schreiterka
22.07.05,11:51
Trochu sa budem snazit to napisat zrozumitelnejsie:::

ahojte, viete mi niekto poradit, ako to je vlastne s tymi konatelmi?

4 kamarati boli doteraz zivnostnici a teraz si zalozili s.r.o.

1. Takze prvy ma zivnost a teraz sa stal konatelom, pricom nema pracovnu zmluvu uzatvorenu s s.r.o., teda nebude poberat mzdu. Ake odvody sa na neho vztahuju do ZP, SP?
2. Druhy kamarat ma zivnost, stal sa teraz konatelom a v sucasnosti je interny doktorant na vysokej skole, teda pobera doktorantske stipendium. Ako to bude u neho, z ktorych cinnosti musi platit odvody?
3. Ostatni chalani maju iba zivnosti a nebudu zam-ci takze to je ok.


Citala som, ze konatelia su vynati zo SZCO, od kedy to vlastne plati???
Dakujem
majernikova
24.01.07,13:37
Ahojte, konečne som našla niečo o mojom probléme no ako vidim nikto nič nenapísal.
Mám podobný problém,konateľ - majiteľ s.r.o.- čky sa zamestnál v inej s.r.o.-čke a vykonáva manuálnu prácu. Vie mi niekto poradiť ako je to vlastne s odvodami do ZP SP?
Prosíííím pozrite sa na to niekto.
Ďakujem
mysimis
24.01.07,13:42
A v s.r.o. kde je konateľ poberá odmenu konateľa?
Anja111
24.01.07,13:43
Trochu sa budem snazit to napisat zrozumitelnejsie:::

ahojte, viete mi niekto poradit, ako to je vlastne s tymi konatelmi?

4 kamarati boli doteraz zivnostnici a teraz si zalozili s.r.o.

1. Takze prvy ma zivnost a teraz sa stal konatelom, pricom nema pracovnu zmluvu uzatvorenu s s.r.o., teda nebude poberat mzdu. Ake odvody sa na neho vztahuju do ZP, SP? Žiadne, keď nepoberá odmenu. Keby poberal odmenu, tak ho treba prihlásiť do ZP a platiť riadne odvody z vyplatenej odmeny. Do SP sa ako konateľ neprihlasuje a ani neplatí odvody.
2. Druhy kamarat ma zivnost, stal sa teraz konatelom a v sucasnosti je interny doktorant na vysokej skole, teda pobera doktorantske stipendium. Ako to bude u neho, z ktorych cinnosti musi platit odvody?
3. Ostatni chalani maju iba zivnosti a nebudu zam-ci takze to je ok.


Citala som, ze konatelia su vynati zo SZCO, od kedy to vlastne plati???
Dakujem

... doplnené v texte.
mysimis
24.01.07,13:45
Anja111 ja sa pýtam k príspevku č. 2......
Anja111
24.01.07,13:48
Anja111 ja sa pýtam k príspevku č. 2......

A ja som zas odpovedala k príspevku č. 1... Ale písali sme asi súčasne. Tak sorry.
majernikova
25.01.07,08:27
Ahoj mysi mis, odmenu konateľa nepobera. On si urobil zmluvu v závode na PO všetko je tak ako keď su živnostníci len on je konateľ a majiteľ tej s.r.o.- čky. Zaujíma ma to či ho musi s.r.o. zamestnať a vyplacať mu mzdu + dijety alebo to môže ostať v takéj to podobe? No nie je mi jasné čo s odvodami.
Ďakujem a prajem krásny deň
mysimis
25.01.07,08:37
Pokiaľ nepoberá odmenu konateľa, nie je čo riešiť. Iné by bolo, keby poberal z vlastnej s.r.o., kde je aj konateľom odmeny. V tom prípade by si z odmeny /nie mzdy/ odvádzal len do ZP a dane.
majernikova
25.01.07,09:22
Ahoj Miška, stále mi nie je jasné, môže vykonávať prácu manuálnu / pracuje ako zvárač/ ? Možno mi budeš vedeieť poradiť nejaký iny postup. Vieš aby sa niečo nezanedbalo. Naša kegislatíva je už raz taká, že si niečo nájde. Stojim stále na tom istom.
Ďakujem
mysimis
25.01.07,09:25
Keď nepoberá vo vlastnej s.r.o. žiadne príjmy nemusíš ho nahlasovať nikam.
majernikova
25.01.07,09:40
....chápem to dobre? s.r.o. má príjem a čo? kto ten príjem zabezpečuje?
Prepáč, ale s takým niečim som sa ešte nestretla. Ja by som ho zamestnala na TPP pri min. mzde z ktorej by sa mu odvadzali odvody. Len toľko chcem vedeieť , môžem to takto riešiť?
Milan Benka
25.01.07,10:00
....chápem to dobre? s.r.o. má príjem a čo? kto ten príjem zabezpečuje?
Prepáč, ale s takým niečim som sa ešte nestretla. Ja by som ho zamestnala na TPP pri min. mzde z ktorej by sa mu odvadzali odvody. Len toľko chcem vedeieť , môžem to takto riešiť?

Ak silou mocou chceš platiť odvody, tak áno.
mysimis
25.01.07,11:15
....chápem to dobre? s.r.o. má príjem a čo? kto ten príjem zabezpečuje?
Prepáč, ale s takým niečim som sa ešte nestretla. Ja by som ho zamestnala na TPP pri min. mzde z ktorej by sa mu odvadzali odvody. Len toľko chcem vedeieť , môžem to takto riešiť?

Úplne jednoducho mu môžeš urobiť zmluvu o konateľstve a môže mať príjem aj takto. Odvody budeš odvádzať len do ZP, kde ho aj prihlásiš ako konateľa a daň. Nie je potrebné, aby mal vo vlastnej s.r.o. pracovný pomer.
majernikova
25.01.07,12:21
Ahoj Milanko:cool, nechcem platiť odvody, len mi povedz či to môže tak fungovať.
Nebude ma nikto naháňať? Jednoducho tomu nerozumiem.
Pa Pa :)
majernikova
25.01.07,12:23
Miška, ďakujem
mysimis
25.01.07,13:38
Ahoj Milanko:cool, nechcem platiť odvody, len mi povedz či to môže tak fungovať.
Nebude ma nikto naháňať? Jednoducho tomu nerozumiem.
Pa Pa :)
Naozaj Ťa nikto nebude naháňať a dokonca budeš mať aj výdavky ovplyvňujúce základ dane.
dipe
31.03.08,06:56
.....na akú sumu má nárok konateľ pri služobnej ceste do Poľska. Bol tam denne 9hodin.
Ďakujem
petacuckova
18.11.08,05:51
Dobré ráno. Prosím Vás o radu :Majitelia s.r.o, majú uzatvorenú pracovnú zmluvu, poberajú mzdu, pracovná miesto : konateľ spoločnosti. Sú chápaní ako ostatní zamestnanci , t.z. že za nich odvádzam do ZP aj SP a riadne ich do SP aj ZP prihlásim?

Konatelia každý mesiac odsúhlasujú individuálne odmeny zamestnancom podľa prac. výkonu, samozrejme aj sebe :-). Aj z tohto príjmu platia všetky odvody ako ostatní zamestnanci ( či to aj pri nich vstupuje do VZ )? Ďakujem za odpoveď.
mysimis
18.11.08,07:26
Konateľ môže vo firme pracovať ako "konateľ" len na základe zmluvy o výkone funkcie. Ak by chcel pracovnú zmluvu nemôže tam mať napísané pracovné zaradenie - konateľ.
Za odmenu vyplácanú na základe zmluvy o výkone konateľa sa odvádza len do ZP a 19% daň. Do SP ich nemusíš ani prihlasovať a ani nič za nich odvádzať.
petacuckova
18.11.08,09:29
[quote=mysimis;872934]Konateľ môže vo firme pracovať ako "konateľ" len na základe zmluvy o výkone funkcie. Ak by chcel pracovnú zmluvu nemôže tam mať napísané pracovné zaradenie - konateľ.
A aké pracovné zaradenie by tam mal mať, aby mohol pracovať na pracovnú zmluvu ? Lebo naši konatelia chcú byť ako zamestnanci, aby platili všetky odvody .
Anja111
18.11.08,09:42
[quote=mysimis;872934]Konateľ môže vo firme pracovať ako "konateľ" len na základe zmluvy o výkone funkcie. Ak by chcel pracovnú zmluvu nemôže tam mať napísané pracovné zaradenie - konateľ.
A aké pracovné zaradenie by tam mal mať, aby mohol pracovať na pracovnú zmluvu ? Lebo naši konatelia chcú byť ako zamestnanci, aby platili všetky odvody .
Podľa toho, čo robia: riaditeľ, administratívny pracovník, šofér,...
petacuckova
18.11.08,11:45
Riadia spoločnosť, nakoľko sú aj majiteľmi s.r.o. Takže môžem dať do pracovnej zmluvy pracovné zaradenie riaditeľ ?
Tweety
18.11.08,11:47
Riadia spoločnosť, nakoľko sú aj majiteľmi s.r.o. Takže môžem dať do pracovnej zmluvy pracovné zaradenie riaditeľ ?
To musíš posúdiť Ty interne podľa organizačnej štruktúry.
DARJA22
19.11.08,16:25
Konateľ má pracovnú zmluvu na pracovné miesto napr. riaditeľ, má mesačný plat, zo ktorého mu idú odvody do ZP a SP.

Keby mu valné zhromaždenie schválilo jednorázovú ročnú odmenu (prémie), vstupuje mu táto odmena do vymeriavaceho základu do ZP aj do SP?
mysimis
19.11.08,16:26
Konateľ má pracovnú zmluvu na pracovné miesto napr. riaditeľ, má mesačný plat, zo ktorého mu idú odvody do ZP a SP.

Keby mu valné zhromaždenie schválilo jednorázovú ročnú odmenu (prémie), vstupuje mu táto odmena do vymeriavaceho základu do ZP aj do SP?

Funkciu konateľa robí bezplatne a táto ročná odmena má byť za konateľstvo??
DARJA22
19.11.08,16:35
Funkciu konateľa robí bezplatne a táto ročná odmena má byť za konateľstvo??

Presne tak, lenže zmluvu o výkone funkcie nemá a neviem, či môže byť súbeh s jednou osobou (v tej istej s.r.o.) - aj zmluva o výkone funkcie, a aj pracovná zmluva?
mysimis
19.11.08,16:40
Urobíš mu zmluvu o výkone funkcie s tým, že odmeňovaný bude jednorázovo, prihlásiš ho na ten mesiac v ktorom ho budeš vyplácať do zdravotnej poisťovne, odvedieš mu z tejto odmeny odvody do ZP a 19% daň. Do SP ho ako konateľa neprihlasuješ.
DARJA22
19.11.08,16:59
Miška, on je už v ZP prihlásený ako zamestnanec. Takže ešte raz ho na ten mesiac prihlásim a potom v prílohe mesačného výkazu do ZP, to rozpíšem do dvoch riadkov?
A ale zdaniť musím obe odmeny spolu?
DARJA22
28.11.08,11:19
Posúvam
Denda
28.11.08,11:29
Presne tak, lenže zmluvu o výkone funkcie nemá a neviem, či môže byť súbeh s jednou osobou (v tej istej s.r.o.) - aj zmluva o výkone funkcie, a aj pracovná zmluva?
Zmluvu o výkone funkcie konateľa nie je potrebná. V prípade, že mu odmenu za tento výkon funkcie pre spoločnosť schválilo valné zhromaždenie, postačuje toto rozhodnutie o priznaní odmeny. Nesmie sa však jednať o prémie alebo iné hodnotenie v zmysle Zákonníka práce.
Denda
28.11.08,11:32
Miška, on je už v ZP prihlásený ako zamestnanec. Takže ešte raz ho na ten mesiac prihlásim a potom v prílohe mesačného výkazu do ZP, to rozpíšem do dvoch riadkov?
A ale zdaniť musím obe odmeny spolu?
Nemusíte znova prihlasovať ani rozpisovať do dvoch riadkov. Jeho vymeriavací základ v danom mesiaci bude uvedený spolu s odmenou konateľa ako aj zdanenie bude vykonané spolu.
Pru
29.11.08,12:40
Potrebovala by som poradiť: dvaja konatelia firmy, nemajú odmeny, plat, rozdeľujú si len na základe VZ zisk. Chceli by vedieť, čo je lepšie, vyplatiť si odmeny, alebo sa zamestnať vo vlastnej s.r.o. A aké povinnosti by im vyplývali, ide im vlastne aj o zníženie HV a platenie daní.
j.u.l.i.a
12.08.09,10:38
A ako je to s ročným zúčtovaním dane kórejského konateľa pôsobiaceho na Slovensku, ktorému je vyplácaná mesačná odmena za výkon funkcie? Žije celý rok na Slovensku na základe povolenia na dočasný pobyt. Popritom v Kórey poberá riadny plat.
1)Je možnosť vykonania RZD iba z príjmov v SR?
Alebo druhá možnosť: Môže si v SR zdaniť celosvetové príjmy?
Alebo všetky príjmy musí priznať v Kórey a tam aj celosvetovo zdaniť?
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
dara
14.08.09,08:26
prosím Vás a keď je FO živnostník a konateľ sro ako je to s odvodmi.

a, ako FO platí odvody
b, keď nie je ako zamestanec v sro, ale ako konateľ tak odvody neplatí žiadne, prislúcha mu vôbec potom nejaká odmena zo zisku?

prosím o radu čo je výhodnejšie, či prihlásiť za zamestnanca v sro alebo ponechať iba ako konateľa.
dara
17.08.09,06:42
posúvam si
Lianka
17.08.09,06:52
prosím Vás a keď je FO živnostník a konateľ sro ako je to s odvodmi.

a, ako FO platí odvody - ano, poistne plati ako SZCO,
b, keď nie je ako zamestanec v sro, ale ako konateľ tak odvody neplatí žiadne, prislúcha mu vôbec potom nejaká odmena zo zisku? - prislucha mu podiel na zisku, po skonceni roka po schvaleni a rozhodnuti Valneho zhromazdenia/rozhodnutie jedineho spolocnika,

prosím o radu čo je výhodnejšie, či prihlásiť za zamestnanca v sro alebo ponechať iba ako konateľa.

Odpovede v texte.

Zalezi na to, co tym sleduje, ako je jeho ciel. S financneho hladiska je najvyhodnejsie vyplacat si podiely na zisku, zivnost si ponechat, v s. r. o. sa nezamestnavat.

Doplnenie:
Z podielu na zisku sa neplatia odvody. V danej situacii ako konatel neplati ziadne odvody.
dara
17.08.09,09:37
ďakujem velmi pekne to som chcela počuť, no ide o to, aby v sro neplatil odvody.
Vivi
27.08.09,07:53
Chcela by som sa pridat k tejto teme: konatel sro je zaroven zivnostnik, odvody si plati ako SZCO,v sro nepobera ziadnu odmenu.
Je mozne,aby ako zivnostnik vystvil pre sro mesacne fakturu za pracu vykonavanu pre sro,napr. v sume 100€?
Vyssie pisete,ze z financneho hladiska sa oplati ponechat si zivnost - mozte mi,prosim,k tomu napisat viac - ake su vyhody,ked bude takto podnikat - aj ako zivnostnik,aj ako konatel sro?