MOLLY
22.07.05,13:05
Ahoj poraďáci,

Moj problémik sa týka stravného pre zamestnanca, ktoré v plnej výške hradí zamestnávateľ. Možno sa tu na porade o tom už porozpravalo veľa, ale ja som tu nič nenašla, tak Vás prosím o radu.
Zamestnávateľ /neplatca DPH/ objednáva celý mesiac obedy.Na konci mesiaca mu príde faktúra, na zaplatenie.on ju zaplatí v plnej výške, ale preplatenie obedov zamestnancom, vo výške 45% nežiada.
Doteraz som to účtovala spôsobom:
Zamestnávateľove obedy - napr.22x/70SK - celá suma do VOD
Zamestnancove obedy - napr.22x - 55% zo sumy 22x/70SK - VOD
- 45% zo sumy 22x/70Sk - VND.
A to bolo všetko. Obedy boli vysporiadané. Včera sa ma však jedna známa povedala, že či viem, že ak preplácam celé stravné zamestnancovi, ja mu musím tu hodNotu, t.j.tých 22lístkov po 70Sk x45% dať do prémii ku mzde, Moc sa mi to ńevidelo, ale nehádala som sa. JE TO TAK ALEBO NIE? A ak ano, tak poprosím aj vysvetlenie, že prečo. Ďakujem veľmo pekne.
poruba
22.07.05,11:22
Tvoja známa nemá pravdu. Je to somarina.Pravdu máš ty...
MOLLY
22.07.05,11:34
Ď.Vieš ona mi spomínala niečo také, že keďže to ja dávam do VND, zdaniť sa to musí a to sa zdaňuje u zamestnanca. Že vraj tú sumu mám pripísať k jeho prémiam.Zdalo sa mi to hneď zvláštne,pretože nie dosť, že zamestnávateľ platí komplet stravu (aj keď u tohto sa to dá, lebo mám len 1 zamestanca), ale ešte aj mi dá prémie v hodnote nezaplatenej stravy.Ale nebolo by to zlé!
Chobot
22.07.05,11:38
No, neviem, ale asi by som trochu zapolemizoval s predoslým príspevkom. Pokial zamestnanec nic neplatí a tú "jeho" cast uhradí za neho zamestnávatel, tak to je nepenazný príjem zamestnanca, ktorý by mal zvýsit jeho danový základ.

To je rovnaké, ako keby platil napr. 30 SK za obed (tak ako by mal), ale zamestnávatel by povedal, ze tie peniaze im vráti a pridá im k platu za kazdý den 30 SK. Tento príjem nie je nijakým zákonom upravovaný, preto podlieha riadne danovej povinnosti zo strany zamestnanca. Nemôze mu to zamestnávatel dat "len tak" na ruku bez zdanenia.

To, co môze dostat zamestnanec nezdanené je príspevok zamestnávatela 55% plus nieco zo sociálneho fondu. Ostatné by mal zdanit.

Tak to je, aspon pokial si sa pýtala na to.
MOLLY
22.07.05,11:45
Takže ak to dobre chápem, tak tých 45% z celkovej sumy stravného mám pridať tomu zamestnancovi do prémii?Alebo som to pochopila ináč?
Chobot
22.07.05,12:23
Neviem, ci priamo do prémií, ale pridat mu to k základu zdanitelnej mzdy. To sú plozky, ktoré zvysujú základ dane, rovnako ako napr. príspevok zamestnávatela k DDP. On tie peniaze k výplate nedostane, len sa mu zvýsi o tú príslusnú ciastku dan.
MOLLY
22.07.05,12:48
No lenže keď sa teraz nad tým tak zamýšľam, tak keby som to dala do prémii zamestnancovi, tak jeho hrubá mzda sa zvýši.A potom čistá mzda a následné vyúčtovanie mzdy zamestnancovi bude vyššie. Čiže on dostane tie peniaze.Tak do prémii resp.odmien to nebude.Tak teraz vôbec neviem, do čoho mu to mám zapísať.
KEJKA
22.07.05,13:01
Takže ak to dobre chápem, tak tých 45% z celkovej sumy stravného mám pridať tomu zamestnancovi do prémii?Alebo som to pochopila ináč?stravné - nepeňažné plnenie je oslobodené od dane - pre zamestnanca.
Dajte to zo sociálneho fondu. Je to jediná položka, ktorá sa nezdaňuje, tak to treba využiť. A 55%=44 Sk? lebo ak je menej do nákladov môže ísť až 44 Sk. A ak je viac, tak môže ísť len 44 Sk
Chobot
22.07.05,13:03
Ak máte na mzdy nejaký softvér, tak tam urcite budú nejaké polozky, ktoré nie sú súcastou hrubej mzdy, ale pripocítavajú sa k nej kvôli výpoctu dane.

Ak to robíte rucne, tak k hrubej mzde po vypocítaní odvodov pripocítajte tú ciastku, potom vypocítajte dan a tú vpocítanú dan potom odcítajte od hrubej mzdy znízenej o odvody (nie som si istý, ale z týchto nepenazných plnení sa myslím odovody neplatia, ze?).

Alebo jednoducho z ciastky, ktorú by mal platit zamestnanec za mesiac, vypocítajte 19% a takto vypocítanú ciastku odvedte ako zvýsenú dan.

Ale nejakú výplatnú pásku mu hádam dávate, a ak ju tlacíte z nejakého programu, tak to tam musí byt.
Chobot
22.07.05,13:07
stravné - nepeňažné plnenie je oslobodené od dane - pre zamestnanca.
Dajte to zo sociálneho fondu. Je to jediná položka, ktorá sa nezdaňuje, tak to treba využiť. A 55%=44 Sk? lebo ak je menej do nákladov môže ísť až 44 Sk. A ak je viac, tak môže ísť len 44 Sk
Denná stravná jednotka bola uvedená ako 70 SK, 44 SK z toho môze uhradit zamestnávatel ostatné si musí zamestnanec. Áno, nieco môze íst aj zo sociálneho fondu, ale aj tam je to zákonom limitované a aj u lepsích firiem to vyjde v lepsom prípade nieco okolo 10 SK (u nás je to 7 SK).
KEJKA
22.07.05,13:20
Denná stravná jednotka bola uvedená ako 70 SK, 44 SK z toho môze uhradit zamestnávatel ostatné si musí zamestnanec. Áno, nieco môze íst aj zo sociálneho fondu, ale aj tam je to zákonom limitované a aj u lepsích firiem to vyjde v lepsom prípade nieco okolo 10 SK (u nás je to 7 SK).limit je na spodnú hranicu, nie hornú, síce ako sa to vezme, lebo je tam povinná regenerácia... ale SF sa dá dotovať zo zisku, takže čo tam po limitoch.
Rozdiel pre zamestnanca je vhodné dať aj na 528- prip. položka pre sro. Ale zamestnanec je od dane oslobodený (v tomto prípade) Rovnako aj káva, čaj, minerálka.
Chobot
22.07.05,13:45
Nechcem Ta silu mocou presviedcat, ale som presvedcený, ze od tej "zvysnej" casti zamestnanec nie je danovo oslobodený. Vyplýva to zo zákona o dani z príjmov, konkrétne z §5 odst. 7 a je tam odvolávka na ZP, takze zamestnanec je oslobodený od príjmu poskytnutého ako hodnota stravy poskytnutej do výsky stanovenej zákonníkom práce.
KEJKA
22.07.05,14:37
tiež nechcem nič nasilu, ale v spomenutom § je nasl. text a odvolávku nevidím :

b) hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na
spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania
zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov,
c) hodnota nealkoholických nápojov poskytovaných zamestnávateľom
zamestnancovi na spotrebu na pracovisku,
durisovad
22.07.05,14:53
Asi pred tromi rokmi, ked som uctovala vacsiu firmu, zamestnavatel tiez neziadal od zamestnancov uhradu za stravu. 55% sme davali do nakladov, 10 Sk zo socialneho fondu a ostatok sme uctovali na 513. Zamestnancom sme nezdanovali nic. Auditor to odobril, resp schvalil. A danovy urad nenamietal. Ale nedavam hlavu na klat za to, ze je to spravne aj podla aktualnych zakonov.
liba2
22.07.05,15:41
[QUOTE=Chobot]
Stotožňujem sa s odpoveďou. Mám však doplňujúcu otázku:
mohol by zamestnávateľ tých 45% prispievať zo sociálneho fondu? (má ho vytvorený v dostatočnej výške). Ja si myslím že áno, a že vtedy to nebude nepeňažný príjem z pohľadu zákona o DP. Rada by som poznala názory aj iných.
HankaNZ
22.07.05,16:45
Rada by som sa zapojila do diskusie. Súhlasím s tým, že príspevok nad zákonom určenú hranicu a po príspevku zo soc. fondu zvyšuje daňový základ zamestnanca a je to nedaňový výdavok organizácie. Riešenie úhrady celej časti zo soc. fondu je diskutabilné. Ja by som tento príspevok prirovnala ku komerčnému poisteniu, ktoré platíme za zamestnancov. Je to nedaňový náklad firmy a položka, ktorú pripočítavam ku mzde pred zdanením.
ondrejvla
22.07.05,16:46
[QUOTE=Chobot]
Stotožňujem sa s odpoveďou. Mám však doplňujúcu otázku:
mohol by zamestnávateľ tých 45% prispievať zo sociálneho fondu? (má ho vytvorený v dostatočnej výške). Ja si myslím že áno, a že vtedy to nebude nepeňažný príjem z pohľadu zákona o DP. Rada by som poznala názory aj iných.
Libuša, myslím, že ťa nepoteším, ale asi nie. SF môžeš čerpať podľa zákona o SF, nemôžeš ho celý vyčerpať na príspevok na záv.stravovanie.
HankaNZ
22.07.05,16:47
Ešte doplňujúca otázka, kto kontroluje čerpanie soc. fondu a dá sa vôbec v organizáciách s cca 20 zamestnancami presne dodržať jeho čerpanie podľa zákona o soc. fonde? Dodržiava to vôbec niekto niekde?
ondrejvla
22.07.05,16:51
Ešte doplňujúca otázka, kto kontroluje čerpanie soc. fondu a dá sa vôbec v organizáciách s cca 20 zamestnancami presne dodržať jeho čerpanie podľa zákona o soc. fonde? Dodržiava to vôbec niekto niekde?
Asi málokde sa dodržiava! Máš pravdu, ale zaúčtovať by sa mal tak, aby si mu neublížil!
KEJKA
22.07.05,17:05
má byť kniha soc.fondu a z nej by sa spôsob čerpania mal dať preukázať. Ale opakujem, dá sa dotovať zo zisku, takže tie limity nie je problém dodržať.
513-repre, nie je správne naň účtovať stravné zamestnancom, aj ked nad limit. Potom radšej 528-Ostatné soc.náklady.
Vyššie som odcitovala odstavce z 595/2003, podľa ktorých nepeňažné plnenia - strava a nápoje sú pre zamestnanca oslobodené od dane. A nie tam limit. Len pre sro je to nedaňový náklad, preňu je to limitované 55%, resp. max.44 Sk.
zuveska
22.07.05,17:11
súhlasím z tvojim názorom, určite ide o nepeňažný príjem zamestnanca a treba mu ho zdaniť. V Olympe som nenašla na to chlievik, ale v najnovšej verzi majú robiť úpravu v položke 620 - fiktívny príjem za použitie služobného vozidla. Ak by sa táto položka volala len fiktívny príjem, dá sa na tento účel použiť. Robí to presne to čo potrebuješ - zahrnie do hrubej mzdy, zdaní a nevyplatí. Odvody sa samozrejme z toho neplatia.
KEJKA
22.07.05,17:17
fiktívny príjem pre služobné vozidlo, ale aj vstupenky poskytované zdarma zamestnancom, príspevky - resp. organizovanie rekreácií, zájazdov atď. to všetko sú nepeňažné príjmy neoslobodené od dane FO. Čiže na to potrebujete chlievik - pripočítať ku mzde, zdaniť, odviesť daň a nevyplatiť. Ale nepatrí tam stravné ani nápoje poskytované zamestnancom na pracovisku v naturálnej forme. Viď tiež príspevok 13.
ALDA
22.07.05,19:02
V JU FO učtujem stravné lístky-nákup 44,- Sk/1 ks do nákladov OZD, zbytok
do nákladov NZD, alebo do osobnej spotreby FO. Pretože majiteľ im tie stravné lístky chce dávať zdarma. Neviem, či som to pochopila aj v otázke pôvodnej..
Daňová kontróla nenamietala, iba závideli zamestnancom, že majú takého dobrého šéfa.
Zatiaľ v sro som sa nestretla s majiteľom, ktorý by zamestnancom niečo daroval.

Hela
liba2
22.07.05,20:33
[QUOTE=ALDA]
.....Daňová kontróla nenamietala, iba závideli zamestnancom, že majú takého dobrého šéfa. Zatiaľ v sro som sa nestretla s majiteľom, ktorý by zamestnancom niečo daroval.....

Dobrý večer poraďáci, skôr som sa sem nedostala.
Prečítala som si pozorne vaše názory na výšku príspevku zo SF na stravnú poukážku (teda nie na klasické závodné stravovanie). Vyjadrili ste sa aj k rôznym iným súvisiacim problémom, avšak žiadny z vás neuviedol čím je limitovaná výška príspevku na 1 stravnú poukážku zo SF. Podľa mňa ničím. Predpoklad je, že vo fonde je dosť peňazí nielen na zabezpečenie stravovania nad rozsah ustanovený zákonom o DP, ale aj na ostatné účely na ktoré fond slúži. A teraz nadviažem na príspevok od ALDY. Ďalší predpoklad je ak majiteľ firmy umožní SF použiť v prospech zamestnancov.
Príspevok zo SF na stravnú poukážku vo výške 45% ceny nepovažujem za nepeňažné plnenie.
Teda zatiaľ ste ma nepresvedčili, že je to v rozpore s nejakým zákonom.