geileile
30.05.09,20:51
pracujem ako asistent učiteľa. Dali mi pracovný úvezok 37,5 h, v tom mám zahrnutú asistenciu v triede s rómskymi žiakmi 4-5 hodín + zastupovanie niekedy aj 3 hodiny poobede + službu 1h na chodbe poobede do tretej. Je to normálne? Aj ked ma práca učiteľa baví, nieje náhodou pre asistentov ZŠ len 23 hodín pracovný úvezok? Ci to len zle chápem?
gabriela2579
01.06.09,10:51
(2) Pedagogickí zamestnanci vykonávajú vyučovaciu činnosť
a výchovnú činnosť v rozsahu uvedenom v odseku 3 písm. a) až m)
a § 5 ods. 1 písm. a) až u) (ďalej len "základný úväzok"). Ďalšie
činnosti súvisiace so základným úväzkom a s pedagogickou prácou
tvoria ostatné činnosti súvisiace s pedagogickou prácou, ktoré
upraví zamestnávateľ v pracovnom poriadku.

odsek 3 písmeno c) asistent učiteľa základnej školy 23 hodín
- toto je čas, počas ktorého vykonávaš vyučovanie a výchovnú činnosť.


Týždenný pracovný čas pedagogických zamestnancov
pozostáva z času, počas ktorého pedagogickí zamestnanci vykonávajú
vyučovaciu činnosť a výchovnú činnosť - u teba tých 23 hodín , a z času, počas ktorého pedagogickí zamestnanci vykonávajú ostatné činnosti súvisiace
s pedagogickou prácou.

Hodina vyučovacej činnosti alebo hodina výchovnej činnosti
prevyšujúca základný úväzok sa u pedagogických zamestnancov považuje za jednu hodinu práce nadčas.
jaros5
02.06.09,10:49
pracujem ako asistent učiteľa. Dali mi pracovný úvezok 37,5 h, v tom mám zahrnutú asistenciu v triede s rómskymi žiakmi 4-5 hodín + zastupovanie niekedy aj 3 hodiny poobede + službu 1h na chodbe poobede do tretej. Je to normálne? Aj ked ma práca učiteľa baví, nieje náhodou pre asistentov ZŠ len 23 hodín pracovný úvezok? Ci to len zle chápem?
Musíš rozlišovať týždenný pracovný čas a týždenný úväzok. Pracovný čas určuje Zákonník práce (+kolektívna zmluva) na základe ktorého zamestnávateľ s tebou dojedná pracovnú zmluvu.
Úväzok pre pedagogických pracovníkov - rozumej priamu výchovno-vzdelávaciu činnosť s deľmi - to čo učiteľ, vychovávateľ, asistent odučí v konkrétnej triede/v oddelení, v rámci riadneho rozvrhu, presný počet hodín, ktoré ti určí riaditeľ školy).
Úväzok pedagógov (napr. 23 hodin týždenne) je len časť ich pracovného týždenného času.;)
Ak ti nestačí gabrieline, resp. moje vysvetlenie, tak si dobre prezri pracovnú zmluvu, pracovnú náplň a ak ti bude niečo nejasné obráť sa na svojho nadriadeného (riaditeľ, zástupca riaditeľa), nech ti vysvetlí nejasnosti.
mimotemyuž sa to tu rozoberalo vo viacerých témach:rolleyes:.
1gabika1
03.06.09,08:12
Dobrý deň, ja by som Vás chcela poprosiť o radu ako zaradiť jednu našu zamestnankyňu. Od septembra by mala vyučovať v našej škole dejepis, ale keďže je to len pár hodín..na doplnenie úväzku by bola ako organizátor školských akcií..koordinátor, možno ako pedagóg voľného času. Ja by som Vás chcela poprosiť o radu ako formulovať jej pracovnú zmluvu a vlastne ako ju aj platovo zaradiť...
Sabadka
03.06.09,09:09
Dobrý deň, ja by som Vás chcela poprosiť o radu ako zaradiť jednu našu zamestnankyňu. Od septembra by mala vyučovať v našej škole dejepis, ale keďže je to len pár hodín..na doplnenie úväzku by bola ako organizátor školských akcií..koordinátor, možno ako pedagóg voľného času. Ja by som Vás chcela poprosiť o radu ako formulovať jej pracovnú zmluvu a vlastne ako ju aj platovo zaradiť...

Nakoľko ide o 2 rôzne platové triedy, my to v takýchto prípadoch máme poriešené dvoma pracovnými zmluvami na kratší pracovný čas a spolu jej to vydá celý úväzok. Napríklad -1. činnosť na 0,75 úväzku a 2. činnosť na 0,25 úväzku. Správne platové zaradenie do platových nájdeš v katalógu pracovných činností.
legolas
03.06.09,12:13
pracujem ako asistent učiteľa. Dali mi pracovný úvezok 37,5 h, v tom mám zahrnutú asistenciu v triede s rómskymi žiakmi 4-5 hodín + zastupovanie niekedy aj 3 hodiny poobede + službu 1h na chodbe poobede do tretej. Je to normálne? Aj ked ma práca učiteľa baví, nieje náhodou pre asistentov ZŠ len 23 hodín pracovný úvezok? Ci to len zle chápem?

....už to tu bolo niekde písané o asistentoch učiteľa tak si to prehľadaj, ale podotýkam, že asistent učiteľa nie je učiteľ a to by si si mala preštudovať. Čo sa týka ostatných Tvojich činnosti, na každej škole sa to robí ináč, takže ak chceš mať problémy tak začni rebelovať a ....... .:confused:
1gabika1
03.06.09,12:36
ešte som asi mala spomenúť, že tá pani učiteľka je zatiaľ nekvalifikovaná, takže je možné že bude v tej istej platovej triede :-) v tom prípade by som jej mohla urobiť jednu zmluvu a jedno oznámenie??
Sabadka
03.06.09,15:45
ešte som asi mala spomenúť, že tá pani učiteľka je zatiaľ nekvalifikovaná, takže je možné že bude v tej istej platovej triede :-) v tom prípade by som jej mohla urobiť jednu zmluvu a jedno oznámenie??

Tak v tom prípade stačí jedna zmluva a jeden platový dekrét, len v náplni práci jej treba rozšpecifikovať presne prácu.
gabriela2579
03.06.09,15:48
Tak v tom prípade stačí jedna zmluva a jeden platový dekrét, len v náplni práci jej treba rozšpecifikovať presne prácu.

a nezabudnúť presne časovo rozvrhnúť, koľko hodín strávi na oboch pracoviskách - na každé pracovisko by som určite zvlášť rozpísala úväzok, ktorý tam strávi
Sabadka
03.06.09,15:52
a nezabudnúť presne časovo rozvrhnúť, koľko hodín strávi na oboch pracoviskách - na každé pracovisko by som určite zvlášť rozpísala úväzok, ktorý tam strávi


Ďakujem za doplnenie odpovede a samozrejme aj za bodík v predošlom príspevku.
1gabika1
04.06.09,09:31
Veľmi pekne Vám ďakujem za odpovede...pomohli ste mi :-)
geileile
09.06.09,17:50
Dakujem všetkým čo sa ozvali k téme:). Ja som "V porade" nová a tak nemám preštudované ešte všetky témy... ale chystám sa. Mňa však v podstate zauj´ímalo, či je v norme ak odučím denne (samozrejme nie každý den) aj 7 vyučovacích hodín a nemám za to žiadny nadčas. Navyše musím ostať potom v škole do tretej. A ak by som chcela mať nejaký krúžok musím ho mať len po "15-tej" hodine aby mi ho zaplatili. Navyše som sa dočítala že asistenti sú od mája minulého roku chápaní v zákone ako učitelia (aj ked samozrejme nie vo všetkom, ale v zásade áno.) Je to v norme?:confused:
Sabadka
10.06.09,05:55
Dakujem všetkým čo sa ozvali k téme:). Ja som "V porade" nová a tak nemám preštudované ešte všetky témy... ale chystám sa. Mňa však v podstate zauj´ímalo, či je v norme ak odučím denne (samozrejme nie každý den) aj 7 vyučovacích hodín a nemám za to žiadny nadčas. Navyše musím ostať potom v škole do tretej. A ak by som chcela mať nejaký krúžok musím ho mať len po "15-tej" hodine aby mi ho zaplatili. Navyše som sa dočítala že asistenti sú od mája minulého roku chápaní v zákone ako učitelia (aj ked samozrejme nie vo všetkom, ale v zásade áno.) Je to v norme?:confused:

Ak si asistent učiteľa, máš klasický pracovný čas ako každý zamestnanec vo verejnej službe, t. j. 37,5 hodín týždenne. Zákon si zle pochopila, asistenti sú chápaní v zákone ako pedagogický zamestnanec, t. j. vzťahuje sa na nich tá istá platová tabuľka ako na učiteľov (samozrejme iné platové triedy) a majú nárok na takú istú výšku dovolenky ako učitelia, ale to je všetko. Pracovný úväzok asistenta učiteľa sa nerozdeľuje na priamu a nepriamu činnosť. Skrátka a dobre ty si na pracovisku 7,5 hodiny denne napr. od 07:00 do 15:00 a keď odpracuješ viac ako tých 7,5 hodín denne potom máš teoreticky nárok na nadčasové hodiny. A ešte jeden malý ale podstatný detail ty neučíš, len pomáhaš teda asistuješ pri vyučovacom procese.
geileile
10.06.09,09:38
Dakujem , toto som potrebovala vedieť!!!:) Myslela som si niečo také, ale nebola som si v tom celkom istá. Práve preto som tento problém riešila radšej tu ako na pracovisku. Keby si o mne tam mysleli že som hlúpa, veľmi by mi to asi nepomohlo;). A tu to až tak nevadí... Ved hlúposť je prirodzená vec. Netreba ju však živiť príliž dlho...:rolleyes:
Ešte raz, vrelé dík.
jaja15
14.07.10,11:37
Dobrý deň, som učiteľkou na ZŠ. Na jednej škole pracujem už 2-hý rok, vždy s uzavretím pracovnej zmluvy na 10 mesiacov, počas šk. roku, počas prázdnin som nezamestnaná. Prvý rok som bola zaradená ako vychovávateľka, druhý už ako učiteľka. Môže mi zamestnávateľ túto zmluvu opäť ponúknuť na 10 mesiacov už po 3x bez podpisu zmluvy na neurčito?
jankkam
14.07.10,14:03
Nie nemôže, lebo sezónny pracovník pracuje na 8 mesiacov – takže, ty nie si sezónny pracovník. Ďalej nemôže, lebo nezastupuješ nikoho počas materskej a ani počas choroby. Takže, zamestnávateľ aj keď ťa zamestná na 10 mesiacov musí ti už dať zmluvu na dobu neurčitú. Je to tak, že ak budeš zamestnaná na 10 mesiacov potom budeš doma 2 mesiace a opäť ťa zamestná ten istý zamestnávateľ, tak to nieje nový pracovný pomer, ale opätovne uzavretý takže sa musí už uzavrieť na dobu neurčitú. Nový pracovný pomer by bol, ak by ťa ten istý zamestnávateľ zamestnal ale až po 6 mesiacov po ukončení pracovného pomeru, vtedy by ti mohol dať na dobu určitú.