tam, sú tam aj odkazy na linky.
AndrejG
30.05.09,17:30
Je to rovnaka hlupost ako kurenie infra panelmi. Teda nie hlupost, infra panely sa daju vyuzit napr. v nejakej velkej vyrobnej hale, ale v RD su taketo veci nepouzitelne. Nechapem preco chcu ludia vymysliet uz vymyslene, alebo testovat sami na sebe nove veci, ked su tu veci, ktore su zabehane a dobre funguju.
marjankaj
30.05.09,17:55
Ahojte,

máte niekto skúsenosti z kúrením prírodným kameňom ?
Topení z kamene díky dlouhovlnnému záření dosahuje komfortu zcela odlišným
způsobem než běžné druhy vytápění. V místnosti není ohříván vzduch,ale
předměty,osoby apod. Tudíž nemusí být teplota v místnosti dosažena na
stanovenou komfortní,ale člověk má pocit příjemného tepla.Stejný princip
jako slunečné počasí v zimě.
Toto mi došlo ako ich ponuka fy RoKuMat. Je to cenové výdodnejšie kurenie, ako el. podlahovka ? Ja len teraz začínam stavať, takže nemusím prerábať , kúrenie musím dať tak či tak.
Dakujem.

Nevedel som, ža sa dá aj kameňom kúriť. Vždy som si myslel, že je nehorľavý.:D
jelen077@azet.sk
31.05.09,19:15
Tiež som rozmýšlal nad rôznymi variantami kúrenia, lebo ho tiež potrebujem do staršieho RD na dedine a plyn tu nemáme zavedený. Pôvodne sme tam mali ústredné kúrenie na tuhé palivo....pálili sme všetko čo sa dalo piliny drevo uhlie drevené brikety a pod., ale už ma to nebaví stále chodiť prikladať a špiniť sa a ked nikto nebol doma tak bolo zima....toto už skončilo.

Osobne som toto videl v ČR u mojho strýka ako to hreje a nemám pocit, že by to bola hlúposť, má to v celom dome (hovoril že by to už nevymenil za iné kurenie), ked bol rozohriaty tento kamenný panel, odpojili sme ho od elek. ener. a trvalo 1,5 h než vychládol.Teraz ich vychádza kurenie lacnejšie ako na plyn, videl som čo mal faktúry za plyn z r.2007 a za elektrinu z r. 2008.


Je to asi 3cm kamenná platňa a zozadu sú vyfrézované drážky na vykurovací kábel, ktorý je zaliaty nejakou tvrdou hmotou.
Vraj to má dlhú životnosť neviem síce kolko ale že mna to prežije. Dal som si spraviť výpočet ročnej spotreby elek.energie a cenu za zriadenie tohoto kúrenia. Iked tá cena bola trocha vyššia, ale na druhej strane ročná spotreba elektriny vyšla celkom fajn, aj životnosť je dosť velká, takže nebudem mať žiadne starosti o údržbu. Treba si ale vybaviť u elektrární nízku tarifu.
Pokial ti tu niekto radí o niečom čo ani nevidel tak toho rady by som nebral vážne, navštív radšej niekoho kto to už má a potom uvidíš.

Peter Vrbové
jojkoz
01.06.09,08:58
Tiež som rozmýšlal nad rôznymi variantami kúrenia, lebo ho tiež potrebujem do staršieho RD na dedine a plyn tu nemáme zavedený. Pôvodne sme tam mali ústredné kúrenie na tuhé palivo....pálili sme všetko čo sa dalo piliny drevo uhlie drevené brikety a pod., ale už ma to nebaví stále chodiť prikladať a špiniť sa a ked nikto nebol doma tak bolo zima....toto už skončilo.

Osobne som toto videl v ČR u mojho strýka ako to hreje a nemám pocit, že by to bola hlúposť, má to v celom dome (hovoril že by to už nevymenil za iné kurenie), ked bol rozohriaty tento kamenný panel, odpojili sme ho od elek. ener. a trvalo 1,5 h než vychládol.Teraz ich vychádza kurenie lacnejšie ako na plyn, videl som čo mal faktúry za plyn z r.2007 a za elektrinu z r. 2008.


Je to asi 3cm kamenná platňa a zozadu sú vyfrézované drážky na vykurovací kábel, ktorý je zaliaty nejakou tvrdou hmotou.
Vraj to má dlhú životnosť neviem síce kolko ale že mna to prežije. Dal som si spraviť výpočet ročnej spotreby elek.energie a cenu za zriadenie tohoto kúrenia. Iked tá cena bola trocha vyššia, ale na druhej strane ročná spotreba elektriny vyšla celkom fajn, aj životnosť je dosť velká, takže nebudem mať žiadne starosti o údržbu. Treba si ale vybaviť u elektrární nízku tarifu.
Pokial ti tu niekto radí o niečom čo ani nevidel tak toho rady by som nebral vážne, navštív radšej niekoho kto to už má a potom uvidíš.

Peter Vrbové

Este moj dedo vravieval - Z hovna bic neupleties.

To ze ten kamen ma akumulaciu tepla je sice pekne - ale nato aby sa nakumuloval a on este vydrzal 1,5 hriat - tak musis ho aj dost dlho nahrievat.

A to klasicky elektrickou spiralou. No a kedze sme vo svete kde funguju nejake tie zakony o zachovani energie a tak - tak vedz ze ked mas izbu povedzme s tepelnou stratou 4 KW - tak ak tam chces mat teplo tak tam tie 4 KW musis dodat.
A kedze zrovna u elektrickych telies sa moc ucinnost nemeni tak tazko tam moze byt nejaky velky rozdiel. U plynu vychadza KW este lacnejsie takze .....
Pri rovnakom sposobe kurenia to nemoze priniest citelnu usporu.

Usporu moze priniest znizenie tepelnych strat, vyssia ucinnost ( u priamoohrevnej elektriky sa toho uz moc riesit neda ), pripadne nizsia teplota v miestnosti ( to sa da napr. dosiahnut podlahovkou kedze pri salani tepla od zeme nemusi byt miestnost vykurena na tak vysoku teplotu)
patrixo
01.06.09,09:59
Tiež som rozmýšlal nad rôznymi variantami kúrenia, lebo ho tiež potrebujem do staršieho RD na dedine a plyn tu nemáme zavedený. Pôvodne sme tam mali ústredné kúrenie na tuhé palivo....pálili sme všetko čo sa dalo piliny drevo uhlie drevené brikety a pod., ale už ma to nebaví stále chodiť prikladať a špiniť sa a ked nikto nebol doma tak bolo zima....toto už skončilo.

Osobne som toto videl v ČR u mojho strýka ako to hreje a nemám pocit, že by to bola hlúposť, má to v celom dome (hovoril že by to už nevymenil za iné kurenie), ked bol rozohriaty tento kamenný panel, odpojili sme ho od elek. ener. a trvalo 1,5 h než vychládol.Teraz ich vychádza kurenie lacnejšie ako na plyn, videl som čo mal faktúry za plyn z r.2007 a za elektrinu z r. 2008.


Je to asi 3cm kamenná platňa a zozadu sú vyfrézované drážky na vykurovací kábel, ktorý je zaliaty nejakou tvrdou hmotou.
Vraj to má dlhú životnosť neviem síce kolko ale že mna to prežije. Dal som si spraviť výpočet ročnej spotreby elek.energie a cenu za zriadenie tohoto kúrenia. Iked tá cena bola trocha vyššia, ale na druhej strane ročná spotreba elektriny vyšla celkom fajn, aj životnosť je dosť velká, takže nebudem mať žiadne starosti o údržbu. Treba si ale vybaviť u elektrární nízku tarifu.
Pokial ti tu niekto radí o niečom čo ani nevidel tak toho rady by som nebral vážne, navštív radšej niekoho kto to už má a potom uvidíš.

Peter Vrbové

A čo takto dať si zaviesť plyn? či v dedine nie je zavedený plyn? Pre mňa za mňa kúr si čím chceš.. aj naftou :)
ale určite sa plyn oplatí viac (aj keď plynové kotle nemajú 100% účinnosť.. ale zato kondenzačné kotle majú účinnosť cez 100% vzhľadom na dolnú výhrevnosť -ale sú drahšie), len keď si vezmeme že dolná výhrevnosť plynu je 32,4 MJ/Nm3 čiže z 1 Nm3 dostaneme okolo 9 kWh (pri dolnej výhrevnosti) (teda ak berieme do úvahy ten ruský plyn... ) a Nmeter kubicky stoji okolo 17 Sk-samozrejme záleží od tarify.. a oproti tomu cena elektriky je okolo 5,6 Sk/kWh tiež záleží od tarify.. cena elektriky pri určitých tarifách môže dosiahnuť až päťnásobok ceny plynu (ale to je extrémny prípad... priemerne je to 3 násobok)..
Neviem čo stojí zavedenie plynu, ale určite by bolo dobré počítať aj s takouto alternatívou.. je pravda že kotle nie sú lacné ale časom by sa to mohlo vratiť, hlavne keď je to starší dom a je pravdepodobné že môže mať vyššie teplné straty... Najlepšie by to bolo treba dať vyrátať odborníkovi. No a ešte jedna pikoška: poznám prípad, keď si do domácnosti kúpili kotol, ktorého rozsahy výkonov boli v úplne iných dimenziách (vyšších) ako potreba tepla v dome... tak si viete predstaviť akú majú z toho radosť:)... tak treba si dať aj na toto pozor
Flinstone
02.06.09,05:30
Vhodnou alternatívou ak máte existujúce radiátory ústredného kúrenia automatický kotol na uhlie. Videl som to u kamaráta. Zásobník čierneho uhlia stačí nasypať raz za týždeň. Tvrdil mi, že oproti plynu sú ročné prevádzkové náklady menej ako polovica
patrixo
02.06.09,07:13
Vhodnou alternatívou ak máte existujúce radiátory ústredného kúrenia automatický kotol na uhlie. Videl som to u kamaráta. Zásobník čierneho uhlia stačí nasypať raz za týždeň. Tvrdil mi, že oproti plynu sú ročné prevádzkové náklady menej ako polovica

ked uz s automatickym davkovanim, tak sa moze kurit bud tym uhlim ale aj peletami (myslim ze vyhrevnosti a ceny su podobne). len to zabera dost miesta kotol + zasobnik... ale su aj take kotle ze zasobnik je tak sikmo nad kotlom a zabere to menej miesta, len ten zasobnik je mensi
jelen077@azet.sk
03.06.09,06:52
Mimochodom cena elektriny na vykurovanie v NT nestojí 5,60sk ale 2,33sk.
patrixo
03.06.09,07:04
Mimochodom cena elektriny na vykurovanie v NT nestojí 5,60sk ale 2,33sk.

Ospravedlňujem sa, bral som do úvahy inú tarifu, ale cena elektriny pre veľkú domácnosť v NT je 4,90 Sk/kWh a pre malú 3,39 Sk/kWh + fixná položka 266 Sk/mes.. http://www.zse.sk/index.php?www=sp_detail&id=1219
Ferdosondo
03.06.09,08:08
patrixo
03.06.09,09:10
ahaa. dakujem
bjuty smis
16.06.09,16:03
Dakujem všetkým za radu.
Plyn však nemám, išlo mi skôr o porovnanie týchto kamenov napr. s el.podlahovým kúrením - cena zriadenia, prevádzky...
jojkoz
17.06.09,04:55
Dakujem všetkým za radu.
Plyn však nemám, išlo mi skôr o porovnanie týchto kamenov napr. s el.podlahovým kúrením - cena zriadenia, prevádzky...
No aky moze byt rozdiel medzi kamenom ohrievanym spiralou a podlahovym betonom ohrievanym spiralou ?
AndrejG
17.06.09,09:06
Dakujem všetkým za radu.
Plyn však nemám, išlo mi skôr o porovnanie týchto kamenov napr. s el.podlahovým kúrením - cena zriadenia, prevádzky...

Ako uz bolo povedane, prevadzka kazdeho kurenia je rovnako draha, pokial je zdroj tepla rovnaky, teda ked vykurujes elektrikou, jedine co ta zaujima je cena za kW, pri plyne si to mozes tiez prepocitat na cenu za kW, ako potom kuris je uz jedno, lebo musis dodat to iste teplo do domu, to iste mnozstvo kW.