Bure
01.06.09,10:47
Pozdravujem.
Prosím o radu. Na mojom vozidle sa pokazil motor. Autorizovaný servis odporučil vymeniť motor ako opravovať starý. Samotný tento servis mi ponúkol motor a výmenu (komplet) za cca 60 tis.SKK. Zdalo sa mi táto čiastka príliš vysoká a tak som cez inzeráty a cez známych zahnal motor,ako aj jeho výmenu. Konečne sa mi ozval servis z BA, že ma potrebný motor a urobí aj servis , ako aj zoberie auto zo servisu ,kde bolo prvý krát kontrolované. Cena je 2 x nižšia (1000 EUR).Prosím poradiť,mam s týmto servisom uzavrieť nejakú zmluvu, ak áno, Akú? a či nemáte vzor?
Vopred Vám pekne ďakujem za skorú radu.
najag
01.06.09,14:24
Je otazne, ci je motor novy, ak nie je, tak je otazka jeho technickeho stavu, ake ma tlaky vo valcoch,v akom stave je cerpadlo, ked ide o naftovy motor, kolko ma v skutocnosti za sebou km, ako bol prevadzkovany a teda, aka je jeho mozna dalsia zivotnost. Zmluvy netreba ziadne, ide o zakazku v servise, ako kazdu inu, v ktorej bude dodavka aj motora. Po jeho montazi by som ale pozadoval kompletnu diagnostiku, bud v servise, alebo znackovom servise a hlavne protokol, aby bolo jasne, v akom stave je motor a hlavne, aby nedoslo k tomu, ze odide ako prvy motor a servis bude tvrdit, ze to bolo zapricinene prevadzkou po jeho montazi.....
kaco11
01.06.09,14:33
ale pozor aby motor nebol z kradnutého auta.
tom_NR
01.06.09,19:14
Autorizované servisy by najradšej vymenili pol auta, ako by mali hľadať presnú závadu, ktorú im diagnostika nenájde.
Ale k veci: súhlasím s kolegami nadomnou. Ak by autorizák dokázal na motor ponúknuť ešte nejakú záruku, volil by som opravu tam. Ale je to veľmi individuálne...
Lubosko105
19.06.09,10:23
ake je to auto, rokvyroby, typ motora?
topper1
10.09.09,09:37
Ahojte,

stále je potrebné oznamovať výmenu motora v automobile, nie je motor považovaný za náhradný diel. Je po výmene motora povinná kontrola originality?Ďakujem
najag
10.09.09,11:17
Motor dnes nikto nekontroluje, ak je schvaleneho typu pre dane vozidlo, tak je to v poriadku.Moze sa menit aj kazdy tyzden.
toju
10.09.09,11:26
čo to máš za auto? keď najdeš iného mechanika vyjde ťa to aj lacnejšie ako hovoríš. aké auto to máš? ja mám jedného perfektného mechanika ak chceš.
topper1
11.09.09,04:36
Motor dnes nikto nekontroluje, ak je schvaleneho typu pre dane vozidlo, tak je to v poriadku.Moze sa menit aj kazdy tyzden.

OK, dakujem za reakciu...lebo, mam taky problem..
predal som auto na ktorom bol vymenený motor, čislo motora zapisane v TP je ine ako na motori. Kupujuci si dal urobiť STK a tam mu povedali, že čislo motora je ine ako je v TP a preto STK neurobil...je to možné?Teraz chce auto vrátiť späť.
topper1
11.09.09,05:58
prosim, neviete niekto pomôcť?
Flinstone
11.09.09,06:13
ak vymenený motor je zhodného typu a výkonu (teda predpísaný výrobcom) číslo motora nieje problém. Tam možno nesedí sériové číslo motora, čo by svedčilo o tom, že tam nieje taký motor ako by mal byť... napr. predpísaný motor G6BA a je tam G6DB
topper1
11.09.09,06:32
ak vymenený motor je zhodného typu a výkonu (teda predpísaný výrobcom) číslo motora nieje problém. Tam možno nesedí sériové číslo motora, čo by svedčilo o tom, že tam nieje taký motor ako by mal byť... napr. predpísaný motor G6BA a je tam G6DB

V papieroch je ako číslo motora zapisane 781.136, ide o škodu favorit. Nič ine tam nie je. Kde je určené aky motor je predpísaný? Alebo to číslo je vlastne predpisany typ motora a za nim nasleduje nejake číslo motora, ktoré sa nekontroluje? Ďakujem
Flinstone
11.09.09,06:47
V papieroch je ako číslo motora zapisane 781.136, ide o škodu favorit. Nič ine tam nie je. Kde je určené aky motor je predpísaný? Alebo to číslo je vlastne predpisany typ motora a za nim nasleduje nejake číslo motora, ktoré sa nekontroluje? Ďakujem
u favoritu netuším kde je a aké označenie by malo byť ale napr. favorit 135 a 136 mali rôzne motory a ich zámena by sa považovala za prestavbu, takže by zmena typu motora musela byť zapísaná v TP
Zrejme niekde v TP bude napísaný typ a vč. motora. Typ musí sedieť.
Flinstone
11.09.09,07:06
V papieroch je ako číslo motora zapisane 781.136, ide o škodu favorit. Nič ine tam nie je. Kde je určené aky motor je predpísaný? Alebo to číslo je vlastne predpisany typ motora a za nim nasleduje nejake číslo motora, ktoré sa nekontroluje? Ďakujem
našiel som na nete... to nieje číslo motora ale typ, takže musí sedieť.
http://sk.wikipedia.org/wiki/%C5%A0koda_Favorit
misoft
11.09.09,18:06
predal som auto na ktorom bol vymenený motor, čislo motora zapisane v TP je ine ako na motori. Kupujuci si dal urobiť STK a tam mu povedali, že čislo motora je ine ako je v TP a preto STK neurobil...je to možné?
JE! Veď ti to jasne zdôvodnili. V automobile bol namontovaný motor 123456789, ale b TP bol zapísaný motor 987654321. Tu je už rozpor zo skutočnosťou. Pokiaľ sa len jedná o výmenu agregátu za zhodný, tak aj toto sa musí na DI dať potvrdiť (výmena agregátu), aby t následne vydali nový TP na vozislo s číslom motora, ktorý je tam už namontovaný.
Motor dnes nikto nekontroluje, ak je schvaleneho typu pre dane vozidlo, tak je to v poriadku.Moze sa menit aj kazdy tyzden.
Meniť môžeš hoci aj každý deň, ale pri STK, EK a prepisoch sa číslo motora KONTROLUJE! Veď je to predsa zapísaný údaj v TP.
Generalissimus
11.09.09,18:15
Kontroluje sa len typ motora (prve cisla a pismenka), seria (ostatne cisla za tymto) nehraju ziadnu rolu.

Je to zavedene par rokov a znacne to odlahcilo byrokraciu a vystávanie na policii z dovodu castych zmien motorov, samozrejme aj ulahcilo a podporilo kradeze:mad: