eko
22.07.05,12:10
Môj známy má priateľku, s ktorou čakajú bábätko. Žijú v spoločnej domácnosti, ale nie sú zosobášený.
Na čo všetko má on ako otec a ona ako matka nárok po narodení dieťaťa?

Je daňový bonus alebo rodinné prídavky (on pracuje) viazané na otca alebo manžela? :confused:
Lucy
22.07.05,10:24
daňová bonus si môže uplatniť otec dieťaťa, ak preukáže spoločnú domácnosť.
eko
22.07.05,10:30
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
A čo rodinné prídavky a príspevok pri narodení?
Pepa
22.07.05,10:34
Môj známy má priateľku, s ktorou čakajú bábätko. Žijú v spoločnej domácnosti, ale nie sú zosobášený.
Na čo všetko má on ako otec a ona ako matka nárok po narodení dieťaťa?

Je daňový bonus alebo rodinné prídavky (on pracuje) viazané na otca alebo manžela? :confused:
Nie sú viazané na manžela aj keď nie sú "zosobášenííííííííííí", može si uplatniť otec.
Pepa
22.07.05,10:39
Prídavky na dieťa a príspevok pri narodení si môže uplatniť matka na príslušnom úrade.Prídavky na dieťa sú vyplácané "celoplošne" a nemá to nič spoločné s daňovým bonusom /ak bolo na to myslené/.
eko
27.07.05,05:37
Ďakujem.
Zoberme to ale z inej strany.
Čo je, teoreticky, výhodnejšie pre pár -
zostať slobodný s dieťaťom alebo sa zobrať (mám na mysli napr. odpočítateľnú položku na manželku, bonus, prídavky....)
Kto to so mnou rozoberie?
Pepa
27.07.05,09:32
No ja by som to s tebou rozobrala. Tak poďme na to: Pokiaľ matka dieťaťa mala dobrý príjem a má "dobrú materskú" je výhodnejšie aby počas poberania materského ostala tzv. osamelou matkou, pretože má nárok nie na 28 týždňov ale na 36 týždňov. Pozor ale na trvalý pobyt /uvádzaš spoločnú domácnosť/ ak je totožný s tvojim nie je osamelá. Ono je to už napadnuteľné aj pri tej "spoločnej domácnosti". Toto je jediná výhoda - ak sa to dá u teba využiť. Žiadnu inú výhodu nevidím.Bonus a PnD - toto podľa mňa nemá s týmto nič moc spoločné, pretože na to je nárok tak či tak.
Johanka
27.07.05,10:39
Sobášiť sa kvôli odpočítateľnej položke a iným "vymoženostiam" je pekná haluz. Čo ak sa zmení zákon? Bude rozvod, lebo to bude výhodnejšie?
eko
27.07.05,10:41
Sobášiť sa kvôli odpočítateľnej položke a iným "vymoženostiam" je pekná haluz. Čo ak sa zmení zákon? Bude rozvod, lebo to bude výhodnejšie?
Samozrejme sa o tom bavím len teoreticky.
Ja som sa tiež nevydávala preto, že to bolo pre mňa ekonomicky výhodné.
eko
27.07.05,10:44
No ja by som to s tebou rozobrala. Tak poďme na to: Pokiaľ matka dieťaťa mala dobrý príjem a má "dobrú materskú" je výhodnejšie aby počas poberania materského ostala tzv. osamelou matkou, pretože má nárok nie na 28 týždňov ale na 36 týždňov. Pozor ale na trvalý pobyt /uvádzaš spoločnú domácnosť/ ak je totožný s tvojim nie je osamelá. Ono je to už napadnuteľné aj pri tej "spoločnej domácnosti". Toto je jediná výhoda - ak sa to dá u teba využiť. Žiadnu inú výhodu nevidím.Bonus a PnD - toto podľa mňa nemá s týmto nič moc spoločné, pretože na to je nárok tak či tak.
No, Lucy povedala, že bonus je závislý na spoločnej domácnosti.
Inak, bývajú spolu ale trvalý pobyt majú obaja u rodičov.
Ako preukážu spoločnú domácnosť?
Johanka
27.07.05,10:52
Bonus nie je závislý na tom, že rodičia majú spoločnú domácnosť. Nárok na daňový bonus má daňovník, ak s ním dieťa žije v domácnosti ( § 33 Zákona o dani z príjmov).Tu je odkaz na § 115 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého domácnosť tvoria FO, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby. Domácnosť neznamená trvalý pobyt.
Lucy
27.07.05,11:18
Bonus nie je závislý na tom, že rodičia majú spoločnú domácnosť. Nárok na daňový bonus má daňovník, ak s ním dieťa žije v domácnosti ( § 33 Zákona o dani z príjmov).Tu je odkaz na § 115 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého domácnosť tvoria FO, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby. Domácnosť neznamená trvalý pobyt.
Johanka, ja som to myslela tak, že otec má nárok na daňový, ak žije s matkou a dieťatom v (spoločnej) domácnosti. Pojem spoločná domácnosť je aj v komentári k §33 zákona o dani z príjmov.
Johanka
27.07.05,11:26
Ja som len chcela zdôrazniť, že stačí keď otec žije s dieťaťom, nemusí žiť s matkou a dieťaťom. Tá baba tam nie je povinná .
Pepa
27.07.05,13:18
No, Lucy povedala, že bonus je závislý na spoločnej domácnosti.
Inak, bývajú spolu ale trvalý pobyt majú obaja u rodičov.
Ako preukážu spoločnú domácnosť?
Daňový bonus bude pripadať do úvahy po narodení dieťaťa, to rieš potom. Teraz treba riešiť poberanie materského - teda či bude osamelou matkou a bude poberať 36 týždňov alebo len 28 týždňov. Mimochodom, ak je matka zamestnaná daňový bonus si môže uplatniť pri ročnom zúčtovaní /ale aj ako SZČO pri DP// pri splnení zákonom stanovených podmienok. Ak už z toho vyťažiť tak: poberať materské ako osamelá matka, bez spoločnej domácnosti, bez nároku na bonus u otca, s ročným vysporiadaním daňového bonusu pri ročnom zúčtovaní alebo pri daňovom priznaní a keď to "prehrmí" nech si začne uplatňovať daňový bonus otec.
kika67
28.07.05,05:23
Keď nie su zobratí, matka dieťata dá čestené prehlásenie o tom, že bývajú v spoločnej domácnosti, je dobré k tomu priložiť potvrdenie o prechodnom pobyte alebo výmer z bytu.
eko
12.08.05,10:10
Daňový bonus bude pripadať do úvahy po narodení dieťaťa, to rieš potom. Teraz treba riešiť poberanie materského - teda či bude osamelou matkou a bude poberať 36 týždňov alebo len 28 týždňov. Mimochodom, ak je matka zamestnaná daňový bonus si môže uplatniť pri ročnom zúčtovaní /ale aj ako SZČO pri DP// pri splnení zákonom stanovených podmienok. Ak už z toho vyťažiť tak: poberať materské ako osamelá matka, bez spoločnej domácnosti, bez nároku na bonus u otca, s ročným vysporiadaním daňového bonusu pri ročnom zúčtovaní alebo pri daňovom priznaní a keď to "prehrmí" nech si začne uplatňovať daňový bonus otec.
Asi som tomu neporozumela:
ako si má uplatniť bonus, keď bude na materskej?
Pepa
12.08.05,10:20
Dieťa sa ešte len narodí, predpokladám že matka je zamestnaná tak si daňový bonus uplatní pri ročnom zúčtovaní u zamestnávateľa.
Zita4
12.08.05,10:26
Asi som tomu neporozumela:
ako si má uplatniť bonus, keď bude na materskej?Ak mala v roku 2005 zdaniteľný príjem najmenej vo výške 6 nás. min. mzdy, pri ročnom zúčtovaní si uplatní daňový bonus od mesiaca, keď sa bábätko narodí.
eko
12.08.05,10:29
Aha, už rozumiem, ale zamestnaná nebola.
Takže žiaden bonus pre matku.
Iba pre otca.
Ešte sa vrátim k spoločnej domácnosti. Keď majú v prenájme byt a ani jeden z nich tam nemá trvalý pobyt ako sa preukazuje spoločná domácnosť na bonus pre otca?
Pepa
12.08.05,10:33
Ja by som chcela nejaké vyhlásenie od rodičov dieťaťa, že žijú v spoločnej domácnosti.
Hronská Iveta
12.08.05,10:41
Keď nie su zobratí, matka dieťata dá čestené prehlásenie o tom, že bývajú v spoločnej domácnosti, je dobré k tomu priložiť potvrdenie o prechodnom pobyte alebo výmer z bytu.
Prikladám jeden článok, s ktorým súhlasím:

Podľa § 33 ods. 1 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov platí, že jednou z podmienok na uplatnenie daňového bonusu je, že vyživované dieťa zamestnanca (daňovníka) žije s ním v domácnosti. V zákone sa neuvádza, že musí byť zhodný trvalý pobyt s dieťaťom. Často sa stáva, že formálne je adresa iná, ale v skutočnosti osoby spolu žijú. Pri "domácnosti" sa zákon v tejto súvislosti "odvoláva" na ustanovenie § 115 Občianskeho zákonníka. Podľa tohto ustanovenia "domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby". Na uvedený účel stačí pre zamestnávateľa podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmov zo závislej činnosti, v ktorom si zamestnanec nárok na daňový bonus uplatní (podpíše, že žije s dieťaťom v domácnosti) a predloží príslušný doklad (napr. rodný list, z ktorého je zrejmé, že je jeho otcom, a v prípade študujúceho dieťaťa, po skončení povinnej školskej dochádzky aj potvrdenie o štúdiu alebo potvrdenie príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o poberaní prídavkov na toto dieťa).
Johanka
12.08.05,10:41
Aha, už rozumiem, ale zamestnaná nebola.
Takže žiaden bonus pre matku.
Iba pre otca.
Ešte sa vrátim k spoločnej domácnosti. Keď majú v prenájme byt a ani jeden z nich tam nemá trvalý pobyt ako sa preukazuje spoločná domácnosť na bonus pre otca?Pozri si môj príspevok č.11
kika67
13.08.05,12:28
Súhlasím s Ivetou a p.Johankou. Poviem Ti to jednoducho ako to prebehlo u mňa.
Nie sme zobratí, ja som bola zamestnaná a on szčo. On má trvalý pobyt u rodičov. Bonus si uplatnil otec dieťaťa – ja som dala len čestné prehlásenie, že žije s nami/dieťaťom v spoloč. domácnosti, priložila som rodný list a aj ten výmer z bytu/i keď ten nebol potrebný/.
Čo sa týka toho či mám ako slobodná matka výhody nemám žiadne, ale by som mohla mať ale touto cestou sme nešli.
Výhody myslím pri poberaní rodičovského príspevku + iné soc. dávky./príspevky.
Ak by bolo určené súdom výživné môže mať matka dieťaťa v prípade, že spĺňa podmienky ,nárok napr. na príspevok na štúdium alebo príspevok na byt. Ja si tieto dávky neuplatňujem, ale uplatňujeme si daňový bonus.
xena77
14.08.05,19:31
Súhlasím s Ivetou a p.Johankou. Poviem Ti to jednoducho ako to prebehlo u mňa.
Nie sme zobratí, ja som bola zamestnaná a on szčo. On má trvalý pobyt u rodičov. Bonus si uplatnil otec dieťaťa – ja som dala len čestné prehlásenie, že žije s nami/dieťaťom v spoloč. domácnosti, priložila som rodný list a aj ten výmer z bytu/i keď ten nebol potrebný/.
Čo sa týka toho či mám ako slobodná matka výhody nemám žiadne, ale by som mohla mať ale touto cestou sme nešli.
Výhody myslím pri poberaní rodičovského príspevku + iné soc. dávky./príspevky.
Ak by bolo určené súdom výživné môže mať matka dieťaťa v prípade, že spĺňa podmienky ,nárok napr. na príspevok na štúdium alebo príspevok na byt. Ja si tieto dávky neuplatňujem, ale uplatňujeme si daňový bonus.
Zijete spolu, bonus pobera otec dietata, ty poberas matersku. Prosim ta, chcem sa spytat, vase dieta ma priezvisko tvoje, alebo tvojho manzela? Ze ci dieta musi mat jeho priezvisko, aby mohol nan uplatnovat danovy bonus. alebo staci len to prehlasenie na bonus...dakujem
kika67
15.08.05,19:27
Zijete spolu, bonus pobera otec dietata, ty poberas matersku. Prosim ta, chcem sa spytat, vase dieta ma priezvisko tvoje, alebo tvojho manzela? Ze ci dieta musi mat jeho priezvisko, aby mohol nan uplatnovat danovy bonus. alebo staci len to prehlasenie na bonus...dakujem
Poberam uz rodicovsky.Nase babo ma moje priezvisko. Vobec nie je nutne aby bolo priezvisko otca dietata. Ja som vtedy volala na danovy, povedali nam ktore doklady poslat a bonus mu vyplatili.
xena77
16.08.05,16:17
Poberam uz rodicovsky.Nase babo ma moje priezvisko. Vobec nie je nutne aby bolo priezvisko otca dietata. Ja som vtedy volala na danovy, povedali nam ktore doklady poslat a bonus mu vyplatili.
Dakujem pekne za odpoved. a este sa chcem spytat, mate ako slobodny par nejake vyhody, alebo ani nie? Dakujem
kika67
22.08.05,21:02
Dakujem pekne za odpoved. a este sa chcem spytat, mate ako slobodny par nejake vyhody, alebo ani nie? Dakujem
Samozrejme, že nie, nemáme výhody. Rozhodnutie , že sme sa zatiaľ nevzali bolo čisto osobného charakteru.

Ako sa uviedlo už v predch. príspevkoch nie je problém s uplatnením bonusu, ale keď nie sú dvaja zosobášení nemajú nárok napr. na odpočítateľnú položku na manželku.

Pritom však ak je žena, ktorá sa stará o dieťa sama, nevydatá, rozvedená, ovdovená alebo inak osamelá žena má nárok na poberanie materskej 37 týždňov, ako bolo už v predch.príspevkoch uvedené ale má aj možnosť uplatnenia dávok v hmotnej núdzi v prípade splnenia podmienok.Na to, aby mala nárok na tieto dávky si musí uplatniť všetky zákonné nároky./napr.výživné/.
eko
23.08.05,04:25
Ale, nevylučuje sa pojem "osamelá žena"
a predpoklad na poberanie bonusu pre otca t.j. čestné prehlásenie o tom, že žijú v spoločnej domácnosti?
xena77
24.08.05,16:03
Samozrejme, že nie, nemáme výhody. Rozhodnutie , že sme sa zatiaľ nevzali bolo čisto osobného charakteru.

Ako sa uviedlo už v predch. príspevkoch nie je problém s uplatnením bonusu, ale keď nie sú dvaja zosobášení nemajú nárok napr. na odpočítateľnú položku na manželku.

Pritom však ak je žena, ktorá sa stará o dieťa sama, nevydatá, rozvedená, ovdovená alebo inak osamelá žena má nárok na poberanie materskej 37 týždňov, ako bolo už v predch.príspevkoch uvedené ale má aj možnosť uplatnenia dávok v hmotnej núdzi v prípade splnenia podmienok.Na to, aby mala nárok na tieto dávky si musí uplatniť všetky zákonné nároky./napr.výživné/.
oukej, takze na bonus je potrebna len spolocna domacnost...teda,keby ho chcel poberat chlap. Ja sa chcem spytat, ako to je, ked chcem, aby dieta malo priezvisko otca, ale nase byvania budu odlisne? Mam narok na matersku 37 tyzdnov, alebo nie? A mam potom narok po narodeni na danovy bonus? Akym sposobom by bol vyplacany, ked mi nepojde mzda? Ja uz som z tychlo veci uplne dopletena. Prepacte mi to..a majte so mnou trpezlivost. Dakujem
Pepa
24.08.05,16:10
oukej, takze na bonus je potrebna len spolocna domacnost...teda,keby ho chcel poberat chlap. Ja sa chcem spytat, ako to je, ked chcem, aby dieta malo priezvisko otca, ale nase byvania budu odlisne? Mam narok na matersku 37 tyzdnov, alebo nie? A mam potom narok po narodeni na danovy bonus? Akym sposobom by bol vyplacany, ked mi nepojde mzda? Ja uz som z tychlo veci uplne dopletena. Prepacte mi to..a majte so mnou trpezlivost. DakujemDaňový bonus by si si mohla uplatniť až pri ročnom zúčtovaní /keďže nebudeš poberať mzdu/. Vaše dieťa môže mať priezvisko otca /trvalé bydlisko dieťaťa bude podľa trvalého bydliska matky/, pokiaľ nikde neuvediete "spoločnú domácnosť" /napr. ak by si chcel uplatňovať DB otec/ tzn. musíš byť osamelá matka - máš nárok na 37 týždňov. A kľudne sa pýtaj ak niečo potrebuješ - poradím ak budem vedieť /mám s tým vlastné skúsenosti/.
xena77
24.08.05,16:21
Daňový bonus by si si mohla uplatniť až pri ročnom zúčtovaní /keďže nebudeš poberať mzdu/. Vaše dieťa môže mať priezvisko otca /trvalé bydlisko dieťaťa bude podľa trvalého bydliska matky/, pokiaľ nikde neuvediete "spoločnú domácnosť" /napr. ak by si chcel uplatňovať DB otec/ tzn. musíš byť osamelá matka - máš nárok na 37 týždňov. A kľudne sa pýtaj ak niečo potrebuješ - poradím ak budem vedieť /mám s tým vlastné skúsenosti/.
dobre, to by s tym danovym bonusom pri rocnom zuctovani slo...:-) Ked bude mat dieta otcove priezvisko a moje trvale bydlisko, nebude to chaos? Co ja vsetko musim po porode urobit ak by to bolo takto. SKusim ti to upresnit. Trvale bydlisko mam v TR, teraz som v BA, tu aj pracujem. Ked sa babo narodi /tu v BA/, musim utekat do TR a nieco tam vybavovat?
NO a keby som nikde neuviedla spolocnu domacnost - teda bola by som osamela matka, mala by som narok na 37 tyzdnov. Treba k tomuto este nejake vybavovacky, dokladacky, nie su s tym nejake komplikacie?
Pepa
24.08.05,16:30
No predovšetkým treba ísť už do pôrodnice s tlačivom /tuším sa to volá prehlásenie o priznaní otcovstva - tam uvedieš o.i. aj priezvisko, aké bude mať bábo- to vybavíš na matrike/, už z pôrodnice odídu komplet papiere na matriku do BA /ak sa bábo narodí v BA/ a tam si vyzdvihnete rodný list.
Čo sa týka 37 týždňov - stačí ak uvedieš, že si osamelá matka. Myslím, že toto treba vybaviť v pobočke SP, pod ktorú spadá tvoje trvalé bydlisko.
Pepa
24.08.05,16:34
Ale ešte sú tu prídavky na dieťa. Tie tiež treba vybaviť na ÚPSVaR v mieste trvalého bydliska - takže "utekať" po narodení dieťaťa.
xena77
24.08.05,16:43
no matrika...ma to BA nejak podla obvodov, alebo kde ju najdem?:-) Je tam potrebny aj otec dietata, alebo to dokazem vybavit aj sama? Ze ci tam nieco podpisuje, alebo nie...
No, pracujem a materske predsa vyplaca soc.poist., nie zamestnavatel. Takze do TR nemusim utekat vobec tych 37 tyzdnov? Vies, ze ci ich na socialke nebude zaujimat nejaky moj prechodny pobyt...To ma len tak napadlo. No a k tomu rodicovskemu po 37 tyzdnoch. To je casu este dost, takze nad tymto velmi teraz nerozmyslam.
Pepa
24.08.05,16:45
Opravila som príspevok vyššie, áno materské ti vypláca SP. A bez otca tú matriku nevybavíš.
xena77
24.08.05,16:46
Ale ešte sú tu prídavky na dieťa. Tie tiež treba vybaviť na ÚPSVaR v mieste trvalého bydliska - takže "utekať" po narodení dieťaťa.
mna z toho porazi. Takze ked sa mi narodi babo, musim bezat aj s nim domov a vybavovat kadeco. Nie je moznost to vybavit nejako pred porodom? hmmm
xena77
24.08.05,16:48
Opravila som príspevok vyššie, áno materské ti vypláca SP. A bez otca tú matriku nevybavíš.
ano, vsimla som si opravu tvojho prispevku.A preco mam vybavovat to, ze budem osamela matka v pobočke SP, pod ktorú spadá tvoje trvalé bydlisko. Myslela som, ze to vybavim v BA, kedze tam chodi moj zamestnavatel a odvzdava tam za mna vykazy a vsetko,... a aj plati. Ja mam v tom dobry chaos.
Pepa
24.08.05,16:54
ano, vsimla som si opravu tvojho prispevku.A preco mam vybavovat to, ze budem osamela matka v pobočke SP, pod ktorú spadá tvoje trvalé bydlisko. Myslela som, ze to vybavim v BA, kedze tam chodi moj zamestnavatel a odvzdava tam za mna vykazy a vsetko,... a aj plati. Ja mam v tom dobry chaos.
Sorry, prehliadla som, že si zamestnaná. Takže nebehaj zbytočne.
xena77
24.08.05,16:57
Materské začínaš poberať myslím 6 týždňov pred plánovaným termínom pôrodu, takže tu problém nevidím. No a keď si to pôjdeš vybaviť hneď si zober tlačivo na prídavky na dieťa - ak sa dieťa narodí: vypíšeš, priložíš rodný list a pošleš. Ale pozor - ešte je tu príspevok pri narodení dieťaťa - tiež v mieste trvalého bydliska.
"Obehaj" si to pred pôrodom, povyberaj tlačivá a potom doporučene pošli na príslušný úrad.
ty si poklad:-) dakujem za trpezlivost. Termin porodu mam v januari, cize cely december si venujem tymto behackam, kedze budem doma sviatkovat. Myslim,ze si na socialku skocim tu v BA a tam sa tych "milych" tetusiek spytam, kde to vybavit, ci tu v BA, alebo v TR...:-)
Pepa
24.08.05,16:58
Takže v mieste trvalého bydliska len PnD a príspevok pri narodení dieťaťa.
xena77
24.08.05,17:01
este sa chcem spytat...niekto kontroluje to, ci si osamela matka a ci byvas na mieste, kde mas trvale bydlisko? Lebo ja tam byvat nebudem, zostavam tu v BA.
Pepa
24.08.05,17:02
ty si poklad:-) dakujem za trpezlivost. Termin porodu mam v januari, cize cely december si venujem tymto behackam, kedze budem doma sviatkovat. Myslim,ze si na socialku skocim tu v BA a tam sa tych "milych" tetusiek spytam, kde to vybavit, ci tu v BA, alebo v TR...:-)
No vidíš, ako si to perfektne vyriešila. Budeš to mať z "prvej ruky" a nemusílš "chaosiť", bábenko potrebuje kľud a nie nervy. Prajem ti všetko najlepšie a tak trošku ti závidím tie tvoje "starosti"
Pepa
24.08.05,17:04
este sa chcem spytat...niekto kontroluje to, ci si osamela matka a ci byvas na mieste, kde mas trvale bydlisko? Lebo ja tam byvat nebudem, zostavam tu v BA.
Určite nie.
xena77
24.08.05,17:13
Erika, dakujem velmi pekne za tvoju trpezlivost. Zacinam mat v tom konecne jasno!!:-) Keby som zas "natrafila" na nejake nezrovnalosti, verim, ze mi pomozes. Dakujem.
A co ty? Ty to mas vsetko tesne za sebou, alebo je to uz dlhsia doba?:-)
xena77
24.08.05,17:14
Určite nie.
to je dobre, lebo by som sa nerada zdrzovala v trvalom bydlisku...ked tu mam vsetkych mojmu srdcu blizkych..:-) takmer...
kika67
26.08.05,06:03
Ale, nevylučuje sa pojem "osamelá žena"
a predpoklad na poberanie bonusu pre otca t.j. čestné prehlásenie o tom, že žijú v spoločnej domácnosti?Súhlasím vylučuje sa, keď sa raz uvedú spoloč. domácnosť a rozhodli sa, že bude uplatňovať bonus otec, nemôže sa potom označovať matka za osamelu.

Ale keď splňa podmienky nároku na bonus aj matka /ak bola zamestnaná alebo szčo s klad.DP/ a nie sú zobrati, a ani nemajú resp. neuvedú spoloč. domácnosť tak sa považuje za osamelú. A práve preto som to uviedla, lebo okrem toho, že môže mať materskú 37 týžňov, ak zostane naďalej s bábätkom doma môže potom pobrať aj dávky – doplatok do životného minima ak by bolo určené súdom výživné a ak je napr. študentkou, alebo má vlastnú domácnosť, príp. oboje.

Prípadne aj keby jej nevznikol nárok na materskú a bude poberať osamela mamička hneď rodičovský môže si o tieto dávky požiadať, alebo to platí aj vtedy ak sú zobratí a jej manžel je momentálne nezamestnaný príp. s nizkym príjmom.

Zita5
10.02.06,14:14
Ešte raz sa vrátim k daňovému bonusu :

Pár , ktorý spolu žije u jedného z rodičov , ale každý má trvalé bydlisko u svojich rodičov , nie sú zosobášení/moderné spolužitie :p / má bábätko , ktoré sa narodilo v marci roku 2005 .

Otec je zamestnaný ,ale zamestnávateľ mu nechce priznať DB na dieťa .
Môže si tento DB priznať matka dieťaťa . Je na MD od 24.2.2005 . Riadne pracovala do 23.2.2005 .Prosím Vás vysvetlite mi to po lo.... :p :) ;)
Johanka
10.02.06,14:27
A prečo mu zamestnávateľ nechce priznať nárok? Čo mu vadí?:confused:
Pepa
10.02.06,14:28
Ešte raz sa vrátim k daňovému bonusu :

Pár , ktorý spolu žije u jedného z rodičov , ale každý má trvalé bydlisko u svojich rodičov , nie sú zosobášení/moderné spolužitie :p / má bábätko , ktoré sa narodilo v marci roku 2005 .

Otec je zamestnaný ,ale zamestnávateľ mu nechce priznať DB na dieťa .
Môže si tento DB priznať matka dieťaťa . Je na MD od 24.2.2005 . Riadne pracovala do 23.2.2005 .Prosím Vás vysvetlite mi to po lo.... :p :) ;)
Matka si môže uplatniť DB /určite máš na mysli RZ/ ak jej príjem dosiahol 6 násobok minimálnej mzdy.
Zamestnávateľ otca nechce priznať DB z akého dôvodu?! V podmienkach na uplatnenie DB nie je spoločný trvalý pobyt - ale spoločná domácnosť. A to že nie sú zosobášení je ich vec. V podmienkach na uplatnenie DB tiež nie je manželstvo. Môže byť problém v tom, že otec nie je zapísaný v rodnom liste. Inak nevidím žiadnu "prekážku" prečo by si otec nemohol uplatniť DB na dieťa.
Zita5
10.02.06,14:31
A prečo mu zamestnávateľ nechce priznať nárok? Čo mu vadí?:confused:

Lebo , že nemôže dokázať , že žijú v spoločnej domácnosti . Taktiež mu nechceli priznať nezdaniteľnú čiastku na tzv. družku , ktorá je s malou toho času na RD .
Pepa
10.02.06,14:35
Lebo , že nemôže dokázať , že žijú v spoločnej domácnosti . Taktiež mu nechceli priznať nezdaniteľnú čiastku na tzv. družku , ktorá je s malou toho času na RD .
No tak nech mu to dokáže:D :D Toto je sila. A čo je pre toho zamestnávateľa spoločná domácnosť? Trvalý pobyt? Uhrádzajú spoločne náklady, starajú sa spoločne o dieťa? Určite áno. To je nejaký čudný zamestnávateľ.
Nezdaniteľnú časť ZD na družku mu nepriznali správne - odpočítateľná položka na družku nie je - iba na manželku.
Zita5
10.02.06,14:36
Odpočet na daňovníka sa určite vzťahuje medzi manželmi spoločne žijúcich v domácnosti .:rolleyes:
Spoločne síce žijú , ale nie sú manželia .:o
Zita5
10.02.06,14:42
No tak nech mu to dokáže:D :D Toto je sila. A čo je pre toho zamestnávateľa spoločná domácnosť? Trvalý pobyt? Uhrádzajú spoločne náklady, starajú sa spoločne o dieťa? Určite áno. To je nejaký čudný zamestnávateľ.
Nezdaniteľnú časť ZD na družku mu nepriznali správne - odpočítateľná položka na družku nie je - iba na manželku.


Vidíš , ako to na majú na figu , keď sa nechcú zosobášiť .:rolleyes: No ,ale ja ho podporím nech ide za mzdárkou a nech si to vykonzultuje .
Ďakujem Vám odpoveď .:)
Pepa
10.02.06,14:43
Pokiaľ matka nemala príjmy vo výške stanovené zákonom a nemôže si uplatniť DB, mohol si otec podať DP a tak si uplatniť DB na dieťa.
Zita5
10.02.06,14:45
Pokiaľ matka nemala príjmy vo výške stanovené zákonom a nemôže si uplatniť DB, mohol si otec podať DP a tak si uplatniť DB na dieťa.

To vidím tiež ako riešenie .:) Ď.