VieraK.
31.05.09,15:27
SZČO podniká v prenajatom priestore. Časť priestoru chce prenajať inej SZČO - tiež na podnikanie. Chce s touto SZČO uzavrieť zmluvu o prenájme. Môže to urobiť, aj keď prenájom nehnuteľností nemá zapísaný v živnostenskom liste alebo najprv musí rozšíriť živnosť o túto činnosť? Môže poskytovať prenájom aj zdarma - bez nájomného? Ďakuejm.
Lianka
31.05.09,13:48
Priestor moze prenajat len v pripade, pokial tomu neodporuje najomna zmluva (majitel + sucasny najomca), t. j. pokial zmluva umoznuje dat priestor alebo jeho cast do najmu tretej osobe.

Pri poskytnuti najmu tretej osobe by uz neslo o prenajom, ale podnajom.

Bezplatny (pre)najom nemozno nazvat (pre)najmom. Bezplatne je mozne poskytnut priestor na zaklade zmluvy o vypozicke. (Ale vynara sa otazka uznatelnosti nakladov.)
VieraK.
31.05.09,13:59
Nájomná zmluva umožňuje SZČO prenajatý priestor prenechať inému, je to tam zakotvené. Môže ho teda prenajať ďalšej SZČO, alebo musí mať takú činnosť zapísanú v živnosti?
VieraK.
31.05.09,16:16
Prosím, nevie niekto odpovedať. Veľmi by mi to pomohlo.
Onko
31.05.09,16:35
Prosím, nevie niekto odpovedať. Veľmi by mi to pomohlo.

Nie som si úplne istý, či mám správne informácie, ale napíšem, čo si myslím. Na čistý prenájom bez nejakých ďalších služieb (upratovanie, občerstvenie, a pod.) nie je nutné mať živnosť, môže ho poskytovať aj FO - nepodnikateľ. Avšak neviem, či to znamená, že ho môže poskytovať aj FO - podnikateľ bez toho, aby mal na také niečo živnostenský list.
Lianka
31.05.09,16:40
Onko, zda sa, ze mas pravdu - tiez som si nebola ista, tu je zakon:

§ 4 Činnosti spojené s prenájmom nehnuteľností

(1) Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom.

(2) Prevádzkovanie garáží alebo odstavných plôch pre motorové vozidlá je živnosťou, ak sú splnené podmienky podľa odseku 1 alebo ak garáže, prípadne odstavné plochy slúžia na umiestnenie najmenej piatich vozidiel patriacich iným osobám než majiteľovi alebo nájomcovi nehnuteľnosti.
http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-1-2009-a.html#4
VieraK.
03.06.09,11:40
Veľmi pekne ďakujem za odpovede, len sa mi vynára ešte jedna otázka: SZČO,ktorá má priestor v prenájme a časť z neho chce prenajať ďalšej SZČO, má uzavretú nájomnú zmluvu s majiteľom priestorov ako SZČO, z čoho mi vyplýva, že ďalej môže priestory prenajímať iba ako SZČO. Príjmy z prenájmu jej teda budú plynúť ako SZČO - podnikateľovi, ani vtedy na túto činnosť nemusí mať živnosť? Alebo môže uzavrieť zmluvu o podnájme priestorov s ďalšou SZČO ako FO - nepodnikateľ?
Onko
03.06.09,12:42
Veľmi pekne ďakujem za odpovede, len sa mi vynára ešte jedna otázka: SZČO,ktorá má priestor v prenájme a časť z neho chce prenajať ďalšej SZČO, má uzavretú nájomnú zmluvu s majiteľom priestorov ako SZČO, z čoho mi vyplýva, že ďalej môže priestory prenajímať iba ako SZČO. Príjmy z prenájmu jej teda budú plynúť ako SZČO - podnikateľovi, ani vtedy na túto činnosť nemusí mať živnosť? Alebo môže uzavrieť zmluvu o podnájme priestorov s ďalšou SZČO ako FO - nepodnikateľ?

Keďže máš tie priestory prenajaté ako SZČO, mala by si ich aj ďalej poskytovať ako SZČO. Príjmy a výdavky súvisiace s touto činnosťou si však v účtovníctve eviduj nejako oddelene (závisí od softvéru, v Pohode sa dajú sledovať rôzne Činnosti), aby si pri daňovom priznaní vedela ľahko vyčísliť údaje pre živnosť a údaje pre prenájom.
Katarina
03.06.09,17:43
V tomto prípade živnosť na prenájom nie je potrebná, avšak podľa môjho vedomia treba oznámiť na daňový úrad, že SZĆO bude nebytové priestory prenajímať.