01veryve
30.05.09,17:30
Milí poraďáci,
mám na Vás otázku, na ktorú mi zatiaľ nevedeli odpovedať ani v Sociálnej poisťovni :)

SZČO podnikajúca v povolaní na základe osobitných predpisov (§ 6 ods. 1 c Zákona o DzP) - člen inžinierskej komory chce ukončiť podnikanie (je to už dôchodca, starší pán, ktorý už toľko nevládze robiť), ale má ponuku od jednej firmy pracovať pre nich na dohodu, keď budú nejaké adekvátne zákazky. Potiaľto všetko OK - zruší IČO, registráciu na Štatistickom úrade.
Problém je, ako optimalizovať sociálne poistenie.
Totiž podľa Zákona o soc. poistení SZČO je (§ 5, písm. c) fyzická osoba, ktorá "má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu, okrem činnosti fyzickej osoby v pracovnom pomere, na ktorej výkon je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu"...
Viac inžinierov sa už stretlo s tým, že skončili podnikanie, ale keďže si ponechali členstvo v komore, museli platiť sociálne poistenie (také je i stanovisko Sociálnej poisťovne - kým máš oprávnenie a nie si zamestnanec, musíš platiť, ak platiť nechceš, musíš sa preukázať skončením členstva v komore). Za SZČO pri členstve v komore nie si považovaný len v prípade, že si členom v komore preto, lebo to potrebuješ pre svojho zamestnávateľa.
Ja sa pýtam: je postačujúcou podmienkou k citovanému paragrafu činnosť na dohodu o vykonaní práce pre zamestnávateľa? aj pri tejto dohode samozrejme ide o činnosť, ku ktorej je potrebné členstvo v komore a pečiatka. Môže skončiť podnikanie, ponechať si "oprávnenie" = členstvo v komore a pečiatka, pracovať na dohodu o vykonaní práce a nebyť považovaný na účely sociálneho poistenia za SZČO? Fakt neviem, či ide o chybu v zákone alebo o "prezumpciu viny" - že kým má človek oprávnenie, tak proste z neho musí mať príjmy a musí platiť poistenie...
Jasné, že by sa to dalo riešiť normálnym pracovným pomerom. Podotýkam však, že ide naozaj o dôchodcu, ktorý si chce občas privyrobiť nejakou tou menšou zákazkou, konzultáciou, ale nemá to tak pravidelný charakter, aby zamestnávateľ akceptoval TPP a všetky záväzky z toho plynúce.

Ďakujem Vám za Vaše názory. :)