miriam.1
01.06.09,08:38
Chcela by som spýtať, či má s tým niekto skúsenosti ako postupovať v prípade:
Živnostník platca DPH si buduje podnikateľské priestory. Jedná sa o novostavbu. Na tejto stavbe vykonáva práce aj so svojimi mechanizmami. Ako sa premietne hodnota tejto služby do účtovníctva? Má si sám sebe vyfakturovať túto službu? Bola by som povďačná za každú radu , lebo nemám s tým vôbec žiadne skúsenosti. Ďakujem
miriam.1
01.06.09,07:42
Nemá s tým niekto skúsenosti?
Mária.K.
01.06.09,10:41
Chcela by som spýtať, či má s tým niekto skúsenosti ako postupovať v prípade:
Živnostník platca DPH si buduje podnikateľské priestory. Jedná sa o novostavbu. Na tejto stavbe vykonáva práce aj so svojimi mechanizmami. Ako sa premietne hodnota tejto služby do účtovníctva? Má si sám sebe vyfakturovať túto službu? Bola by som povďačná za každú radu , lebo nemám s tým vôbec žiadne skúsenosti. Ďakujem
Čo sa týka účtovníctva: živnostník sám voči sebe nemôže účtovať a evidovať záväzok.
Čo sa týka výdavkov uplatnených ako živnostník - platca DPH v súvislosti s prácou na stavbe - tieto výdavky je potrebné evidovať v analytike ako výdavky neovplyvňujúce základ dane. Budú súčasťou obstarávacej ceny nehnuteľnosti, ktorá sa premietne do daňových výdavkov prostredníctvom odpisov.
Čo sa týka DPH - postupovať podľa § 49 ods. 5 zákona o DPH.
miriam.1
01.06.09,12:02
To mi je jasné , že všetky výdavky, ktoré súvisia so stavbou idú ako výdavky neovplyvňujúce ZD a po kolaudácii to bude vstupná cena HIM. Mne sa jedná konkrétne o tú situáciu, že keď živnostník vykoná prácu so svojim hnuteľným majetkom napr. s autom s hydraulickou rukou cca v hodnote 3.000,-Eur. Ako túto sumu premietnem do obstarávacej ceny. Sám sebe predsa nemôže fakturovať. To znamená, že budem uchovávať záznam o prevádzke vozidla nákladnej dopravy a to bude pre mňa doklad. Alebo čo s tým?
ekonella
02.06.09,04:49
Do nákladov môžu ísť len priame náklady na konkrétne práce na stavbe - napr. pohonné hmoty spotrebované pri prácach hydraulickou rukou.