dom
22.07.05,11:13
Občas firma požičiava auto zamestnacom. Účtujeme im priemernú spotrebu PHM podľa platnej ceny PHM podľa počtu km. Odpíšeme stav km keď odchádza a keď auto dovezie do firmy. K sume dopočítame DPH ( sme plátcami DPH) a čiastku uhradí cez registr. pokladňu. Nákup PHM - za firmu: je v daňových nákladoch, DPh si nárokujeme, keď vyúčtujeme zamestnacovi
príjem je tržba, Dph odvedieme. Keď v tomto zmysle urobím smernicu, bude to dostačujúce - z hľadiska daňového? Nemá niekto prosím vzor vnútropodnikovej smernice?
ďakujem za názory
Johanka
22.07.05,09:25
S týmto preúčtovaním PHM nemám skúsenosť, len chcem pripomenúť ,že príjmom zamestnanca, ktorému zamestnávateľ poskytuje motorové vozidlo na súkromné účely ,je suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla za každý , aj začatý kalendárny mesiac takéhoto poskytnutia.
dom
22.07.05,09:39
1% sa účtuje, keď auto používa aj na súkromné a služobné účely. V tomto prípade je to požičanie len na súkromné účely a jednorázovo si potrebuje zamestnanec niečo previesť. Mne ide o konzultáciu, či taká náhrada, ako som uviedla je z daňového hľadiska dostačujúca.
durisovad
22.07.05,09:50
Nechcem navadzat na zle, ale pocula som uz o takom rieseni, ze cesta sa vykaze ako sluzovna, zamestnancovi sa prepocita k nahrade spotreba PHM, ale neuctuje sa o tom.
Zamestnanec zaplati do "ciernej" kasy a tieto peniaze sa pouziju na financovanie firemneho vecierka.
dom
22.07.05,10:03
Áno, aj ja. Ale my chceme požičiavať oficialne ale tak aby mal zamestnanec nejakú výhodu. Nemusí si ísť požičať do požičovne, aby si niečo previezol. Mne osobne tam chýba vyučtovanie ostatných nákladov (opotrebenie auta, opravy, cestná daň....) a to mám obavu, ako je to posudzované z daňového hľadiska (kontrola).Nemá niekto skúsenost?
durisovad
22.07.05,10:22
Tak potom to robte ako prenajom, vykalkulujte si cenu za 1 km, kde zohladnite opotrebenie, cestnu dan, opravy a PHM. Zamestnancovi nemusite zdanovat 1 % ceny auta. Zaplati podla poctu km patricnu sumu, vystavite mu fakturu a zuctujete do vynosov.
KEJKA
22.07.05,10:31
1% sa účtuje, keď auto používa aj na súkromné a služobné účely. V tomto prípade je to požičanie len na súkromné účely a jednorázovo si potrebuje zamestnanec niečo previesť. Mne ide o konzultáciu, či taká náhrada, ako som uviedla je z daňového hľadiska dostačujúca.práve kvôli súkromnému použitiu sa v mesiaci, kedy to auto bolo využité súkromne, musí zamstnancovi zdaniť 1% z ceny auta.
Johanka
22.07.05,10:44
Tak potom to robte ako prenajom, vykalkulujte si cenu za 1 km, kde zohladnite opotrebenie, cestnu dan, opravy a PHM. Zamestnancovi nemusite zdanovat 1 % ceny auta. Zaplati podla poctu km patricnu sumu, vystavite mu fakturu a zuctujete do vynosov.Nemusia mať potom prenájom áut v predmete činnosti?
durisovad
22.07.05,11:27
Ja myslim, ze ak je to len prilezitostne, ako pise, tak nie.
KEJKA
22.07.05,11:58
Nemusia mať potom prenájom áut v predmete činnosti?nie, je to len požičanie auta zamestnancovi - príležitostne a za úhradu, aby nemuseli daňovať.
mlyn16
01.03.06,07:32
Prosím, nemáte niekto vyhotovenú zmluvu alebo dohodu na príležitostné požičanie firemného auta pre zamestnanca na súkromné účely?
Lapko
01.03.06,13:36
mam doma zmluvu, prepisem ju a niekedu jej text hodim na poradu
oazas
01.03.06,14:41
Dobrý deň.
Mam požičovňu a prenajmem vozidlo zakaznikovy ktory mal nehodu zavinenu inou osobou,akým spôsobom mi to poistovna preplatí sumu z nejakeho fondu nikto mi nevie poradiť dakujem niektore požičovne to maju
Lapko
01.03.06,15:40
Dobrý deň.
Mam požičovňu a prenajmem vozidlo zakaznikovy ktory mal nehodu zavinenu inou osobou,akým spôsobom mi to poistovna preplatí sumu z nejakeho fondu nikto mi nevie poradiť dakujem niektore požičovne to maju
Pokial je nehoda zavinena inou osobou, skodu hradi poistovna kde je auto vinnika poistene - povinne poistenie, alebo havarijne poistenie. Bud povinne alebo havarijne. Nie som isty.

Ina vec by bola, keby zakaznik, kt. ste auto prenajali, bol vinnik. To by ste uz riesili s nim dohodou alebo sudnou cestou.
Chobot
02.03.06,06:09
Dobrý deň.
Mam požičovňu a prenajmem vozidlo zakaznikovy ktory mal nehodu zavinenu inou osobou,akým spôsobom mi to poistovna preplatí sumu z nejakeho fondu nikto mi nevie poradiť dakujem niektore požičovne to maju

A na tie autá, ktoré požičiavate, nemáte havarijné poistenie? Myslím, že to to je obrovské riziko podnikať v tejto oblasti bez havarijného poistenia.