rommy
01.06.09,11:55
Dobrý deň,
chcela by som Vás poraďáci poprosiť o radu. V piatok som bola na vyšetrení (nie na ročnej ale mávam bolesti) u gynekologa nebola som objednaná takže som si to tam pekne odsedela a práve som dala šéfke priepustku s pečiatkou a povedala mi že prečo by mi mala uznať celý deň u jedného lekára. To čo jej mám k tomu priniesť video nahrávku z čakárne? Ale nie, podľa mňa to stačí, bola som u lekára prvý krát v tomto roku. Je na tom niečo zlé?
mzdarka renca
01.06.09,09:59
Dobrý deň,
chcela by som Vás poraďáci poprosiť o radu. V piatok som bola na vyšetrení (nie na ročnej ale mávam bolesti) u gynekologa nebola som objednaná takže som si to tam pekne odsedela a práve som dala šéfke priepustku s pečiatkou a povedala mi že prečo by mi mala uznať celý deň u jedného lekára. To čo jej mám k tomu priniesť video nahrávku z čakárne? Ale nie, podľa mňa to stačí, bola som u lekára prvý krát v tomto roku. Je na tom niečo zlé?
Samozrejme, že máš nárok na celodenné vyšetrenie u lekára, dobre to poznám, ak je niekde veľa ľudí. Ak máš na priepustke potvrdený celý deň, tak nie je dôvod, aby ti zamestnávateľ návštevu u lekára na základe priepustky nepreplatil, máš na to právo v zmysle Zákonníka práce.

§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci
(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení
1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
Dana7
01.06.09,10:00
Nie, naozaj na tom nie je nič zlé. Mne sa to u gynekologičky stáva bežne. Niekedy aj u mojej všeobecnej lekárky. A pokiaľ ide o § tak na školení nám bolo povedané, že pracovník má nárok na 7 dní plateného voľna, a keď donesie sedem lístkov za 1 týždeň hoci aj od toho istého lekára, tak je to len a len problém zamestnanca, že si to vyčerpal naraz a už vôbec nemá, čo zamestnávateľa zaujímať, či bol u jedného alebo sto lekárov v ten deň.
rommy
01.06.09,10:06
A vadí že na lístku nemám napísaný celý deň? Nikdy mi to doktor nepísal a bolo to ok.
mzdarka renca
01.06.09,10:11
A vadí že na lístku nemám napísaný celý deň? Nikdy mi to doktor nepísal a bolo to ok.
No to je dosť problém, ak ja si to pýtam od lekára (je jedno od ktorého), tak mi povie, aby som si to tam napísala.
veronikasad
01.06.09,10:15
A vadí že na lístku nemám napísaný celý deň? Nikdy mi to doktor nepísal a bolo to ok.
ak budeš mať na priepustke lekárom potvrdený odchod z ambulancie, nebudeš mať žiadny problém so zamestnávateľom.
Platené volno sa totiž poskytuje na nevyhnutne potrebný čas na ošetrenie alebo vyšetrenie v zdr.zariadení.

Nesúhlasím s odpoveďou dana7, že vyčerpanie plateného voľna je len vecou zamestnanca
rommy
01.06.09,10:17
No ja som si zobrala priepustku napísala som si meno a dátum a zaškrtla som návšetvu u lekára a na druhej strane mám dátumovku od lekára a pečiatku a podpis a nikdy to tu nebol problém, ale teraz som dala výpoveď tak je šéfka urazená. Môže sa stať že mi to neuzná? 10.6.09 idem ešte na jedno vyšetrenie a pre výsledky z prvého mám si to nechať dopísať?
veronikasad
01.06.09,10:19
No ja som si zobrala priepustku napísala som si meno a dátum a zaškrtla som návšetvu u lekára a na druhej strane mám dátumovku od lekára a pečiatku a podpis a nikdy to tu nebol problém, ale teraz som dala výpoveď tak je šéfka urazená. Môže sa stať že mi to neuzná? 10.6.09 idem ešte na jedno vyšetrenie a pre výsledky z prvého mám si to nechať dopísať?
Šéfka je v práve, aj keď ti to doteraz tolerovala. Daj si dopísať odchod od lekára
rommy
01.06.09,10:23
Hm lenže to bolo v piatok 29.5.09 a teraz idem až 10.6.09 to už budú výplaty hotové, čo sa môže stať ak mi to neuzná?
veronikasad
01.06.09,10:26
Hm lenže to bolo v piatok 29.5.09 a teraz idem až 10.6.09 to už budú výplaty hotové, čo sa môže stať ak mi to neuzná?
to už je len o dôvere, že ti to uzná a prinesieš o tom doklad od lekára.
Inak by si musela isť znovu k lekárovi do spracovania výplat.
rommy
01.06.09,10:31
Hm ale to by som zase musela ísť cez prácu, čo už vedela som že teraz mi bude robiť všetko naschvál a takto som jej nahrala :o
veronikasad
01.06.09,10:33
Hm ale to by som zase musela ísť cez prácu, čo už vedela som že teraz mi bude robiť všetko naschvál a takto som jej nahrala :o
tak zavolaj lekárovi, nech ti potvrdí odchod meilom a 10.6. jej dodatočne dáš potvrdenú priepustku
rommy
01.06.09,10:36
Skúsim ďakujem všetkým :)
Dana7
08.06.09,06:58
ak budeš mať na priepustke lekárom potvrdený odchod z ambulancie, nebudeš mať žiadny problém so zamestnávateľom.
Platené volno sa totiž poskytuje na nevyhnutne potrebný čas na ošetrenie alebo vyšetrenie v zdr.zariadení.

Nesúhlasím s odpoveďou dana7, že vyčerpanie plateného voľna je len vecou zamestnanca

No nemusíte súhlasiť, len chcem povedať, že to nie je názor môj, ale názor ľudí z ministerstva práce a inšpektorátu práce, ktorí nám to tako vysvetlili na školení. Zákon totiž nikde neurčuje, čo je nevyhnutne potrebný čas a ak je to vraj 7 dní za sebou u toho istého lekára, tak je to podľa "školiteľov" ok. Tak len toľko na okraj.
veronikasad
08.06.09,07:01
No nemusíte súhlasiť, len chcem povedať, že to nie je názor môj, ale názor ľudí z ministerstva práce a inšpektorátu práce, ktorí nám to tako vysvetlili na školení. Zákon totiž nikde neurčuje, čo je nevyhnutne potrebný čas a ak je to vraj 7 dní za sebou u toho istého lekára, tak je to podľa "školiteľov" ok. Tak len toľko na okraj.
Danka, nepísala som, že to nemôže byť 7 dní za sebou u jedného lekára.
Ale musí ísť o ošetrenie alebo vyšetrenie v zdr.zariadení. § nenahrádzajú krátkodobú nemoc, keď pacient potrebuje byť doma.
A "nevyhnutný čas" môže zamestnávatel požadovať potvrdením odchodu z ambulancie lekára
tutiola
08.06.09,08:42
Potvrdenie mailom ti môže a nemusí uznať. Zase je to o dôvere a ochote. Ja by som to vyriešila tým, že zavolám na príslušnú ambulánciu, vysvetlím o čo ide a dohodnem sa s nimi, že pribehnem povedzeme v čase obedňajšej prestávky a vedúcej predložim lístok tak ako má byť, aby mi nemohla nič vytknúť. Inak by podľa môjho nemusela uznať § a považovať to za absenciu alebo by mohla tento deň počítať ako dovolenku. Ja keď potrebujem §, tak na lístku musím mať napísané " Platí celý deň" Píšem to ako skúsenosť z praxe.