peru
31.05.09,07:53
Prijemny den vsetkym,

mam taky zapeklity problem, co ma uz dlhsie trapi.

Vlastnim malu softverovu sro. Idem stavat rodinny dom a na rovnakom pozemku chcem postavit jednopodlaznu budovu 5,5x11,5m na kancelarie pre firmu (sidlo). Firemna budova bude mat 1 stenu spolocnu s domom, ale je samostatna - ma samostatny vchod, WC atd.

Nemam vela penazi, chcem stavat svojpomocne a setrit, kde je to mozne (asi ako vacsina ludi).

Napisem svoje myslienkove pochody a budem vam velmi vdacny za kazdu radu prip. upozornenie.

1. ako fyzicka osoba vlastnim 10arovy pozemok v meste a kupil som katalogovy projekt domu. K nemu som dal projektantovi dorobit sidlo firmy - projektanta by mala zaplatit firma
2. prave idem podat ziadost o stavebne povolenie na cely komplex ako fyzicka osoba - keby som vybavoval 2 stavebne povolenia - tak ma to stoji raz tolko
3. chcel by som spisat zmluvu medzi mnou (FO) a mojou firmou (PO) - ze sidlo firmy si bude stavat PO a dom FO. FO prenajme PO pozemok pod sidlom za 1euro mesacne na 20 rokov. Po 20 rokoch odpreda PO sidlo FO za 1 euro (dufam, ze sa firma rozrastie a bude potrebovat vacsie priestory).
4. neviem ci je nevyhnutne oddelit energie a vodu samostatnymi pripojkami (zase to stoji peniaze) alebo sa da nejako dohodnut PO-FO
5. neviem ako by to bolo s kolaudaciou - asi by to mohla kolaudovat cele len FO

Rad by som podotkol, ze sa tu v ziadnom priprade nesnazim obist nejaky zakon. V dome chcem s rodinou byvat a v kancelariach budem s niekolkymi zamestnancami pracovat. Jednoducho len nemam peniaze kupit dalsi pozemok a vsetko vybavovat dvojmo.

Zaradil som to do tohto fora pretoze ma zaujima hlavne pohlad danovakov, pretoze so stavebnym uradom je ,myslim, vsetko v poriadku.

Budem Vam za kazdu radu vdacny. :)
Zita5
31.05.09,06:21
Ja sa vyjadrím k meračom.
My robíme taktiež poschodový objekt , kde na prízemí bude prevádzka a na poschodí sa bude bývať .
Už v projektoch a pri vybavovaní predbežného súhlasu v SPP ,Zse,Zvak máme požiadavku na dva merače .Jeden pre firemný odber a jeden pre súkromný odber.Takže toto musíte mať jasné už vopred.A z môjho pohľadu je to dobre, nakoľko firma bude mať svoje merače a nebudú opletačky s DU .

Sme v jednej tretine výstavby zatiaľ , takže v tejto dobe to staviame svojpomocne na náklady FO . Tiež nemám v tom stále jasno ako a čo pričleniť z výdavkov firme , tak som sa rozhodla to financovať ako súkromná osoba a po kolaudácii zvážim krok , ale určite časť budovy vložím do podnikania .

V našom prípade sa tiež jedná o pozemok FO .
optimistka
31.05.09,07:08
si platca dph?? ako to chceš riešiť z pohľadu tejto dane ?
napr. priebežné uplatňovanie dph na vstupe ??
Lianka
31.05.09,09:35
3. ... Po 20 rokoch odpreda PO sidlo FO za 1 euro (dufam, ze sa firma rozrastie a bude potrebovat vacsie priestory).

V tomto si nie som ista, ci je to koser, nakolko ide o ekonomicky prepojene osoby.


5. neviem ako by to bolo s kolaudaciou - asi by to mohla kolaudovat cele len FO).

Stavba bude toho, kto je uvedeny v stavebnom konani ako stavebnik. Podla toho, co pises, je to FO - kolaudacia bude prebiehat s FO ako ucastnikom a zapisana na LV FO.


Na zaklade toho, ze vlastnis pozemok ako FO a stavebne konanie vybavujes ako FO, mi vychadza, ze stavitelom a majitelom budovy (aj tej casti s kancelariami) bude FO.
Napada ma nasledne:
a) prenajat budovu PO,
b) predat budovu PO.
peru
02.06.09,07:21
Dakujem Vam za reakcie,

ja mam stale taky realny neuctovnicky pohlad (nie vzdy je to dobre).

>> V tomto si nie som ista, ci je to koser, nakolko ide o ekonomicky prepojene osoby.

Chcem prenajat pozemok pod sidlom za 1E mesacne - keby som ho prenajimal za napr. 10.000Sk/mesiac na 20 rokov - tak mi firma zaplati za 20 rokov 2,4mil Sk - co je viac ako hodnota stavby - takze ak mi to firma po 20 rokoch preda za 1 E - tak sa mi to zda fer. Nespomenul som, ze sucastou prenajmu maju byt aj parkovacie miesta na mojom pozemku.

>> si platca dph?? ako to chceš riešiť z pohľadu tejto dane ?
napr. priebežné uplatňovanie dph na vstupe ??

Hmm - som platca DPH, ale nie som uctovnik. Ja by som si chcel DPH z materialu a prac na sidle odpocitat.

S tymi pripojkami mate pani Zita5 pravdu. Pripojky spravim.

A p. Lianka ma tiez pravdu s vlastnictvom, kolaudaciou atd - bude cela budova patrit FO.

A keby som siel na to inak - spisat kupnu zmluvu PO-FO (sice spriaznene)(presnu formu zmluvy vyriesia pravnici - to tiez nie som):
- PO sa zavazuje zaplatit - nakupit material a prace potrebne na vystavbu sidla
- FO sa zavazuje vybavit stavebne povolenie, skolaudovat a pri zapise do katastara bude na zaklade tejto zmluvy majitelom sidla PO

Na zaklade tejto zmluvy by mohli byt "vsetky" vydavky danovymi?

Najviac ma na tom hneva, ze chcem spravit normalnu vec - dalej podnikat, zamestnavat ludi, postavit pre nas prijemne prostredie na pracu ... a musim najst sposob ako sa vmestit do zakonov a predpisov - az mam pocit, akoby som ich chcel obchadzat - a to vobec nie.

Prijemny den vsetkym :)
Zita5
02.06.09,07:37
Výdavky počas výstavby budovy budú nedaňovými výdavkami . Do daňových výdavkov sa Vám premietnu počas 20 rokov v rámci odpisov .A to odo dňa kolaudácie , alebo kúpy budovy ....alebo.... neviem ešte ako budete riešiť financovanie stavby .
peru
02.06.09,07:41
Dakujem Zita5 za odpoved, zle som sa vyjadril. S tym odpisovanim je to jasne. Len som sa chcel spytat, ci z nejakeho dovodu by nebol problem zaradit material a prace do vydajov - keby to prebiehalo takouto specialnou kupnou zmluvu.

Prepacte za neprofesionalne formulacie.
Zita5
02.06.09,08:07
Dakujem Zita5 za odpoved, zle som sa vyjadril. S tym odpisovanim je to jasne. Len som sa chcel spytat, ci z nejakeho dovodu by nebol problem zaradit material a prace do vydajov - keby to prebiehalo takouto specialnou kupnou zmluvu.

Prepacte za neprofesionalne formulacie.

Podľa môjho názoru nie, nemôžete to pri danej výstavbe zaradiť do nákladov , alebo výdajov .

Musíte sa rozhodnúť , buď to budete stavať ako FO alebo ako PO .

Ja by som uvažovala , že pozemok by som predala PO , budovu by som stavala zo zdrojov PO a RD zo zdrojov FO .Možno je to blud , niekto mi to vyvráti , z dôvodu možných problémov pri stavebnom konaní .Ale zatiaľ o daňových výdavkoch nemôže byť ani reč.

Možno sa k tomu vyjadrí aj niekto ďalší .
peru
02.06.09,08:15
Hmm,

mne sa to zda ako bezna kupa budovy.

predavajuci doda budovu
kupujuci zaplati nie peniazmi ale materialom a sluzbami

vlastnicke pravo prejde na kupujuceho

Budem vdacny za kazdy nazor. :rolleyes:
Zita5
02.06.09,08:23
Hmm,

mne sa to zda ako bezna kupa budovy.

predavajuci doda budovu
kupujuci zaplati nie peniazmi ale materialom a sluzbami

vlastnicke pravo prejde na kupujuceho

Budem vdacny za kazdy nazor. :rolleyes:

Ja Vás nechcem silou mocou presviedčať , ale som toho názoru : ak budem mať stavebnú firmu a budem na zákazky realizovať výstavbu, tak materiál bude mojim daňovým nákladom .
Ale ak by som na základe nejakej špeciálnej dohody chcela vyplatiť budovu materiálom , tak by to bol môj nedaňový náklad tak isto , ako keby som kúpila komplet zrealizovanú budovu.

A teraz už si počkajte na ďalší názor .;):)
peru
02.06.09,08:48
Tuto myslim, ze je nedorozumenie medzi nami, a to preto, ze sa tak nespravne vyjdarujem.

danovy/nedanovy naklad

Na zaklade takejto zmluvy je obstaravacia cena budovy, cena materialov a prace (kedze peniaze FO neplatim) - vsetko scitam a toto budem odpisovat... spravne?