zeppka
30.05.09,11:38
Prosím pozrite si tento odkaz http://www.porada.sk/t112715-originalne-a-prenesene-kompetencie.html a ak viete, odpovedzte mi. Zle som zaradila tému :o
zeppka
30.05.09,14:39
Chcela som, aby nám zriaďovateľ vypracoval prehľad príjmov a výdavkov týkajúce sa škôlky. Aj príjmy zo štátu- podrobne všetky položky. On však tvrdí, že nakoľko má naša MŠ originálne kompetencie (nie prenesené), obec zvlášť nedostáva na MŠ žiadne peniaze (len v rámci detí a mládeže obce a tie sa prerozdeľujú, kde treba..). Mne sa však nezdá, žeby materská škola nič nedostávala zo štátu- vyhradené priamo pre ňu. Konkrétne starosta hovoril, že nedostáva ani príspevky z podiel. daní na počet prijatých detí k 15.sept. Že to dostávajú len školy a škôlky s prenesenou kompetenciou...:(. Má pravdu?
Sojka 007
02.06.09,07:01
Čisto náhodou som prišla do tejto témy. Som účtovníčka v škole , ale túto problematiku poznám. Dobre som sa pobavila na vedomostiach vášho starostu. Zdá sa mi, že si zo zákonov povyberal čo sa mu zapáčilo. Takže: vaša MŠ sa naozaj uhrádza z originálnych kompetencií, nie z prenesených. To znamená obec dostane z podielových daní sumu podľa toho, koľko chodí do škôlky detí znásobené koeficientom, ktorý je daný zákonom.Takže čím viac detí v škôlke, tým viac peňazí pre obec. Je ale pravda, že obec tie peniaze nemusí dať na škôlku. Môže, ale nemusí. Na Tvojom mieste by som si dobre naštudovala spôsob, akým daňový úrad počíta koľko dá na MŠ, dobre by som si rozmyslela argumenty pre ktoré vám poslanci musia tie peniaze dať a zašla na zasadanie obecného zastupiteľstva najlepšie aj s niekoľkými rodičmi.Je jasné, že štát dáva na vás viac ako dostanete, ale pokiaľ nemáš odvahu sa ozvať vždy budete dostávať len to minimum. Totiž obec má väčšinou vždy priority iné ako sú deti. Najskôr však zájdi za starostom aj s výpočtom a skús ho presvedčiť, že pomôcť vám sa jemu aj poslancom oplatí.Predsa do škôlky chodia rodičia, starý rodičia a tety atď. a to sú všetko jeho voliči a nie je ich málo. Navrhni, že uverejníš poďakovanie vo vašich novinách, na nástenkách obce, alebo na stránke obce vždy, keď vám dajú nejaké peniaze na modernizáciu. Veď oni potrebujú reklamu oveľa viac, ako tie peniaze. Ak sa tohto budeš držať, určite sa poslanci budú správať ústretovejšie. My máme teraz novozariadenú škôlku a aj na školskú jedáleň sa našli peniaze. No nie je to náhoda, ale ťažká diplomacia.
Ak budeš mať ešte nejaké otázky okolo účtovania MŠ odporúčam Ti dať ich do oddelenia rozpočtové a príspevkové organizácie. Tam sa Ti skôr niekto ozve ako tu. Ahoj
zeppka
06.06.09,11:44
Ďakujem veľmi pekne za rady, určite ich využijem. Nech sa darí :-)