stojkovic1
31.05.09,21:29
Zdravim vsetkych.... Staviame rodinny dom. Uz dlhsi cas sa s manzelkou rozhodujeme alebo si vyberame to spravne vykurovanie. Chceli sme plyn ale nakolko v nasej obci je stare potrubie a kapacitny ventil plynarne nam odmietli dat pripojku ale uz sa to udajne riesi a tento rok by sa to malo vymienat ale dokoncenie v nedohladne takze aj pripojka najskor za dva roky. Potom nam vrtalo v hlave infra kurenie ale z toho sme upustili pre vysoku zriadovaciu cenu- 200 000. Teraz nam vrta v hlave drevo konkr nejaky splynovaci kotol+ k tomu plynovy cize ked bude pripojka tak by sme to kombinovali, plynovy kotol nejaky kondenzacny. udajne su teraz nejake prispevky a tak, len neviem ci to uz moc neprekombinovavam vsetko a nasledne to nepreplatim... vyclenene na kurenie mame asi 150000. vedeli by ste mi poradit co by bolo lepsie? nechcem mat jeden druh kurenia chcem to takto skombinovat. predajcovia neporadia, ty si preferuju svoje veci aby predali tak som na vazkach a nechcem to pokaslat aby som si potom hlavu nebuchal. vedeli by ste mi poradit aj konkretne stranky na predajcov konkret znaciek... za kazdu radu dakujem aj za kazdy prispevok... staviame bungalow 138m2 podlahova plocha, bez podlahoveho kurenia chceme to s radiatormi... dakujem
AndrejG
31.05.09,23:01
A co tak dat z tych 150tis 20 tis. na elektricky kotol a 130tis. na zateplenie a vetranie? Potom budete musiet kurit par tyzdnov v roku. Samozrejme ale s podlahovkou.
kero64
01.06.09,03:04
Za 150000 sa dá urobiť kúrenie s radiatormi a aj s PODLAHOVKOU. Túto možnosť by som rozhodne nezavrhoval. Je veľmi účinné a šetrné kúrenie. Nepoznám nikoho, kto to má, že by to nechcel. Je to super vec a uvidíte, že v podstate vám bude stačiť kúriť v podlahovke a radiatory budete zapínať len občas. A čo tak kombinácia krb + kúrenie? Dokonca sa dá vyriešiť kúrenie iba krbom. Ak chcete kúriť drevom, tiež jedna z možností.
stojkovic1
01.06.09,04:57
To bola prva z moznosti kt sme zvazovali, plyn a krb s vymennikom vody do ustredneho kurenia, len neviem ci ma krb taku ucinnost ako kotol, pretoze chcem mat to drevo ako primarne vykurovanie...
kero64
01.06.09,07:34
To bola prva z moznosti kt sme zvazovali, plyn a krb s vymennikom vody do ustredneho kurenia, len neviem ci ma krb taku ucinnost ako kotol, pretoze chcem mat to drevo ako primarne vykurovanie...
Ja mám chalupu 110m2 a vykurujem iba krbom. Treba vybrať správnu vložku a určite budeš spokojný. Ja som. S výmenníkom skúsenosti nemám. Na chalupe mám prietokový ohrievač, tak som to nepotreboval. Ale sú odborníci, ktorí ti to dokážu presne spočítať. Ešte o tom porozmýšľaj.
petmar
01.06.09,09:00
Keď drevo ako primárne vykurovanie, tak drevosplyňovaciu pec. Potom aj akumulačnú nádrž/e, aspoň 1000-1500 litrov. Tak budeš kúriť 2-3 x do týždňa a naplno, aby nekorodovala pec.
Keď bude plyn, dal by som do systému nejaký maličký plynový kotlík, ktorý by mal výkon tak 3/4 maxima, to počas drvivej väčšiny roka postačí ako nutná rezerva či výpomoc, keď sa nedá kúriť. Komín, rozvody, radiátory, ventily, 3,4 cestné, bojler, no pridaj ešte 100 000 bývalých korún...
Na drevspl. pec + nádrž ti teraz vrátia 25 percent ceny. Aj na kondenzačný kotol, keď im donesieš nejaký starý . Až na tie papierovačky, predom preveriť certifikáty a technické údaje výrobcu, aby sedel s požiadavkami SIEA
petmar
01.06.09,10:14
- doplním- teda nie doslova donesieš starý kotol, ale potvrdenie o zošrotovaní . Veď v prípade potreby treba pozbierať informácie po webe alebo na pobočkách SIEA
patrixo
01.06.09,10:24
Neviem, či je dobrý nápad kombinovať kúrenie. Budeš mať zaobstáravacie + montážne náklady na jeden typ kúrenia plus zaobstáravacie + montážne náklady na druhý typ a ani jedno vykurovanie nebude využité naplno a tak sa návratnosti možno ani nedožiješ... Daj si spraviť audit, zaplatíš sice niečo, ale keď ti auditor vyrieši najvhodnejší typ kúrenia tak v konečnom dôsledku ušetríš.
stojkovic1
01.06.09,12:19
vies myslel som jeden druh kurenia ale dva kotle na dva rozlicne typy paliv... teda aspon si myslim ze na plyn su tie iste radiatory a rozvody ako na drevo... :)
patrixo
02.06.09,11:55
Keď drevo ako primárne vykurovanie, tak drevosplyňovaciu pec. Potom aj akumulačnú nádrž/e, aspoň 1000-1500 litrov. Tak budeš kúriť 2-3 x do týždňa a naplno, aby nekorodovala pec.
Keď bude plyn, dal by som do systému nejaký maličký plynový kotlík, ktorý by mal výkon tak 3/4 maxima, to počas drvivej väčšiny roka postačí ako nutná rezerva či výpomoc, keď sa nedá kúriť. Komín, rozvody, radiátory, ventily, 3,4 cestné, bojler, no pridaj ešte 100 000 bývalých korún...
Na drevspl. pec + nádrž ti teraz vrátia 25 percent ceny. Aj na kondenzačný kotol, keď im donesieš nejaký starý . Až na tie papierovačky, predom preveriť certifikáty a technické údaje výrobcu, aby sedel s požiadavkami SIEA

co znamena vykon 3/4 maxima? :)
dolfort
02.06.09,12:00
ja som skombinoval takto:

podlahové kúrenie všade v celom dome
- elektrický kotol v dielni (kotolňa)
- krbové kachle v centrálnej miestnosti domu, s výmenníkom (tzv. obojživelník), tiež napojené na podlahovku a zregulované.
- el. bojler na ohrev TÚV, tiež obojživelník a napojený na kachle

- systém v kotolni pripravený na budúce rozšírenie o splyňovací kotol.
- a zároveň pripravený na budúcu rekonštrukciu podkrovia (stupačka)
- za el. kotlom príprava na novú expanznú nádobu (údajne vstavané expanzky v kotloch zvyknú po 2-3 rokoch dožiť)

krbové kachle sú dimenzované tak, že aj pri výpadku prúdu dokážu utiahnuť celý dom.

ja by som na tvojom mieste uvažoval tak že by som si teraz skombinoval elektriku s drevom, a systém pripravil tak, aby si v prípade že sa k tebe dostane plyn, mohol zapojiť aj plynový kotol. šikovný kúrenár si s tým poradí. uvažuj o vhodnom mieste pre plynový kotol + komín.
patrixo
02.06.09,16:00
ja som skombinoval takto:

podlahové kúrenie všade v celom dome
- elektrický kotol v dielni (kotolňa)
- krbové kachle v centrálnej miestnosti domu, s výmenníkom (tzv. obojživelník), tiež napojené na podlahovku a zregulované.
- el. bojler na ohrev TÚV, tiež obojživelník a napojený na kachle

- systém v kotolni pripravený na budúce rozšírenie o splyňovací kotol.
- a zároveň pripravený na budúcu rekonštrukciu podkrovia (stupačka)
- za el. kotlom príprava na novú expanznú nádobu (údajne vstavané expanzky v kotloch zvyknú po 2-3 rokoch dožiť)

krbové kachle sú dimenzované tak, že aj pri výpadku prúdu dokážu utiahnuť celý dom.

ja by som na tvojom mieste uvažoval tak že by som si teraz skombinoval elektriku s drevom, a systém pripravil tak, aby si v prípade že sa k tebe dostane plyn, mohol zapojiť aj plynový kotol. šikovný kúrenár si s tým poradí. uvažuj o vhodnom mieste pre plynový kotol + komín.


Preboha a čo sa vojna chystá? A mimochodom čím viac zariadení tým viac zaobstarávacích nákladov; čím viac zariadení, tým viac nákladov na údržbu; čím viac zariadení tým väčšie straty tepla... krby s vymennikom pre kurenie + pre ohrev TUV su tie najdrahšie krby, plus cena za el. kotol, plus cena za bojler, plus cena za "nadstandardny" projekt, plus cena za "nadstandardnu" montaz.. no nevidim dovod preco by to tak niekto mal riesit. V dnesnej dobe je "in" kurit co najlacnejsie...
dolfort
02.06.09,16:45
Preboha a čo sa vojna chystá? A mimochodom čím viac zariadení tým viac zaobstarávacích nákladov; čím viac zariadení, tým viac nákladov na údržbu; čím viac zariadení tým väčšie straty tepla... krby s vymennikom pre kurenie + pre ohrev TUV su tie najdrahšie krby, plus cena za el. kotol, plus cena za bojler, plus cena za "nadstandardny" projekt, plus cena za "nadstandardnu" montaz.. no nevidim dovod preco by to tak niekto mal riesit. V dnesnej dobe je "in" kurit co najlacnejsie...

Ej, veru koniec sveta už nie je ďaleko. Mne ide iba o to že ak ma naserú SPP, SSE, SXYZ ktorým nikdy nie je dosť, tak zavriem ventil, vypnem stykač a čaute. Zadobre musím byť len s lesákmi.
Pozri, kotol musím mať lebo plyn nie je v dedine. Bojler musím mať lebo vodu teplú treba. Tak prečo to nezapojiť do zariadenia, v ktorom si môžem zakúriť lacným drevom?
Ešte sa treba spojiť so susedmi a urobiť si za humnami vlastnú elektráreň poháňanú bioplynom, štiepkou, slamou alebo použitými pamperskami.
comodo
02.06.09,17:18
Podla mojho gusta by som pocital s krbom s rozvodom tepla s prieduchmi, minimalne ako s rezervou , k plynu, alebo k tepelnemu cerpadlu. Ale pritom mi nechyba ten prach a popol v obyvacke , tak by som sa snazil to umiestnit nejako mimo ako skrytu kotolnu mozno i do pivnice ( ale nie kotol UK na drevo ). Nemam to domyslene , ale uz dlho mi take cosi vrta v hlave.
stojkovic1
02.06.09,19:12
No myslel som asi takto: keby som kupil kondenzacny kotol ktory ma aku taku dobru spotrebu plynu tak stoji asi 80000sk, 1GJ mi vyrobi asi za 400sk...
ked kupim splynovaci kotol plus akumulac nadoba stoji asi tak isto a vyrobi mi 1GJ tepla asi za 120sk, mne sa pozdava skor to drevo ale mozno to chapem zle co myslite? potrebujem ozaj poradit. ved viete ako je to s predajcami kotlov.
kero64
03.06.09,03:19
Tu je káždá rada drahá. Ako vidíš, čo príspevok, to názor. Ale v podstate súhlasím s Dolfort, lebo už či elektrina alebo plyn, stále si na niekom závislí a ozaj sa môže stať, že vypnú prúd a ty ostaneš bez tepla. Nech je ako chce, bez prúdu ti nepôjde ani plynový kotol. Ja bývam v paneláku, ale chalupu vykurujem iba krbom. Máme ho iba od jesene, tak ti neviem povedať, aké sú náklady alebo účinnosť. V podstate som tam kúril iba niekoľkokrát, ale bol som tam po novom roku, keď bolo -16C° , v chalupe -1C°, ráno som zakúril a okolo obeda už bolo v chalupe 17C° a večer 22C°. Chalupa má 110m2 a riešené to mám cez prieduchy. Ako všetko, aj toto má svoje pre a proti. Treba nosiť drevo a prikladať, sem tam trochu popola alebo prachu. V paneláku ničím nekúrim a prachu tam je denne toľko, ako by ho tam niekto nosil. Tomu sa neubrániš. Možno sú zriaďovacie náklady vyššie, ale potom ten konfort. Myslím, že mi dá každý za pravdu, je paráda si večer sadnúť, dať si pohár vína s manželkou a len tak pozerať do ohňa.
dolfort
03.06.09,05:22
No myslel som asi takto: keby som kupil kondenzacny kotol ktory ma aku taku dobru spotrebu plynu tak stoji asi 80000sk, 1GJ mi vyrobi asi za 400sk...
ked kupim splynovaci kotol plus akumulac nadoba stoji asi tak isto a vyrobi mi 1GJ tepla asi za 120sk, mne sa pozdava skor to drevo ale mozno to chapem zle co myslite? potrebujem ozaj poradit. ved viete ako je to s predajcami kotlov.

No potrebuješ ty nájsť si taký typ vykurovania, ktorý je vhodný pre tvoju konkrétnu situáciu. Jedno by som však dodržal, a to mať dva zdroje vykurovania, pre prípad že ti jeden zlyhá. A od toho sa odlepiť.
Hľadaj veľa na internete, pýtaj sa, využi energetické poradenstvo (http://www.usporyenergie.sk/index.php?id=13) a hlavne nájdi dobrého projektanta, ktorý ti to preráta (tepelné straty objektu, potreba energie na vykurovanie atď. atď.) a ideálne ak aj urobí projekt. Veľa sa pýtaj každého o kom si myslíš že by mohol mať užitočný názor.
Zo skúsenosti, názory ľudí od stola a ľudí z praxe sa zvyčajne dosť líšia, pravda býva niekde uprostred.
Neboj sa konfrontovať rôzne názory, porovnávaj, uvažuj, počítaj - napokon vymyslíš isto taký systém, s ktorým budeš spokojný.