Rozalaia
01.06.09,13:26
V priebehu 2008 som prevzala ucto jednej SZCO. Urobila som im danove priznanie za rok 2008 a aj vypis pre socialnu poistovnu. Ked tam s tym vypisom sli, vysvitlo, ze maju PREPLATOK voci socialnej poistovni vyse 150 tis. Sk, pretoze cca od roku 2007 platia maximalne odvody (a nemali by). Preplatok im socialna poistovna na zaklade ziadosti vrati. Ale co dan z prijmov? Cca od roku 2007 su zahrnane do danovych vydavkov odvody v takej vyske ako ich platili.
Co mi radite?
Podat dodatocne k dani z prijmov za roky 2007, 2008 a vratenie preplatku v roku 2009 dat do vydavkov neovplvynujucich ZD, alebo ....?????
Rozalaia
01.06.09,11:30
Pardon, opravujem poslednu vetu : .... vratenie preplatku v roku 2009 dat do PRIJMOV neovyplvynujucich ZD, alebo ????
Monika Kováčová
01.06.09,12:52
V záväzkoch figuruje preplatok voči SP? Ak áno, r. 2009 platby do fondov mínusom pri úhrade preplatku a ak nie, podala by som dodatočné DP a aj výkazy so správnym vyčíslením výšky záväzkov vo výkaze o MaZ. Následne v roku 2009 PNZD.
Rozalaia
02.06.09,14:02
V záväzkoch bude figurovať ten preplatok až teraz, keď ho tam zapíšem, teda k 31.12.08 nebol evidovaný. Ak teda teraz ten preplatok podchytím, jeho úhradu od sociálky dám mínusom do fondov, bude všetko OK?

(ide mi o to, či prípadná daňová kontrola napr. za rok 2008 nebude skúmať, či tie výdavky voči sociálke boli v oprávnenej výške - že sú uhradené, je jasné, ale sú zaplatené omylom v neoprávnenej výške)
Monika Kováčová
02.06.09,17:30
Ak preplatok voči SP nie je vo výkaze o MaZ, treba podať dodatočné DP za rok 2008 aj opravné výkazy. Preplatok uveďte ako pohľadávku voči SP.
Zita5
02.06.09,17:37
V záväzkoch bude figurovať ten preplatok až teraz, keď ho tam zapíšem, teda k 31.12.08 nebol evidovaný. Ak teda teraz ten preplatok podchytím, jeho úhradu od sociálky dám mínusom do fondov, bude všetko OK?

(ide mi o to, či prípadná daňová kontrola napr. za rok 2008 nebude skúmať, či tie výdavky voči sociálke boli v oprávnenej výške - že sú uhradené, je jasné, ale sú zaplatené omylom v neoprávnenej výške)

Ak spravíte DDP za rok 2008 , v ktorom znížite výdavky o výšku neoprávnene uplatnených platieb do SP , tak DÚ môže potom skúmať , však už budete mať DP správne a aj základ dane bude vyčíslený v správnej výške .