Zuzana2
31.05.09,19:27
Dobrý deň, prosím o radu. Môj bývalý zamestnávateľ mi nevystavil potvrdenie o príjme za rok 2008. Kontaktovala som ho - ani sa neunúval mi odpovedať. Kontaktovala som aj DÚ miestne príslušný môjmu bývalému zamestnávateľovi - aj tam vraj boli na kontrole, ale že vraj nemajú skutočne na základe čoho vystaviť potvrdenie - fajn. Ja som si podala žiadosť o odklad termínu na podanie DP. Keďže však sa potvrdenia nedočkám - nemám ani VP, mám iba mzdový list, ktorý však nezodpovedá skutočnosti, prosím o radu. Robili ste niekto DP na základe čistej mzdy, ktorá vám bola vyplatená? Ja som si z tejto ČM vypočítala spätne "fiktívnu" HM. Tam mi však zase potom nesedia odvody. Normálne začínam byť z toho zúfalá - nemáte s týmto niekto skúsenosti?
Vopred vďaka za ochotu.
veronikasad
31.05.09,17:30
Dobrý deň, prosím o radu. Môj bývalý zamestnávateľ mi nevystavil potvrdenie o príjme za rok 2008. Kontaktovala som ho - ani sa neunúval mi odpovedať. Kontaktovala som aj DÚ miestne príslušný môjmu bývalému zamestnávateľovi - aj tam vraj boli na kontrole, ale že vraj nemajú skutočne na základe čoho vystaviť potvrdenie - fajn. Ja som si podala žiadosť o odklad termínu na podanie DP. Keďže však sa potvrdenia nedočkám - nemám ani VP, mám iba mzdový list, ktorý však nezodpovedá skutočnosti, prosím o radu. Robili ste niekto DP na základe čistej mzdy, ktorá vám bola vyplatená? Ja som si z tejto ČM vypočítala spätne "fiktívnu" HM. Tam mi však zase potom nesedia odvody. Normálne začínam byť z toho zúfalá - nemáte s týmto niekto skúsenosti?
Vopred vďaka za ochotu.
Firma neposlala na DU ani ročné Hlásenie ?
Manual
31.05.09,17:31
Daj dotaz na DR do BB ako máš postupovať a čo všetko si už pre to spravila.
mzdarka renca
31.05.09,17:33
Prečo si myslíš, že mzdový list nie je v poriadku? Asi ste boli dohodnutý mať niečo na papieri a niečo v skutočnosti, s čím si asi aj ty súhlasila svojim podpisom v pracovnej zmluve. Ak je to tak, tak si vyplň DP podľa mzdového listu, sú v ňom všetky údaje, ktoré potrebuješ.
Zuzana2
01.06.09,13:32
Firma neposlala na DU ani ročné Hlásenie ?
Nie, neposlala. Tvrdí (daňovým úradníkom), že nemá z čoho.
Zuzana2
01.06.09,13:34
Daj dotaz na DR do BB ako máš postupovať a čo všetko si už pre to spravila.
Dotaz som dala. To bolo prvé, čo som urobila. Odpovedali mi, že mám osloviť DÚ miestne príslušný firme. Že spoločnosť je povinná podať ročné hlásenie....... Veď to viem aj ja. Ale je to všetko v zmysle zákona. Oni ale nerobia vôbec nič.
Zuzana2
01.06.09,13:38
Prečo si myslíš, že mzdový list nie je v poriadku? Asi ste boli dohodnutý mať niečo na papieri a niečo v skutočnosti, s čím si asi aj ty súhlasila svojim podpisom v pracovnej zmluve. Ak je to tak, tak si vyplň DP podľa mzdového listu, sú v ňom všetky údaje, ktoré potrebuješ.
Mzdový list nie je v poriadku preto, lebo na ňom je niečo, čo ja vôbec nemám vyplatené. Výplaty som robila podľa toho, ako mali byť, ale šéf nám vyplácal ku koncu úplne bez podpisu - len mi dal do ruky peniaze - to už firma išla dolu vodou. Takže ja viem, koľko som dostala, len neviem, ako mám z tejto čistej sumy napočítať hrubú mzdu. Teda viem (veď viem vypočítať mzdu), lenže tam sa mi potom "hýbu" aj odvody a hlásenia do poisťovní išli s inými číslami. Nemiem sa z toho vymotať, preto Vás prosím o radu, či ste niekto neriešili takýto prípad.
mzdarka renca
01.06.09,13:41
Mzdový list nie je v poriadku preto, lebo na ňom je niečo, čo ja vôbec nemám vyplatené. Výplaty som robila podľa toho, ako mali byť, ale šéf nám vyplácal ku koncu úplne bez podpisu - len mi dal do ruky peniaze - to už firma išla dolu vodou. Takže ja viem, koľko som dostala, len neviem, ako mám z tejto čistej sumy napočítať hrubú mzdu. Teda viem (veď viem vypočítať mzdu), lenže tam sa mi potom "hýbu" aj odvody a hlásenia do poisťovní išli s inými číslami. Nemiem sa z toho vymotať, preto Vás prosím o radu, či ste niekto neriešili takýto prípad.
Tak tomuto už vôbec nerozumiem, ak ty si robila mzdy, tak ten mzdový list je pravdepodobne zo softu podľa tebou vypočítaných miezd. Ale možné je, že sa nerozumieme.
veronikasad
01.06.09,13:43
Mzdový list nie je v poriadku preto, lebo na ňom je niečo, čo ja vôbec nemám vyplatené. Výplaty som robila podľa toho, ako mali byť, ale šéf nám vyplácal ku koncu úplne bez podpisu - len mi dal do ruky peniaze - to už firma išla dolu vodou. Takže ja viem, koľko som dostala, len neviem, ako mám z tejto čistej sumy napočítať hrubú mzdu. Teda viem (veď viem vypočítať mzdu), lenže tam sa mi potom "hýbu" aj odvody a hlásenia do poisťovní išli s inými číslami. Nemiem sa z toho vymotať, preto Vás prosím o radu, či ste niekto neriešili takýto prípad.
Prečo chceš zdaňovať niečo, čo si dostávala do ruky bez podpisu a opravovať odvody. Vtedy ti to nevadilo, keď si brala peniaze ?

Zamotáš sa ...
Použi údaje zo mzdového listu
Zuzana2
01.06.09,14:01
Tak tomuto už vôbec nerozumiem, ak ty si robila mzdy, tak ten mzdový list je pravdepodobne zo softu podľa tebou vypočítaných miezd. Ale možné je, že sa nerozumieme.
Áno, šéf nám prikázal byť doma. Mzdy som ale spracovávala až o tri mesiace vo firme - behom asi jednej hodiny za tri mesiace spätne, aby som vôbec mohla poposielať výkazy do poisťovní. Vôbec som nevedela, kto mal aké zálohy. Iba som vypočítala mzdu - mesačnú - akú by pravdepodobne mali mať všetci. Viem, že sa to zdá čudné. A nielen Vám, ale aj mne. Ale čo som asi mala v tom momente robiť. Jediné čo ma v tom strese napadlo bolo, že som si aspoň vytlačila mzdový list. Lenže v ňom sú údaje aj o dovolenkách, ktoré mali byť preplatené. Ako som mohla behom tej jednej hodiny vedieť, že nič nedostaneme doplatené?
Zuzana2
01.06.09,14:06
Prečo chceš zdaňovať niečo, čo si dostávala do ruky bez podpisu a opravovať odvody. Vtedy ti to nevadilo, keď si brala peniaze ?

Zamotáš sa ...
Použi údaje zo mzdového listu
Vadilo, veronika, vadilo. Len neviem, ako by sa asi zachoval niekto iný v mojej situácii. Ty by si čo robila? Keď mi kolega doniesol peniaze domov - zálohu na výplatu - tak som mala povedať, aby počkal, že idem kúpiť výdavkový doklad a že mu ho vypíšem, podpíšem a peniaze prevezmem až potom?

Ja iba prosím o radu, či ste niekto nevypisovali daňové priznanie na základe takýchto údajov.
Údaje zo mzdového listu nechcem ani nemôžem použiť. Je tam suma za preplatenú dovolenku, ktorú už ja určite v živote neuvidím.
Johanka
01.06.09,14:09
Riadne zamotané ... to čo sa malo urobiť a neurobilo sa už nevyriešime, tvoja priorita je asi vlastné DP ...
Ak máš mzdový list, musíš uviesť údaje z neho. Ak si súhlasila s tým, že budeš x-mesiacov doma a potom sa na tieto mesiace napísali nejaké mzdy - ako chceš teraz uviesť do DP iné údaje ? Však to by si sa aj ty namotala do toho, čo navystrájal zamestnávateľ , keďže si ty tie mzdy robila ...
Mária.K.
01.06.09,14:09
Dobrý deň, prosím o radu. Môj bývalý zamestnávateľ mi nevystavil potvrdenie o príjme za rok 2008. Kontaktovala som ho - ani sa neunúval mi odpovedať. Kontaktovala som aj DÚ miestne príslušný môjmu bývalému zamestnávateľovi - aj tam vraj boli na kontrole, ale že vraj nemajú skutočne na základe čoho vystaviť potvrdenie - fajn. Ja som si podala žiadosť o odklad termínu na podanie DP. Keďže však sa potvrdenia nedočkám - nemám ani VP, mám iba mzdový list, ktorý však nezodpovedá skutočnosti, prosím o radu. Robili ste niekto DP na základe čistej mzdy, ktorá vám bola vyplatená? Ja som si z tejto ČM vypočítala spätne "fiktívnu" HM. Tam mi však zase potom nesedia odvody. Normálne začínam byť z toho zúfalá - nemáte s týmto niekto skúsenosti?
Vopred vďaka za ochotu.
Do potvrdenia, ktorého sa dožadujete sa uvádzajú len zúčtované a vyplatené príjmy. Ak príjmy neboli vyplatené, zamestnávateľ nemôže vyhotoviť potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti. Aj podľa § 4 ods. 3 ZDP sú príjmy zo závislej činnosti súčasťou základu dane za rok 2008 len v prípade, ak boli vyplatené do 31.1.2009. Iný problém je, ak príjem bol vyplatený bez dokladu. Potom chýba doklad o tom, že príjem bol skutočne vyplatený. Tu si treba položiť otázku, prečo zamestnancovi nevadilo pri preberaní príjmu, že príjem preberá bez dokladu.
Paula
01.06.09,14:13
Na úvod spomínaná kontrola z DÚ bola zrejme veľmi "špeciálna", keď nikoho za mreže neposlali :cool:...výpočet miezd pozadu , výdavkové doklady zrejme so sfalšovanými podpismi príjemcu, atd.
Johanka
01.06.09,14:17
Ešte premýšľam ako by ti mohol byť nápomocný miestne príslušný DÚ, s prípade, že nemá ročné hlásenie . Môže ti vyrúbiť daň podľa pomôcok,tzn., že môže požiadať o súčinnosť SP a tá jej pošle vymeriavacie základy podľa mesačných výkazov a to sme naspäť pri údajoch v mzdovom liste ....
Čo chceš docieliť tým, že napíšeš do DP "svoju" pravdu ? Mieriš na Inšpektorát práce? Vie zamestnávateľ preukázať ako a v akej výške Ti bola vyplatená mzda ?
Manual
01.06.09,14:27
Veľmi zamotané. Asi nič iné ti nezostane, len použiť do DP údaje z ML. Čo bolo bokom a koľko to bolo, nemáš svedka, doklad o prevzatí nič... a ostatní na to "zabudli".
Ty spravíš DP správne podľa dostupných údajov.
veronikasad
01.06.09,14:36
Vadilo, veronika, vadilo. Len neviem, ako by sa asi zachoval niekto iný v mojej situácii. Ty by si čo robila? Keď mi kolega doniesol peniaze domov - zálohu na výplatu - tak som mala povedať, aby počkal, že idem kúpiť výdavkový doklad a že mu ho vypíšem, podpíšem a peniaze prevezmem až potom?

Ja iba prosím o radu, či ste niekto nevypisovali daňové priznanie na základe takýchto údajov.
Údaje zo mzdového listu nechcem ani nemôžem použiť. Je tam suma za preplatenú dovolenku, ktorú už ja určite v živote neuvidím.
Zuzana, ak by som bola v pozícii bývalej mzdárky tejto firmy, tak by som bola velmi potichučky a takýmto smerom by som pri vlastnom DP nešla. K prevzatiu peňazí nepotrebuješ výdavkový pokl. doklad, pero a nejaký kus papiera si doma určite mala.

Kontroly z inšpekcie práce na výplatu miezd sú veeelmi nepríjemné ...
Zuzana2
01.06.09,14:39
Na úvod spomínaná kontrola z DÚ bola zrejme veľmi "špeciálna", keď nikoho za mreže neposlali :cool:...výpočet miezd pozadu , výdavkové doklady zrejme so sfalšovanými podpismi príjemcu, atd.
No veď som preto aj dala výpoveď a radšej som bola na úrade práce, kým som si nenašla inú prácu. Dúfam, že sa s takýmto zamestnávateľom už v živote nestretnem.
Zuzana2
01.06.09,14:41
Zuzana, ak by som bola v pozícii bývalej mzdárky tejto firmy, tak by som bola velmi potichučky a takýmto smerom by som pri vlastnom DP nešla. K prevzatiu peňazí nepotrebuješ výdavkový pokl. doklad, pero a nejaký kus papiera si doma určite mala.

Kontroly z inšpekcie práce na výplatu miezd sú veeelmi nepríjemné ...
Veronika, vidím, že sa to tu otáča proti mne. A pritom ja som asi urobila iba jednu chybu. Z tej firmy som mala byť preč už aspoň dva roky.
veronikasad
01.06.09,14:46
Veronika, vidím, že sa to tu otáča proti mne. A pritom ja som asi urobila iba jednu chybu. Z tej firmy som mala byť preč už aspoň dva roky.
Nie Zuzka, tak som to nemyslela. Ale naozaj ideš sama proti sebe. Kamarátka si už za takýchto podnikatelov odsedela pekných pár hodín na IP aj finančnej polícii.
Johanka
01.06.09,14:50
Veronika, vidím, že sa to tu otáča proti mne. A pritom ja som asi urobila iba jednu chybu. Z tej firmy som mala byť preč už aspoň dva roky.
Proti tebe je to otočené už dávno ;). Osobne by som nezhoršovala stav vrtaním do niečo, čo nie je možné zmeniť. Neupozorňuj zbytočne DÚ ...
Zuzana2
01.06.09,15:04
Skúsim teda podať DP podľa dokladov, ktoré mám k dispozícii. Ale s poznámkou, že keby nastali nové skutočnosti (nebodaj by mi prišlo potvrdenie od býv. zam.), tak podám dodatočné DP.
Johanka
01.06.09,15:09
... bez poznámky by to neišlo :) ?
veronikasad
01.06.09,15:10
Skúsim teda podať DP podľa dokladov, ktoré mám k dispozícii. Ale s poznámkou, že keby nastali nové skutočnosti (nebodaj by mi prišlo potvrdenie od býv. zam.), tak podám dodatočné DP.
Žiadnu poznámku tam nedávaj, podaj DP z toho čo máš /mzdový list/. Ak budeš mať iné podklady, podáš DDP.
Zuzana2
01.06.09,15:41
Prečo?
Robina
01.06.09,18:56
No tak ja ťa nechápem, poraďáčky sa ti snažia poradiť v tvoj prospech /keď si urobila nie najchvályhodnejšiu vec/ a ty sa ešte pýtaš prečo? Darmo sa vyhováraš na šéfa a chceš do toho zatiahnuť DÚ - tým si narobíš len sebe zle. Niekedy je lepšie sa radšej neozývať voči týmto inštit., lebo nevieš na koho natrafíš.