kity 21
31.05.09,16:10
Dobrý deň.Chcela by som sa opýtať čo všetko musí obsahovať visačka,ktorá je napevno prišitá na textile.Ďakujem
Lianka
31.05.09,14:19
kity 21
31.05.09,14:58
Ďakujem za pomoc celé som to preštudovala ale čo potrebujem vediať som nenašla.
kukučka
31.05.09,15:05
kity 21
31.05.09,16:12
A toto všetko má byť na visačke ktorá je napevno prišitá na textile?Lebo viem že určite tam musí byť 5 symbolom ale ostatné neviem.Ja preklad a veľkosti dávam na papierové etikety ktoré pripnem na textil.
VladoaKatka
01.06.09,04:06
A toto všetko má byť na visačke ktorá je napevno prišitá na textile?Lebo viem že určite tam musí byť 5 symbolom ale ostatné neviem.Ja preklad a veľkosti dávam na papierové etikety ktoré pripnem na textil.
Áno, etiketa musí byť napevno prišitá a musí byť rovnako čítateľná po celú dobu užívateľnosti výrobku.

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=207585&FileName=zz07-00336-0207585&Rocnik=2007

Skús prečítať rozhodnutia SOI vo veciach týkajúcich sa ošetrovacích symbolov a ich umiestnenia.

http://www.soi.sk/sk/Vyhladavanie/hladajInd/1.soi?s=o%c5%a1etrovacie+symboly
kity 21
04.06.09,19:49
Takže na pevno prišité na textile musí byť visačka ktorá obsahuje 5 symbolov,materiáne zloženie a výrobcu.A musí tam byť aj
veľkosť?Alebo stačí keď je veľkosť pripevnená len na papierovej visačke.
VladoaKatka
05.06.09,07:18
Takže na pevno prišité na textile musí byť visačka ktorá obsahuje 5 symbolov,materiáne zloženie a výrobcu.A musí tam byť aj
veľkosť?Alebo stačí keď je veľkosť pripevnená len na papierovej visačke.
Veľkosť môžeš mať na samostatnej etikete alebo dopísať na etiketu.
napr.

FIRMA XY

veľ.: tu dopíšeš veľkosť

50% bavlna 50% polyester (nesmie byť skratka napr. PES, musí byť celé pomenovanie v štátnom jazyku)

5 symbolov
kity 21
05.06.09,15:42
neviem či máte na mysli papierové etikety alebo etikety napevno prišité k textilu.
VladoaKatka
06.06.09,10:12
Dobrý deň.Chcela by som sa opýtať čo všetko musí obsahovať visačka,ktorá je napevno prišitá na textile.Ďakujem
Kity otázku si zadala v tomto znení, tak si myslím, že sa bavíme o
etikete napevno prišitej na textile.

Papierové visačky slúžia len na to, aby si nemusela cenovky lepiť na tovar.

Veľkostné označenie tiež má byť napevno prišité na textile, ale ako som už písala nemusí byť súčasťou etikety, na ktorej sú ošetrovacie symboly a materiálové zloženie, môžeš mať samostatne natlačené veľkosti, len číselné alebo S,M,L,... atď.
vikino1
07.11.10,07:29
Dobrý deň čítal som témy o visačkách no mám v tom stále hokej.Aká značka vlastne platí pre zákaz bielenia čierny trojuholník alebo biely preškrknutý Ondrejovým krížom.
V predaji vidím obidva, ďakujem.
arizona
07.11.10,07:51
Dobrý deň čítal som témy o visačkách no mám v tom stále hokej.Aká značka vlastne platí pre zákaz bielenia čierny trojuholník alebo biely preškrknutý Ondrejovým krížom.
V predaji vidím obidva, ďakujem.
Symboly na údržbu textilného výrobku

Textilné kusové výrobky, určené na predaj spotrebiteľovi, sa musia podľa vyhlášky MH SR
č. 336/2007 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o označovaní zloženia a spôsobe zaobchádzania s textilnými výrobkami, trvale označiť symbolmi údržbypodľa normy STN EN ISO 3758 Textílie. Symboly ošetrovania. Táto norma je platná od februára 2006, kde symbol na zákaz bielenia výrobku je vyobrazený ako čierny trojuholník prečiarknutý Ondrejovým krížom.
Podľa oznámenia Medzinárodnej asociácie pre označovanie textílií symbolmi ošetrovania GINETEX sa pripravuje zmena grafického symbolu na zákaz bielenia a nový symbol bude vyobrazený ako nezaplnený trojuholník prečiarknutý Ondrejovým krížom.
Riadiaci orgán GINETEX-u sa rozhodol prijať 2-ročné prechodné obdobie, počas ktorého by boli platné obidva symboly, t. j. biely aj čierny trojuholník.

SOI toto rozhodnutie prijíma a bude akceptovať pri kontrolách označovania textilných výrobkov do 30. 04. 2010 obidva symboly.
zdroj : http://www.soi.sk/sk/Vyhladavanie.soi?s=symboly+o%C5%A1etrovania
Danielle369
07.11.10,08:01
nezaplnený trojuholník prečiarknutý Ondrejovým krížom....tento je platný od apríla tohto roku ked sa nemýlim...chod na stránku www.soi.sk tam by to malo byť presne
vikino1
07.11.10,11:07
Vďaka už som to našiel, podla tohto zo stránky SOI platia do 11mes.2012 obidva symboly.
Podľa normy STN EN ISO 3758 symbol na zákaz bielenia výrobku je vyobrazený ako čierny trojuholník prečiarknutý Ondrejovým krížom. Podľa oznámenia Medzinárodnej asociácie pre označovanie textílií symbolmi ošetrovania GINETEX sa pripravuje zmena grafického symbolu na zákaz bielenia a nový symbol bude vyobrazený ako nezaplnený trojuholník prečiarknutý Ondrejovým krížom s platnosťou od 30. 11. 2012. SOI prijala odporúčanie GINETEX-u o akceptovaní obidvoch symbolov pri kontrolách označovania textilných výrobkov do 30. 11. 2012.
Za nesprávnu alebo chýbajúcu informáciu o spôsobe údržby výrobku, ktorá má za následok znehodnotenie výrobku, zodpovedá v zmysle § 11 zákona č. 250/2007 Z. z. predávajúci v plnom rozsahu.
kvetinka17
06.03.12,15:21
Dobrý deň.
Chcela by som sa opýtať, či na visačke s materiálovým zložením a symbolmi ošetrenia musí byť vytlačené aj celé obchodné meno, alebo stačí dodatok k obchodnému menu(ktorý som si zapísala do živnosti).Alebo stačí meno s priezviskom pripevniť na nejaký papier a priložiť k výrobku?
Ďakujem veľmi pekne.