pingino
22.07.05,10:36
Uz sa to tu sice preberalo, ale rad by som v tom mal jasno.
K 1.7. bola stanovena nova hodnota priemernej mzdy v NH, ktora ma dopad na maximalne vymeriavacie zaklady socialneho aj zdravotneho poistenia. Mediami prebehli spravy ze v tejto suvislosti sa 1.7. meni aj max. vymeriavaci zaklad na zdravotne poistenie. V mnohych diskusnych prispevkoch tu na porade sa uvadza, ze toto tvrdenie je nepravdive, a ze max. vz sa meni vzdy k 1.1.

Presiel som si paragraf 13 zakona a priznam sa, ze nemam jasno v tom, ktore tvrdenie je spravne. (Studovanie zakonov nie je prave moj konicek)
Moze mi prosim niekto tuto otazku ujasnit (najlepsie aj s citaciou zakona resp. s odvolavkou na konkretny paragraf resp. odstavec) ?
j.durinova
22.07.05,08:43
určite sa nemení
Jozef Mihál
22.07.05,09:17
Nemám momentálne čas na písanie dokonalej odpovede, ale verte, že max. VZ na ZP sa k 1.7. nemení, mení sa vždy k 1.1.
pingino
22.07.05,11:02
Tak som sa lepsie zamyslel nad ods 9 pismeno b paragrafu 13 a uz je mi to jasne. Je tam uvedene ze VZ je najviac 36 nasobok sumy priemernej mzdy. V pripade, ze by sa ratalo zo zmenou priemernej mzdy k 2. polroku, nemohol by tam byt uvedeny 36 nasobok ale 18-nasobok sumy platnej 1.polrok + 18-nasobok sumy platnej 2.polrok
:-)))
Mirkaska
22.07.05,13:01
hovorí o tom § 13, ods. 8 b, " vymeriavací základ je najviac úhrn trojnásobkov priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR zistenej ŠÚ SR za kalendárny rok, ktorý 2 roky prechádza rozhodujúcemu obdobiu. a keďže rozhodujúcim obdobím na určenie vymeriavacieho základu je kalendárny rok, v ktorom sa platí poistné (t.j. rok 2005), dva roky mu predchádza jedine rok 2003.
pingino
23.07.05,19:52
"vymeriavací základ je najviac úhrn trojnásobkov priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR zistenej ŠÚ SR za kalendárny rok, ktorý 2 roky prechádza rozhodujúcemu obdobiu.
Vdaka, teraz som zistil ze pozeram do povodneho znenia zakona, ktore bolo aktualne pre 1.novelou.
endrju
24.07.05,08:20
Vdaka, teraz som zistil ze pozeram do povodneho znenia zakona, ktore bolo aktualne pre 1.novelou. :DPingino,

podľa "originálneho" znenia zákona 580/2004 bol maximálny VZ na ZP nevypočítateľný. V pôvodnom znení zákona sa vychádzalo z predpokladu, že priemerná mzda za rok 2005 bude známa už 1.1.2005. Takéto číslo však k 1.1.2005 mohli povedať jedine jasnovidci. Štatistický úrad SR bude vedieť takéto číslo oznámiť až k 30.4.2006.
Toto bol jeden z "drobných technických nedostatkov", kvôli ktorému bola prijatá novela 718/2004. Až po tejto novele sa stal zákon 580/2004 aspoň čiastočne vykonateľný.:p