Dáša_
30.05.09,16:38
Dnes sme išli so synom na bicykel a zrazu som si všimla, že v podstate na všetkých cestičkách cez mesto pribudla zákazová značka B1 Zákaz vjazdu všetkých vozidiel v oboch smeroch - červený kruh s prázdnym bielym stredom.

A ja som začala riešiť otázku, či tade vlastne môžeme na bicykli so synom ísť (on bol na bicykli ja pešo). Problém je, že tie cestičky išli jednak popred políciu jak štátnu, tak mestskú.

Nakoniec sme namáhavo našli také cestičky, kde zrovna značka nebola, ale bolo to hodne ťažké.

Mám to chápať tak, že u nás zakázali bicyklom jazdu v centre mesta?

Alebo si to zle vysvetľujem?
arizona
30.05.09,14:49
Myslím, že to platí pre motor. vozidlá.
Presvedčili ste ma, že som myslela zle :D
Takže opravujem : značka B1 platí aj pre cyklistov.
OSPRAVEDLŇUJEM SA A ĎAKUJEM ZA UPOZORNENIE

http://www.znak.sk/data/files/b/B10.jpg

Značka Zákaz vjazdu cyklistov (B10) zakazuje vjazd byciklom s pomocným motorčekom. Osoba ktorá vedie (tlačí) bicykel, sa považuje za chodca a zákaz sa na ňu nevzťahuje; musí podľa ustanovení platných pre chodcov.
Blankake
30.05.09,15:03
Zákazová značka B1 platí pre všetky vozidlá (motorové aj nemotorové) v oboch smeroch. Nemotorovým vozidlom je okrem iného bicykel vybavený pomocným pohonom, čo predpokladám, Tvoj syn nemá.:D
kaco11
30.05.09,15:09
tak popred políciu zosadnite z bicykla a tlačte ho:) tak ste chodci a nevzťahuje sa to na vás:)
alla66
30.05.09,15:33
http://www.znak.sk/data/files/b/B1.jpg
Značka Zákaz vjazdu všetkých vozidiel (v oboch smeroch) (B1) zakazuje vjazd všetkým druhom vozidiel; prípadné výnimky zo zákazu vjazdu sa uvádzajú iba na dodatkovej tabuľke. Najbežnejšia je výnimka, ktorá dovoľuje vjazd vozidlám zásobovania alebo dopravnej obsluhy.


Základné kategórie vozidiel

* Kategória L: motorové vozidlá s menej ako štyrmi kolesami a štvorkolky.
* Kategória M: motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu osôb.
* Kategória N: motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu nákladov.
* Kategória O: prípojné vozidlá.
* Kategória T: kolesové traktory.
* Kategória C: pásové traktory.
* Kategória R: prípojné vozidlá traktorov.
* Kategória S: traktormi ťahané vymeniteľné stroje.
* Kategória P: pracovné stroje.
* Kategória LS: snežné skútre.
* Kategória V: ostatné vozidlá, ktoré sa nedajú zaradiť do predchádzajúcich kategórií.

Kategória V

Sem patria:

* záprahové vozidlá – nemotorové vozidlá určené predovšetkým na prepravu nákladu pohybujúce sa pomocou zvieracej sily, ktoré sú ovládané pohoničom tak, že sedí na sedadle pohoniča, alebo sú ovládané z pravej strany peši idúcim pohoničom,
* bicykle – nemotorové vozidlá pohybujúce sa pomocou ľudskej sily šliapaním do pedálov, ktoré sú ovládané cyklistom pomocou riadidiel tak, že sedí na sedadle bicykla a drží sa riadidiel, pričom pri jazde má cyklista nohy na pedáloch,
* bicykle s pomocným motorčekom – bicykle, pričom na pohon okrem ľudskej sily slúži aj pomocný motorček,
* kolobežky – nemotorové vozidlá pohybujúce sa pomocou ľudskej sily nožným odrážaním, ktoré sú ovládané kolobežkárom pomocou riadidiel tak, že sedí na sedadle kolobežky alebo stojí a drží sa riadidiel,
* kolobežky s pomocným motorčekom – kolobežky, pričom na pohon okrem ľudskej sily slúži aj pomocný motorček,
* vozíky pre telesne postihnuté osoby – vozidlá na prepravu telesne postihnutej osoby s ručným alebo motorickým pohonom,
* ručné vozíky – nemotorové vozidlá určené na prepravu nákladu ovládané peši idúcou osobou,
* motorové ručné vozíky – motorové vozidlá určené na prepravu nákladu ovládané peši idúcou osobou,
* jednonápravové traktory s prívesom – motorové vozidlá s poháňanou nápravou, ktoré riadi vodič riadidlami tak, že sedí na sedadle prívesu,
* iné, ako sú tie, ktoré sú uvedené v predchádzajúcich bodoch.
alla66
30.05.09,15:44
Myslím, že to platí pre motor. vozidlá.

pre byciklistov je : http://www.znak.sk/data/files/b/B10.jpg

Značka Zákaz vjazdu cyklistov (B10) zakazuje vjazd byciklom s pomocným motorčekom. Osoba ktorá vedie (tlačí) bicykel, sa považuje za chodca a zákaz sa na ňu nevzťahuje; musí podľa ustanovení platných pre chodcov.
nemáš pravdu:mad:


pre motorové vozidlá platí táto dopr.značka.: http://www.znak.sk/data/files/b/B3.jpg
Dáša_
30.05.09,15:50
http://www.znak.sk/data/files/b/B1.jpg
Značka Zákaz vjazdu všetkých vozidiel (v oboch smeroch) (B1) zakazuje vjazd všetkým druhom vozidiel; prípadné výnimky zo zákazu vjazdu sa uvádzajú iba na dodatkovej tabuľke. Najbežnejšia je výnimka, ktorá dovoľuje vjazd vozidlám zásobovania alebo dopravnej obsluhy.


Základné kategórie vozidiel

* Kategória L: motorové vozidlá s menej ako štyrmi kolesami a štvorkolky.
* Kategória M: motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu osôb.
* Kategória N: motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu nákladov.
* Kategória O: prípojné vozidlá.
* Kategória T: kolesové traktory.
* Kategória C: pásové traktory.
* Kategória R: prípojné vozidlá traktorov.
* Kategória S: traktormi ťahané vymeniteľné stroje.
* Kategória P: pracovné stroje.
* Kategória LS: snežné skútre.
* Kategória V: ostatné vozidlá, ktoré sa nedajú zaradiť do predchádzajúcich kategórií.

Kategória V

Sem patria:

* záprahové vozidlá – nemotorové vozidlá určené predovšetkým na prepravu nákladu pohybujúce sa pomocou zvieracej sily, ktoré sú ovládané pohoničom tak, že sedí na sedadle pohoniča, alebo sú ovládané z pravej strany peši idúcim pohoničom,
* bicykle – nemotorové vozidlá pohybujúce sa pomocou ľudskej sily šliapaním do pedálov, ktoré sú ovládané cyklistom pomocou riadidiel tak, že sedí na sedadle bicykla a drží sa riadidiel, pričom pri jazde má cyklista nohy na pedáloch,
* bicykle s pomocným motorčekom – bicykle, pričom na pohon okrem ľudskej sily slúži aj pomocný motorček,
* kolobežky – nemotorové vozidlá pohybujúce sa pomocou ľudskej sily nožným odrážaním, ktoré sú ovládané kolobežkárom pomocou riadidiel tak, že sedí na sedadle kolobežky alebo stojí a drží sa riadidiel,
* kolobežky s pomocným motorčekom – kolobežky, pričom na pohon okrem ľudskej sily slúži aj pomocný motorček,
* vozíky pre telesne postihnuté osoby – vozidlá na prepravu telesne postihnutej osoby s ručným alebo motorickým pohonom,
* ručné vozíky – nemotorové vozidlá určené na prepravu nákladu ovládané peši idúcou osobou,
* motorové ručné vozíky – motorové vozidlá určené na prepravu nákladu ovládané peši idúcou osobou,
* jednonápravové traktory s prívesom – motorové vozidlá s poháňanou nápravou, ktoré riadi vodič riadidlami tak, že sedí na sedadle prívesu,
* iné, ako sú tie, ktoré sú uvedené v predchádzajúcich bodoch.

no tak z tohoto mi vyplýva, že naozaj je to aj zákaz pre bicykle :(
alla66
30.05.09,15:54
viac výstižnejšie sa to nedá urobiť....:)
Blankake
30.05.09,15:57
no tak z tohoto mi vyplýva, že naozaj je to aj zákaz pre bicykle :(
No neviem, lebo podľa zákona o cestnej premávke 8/2009, par.2 Vymedzenie základných pojmov, ods. 2 písm. m):
nemotorovým vozidlom prípojné vozidlo, vozidlo pohybujúce sa pomocou ľudskej sily alebo zvieracej
sily s výnimkou prípadov podľa písmena f) a bicykel
vybavený pomocným motorom so zdvihovým objemom valcov nepresahujúcim 50 cm3 s konštrukčnou rýchlosťou neprevyšujúcou 25 km.h-1 alebo bicykel vybavený pomocným elektrickým motorom s trvalým menovitým výkonom do 0,25 kW, ktorého výkon sa progresívne znižuje a nakoniec sa preruší, keď vozidlo dosiahne rýchlosť 25 km.h-1 alebo keď vodič prestane šliapať do pedálov,

Mohol by nám to nejaký odborník potvrdiť alebo vyvrátiť, či sa značka B1 vzťahuje aj na bicykle poháňané ľudskou silou?:confused:
Blankake
30.05.09,16:17
Vyzerá to tak, že alla66 má pravdu, že značka B1 platí aj na bicykle (keďže platí pre všetky vozidlá a bicykel je druh vozidla). ;)
kero64
30.05.09,16:22
Vyzerá to tak, že alla66 má pravdu, že značka B1 platí aj na bicykle (keďže platí pre všetky vozidlá a bicykel je druh vozidla). ;)
Myslím, že presnejšie sa to už definovať nedá. Je to presná definícia zákona. Tam už skutočne nieje čo riešiť.;)
marjankaj
30.05.09,16:23
Vyzerá to tak, že alla66 má pravdu, že značka B1 platí aj na bicykle (keďže platí pre všetky vozidlá a bicykel je druh vozidla). ;)

Čiste teoreticky, keď tade môžem pretlačiť bicykel, môžem aj auto, za pomoci "spolujazdca". Ak je to z kopca, ešte by som aj musel brzdiť. :D
Blankake
30.05.09,16:25
Čiste teoreticky, keď tade môžem pretlačiť bicykel, môžem aj auto, za pomoci "spolujazdca". Ak je to z kopca, ešte by som aj musel brzdiť. :D
Chodec môže tlačiť okrem iného bicykel a motocykel, nie však auto. :D:D:D
Dáša_
30.05.09,16:27
Smutné je, že u nás ich nastrkali v centre mesta snáď úplne všade. Že sa proste na bicykli nedá dostať nikam
Blankake
30.05.09,16:27
Myslím, že presnejšie sa to už definovať nedá. Je to presná definícia zákona. Tam už skutočne nieje čo riešiť.;)
Tak potom treba opraviť ocenený príspevok č. 2, aby neplietol ostatných :)
alla66
30.05.09,16:31
Vyzerá to tak, že alla66 má pravdu, že značka B1 platí aj na bicykle (keďže platí pre všetky vozidlá a bicykel je druh vozidla). ;)
Nabudúce budem mlčať ...:cool:
marjankaj
30.05.09,16:32
Chodec môže tlačiť okrem iného bicykel a motocykel, nie však auto. :D:D:D

Kto mu zakáže?
Blankake
30.05.09,16:37
Nabudúce budem mlčať ...:cool:
Prečo? veď o to ide - snažiť sa poradiť, nie?;)
kaco11
30.05.09,17:12
Tá dopravná značka platí aj pre bicykel. Ja osobne by som sa išla spýtať na mestský úrad na odbor dopravy, či nie je možné, aby tam bola udelená výminka aj pre bicykle alebo či sa snažia spraviť z toho pešiu zónu. Zase na druhej strane som sa ešte nestretla s prípadom, kde by bol zákaz vjazdu a policajt by tam pokutoval cyklistu. Osobne si myslím, že by to musel byť "blbec" /pardon za výraz/. Mestu skôr ide o to, aby tam nechodili autá a je pre nich jednoduchšie tam dať túto značku. Polovica vodičov ju aj tak nebude rešpektovať a policajti sa budú orientovať skôr na nich. Môj názor.
iriska
30.05.09,17:15
Takže výklad pre značku B1 (to je tá "zákaz jazdu všetkých..." biela s červeným kruhom :) ) podľa učebnice do autoškoly:

Značka "zákaz vjazdu všetkých vozidiel (v oboch smeroch)" zakazuje vjazd všetkým druhom vozidiel. Prípadné výnimky zo zákazu vjazdu sa uvádzajú len na dodatkovej tabuľke. Najčastejšia je výnimka, ktorá dovoľuje vjazd vozidlám zásobovania alebo dopravnej obsluhy. Vzhľadom na obsah pojmu "chodec" sa dovoľuje aj vjazd bicyklom a motocyklom s objemom valcov do 50 cm3 ak ich niekto vedie (tlačí) a ak sa dodržia ustanovenia platné pre chodcov (§54)

Mám za to, že pod pojmom "vedie" sa nemyslí LEN tlačenie..., lebo tento zákon používa spojenia ako "vedenie motorového vozidla" a pod tým isto nemyslia tlačenie.
kaco11
30.05.09,17:21
iriska, dovoľujem si nesúhlasiť. pojem chodec:

f) chodcom účastník cestnej premávky pohybujúci sa pešo; chodcom je aj osoba, ktorá napríklad tlačí alebo ťahá sánky, detský kočík, vozík pre osoby so zdravotným postihnutím alebo ručný vozík s celkovou šírkou nepresahujúcou 600 mm, osoba, ktorá sa pohybuje na lyžiach, korčuliach, skejtborde alebo obdobnom športovom vybavení, pomocou mechanického alebo elektrického vozíka pre osoby so zdravotným postihnutím, a osoba, ktorá tlačí bicykel alebo motocykel, alebo vedie zviera,

Ale to tu už bolo rozoberane. Keď si totižto všimneš je tam uvedené vedie zviera. To podľa tvojho výkladu by som mala na ňom sedieť a mať ho naštartované????:D:D:D /nič v zlom/
Blankake
30.05.09,17:27
Tá dopravná značka platí aj pre bicykel.
Tak prečo si potom ocenila príspevok č. 2, kde sa píše, že tá značka je pre motorové vozidlá? :rolleyes:
kaco11
30.05.09,17:32
Tak prečo si potom ocenila príspevok č. 2, kde sa píše, že tá značka je pre motorové vozidlá? :rolleyes:


V tom prípade sa hlboko ospravedlňujem. Neuvedomila som si to. Na ospravedlnenie uvádzam, že sa nachádzam v práci a niektoré príspevky čítam dosť nesústredene. Už sa to v živote viac nezopakuje. :o
Blankake
30.05.09,17:36
V tom prípade sa hlboko ospravedlňujem. Neuvedomila som si to. Na ospravedlnenie uvádzam, že sa nachádzam v práci a niektoré príspevky čítam dosť nesústredene. Už sa to v živote viac nezopakuje. :o
Však stáva sa... ja len pre zachovanie poriadku, že ak si túto tému bude raz niekto čítať a uvidí hneď v prvej odpovedí, že tá značka platí len pre motorové vozidlá a uvidí tam 2 ocenenia, tak si povie fajn a nebude možno čítať diskusiu ďalej. :)
Dáša_
30.05.09,17:51
Tá dopravná značka platí aj pre bicykel. Ja osobne by som sa išla spýtať na mestský úrad na odbor dopravy, či nie je možné, aby tam bola udelená výminka aj pre bicykle alebo či sa snažia spraviť z toho pešiu zónu. Zase na druhej strane som sa ešte nestretla s prípadom, kde by bol zákaz vjazdu a policajt by tam pokutoval cyklistu. Osobne si myslím, že by to musel byť "blbec" /pardon za výraz/. Mestu skôr ide o to, aby tam nechodili autá a je pre nich jednoduchšie tam dať túto značku. Polovica vodičov ju aj tak nebude rešpektovať a policajti sa budú orientovať skôr na nich. Môj názor.

ono to zrejme celé vzniklo tak, že sa presťavalo obvodné oddelenie polície a dali si značky na všetky cesty okolo svojho sídla.

No nič, ešte si to raz celé obzriem a budem písať, aby mi to vysvetlili. Absolútne sa mi to nepáči.

V podstate dokonca tuším odrezali cestu aj vozíčkarom - hlavne že pre vozíčkarov urobili nedaleko byty a teraz sa nedostanu ani do centra mesta.
Blankake
30.05.09,17:54
V podstate dokonca tuším odrezali cestu aj vozíčkarom - hlavne že pre vozíčkarov urobili nedaleko byty a teraz sa nedostanu ani do centra mesta.
Pre vozičkárov tá značka neplatí, oni sa považujú za chodcov ;)
iriska
30.05.09,17:57
iriska, dovoľujem si nesúhlasiť. pojem chodec:

f) chodcom účastník cestnej premávky pohybujúci sa pešo; chodcom je aj osoba, ktorá napríklad tlačí alebo ťahá sánky, detský kočík, vozík pre osoby so zdravotným postihnutím alebo ručný vozík s celkovou šírkou nepresahujúcou 600 mm, osoba, ktorá sa pohybuje na lyžiach, korčuliach, skejtborde alebo obdobnom športovom vybavení, pomocou mechanického alebo elektrického vozíka pre osoby so zdravotným postihnutím, a osoba, ktorá tlačí bicykel alebo motocykel, alebo vedie zviera,

Ale to tu už bolo rozoberane. Keď si totižto všimneš je tam uvedené vedie zviera. To podľa tvojho výkladu by som mala na ňom sedieť a mať ho naštartované????:D:D:D /nič v zlom/



Odkiaľ cituješ? Ja mám "... osoba..., vedie (tlačí) bicykel..."
Keď už chceme byť ironickí pes sa dá viesť na vôdzke, preto sa to volá vedenie...
Inak ja si tiež myslím, že tento zákaz vjazdu platí aj pre cyklistov, lebo v prípade jednosmerky je z jednej strany takáto značka a keď tam veselo oproti mne v strede pruhu vbehne cyklista, tak mám veselo aj ja. Len som rozviedla pojmy, ktoré vidím v tej učebnici.
Dáša_
30.05.09,18:00
Pre vozičkárov tá značka neplatí, oni sa považujú za chodcov ;)

nie som si tým celkom istá



Kategória V

Sem patria:

* záprahové vozidlá –
* bicykle –
* bicykle s pomocným motorčekom – bicykle, pričom na pohon okrem ľudskej sily slúži aj pomocný motorček,
* kolobežky –
* kolobežky s pomocným motorčekom –
* vozíky pre telesne postihnuté osoby – vozidlá na prepravu telesne postihnutej osoby s ručným alebo motorickým pohonom,
iriska
30.05.09,18:02
Dáša, veď to kaco11 citoval predsa:

"chodcom účastník cestnej premávky pohybujúci sa pešo; chodcom je aj osoba, ktorá napríklad tlačí alebo ťahá sánky, detský kočík, vozík pre osoby so zdravotným postihnutím alebo ručný vozík s celkovou šírkou nepresahujúcou 600 mm, osoba, ktorá sa pohybuje na lyžiach, korčuliach, skejtborde alebo obdobnom športovom vybavení, pomocou mechanického alebo elektrického vozíka pre osoby so zdravotným postihnutím, a osoba, ktorá tlačí bicykel alebo motocykel, alebo vedie zviera
Blankake
30.05.09,18:15
Dáša, veď to kaco11 citoval predsa:

"chodcom účastník cestnej premávky pohybujúci sa pešo; chodcom je aj osoba, ktorá napríklad tlačí alebo ťahá sánky, detský kočík, vozík pre osoby so zdravotným postihnutím alebo ručný vozík s celkovou šírkou nepresahujúcou 600 mm, osoba, ktorá sa pohybuje na lyžiach, korčuliach, skejtborde alebo obdobnom športovom vybavení, pomocou mechanického alebo elektrického vozíka pre osoby so zdravotným postihnutím, a osoba, ktorá tlačí bicykel alebo motocykel, alebo vedie zviera
Len by som zmenila to zvýraznenie tučným písmom:
...osoba, ktorá sa pohybuje na lyžiach, korčuliach, skejtborde alebo obdobnom športovom vybavení, pomocou mechanického alebo elektrického vozíka pre osoby so zdravotným postihnutím...
arizona
30.05.09,18:57
Blankake
30.05.09,20:52
Viete čo by ma zaujímalo? Čo sa stane, ak túto značku zákazu vjazdu všetkých vozidiel (B1) nebude rešpektovať dieťa (povedzme 12-ročné) na bicykli? Je povinné poznať túto značku?
kaco11
30.05.09,21:11
Každý účastník cestej premávky je povinný poznať pravidlá cestnej premávky. V prípade 12 ročného dieťaťa nesú zodpovednosť rodičia za nevedomosť dieťaťa, resp. že ho zabudli poučiť. Zákon je zákon.

Realita je však iná. Nikto nebude postihovať ani dieťa ani rodičov, pokiaľ sa niečo stane a tak isto si nemyslím a znova opakujem, že nikto nebude resp. nepredpokladám, že by robil problémy ak sa bude cyklista zdržovať v zákaze vjazdu. Iný prípad je ak by spôsobil zranenie chodcovi.
viktorviktor
31.05.09,13:35
alla66 uviedla správnu odpoveď,
stačí pozrieť zákon a vyhlášku, vždy ma udivujú špekulácie o veci ktorá je jasne daná.



9
V Y H L Á Š K A
Ministerstva vnútra Slovenskej republiky
z 20. decembra 2008,
ktorou sa vykonáva zákon o cestnej premávke
a o zmene a doplnení niektorých zákonov
3. ZÁKAZOVÉ ZNAČKY
B 1
Zákaz vjazdu
všetkých vozidiel
v oboch smeroch

I I . DIEL
VÝZNAM DOPRAVNÝCH ZNAČIEK, DOPRAVNÝCH ZARIADENÍ A OSOBITNÝCH OZNAČENÍ
PRVÁ ČASŤ
ZVISLÉ DOPRAVNÉ ZNAČKY

Čl. 3
Zákazové značky
(1) K značke č. B 1:
Značka Zákaz vjazdu všetkých vozidiel v oboch smeroch (č. B 1) zakazuje vjazd všetkým druhom vozidiel v oboch
smeroch jazdy.

8
ZÁKON
z 3. decembra 2008
o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov
§ 2
Vymedzenie základných pojmov
m) nemotorovým vozidlom, prípojné vozidlo, vozidlo pohybujúce
sa pomocou ľudskej sily alebo zvieracej
sily s výnimkou prípadov podľa písmena f) a bicykel
vybavený pomocným motorom so zdvihovým objemom
valcov nepresahujúcim 50 cm3 s konštrukčnou
rýchlosťou neprevyšujúcou 25 km.h-1 alebo bicykel
vybavený pomocným elektrickým motorom s trvalým
menovitým výkonom do 0,25 kW, ktorého výkon
sa progresívne znižuje a nakoniec sa preruší, keď vozidlo
dosiahne rýchlosť 25 km.h-1 alebo keď vodič
prestane šliapať do pedálov,
02Michaela
01.06.09,05:12
Vyzerá to tak, že alla66 má pravdu, že značka B1 platí aj na bicykle (keďže platí pre všetky vozidlá a bicykel je druh vozidla). ;)
Ja si tiež myslím, že alla66 má pravdu. Veď ak na bicykli niekoho zrazíš, príde policajt a bude to realizovať ako dopravnú nehodu s vozidlom :rolleyes:
Dáša_
01.06.09,05:21
Len pre informáciu, písala som pánovi Drahovskému, ktorý robí na SME veľa o doprave a potvrdil, že táto značka platí aj pre bicykle.
alla66
01.06.09,21:47
Chcela som mlčať, ale nepomôžem si :

Musím dať Dáše za pravdu v príspevku http://www.porada.sk/1058075-post28.html


Blankake, iriska nemáte pravdu , čítajte pozorne výklad zákona a každé jedno slovo je dôležité:


Dáša, veď to kaco11 citoval predsa:

"chodcom účastník cestnej premávky pohybujúci sa pešo; chodcom je aj osoba, ktorá napríklad tlačí alebo ťahá sánky, detský kočík, vozík pre osoby so zdravotným postihnutím alebo ručný vozík s celkovou šírkou nepresahujúcou 600 mm, osoba, ktorá sa pohybuje na lyžiach, korčuliach, skejtborde alebo obdobnom športovom vybavení, pomocou mechanického alebo elektrického vozíka pre osoby so zdravotným postihnutím, a osoba, ktorá tlačí bicykel alebo motocykel, alebo vedie zviera


Len by som zmenila to zvýraznenie tučným písmom:
...osoba, ktorá sa pohybuje na lyžiach, korčuliach, skejtborde alebo obdobnom športovom vybavení, pomocou mechanického alebo elektrického vozíka pre osoby so zdravotným postihnutím...

* Kategória V: ostatné vozidlá, ktoré sa nedajú zaradiť do predchádzajúcich kategórií.

Kategória V
Sem patria:

* záprahové vozidlá – nemotorové vozidlá určené predovšetkým na prepravu nákladu pohybujúce sa pomocou zvieracej sily, ktoré sú ovládané pohoničom tak, že sedí na sedadle pohoniča, alebo sú ovládané z pravej strany peši idúcim pohoničom,
* bicykle – nemotorové vozidlá pohybujúce sa pomocou ľudskej sily šliapaním do pedálov, ktoré sú ovládané cyklistom pomocou riadidiel tak, že sedí na sedadle bicykla a drží sa riadidiel, pričom pri jazde má cyklista nohy na pedáloch,
* bicykle s pomocným motorčekom – bicykle, pričom na pohon okrem ľudskej sily slúži aj pomocný motorček,
* kolobežky – nemotorové vozidlá pohybujúce sa pomocou ľudskej sily nožným odrážaním, ktoré sú ovládané kolobežkárom pomocou riadidiel tak, že sedí na sedadle kolobežky alebo stojí a drží sa riadidiel,
* kolobežky s pomocným motorčekom – kolobežky, pričom na pohon okrem ľudskej sily slúži aj pomocný motorček,
* vozíky pre telesne postihnuté osoby – vozidlá na prepravu telesne postihnutej osoby s ručným alebo motorickým pohonom,
* ručné vozíky – nemotorové vozidlá určené na prepravu nákladu ovládané peši idúcou osobou,
* motorové ručné vozíky – motorové vozidlá určené na prepravu nákladu ovládané peši idúcou osobou,
* jednonápravové traktory s prívesom – motorové vozidlá s poháňanou nápravou, ktoré riadi vodič riadidlami tak, že sedí na sedadle prívesu,
* iné, ako sú tie, ktoré sú uvedené v predchádzajúcich bodoch.



Podľa vyhlášky osoba, ktorá sedí na vozíku je považovaná do Kategórie V: ostatné vozidlá, ktoré sa nedajú zaradiť do predchádzajúcich kategórií.

a osoba, ktorá tlačí invalidný vozík je považovaná za chodca

Ak sa mýlim, opravte ma:)
Blankake
02.06.09,04:35
Chcela som mlčať, ale nepomôžem si :

Musím dať Dáše za pravdu v príspevku http://www.porada.sk/1058075-post28.html


Blankake, iriska nemáte pravdu , čítajte pozorne výklad zákona a každé jedno slovo je dôležité:





* Kategória V: ostatné vozidlá, ktoré sa nedajú zaradiť do predchádzajúcich kategórií.

Kategória V
Sem patria:

* záprahové vozidlá – nemotorové vozidlá určené predovšetkým na prepravu nákladu pohybujúce sa pomocou zvieracej sily, ktoré sú ovládané pohoničom tak, že sedí na sedadle pohoniča, alebo sú ovládané z pravej strany peši idúcim pohoničom,
* bicykle – nemotorové vozidlá pohybujúce sa pomocou ľudskej sily šliapaním do pedálov, ktoré sú ovládané cyklistom pomocou riadidiel tak, že sedí na sedadle bicykla a drží sa riadidiel, pričom pri jazde má cyklista nohy na pedáloch,
* bicykle s pomocným motorčekom – bicykle, pričom na pohon okrem ľudskej sily slúži aj pomocný motorček,
* kolobežky – nemotorové vozidlá pohybujúce sa pomocou ľudskej sily nožným odrážaním, ktoré sú ovládané kolobežkárom pomocou riadidiel tak, že sedí na sedadle kolobežky alebo stojí a drží sa riadidiel,
* kolobežky s pomocným motorčekom – kolobežky, pričom na pohon okrem ľudskej sily slúži aj pomocný motorček,
* vozíky pre telesne postihnuté osoby – vozidlá na prepravu telesne postihnutej osoby s ručným alebo motorickým pohonom,
* ručné vozíky – nemotorové vozidlá určené na prepravu nákladu ovládané peši idúcou osobou,
* motorové ručné vozíky – motorové vozidlá určené na prepravu nákladu ovládané peši idúcou osobou,
* jednonápravové traktory s prívesom – motorové vozidlá s poháňanou nápravou, ktoré riadi vodič riadidlami tak, že sedí na sedadle prívesu,
* iné, ako sú tie, ktoré sú uvedené v predchádzajúcich bodoch.



Podľa vyhlášky osoba, ktorá sedí na vozíku je považovaná do Kategórie V: ostatné vozidlá, ktoré sa nedajú zaradiť do predchádzajúcich kategórií.

a osoba, ktorá tlačí invalidný vozík je považovaná za chodca

Ak sa mýlim, opravte ma:)
Ale potom sa tie paragrafy zákona navzájom vylučujú, nie? Značka B1 platí pre vozidlá (teda pre chodcov nie) a chodec okrem iného je: "... chodcom je aj osoba, ktorá napríklad tlačí alebo ťahá sánky, detský kočík, vozík pre osoby so zdravotným postihnutím alebo ručný vozík s celkovou šírkou nepresahujúcou 600 mm, osoba, ktorá sa pohybuje na lyžiach, korčuliach, skejtborde alebo obdobnom športovom vybavení, pomocou mechanického alebo elektrického vozíka pre osoby so zdravotným postihnutím..." :confused:
alla66
02.06.09,04:51
dôkladne si prečítaj obidva zákony. ja pisem, že k inv. vozíku patrí zákon o vozidle a nie vyhláška o chodcovi. chodec je ten , ktorý tlači inv.vozík, nie osoba, ktorá sedí a riadi ...
Blankake
02.06.09,04:54
dôkladne si prečítaj obidva zákony. ja pisem, že k inv. vozíku patrí zákon o vozidle a nie vyhláška o chodcovi. chodec je ten , ktorý tlači inv.vozík, nie osoba, ktorá sedí a riadi ...
Ale veď nemá každý telesne postihnutý vozík s motorčekom, sú takí, ktorých musí druhá osoba tlačiť...

Vymedzenie pojmu "chodec" nie je vo vyhláške o chodcovi ale v zákone o cestnej premávke 8/2009 ;)
alla66
02.06.09,05:00
precítaj si dôkladne vyhlášku o vozidlách. !
Blankake
02.06.09,07:17
precítaj si dôkladne vyhlášku o vozidlách. !
Chceš povedať, že telesne postihnuté osoby na vozíkoch majú v danom meste (o ktorom píše Dáša) zákaz vjazdu do centra mesta?
kero64
02.06.09,08:01
Chceš povedať, že telesne postihnuté osoby na vozíkoch majú v danom meste (o ktorom píše Dáša) zákaz vjazdu do centra mesta?
Myslím, že ALLA66 ti chcela iba povedať, že znenie zákona je také. Nikto nezakáže telesne postihnutému ísť do centra mesta. Dokonca som sa nestretol ani s tým, aby niekto pokutoval cyklistu, že vošiel do takej ulice. Pokiaľ nikoho neohrozuje, tak si ho nikto ani nevšimne. Je to trošku postavené na hlavu, ale na to mali myslieť, keď robili zákon o premávke, teda vyhlášku.:)
Blankake
02.06.09,08:25
Podľa vyhlášky osoba, ktorá sedí na vozíku je považovaná do Kategórie V: ostatné vozidlá, ktoré sa nedajú zaradiť do predchádzajúcich kategórií.

a osoba, ktorá tlačí invalidný vozík je považovaná za chodca

Ak sa mýlim, opravte ma:)

Neviem, v ktorej vyhláške je napísané, že osoba, ktorá sedí na vozíku je považovaná do Kategórie V: ostatné vozidlá, ktoré sa nedajú zaradiť do predchádzajúcich kategórií.

Ale keby to aj tak bolo, tak aký zmysel by malo považovať toho, kto tlačí vozík za chodca a toho, čo na ňom sedí považovať za vozidlo? :confused:
Keď teda pôjdu spolu, čo budú? :eek:
Blankake
02.06.09,08:34
Myslím, že ALLA66 ti chcela iba povedať, že znenie zákona je také. Nikto nezakáže telesne postihnutému ísť do centra mesta. Dokonca som sa nestretol ani s tým, aby niekto pokutoval cyklistu, že vošiel do takej ulice. Pokiaľ nikoho neohrozuje, tak si ho nikto ani nevšimne. Je to trošku postavené na hlavu, ale na to mali myslieť, keď robili zákon o premávke, teda vyhlášku.:)
Ja rozumiem, že v zákone je jedna definícia - "chodec" (ktorým je osoba pohybujúca sa pomocou mechanického alebo elektrického vozíka pre osoby so zdravotným postihnutím a v zápätí druhá definícia - "vozidlá" (kam patria okrem iného aj vozíky pre telesne postihnuté osoby)... Tak ktoré ustanovenie je nadradené?
tutiola
02.06.09,08:40
[QUOTE=alla66;1057957]http://www.znak.sk/data/files/b/B1.jpg
Značka Zákaz vjazdu všetkých vozidiel (v oboch smeroch) (B1) zakazuje vjazd všetkým druhom vozidiel; prípadné výnimky zo zákazu vjazdu sa uvádzajú iba na dodatkovej tabuľke.



Takýto výklad je najjednoduchší a aj nazrozumitelnejší. Jednoducho bicykel je dopravný prostriedok a ak nie je uvedený na dodatkovej tabuli, platí to aj preň.

Čo sa týka vozičkárov, sú to ľudia, ktorí sú držiteľmi preukazov ŤZP, a ako takí majú právo s vozíčkom vojsť aj do ulice označenej dopravnou značkou Zákaz vjazdu. Veď sú to v podstate ich nohy.
Blankake
02.06.09,08:47
[QUOTE=alla66;1057957]http://www.znak.sk/data/files/b/B1.jpg
Značka Zákaz vjazdu všetkých vozidiel (v oboch smeroch) (B1) zakazuje vjazd všetkým druhom vozidiel; prípadné výnimky zo zákazu vjazdu sa uvádzajú iba na dodatkovej tabuľke.



Takýto výklad je najjednoduchší a aj nazrozumitelnejší. Jednoducho bicykel je dopravný prostriedok a ak nie je uvedený na dodatkovej tabuli, platí to aj preň.
Tutiola, my tu ale teraz riešime vozíky pre telesne postihnutých - či sa vzťahuje táto značka aj na nich :)
alla66
02.06.09,08:50
bicykel už je vysvetlený,
kto ľahšie manipuluje s inv.vozíkom? Zdravá osoba alebo postihnutá?
Blankake
02.06.09,08:57
bicykel už je vysvetlený,
kto ľahšie manipuluje s inv.vozíkom? Zdravá osoba alebo postihnutá?
Tej otázke veľmi nerozumiem.
Osoba, ktorá bude tento invalidný vozík tlačiť, sa bude považovať predsa za chodca a tým pádom značka B1 pre ňu neplatí, nie?
alla66
02.06.09,09:11
Tej otázke veľmi nerozumiem.
Osoba, ktorá bude tento invalidný vozík tlačiť, sa bude považovať predsa za chodca a tým pádom značka B1 pre ňu neplatí, nie?

áno, ak ide vozičkár s doprovodom je považovaný za chodca.
zdravá osoba ľahšie manipuluje s vozíkom, ako napr. ochrnutá osoba.
Blankake
02.06.09,09:13
áno, ak ide vozičkár s doprovodom je považovaný za chodca.
zdravá osoba ľahšie manipuluje s vozíkom, ako napr. ochrnutá osoba.
Veď o tom tu celý čas "točím", že sa považuje za chodca, teda na neho zákazová značka B1 neplatí. :)
alla66
02.06.09,09:22
Ty si točila, že vozičkár bez doprovodu zdravej osoby je chodec.
Blankake
02.06.09,09:27
Ty si točila, že vozičkár bez doprovodu zdravej osoby je chodec.
a nie je?

podľa zákona 8/2009 o cestnej premávke, § 2 ods. 2:

f) chodcom účastník cestnej premávky pohybujúci sa pešo; chodcom je aj osoba, ktorá napríklad tlačí alebo ťahá sánky, detský kočík, vozík pre osoby so zdravotným postihnutím alebo ručný vozík s celkovou šírkou nepresahujúcou 600 mm, osoba, ktorá sa pohybuje na lyžiach, korčuliach, skejtborde alebo obdobnom športovom vybavení, pomocou mechanického alebo elektrického vozíka pre osoby so zdravotným postihnutím, a osoba, ktorá tlačí bicykel alebo motocykel, alebo vedie zviera
tutiola
02.06.09,09:53
Ďakujem za rázne vysvetlenie. Je jedno príslovie, resp. mudrosť:

To že človek pozná písmena, ešte neznamená, že vie čítať.

Je naozaj dôležité vedieť, či napr. pod pojem "človek" patrí dieťa, dospelý človek, muž, žena, starec a pod.
Blankake
02.06.09,11:12
Myslím, že sme sa celkom nepochopili. Podľa mňa zákazová značka B1 (zákaz vjazdu všetkých vozidiel v oboch smeroch) neplatí pre osoby s telesným postihnutím - či už ich na vozíku tlačí/ťahá iná osoba, alebo sa na tom vozíku pohybujú sami (napr. pomocou elektrického pohonu).
kero64
02.06.09,11:35
Ja rozumiem, že v zákone je jedna definícia - "chodec" (ktorým je osoba pohybujúca sa pomocou mechanického alebo elektrického vozíka pre osoby so zdravotným postihnutím a v zápätí druhá definícia - "vozidlá" (kam patria okrem iného aj vozíky pre telesne postihnuté osoby)... Tak ktoré ustanovenie je nadradené?
Veď o to práve ide. Zdá sa, že ste , dámy objavili nezrovnalosť v zákone a myslím, že absolútne zbytočné to ďalej rozoberať. Tiež si neviem predstaviť, aby policajt zastavil vozíčkara, že sa "vezie" v oblasti, kde je zákaz vjazdu vozidiel. Je to celé postavené na hlavu. Ale prvotná otázka znela, či do takej ulice môže ísť cyklista. A to tu bolo zodpovedané.:)
Blankake
02.06.09,11:41
Veď o to práve ide. Zdá sa, že ste , dámy objavili nezrovnalosť v zákone a myslím, že absolútne zbytočné to ďalej rozoberať. Tiež si neviem predstaviť, aby policajt zastavil vozíčkara, že sa "vezie" v oblasti, kde je zákaz vjazdu vozidiel. Je to celé postavené na hlavu. Ale prvotná otázka znela, či do takej ulice môže ísť cyklista. A to tu bolo zodpovedané.:)
Ale potom padla aj poznámka, že tým bola odrezaná aj cesta vozíčkarom... preto sme sa tým ďalej zaoberali. ;)
alla66
02.06.09,11:46
Myslím, že sme sa celkom nepochopili. Podľa mňa zákazová značka B1 (zákaz vjazdu všetkých vozidiel v oboch smeroch) neplatí pre osoby s telesným postihnutím - či už ich na vozíku tlačí/ťahá iná osoba, alebo sa na tom vozíku pohybujú sami (napr. pomocou elektrického pohonu).
Potom mi vysvetli prečo :

http://www.znak.sk/data/files/b/B1.jpg
Značka Zákaz vjazdu všetkých vozidiel (v oboch smeroch) (B1) zakazuje vjazd všetkým druhom vozidiel; prípadné výnimky zo zákazu vjazdu sa uvádzajú iba na dodatkovej tabuľke. Najbežnejšia je výnimka, ktorá dovoľuje vjazd vozidlám zásobovania alebo dopravnej obsluhy.


Základné kategórie vozidiel

* Kategória L: motorové vozidlá s menej ako štyrmi kolesami a štvorkolky.
* Kategória M: motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu osôb.
* Kategória N: motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu nákladov.
* Kategória O: prípojné vozidlá.
* Kategória T: kolesové traktory.
* Kategória C: pásové traktory.
* Kategória R: prípojné vozidlá traktorov.
* Kategória S: traktormi ťahané vymeniteľné stroje.
* Kategória P: pracovné stroje.
* Kategória LS: snežné skútre.
* Kategória V: ostatné vozidlá, ktoré sa nedajú zaradiť do predchádzajúcich kategórií.

Kategória V

Sem patria:

* záprahové vozidlá – nemotorové vozidlá určené predovšetkým na prepravu nákladu pohybujúce sa pomocou zvieracej sily, ktoré sú ovládané pohoničom tak, že sedí na sedadle pohoniča, alebo sú ovládané z pravej strany peši idúcim pohoničom,
* bicykle – nemotorové vozidlá pohybujúce sa pomocou ľudskej sily šliapaním do pedálov, ktoré sú ovládané cyklistom pomocou riadidiel tak, že sedí na sedadle bicykla a drží sa riadidiel, pričom pri jazde má cyklista nohy na pedáloch,
* bicykle s pomocným motorčekom – bicykle, pričom na pohon okrem ľudskej sily slúži aj pomocný motorček,
* kolobežky – nemotorové vozidlá pohybujúce sa pomocou ľudskej sily nožným odrážaním, ktoré sú ovládané kolobežkárom pomocou riadidiel tak, že sedí na sedadle kolobežky alebo stojí a drží sa riadidiel,
* kolobežky s pomocným motorčekom – kolobežky, pričom na pohon okrem ľudskej sily slúži aj pomocný motorček,
* vozíky pre telesne postihnuté osoby – vozidlá na prepravu telesne postihnutej osoby s ručným alebo motorickým pohonom,
* ručné vozíky – nemotorové vozidlá určené na prepravu nákladu ovládané peši idúcou osobou,
* motorové ručné vozíky – motorové vozidlá určené na prepravu nákladu ovládané peši idúcou osobou,
* jednonápravové traktory s prívesom – motorové vozidlá s poháňanou nápravou, ktoré riadi vodič riadidlami tak, že sedí na sedadle prívesu,
* iné, ako sú tie, ktoré sú uvedené v predchádzajúcich bodoch.


a pošli mi link, odkiaľ si presne citovala :
a nie je?

podľa zákona 8/2009 o cestnej premávke, § 2 ods. 2:

f) chodcom účastník cestnej premávky pohybujúci sa pešo; chodcom je aj osoba, ktorá napríklad tlačí alebo ťahá sánky, detský kočík, vozík pre osoby so zdravotným postihnutím alebo ručný vozík s celkovou šírkou nepresahujúcou 600 mm, osoba, ktorá sa pohybuje na lyžiach, korčuliach, skejtborde alebo obdobnom športovom vybavení, pomocou mechanického alebo elektrického vozíka pre osoby so zdravotným postihnutím, a osoba, ktorá tlačí bicykel alebo motocykel, alebo vedie zviera

vďaka:)
Blankake
02.06.09,11:52
citoval som zo zákona 8/2009, nájdeš ho napr. aj tu:
http://www.minv.sk/?zakon_o_cestnej_premavke

A mňa sa nepýtaj, prečo je vozík pre telesne postihnutých zaradený do kategórie vozidiel ;)

Ide o to, ktoré ustanovenie tu má prednosť. Ale myslím, že skôr tá definícia chodca, veď to by bola diskriminácia vozíčkarov...
alla66
02.06.09,12:11
Dík, :) som v obraze.... bolo by vhodné dať dotaz na túto nezrovnalosť kompetentnej osobe na vysvetlenie....podľa ktorého zákona sa riadiť??
Ja som zvedavá....:)

P.S. : Blankake, ospravedlňujem sa za nejasné a krátke príspevky, bola som mimo PC a písala som narýchlo z mobilu:)
Blankake
02.06.09,12:14
Dík, :) som v obraze.... bolo by vhodné dať dotaz na túto nezrovnalosť kompetentnej osobe na vysvetlenie....podľa ktorého zákona sa riadiť??
Ja som zvedavá....:)


Bola by sranda napísať "kompetentným", ktorí zákon navrhovali a schvaľovali, že sa im tam "bijú" dve veci. :D :)
Mňa by teda nenapadlo zisťovať, že či vozík pre telesne postihnutých patrí do niektorej z kategórií vozidiel. ;)
viktorviktor
02.06.09,12:28
keď je vozíčkar na chodníku je chodec, keď je na ceste tak je vozidlo, nič divné. Mnohé chodníky sú nedostupné pre vozíčkara, preto sa pohybuje po ceste ako vozidlo, nemôže byť predsa túlajúci sa chodec, hlavne keď je na vozíku motorček a na chodníku sa správa ako chodec. Nič nie je nadradené ničomu, sú to špekulácie typu čo bolo skôr.
alla66
02.06.09,12:31
Mňa tiež nie, zistila som to pri bicykli a Dáša mala ten istý pocit ako ja, preto som reagovala a chcela som sa dozvedieť pravdu...myslím si, že vysvetlenie, ktorý zákon dodržiavať pomôže každému, kto čítal túto tému, nereagoval, nechal to na nás :---" Baby, bite sa !"...:D:D:D

odkaz:
Tutiola, sorry za rázne vysvetlenie:)
Blankake
02.06.09,12:33
Mňa tiež nie, zistila som to pri bicykli a Dáša mala ten istý pocit ako ja, preto som reagovala a chcela som sa dozvedieť pravdu...myslím si, že vysvetlenie, ktorý zákon dodržiavať pomôže každému, kto čítal túto tému, nereagoval, nechal to na nás :---" Baby, bite sa !"...:D:D:D

odkaz:
Tutiola, sorry za rázne vysvetlenie:)
Však sme sa ešte nepobili :D:)
alla66
02.06.09,12:40
keď je vozíčkar na chodníku je chodec, keď je na ceste tak je vozidlo, nič divné. Mnohé chodníky sú nedostupné pre vozíčkara, preto sa pohybuje po ceste ako vozidlo, nemôže byť predsa túlajúci sa chodec, hlavne keď je na vozíku motorček a na chodníku sa správa ako chodec. Nič nie je nadradené ničomu, sú to špekulácie typu čo bolo skôr.
Konečne chlap:D , ale nie je definované v zákone rozdiel na ceste a na chodníku....podľa akého zákona sa riadiť?? :mee:
marjankaj
02.06.09,15:41
Konečne chlap:D , ale nie je definované v zákone rozdiel na ceste a na chodníku....podľa akého zákona sa riadiť?? :mee:

Ale veď to je v zákone a celkom jasne. Ide o cestnú premávku, tak to platí pre cesty.
podľa zákona 8/2009 o cestnej premávke, § 2 ods. 2:

f) chodcom účastník cestnej premávky pohybujúci sa pešo; chodcom je aj osoba, ktorá napríklad tlačí alebo ťahá sánky, detský kočík, vozík pre osoby so zdravotným postihnutím alebo ručný vozík s celkovou šírkou nepresahujúcou 600 mm, osoba, ktorá sa pohybuje na lyžiach, korčuliach, skejtborde alebo obdobnom športovom vybavení, pomocou mechanického alebo elektrického vozíka pre osoby so zdravotným postihnutím, a osoba, ktorá tlačí bicykel alebo motocykel, alebo vedie zviera
alla66
02.06.09,16:01
Neviem, kde je pravda, my s Blankake iste niečo vymyslíme:)
Blankake
02.06.09,16:01
Ale veď to je v zákone a celkom jasne. Ide o cestnú premávku, tak to platí pre cesty.
podľa zákona 8/2009 o cestnej premávke, § 2 ods. 2:

f) chodcom účastník cestnej premávky pohybujúci sa pešo; chodcom je aj osoba, ktorá napríklad tlačí alebo ťahá sánky, detský kočík, vozík pre osoby so zdravotným postihnutím alebo ručný vozík s celkovou šírkou nepresahujúcou 600 mm, osoba, ktorá sa pohybuje na lyžiach, korčuliach, skejtborde alebo obdobnom športovom vybavení, pomocou mechanického alebo elektrického vozíka pre osoby so zdravotným postihnutím, a osoba, ktorá tlačí bicykel alebo motocykel, alebo vedie zviera
Tiež teraz nad tým rozmýšľam, že prečo sme sa tu zaoberali kategóriami vozidiel (kam patria aj vozíky pre telesne postihnuté osoby) - sú uvedené v zákone 725/2004 a ten upravuje "podmienky prevádzky cestných vozidiel a zvláštnych vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách" (čiže ich konštrukciu, schvaľovanie...)

Takže je to konečne jasné :D
kaco11
02.06.09,16:07
725/04 je vyhláška
alla66
02.06.09,16:11
Blankake
02.06.09,16:15
725/04 je vyhláška
Ja som to našla ako zákon 725/2004
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?ro=2004&cc=298
marjankaj
02.06.09,16:16
Neviem, kde je pravda, my s Blankake iste niečo vymyslíme:)

V prvom rade platí zákon. Vyhláška nemôže odporovať zákonu. Ak je v zákone napísané, že vozíčkar je chodec, žiadna vyhláška to nemôže zmeniť. Nemôže teda z neho urobiť vozidlo.
alla66
02.06.09,16:21
725/04 je vyhláška
http://www.google.sk/search?hl=sk&q=725%2F2004&btnG=H%C4%BEada%C5%A5+v+Google&meta=&aq=f&oq=
....googlim, googlim, invalidný vozík patrí do kategórie cestných vozidiel....
marjankaj
02.06.09,16:36
http://www.google.sk/search?hl=sk&q=725%2F2004&btnG=H%C4%BEada%C5%A5+v+Google&meta=&aq=f&oq=


Ak to nie je jasné, doporučujem prečítať §1 v obidvoch zákonoch, a hneď budete vedieť, čo ktorý zákon stanovuje. Ak to teda nie je jasné z názvu zákona.
Blankake
02.06.09,16:40
Tak myslím, že vďaka marjankaj (Janko?) v tom máme jasno - na výklad značky B1 (teda, či sa vzťahuje aj na vozíky telesne postihnutých osôb) sa použije zákon 8/2009 o cestnej premávke, podľa ktorého sa takáto osoba považuje za chodca. A zákon 725/2004 o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách by sa použil na posúdenie toho, či je daný vozík telesne postihnutej osoby spôsobilý na premávku po cestách (či je náležite vybavený, schválený...).

Tak? :rolleyes:
kaco11
02.06.09,17:38
v zmysle najnovšieho platného zákona 8/2009 je vozík pre telesne postihnutých spolu s vozíčkarom považovaný za chodca. Zákon 725/2004 /ktorý ja som do dnešného dňa pokladala za vyhlášku, ospravedlňujem sa/ hovorí v

§ 2
Na účely tohto zákona sa rozumie
a/ cestným vozidlom motorové vozidlo alebo nemotorové vozidlo /tu je poznámka odvolávajúca sa na §2 písm. x a y zákona č. 315/96, ktorý je už neplatný, kde sa pod nemotorovým vozidlom rozumie aj invalidný vozíček/ vyrobené na účely prevádzky v premávke na pozemných komunikáciách, určené na prepravu osôb, zvierat alebo tovaru.

Takže v tomto prípade je aplikácia zákona 725/04 dosť diskutabilná. môj názor
svorcmir
02.09.11,13:49
S tymto som sa uz stretol aj napr. v turci, kde vedla seba boli B1 a znacka cyklochodnika. S adminom sme sa okolo toho trosku dotahovali, ale podla mna ked je raz B1-ka bez dodatkov kto moze, tak nemoze ani cyklista(len tlacit - vtedy je chodec), ale napr. ani vozickari, co je tiez dost blbe. :(
Aj v Seredi mame hradzu pri Vahu dost posiatu takymito znackami.
svorcmir
02.09.11,13:52
Az teraz som si vsimol, ze vozicky ste tu uz preberali
marjankaj
02.09.11,14:13
S tymto som sa uz stretol aj napr. v turci, kde vedla seba boli B1 a znacka cyklochodnika. S adminom sme sa okolo toho trosku dotahovali, ale podla mna ked je raz B1-ka bez dodatkov kto moze, tak nemoze ani cyklista(len tlacit - vtedy je chodec), ale napr. ani vozickari, co je tiez dost blbe. :(
Aj v Seredi mame hradzu pri Vahu dost posiatu takymito znackami.

Čo je na tom blbé?:eek:

Pozri zákon 8/2009 o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov


f) chodcom účastník cestnej premávky pohybujúci sa
pešo; chodcom je aj osoba, ktorá napríklad tlačí alebo
ťahá sánky, detský kočík, vozík pre osoby so zdravotným
postihnutím alebo ručný vozík s celkovou
šírkou nepresahujúcou 600mm, osoba, ktorá sa pohybuje
na lyžiach, korčuliach, skejtborde alebo obdobnom
športovom vybavení, pomocou mechanického
alebo elektrického vozíka pre osoby so
zdravotným postihnutím, a osoba, ktorá tlačí bicykel
alebo motocykel, alebo vedie zviera,
g) chodníkom komunikácia alebo časť cesty